RedZone RedZone

"Leszij" to leśny diabeł / duch, niechętny ludziom. Gdy zgubimy się w lesie, możemy być pewni, że to jego sprawka. No, przynajmniej tak sprawa wygląda wg rosyjskich podań i legend siegających czasów pogańskich ;)

Leszij ("Diabeł leśny"), który nas tak na prawdę interesuje to strój produkcji Spławu, stworzony z myślą o snajperach.

Strój snajpera "Diabeł Leśny" / Костюм снайпера „Леший” Сплав / Sniper Suit "Leshij" Splav

Bluza

  • Luźny krój
  • Schowane zapięcie - zamek błyskawiczny
  • Kaptur
  • Krótki, miękki daszek przymocowany do kaptura
  • Siatka na twarz przymocowana do kaptura
  • Dwa ściągacze w kapturze
  • Dwie duże kieszenie przelotowe
  • Ściągacze gumkowe w mankietach

Spodnie

  • Luźny krój
  • Elastyczny ściągacz w pasie
  • Elastyczny ściągacz na końcach nogawek

Rękawiczki

  • Dwupalczaste
  • Bardzo duże i luźne
  • Elastyczny ściągacz w nadgarstku
  • Otwór pozwalający na wyjęcie pojedynczych palców lub nawet całej dłoni

Bluza posiada kaptur, który ma mały, miękki daszek zapewniający podstawową ochronę przed słońcem świecącym w oczy. Kaptur (już tradycyjnie) posiada dwa ściągacze (sznurkowe) do regulacji jego rozmiaru - jeden do regulacji "otworu" kaptura, drugi do "zaciskania" go w okół głowy, by nie był za luźny. Dodatkowo pod daszkiem naszyta jest siatka maskująca, którą możemy zastosować do zakrycia twarzy.

Bluza jest zapinana na zamek błyskawiczny, który jest lekko zakryty. W całej bluzie mamy jedynie dwie "kieszenie" i to w dodatku przelotowe (czyli zwykłe dziury), a nie kieszenie sensu stricte. Są one umieszczone około 20cm od zamka błyskawicznego, po obu stronach bluzy, wykonane lekko pod skosem (by lepiej się do nich sięgało). Co ciekawsze są one bardzo duże i każda ma ok 32cm długości. Dzięki temu bez problemu możemy wyciągać nawet większe fanty spod maskałatu. Skąd takie rozwiązanie? Wg mnie strój zaprojektowano z myślą o noszeniu NA oporządzeniu, dzięki czemu nie psuje ono kamuflażu, a dostęp do kieszeni kamizelki dalej jest w miarę swobodny. Na całej bluzie możemy znaleźć rozmieszczone gdzieniegdzie szlufki na zaczepianie dodatkowego, naturalnego kamuflażu (gałązki, liście itd.).

Spodnie nie posiadają zbyt wielu cech szczególnych - do jedynych należą ściągacz w pasie oraz na końcu nogawek - oba elastyczne, gumkowe. Szkoda, że spodnie nie posiadają żadnego zaczepienia na szelki lub pasek, ale to akurat można łatwo poprawić własnym sumptem. Co warte wspomnienia - spodnie nie posiadają żadnych kieszeni, ani przelotowych, ani tradycyjnych.

Na rynku oprócz samego Diabła Leśnego dostępne są także rękawiczki dedykowane do tego maskałatu. Zbudowane są na podobnej zasadzie co reszta maskałatu, czyli podstawą jest siatka na której mamy naszyte liście. Wewnętrzna strona rękawiczek liści nie posiada i pozwala wygodniejsze chwytanie przedmiotów. Rękawiczki, które otrzymałem są bardzo luźne. Podejrzewam, że ich podstawową rolą jest maskowanie, a w razie konieczności wykonania jakiejś manualnej czynności możemy dosyć szybko wydobyć z niej nawet całą dłoń. Dodatkowo podczas chwilowej zabawy repliką ASG w rękawiczkach nie zauważyłem, by szczególnie przeszkadzały one w rzeczy najważniejszej, czyli wciskaniu spustu ;)

 

Kamuflaż

Sam strój składa się z głównie dwóch elementów - drobnej siatki oraz liści. Liście są przyszyte w pionowych liniach do siatki, w taki sposób by mogły swobodnie się od niej odchylać i tworzyć tym samym nieregularny wzór. Zarówno siatka jak i liście są w kamuflażu "las", pomimo tego nie jest on zbyt widoczny na stroju. Już nawet z 5m wzór kamuflażu przestaje być łatwo rozpoznawalny i zwracamy uwagę głównie na sam kształt, przypominający krzak. Na zdjęciach nie widać całego potencjału kamuflującego, który strój zapewnia - ponieważ jest to kompletnie nowy egzemplarz, którego liście są jeszcze nieco "oklapnięte". Przed użyciem warto by było je "nastroszyć".

 

Materiał

Niestety na metce stroju nie ma podanego składu materiału, jednak ze względu na konstrukcję stroju to co nas głównie interesuje to jego wytrzymałość. Gdyż oddychalność na pewno jest wysoka, ze względu na to, że cały strój jest zbudowany na siatce. Niestety trudno mi powiedzieć jak wytrzymały jest materiał, gdyż nie miałem okazji przetestować go w terenie. Siatka sprawia wrażenie wytrzymałej, ale podczas poruszania się w terenie nie raz będzie wystawiona na ciężkie próby (zahaczanie o różne gałęzie).

 

Podsumowanie

Sam strój sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Wg mnie jest to ciekawe rozwiązanie dla "leniwych snajperów" (którym nie chce się samemu tworzyć ghillie od podstaw). Przyznam się, że jest to pierwszy "prawdziwy maskałat", z którym miałem do czynienia - wszystkie wcześniejsze w mniejszym lub większym stopniu dawało się nosić bez munduru pod spodem (szczególnie w cieplejsze dni). Tutaj takie rozwiązanie mogłoby okazać się bolesne ;) Niewątpliwie mankamentem tego stroju jest cena, aczkolwiek dla "snajperów" zwykły maskałat (jak np. Partizan, czy KZM) może nie zapewniać wystarczająco dobrego kamuflażu lub nie być odpowiednio dostosowany do "charakteru pracy" (tzn. głównie leżenia w krzakach bez ruchu ;) ).

Tekst powstał dzięki współpracy z RedZone

"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав
"Diabeł Leśny" Spław / Леший Сплав

Komentarze

zajuc@ : 24/10/2015 21:36:44
Panowie pytanie, gdzie można aktualnie nabyć, także UA bo jestem tam czasami ?
kazik : 06/06/2013 22:34:31
Niestety Spław od kilku lat już go nie produkuje, więc pozostaje szukanie na rynku wtórnym (na start komis z red-alliance, będzie chyba najlepszy).

Unfortunately Splav no longer produces this suit, so the only way to get it is to look for a used pice (for starters the WTB section of the red-alliance forums would be a good idea).
drako999@ : 06/06/2013 22:04:19
Kde se to dá ještě koupit. Já ho chci :)
Konrad "Owca" : 16/10/2012 01:12:44
Przestał być produkowany 2 lata temu :((((
felus11100@ : 15/10/2012 21:11:27
Uważam że jest to świetny strój do maskowania się :] nie tylko przeznaczenia wojskowego ,lecz bardzo by się nadawał choćby do robienia zasadzek w lesie na kłusowników rzecznych i jeziorowych:]jestem strażnikiem rybackim i mam zamiar coś takiego zakupić lub podobny kamuflaż szyty w wzory liścia dębu :]o ile jest to możliwe pomóżcie mi dotrzeć do takiego maskałata ,ten strój zasługuje na wysoką ocenę:]dziękuje i pozdrawiam:]
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Bastion Modoks / Бастион Модокс

    Od czasów drugiej wojny już parę dobrych lat mineło, a jednak dalej jednym z głównych rozwiązań na zimę  w siłach zbrojnych FR są bawełniane maskałaty (bardzo podobne krojem do tych drugowojennych). Osobom, którym ten stan rzeczy nie odpowiada może przypaść do gustu jeden z produktów Modoksu, który mamy okazję opisać.

    Więcej »
  • Mundur WDW Spław / ВДВ Сплав

    Mundur popularnie zwany Mabutą (znany głównie ze zdjęć z Afganistaniu z 80-tych) miał bardzo silny wpływ na później stworzone mundury przez komercyjne firmy. Mundur letni WDW jest jednym z tych, które bezdyskusyjnie były na Mabucie wzorowane, obok wielu innych współczesnych produkcji. Mundur letni WDW nie odchodzi daleko od pierwowzoru, ale wprowadzono w nim też szereg ciekawych zmian.

    Więcej »
  • KM-L SPOSN / КМ-Л ССО

    KM-L nie jest tak popularny jak inne produkty SPOSNu, ale tak czy inaczej jest dosyć ciekawym kostiumem. Jako taki jest wzorowany na dwuczęsciowej wersji KLMK, która była produkowana od końcówki lat 80tych (najstarszy egzemplarz jaki widziałem miał wybity 1987 rok jako datę produkcji) i pojawiła się w szeregu konfliktów w ograniczonym wymiarze. Przyjżymy się mu bliżej i zobaczymy, co SPOSN postanowił w nim zmienić, aby dopasować go do obecnych trendow w "krawiectwie taktycznym".

    Więcej »

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0