• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Nowa wersja artykułu, jest dostępna pod poniższym linkiem:
    AKS-74UN VFC


    Oryginał:
    Wlepki historycznej tradycyjnie nie będzie, jest wiele stron o prawdziwym ASK74UN

    W pudełku:
    ... dostajemy - katalog z ofertą firmy, wielkiego wrażenia nie robi, ale jest ładnie wykonany, instrukcję obsługi - i jest to pierwsza instrukcja, która oprócz azjatyckich krzaczków, ma też tekst po angielsku. Instrukcja tez jest niczego sobie, nie jest to tylko zestaw obrazków, ale lekturka na paręnaście minut, zawierająca krok po kroku jak co zdjąć i wyjąć, co pokręcić i odkręcić, jest też dział 'trouble shooting / trouble clinic' z poradami dotyczącymi najczęściej spotykanych usterek. Książeczka ma 25 stron (w tym kartę gwarancyjną), ale mniejsza o ilość - każda strona jest numerowana w fikuśny i wesolutki sposób a mianowicie - strona przykładowo 21, ma numer AK-21. I nic więcej w pudełku nie ma... no, jest replika i magazynek (mid-cap, 120) - ale to oczywiste.

    Wykonanie:
    Przy tej replice słowo wykonanie nabiera znaczenia podobnego do 'bajka'. Co prawda posiadam wersję standard (okładziny są plastikowe), ale mimo to.. zresztą takie są fakty : to co ma być stalowe - jest stalowe, co się ma ruszać, się rusza, co ma klekotać - klekocze. Dźwięk składanej kolby jest cudny, łoskot zamka, nie gorszy... a skoro jesteśmy przy zamku - niestety, pierwsza wada - lata, można go przekręcić w taki sposób w jaki nie powinno, ale w momencie jak wsadzimy doń baterię - problem znika

    Rozkładanie i konstrukcja:
    O konstrukcji wnętrza - niewiele, nie grzebałem jeszcze (nie było potrzeby), ale o samym rozkładaniu...
    Po wciśnięciu przycisku zwalniającego pokrywę zamka - ta odskoczy nam w górę - nie wypadnie - trzymana jest na zawiasie w szczerbince. Gdy pokrywa jest w górze, chowa się pin który trzyma górną okładzinę - można je zdjąć bez żadnej ingerencji wkrętakiem. Po jego zdjęciu widzimy lufę zewnętrzną i element pozwalający zdjąć dolną okładzinę. Wystarczy go przekręcić, przycisnąć mocno do korpusu okładzinę i gotowe - kolejny element zdjęty I na tym koniec moich doświadczeń z rozkładaniem.
    Jeszcze dodam, że konstrukcja pozwala wsadzić dużą baterię do wnętrza tej malutkiej repliki. Mieści się bateria 1400mAh 9.6V Intellect'a (taka używam), oraz bateria dawana do 'metalowej przedniej części' AK47/AKS47.. czyli całkiem spory klocek. Oczywiście N w nazwie - znaczy że replika posiada boczną szynę do rosyjskich montaży - ale nie było mi dane czegoś tam przypiąć więc nie wiem jak to się w praniu sprawuje.

    Piktogramy:
    Skromnie ale ładnie się ten fragment prezentuje.
    Replika ma wybity numer na pokrywie zamka (w wersji DX numer jest jeszcze w kilku miejscach), logo producenta oryginału - Tulsky oruzheiny zavod, nigdzie nie uświadczono jakiegokolwiek znaczku producenta repliki. No i oczywiście dwuliterowe oznaczenia przy selektorze.

    Technikalia:
    Wg informacji - replika powinna mieć 340fpsów, nie dokonano pomiarów specjalistycznym sprzętem, ale wizualnie - zasięg jest taki jak przy 340 fps'ach. O baterii wspominałem, dodam tylko, że nie ma sensu pakować do tej repliki baterii 8.4V, starczy na parę godzin aktywnej rozgrywki, lepiej zainwestować w 9.6V. W replice są w standardzie łożyska 7mm, więc i pewnie coś jeszcze jest ulepszone względem panującego standardu.

    Magazynki:
    To do czego miałem dostęp to sprawdziłem:
    - low-capy od 47 produkcji TM - pasują i działają,
    - hi-cap od 47 produkcji CA - pasuje i działa
    innych nie miałem przyjemności/nieprzyjemności wsadzić - więc nie wiem. Odnośnie zarzutów - "magazynki od 47 w 74 - bluźnierca" - mam tylko magazynek co był z repliką, więc improwizuję.

    Podsumowując:
    Żeby nie popaść w przesadę i repliko-uwielbienie... to skromnie napiszę - EKSTRA, lepszej repliki jeszcze nie widziałem. (Bo nie ma, albo mało widziałem...)

    Pierwszy obrazek w oryginalnej rozdzielczości (czyli w sumie tapetka)

    ./uploads/sprzet_aks74un/sprzet_aks74un_01.jpg./uploads/sprzet_aks74un/sprzet_aks74un_02.jpg./uploads/sprzet_aks74un/sprzet_aks74un_03.jpg./uploads/sprzet_aks74un/sprzet_aks74un_04.jpg./uploads/sprzet_aks74un/sprzet_aks74un_05.jpg./uploads/sprzet_aks74un/sprzet_aks74un_06.jpg./uploads/sprzet_aks74un/sprzet_aks74un_07.jpg./uploads/sprzet_aks74un/sprzet_aks74un_08.jpg

    Jak rozkładać AKS-74UN VFC
    •  
      Bart
    • 2006-12-05 *
    # 2
    Oryginał:
    Wlepki historycznej tradycyjnie nie będzie, jest wiele stron o prawdziwym ASK74UN

    skoro piszesz o orginale to chyba powinno byc AKS-74U, ("N" chyba dodało VFC...) wiem ze to szczegol ale kiedys sam mi na to zwracales uwage :)
  2. # 3
    N zostało dodane ze względu na "płytkę" montażu bocznego (nazwa AKS-74UN jest jak najbardziej poprawna)
    •  
      Bart
    • 2006-12-05 *
    # 4
    Myslalem ze to okreslenie nie jest poprawne, bo nigdy takiego nie widzialem. Tylko w nazwie repliki z VFC... i w zyciu bym nie pomyslal ze ruscy nazwali by karabin zwracajac uwage na to czy ma plytke do montazu. No ale nic, sorry za zament w topicu :)

    ps. fajne fotki! zwlaszcza nr 5 i ta tapeta.
    •  
      pav
    • 2006-12-11 *
    # 5
    Ja chciałem tylko powiedzieć, że ICS też daje instrukcję w języku angielskim (więc- jest to druga instrukcja, która oprócz azjatyckich krzaczków, ma też tekst po angielsku:)
  3. # 6
    A to nie wiedziałem ...
    Jakkolwiek - Pav :) opisz wrażenia swoje :) przydał by się komentarz kogoś .. z większym dystansem.
    •  
      pav
    • 2006-12-12 *
    # 7
    Jako , że pomagałem Potforowi w centrowaniu przyrządów celowniczych mogłem się trochę przyjrzeć budowie repliki.
    W porównaniu z innymi replikami rosyjskiego uzbrojenia pomijając to, że części repliki VFC wykonane są ze stali, a nie plastiku i stopów znalowych, urzekła mnie prosta i pewna konstrukcja (można powiedzieć, że VFC osiągnęło to, co konstruktorzy prawdziwej broni). W replice ASK74UN nie mamy do czynienia z setkami małych śrubek trzymających niepewnie całą konstrukcję, tylko ze stalowymi pinami osadzonymi w stalowej obudowie. Jeśli chodzi o wytrzymałość całej konstrukcji zewnętrznej repliki, to VFC ma u mnie pierwsze miejsce.
  4. # 8
    Ja od siebie dodam że wydaje piękny odgłos przeładowania i jest ciężka jak cholera! Słowem - miód !
  5. # 9
    oto porównanie napisane przez gościa, który był (jest?) właścicielem AK produkcji Guardera oraz VFC
    - VFC stamped receiver has same thickness as RS russian stamped receiver. (guarder/inokatsu is thicker then RS russian)

    - VFC's selector notches (the positions for full auto & semi) are there where they should be (74 styléé)
    Guarder/inokatsu had the std. TM Ak47 layout of selector notches

    - VFC's receiver has much more detail on their receiver (bolts & stuff)

    - VFC's upper handgrips fit to a replica gastube (they get turned around the tube as in real life)
    Where as guarder/inokatsu use the TM method for fitting upper handguard.

    -VFC's gastube-upper handguards combo, demounts as the RS counterpart (or as the G&G RK's)
    Guarder/inokatsu uses TM method here aswell.

    -VFC has a killer gearbox mounted wich can be demounted as quickly as it gets. (basically take of p-grip, selector, push spring loaded hop-up forward & gearbox can be taken out)
    With a guarder-kit one needs to unscrew alot of tiny imbus screws...
    wich can get lost (if done in non ideal skirm surroundings)

    -VFC's lower handgrips (demount as their RS counterparts, with lever)

    -VFC's AKs74UN RS lower handgrip is a straight replacement with the std one (wich isn't that great, but RS is a straight swap)

    -The VFC Ak barrel is "pinned" to the receiver and gasblock/front sight are pinned to barrel aswell.
    (with guarder/inokatsu the gasblock/gastube/upper handgrip are all held together with ONE tiny imbus-screw.
    This works but is nowhere near as sturdy as "pinned parts" (RS parts are pinned aswell if someone should wonder :P )
    jak wynika z powyższego tekstu dostajemy więcej za mniej $ ;)
    źródło

    ps. inokatsu=guarder, więc efekt porównania będzie identyczny
  6. # 10
    Dodałem w pierwszym poście link do opisu jak rozkładać AKS74U (opis jest ze zdjęciami).
  7. # 11
    Z ciekawostek dodam, jako że aksu wylądowało w asgszopie ... to zmierzyli mi FPS'y

    360 +/- 5 fpsów - nieźle jak na tuning składający się z .... lufy precyzyjnej :D
  8. # 12
    Autor cytatu: Bart

    skoro piszesz o orginale to chyba powinno byc AKS-74U, ("N" chyba dodało VFC...) wiem ze to szczegol ale kiedys sam mi na to zwracales uwage :)


    Tak naprawdę to było stosowane do 1999 roku. Od tego roku wszystkie wersje są wyposażone w montaż boczny, w związku z tym zaprzestano używania tego oznaczenia.
  9. # 13
    Swojego czasu Maryla Rodowicz, w jednej ze swoich piosenek zaśpiewała tak - To był maj/pachniała saska kępa/szalonym, zielonym bzem [...].
    Ów fragment pasuje jak cholera do sytuacji.

    To był maj, koniec maja by być dokładnym - Tomaszowo 2007, gdzie stokowy tłok w moim aksu, stał się szczerbolem przy stokowej sprężynie ( Tak to wyglądało ). Replika, w ramach podwyżki w pracy, wylądowała na serwisie w asgszopie, tam eksperci wymienili mi szczerbola, na 'wzmocniony tłok' ( O taki ).

    Zaraz znowu będzie maj, od 'wizyty' na serwisie minęło punkt 11 miesięcy, ów 'wzmocniony tłok', okazał się rzeczywiście wzmocnionym. Od stokowego wytrzymał jakieś 3 miesiące dłużej i znowu słychać znajome chrobotanie.
    Po otwarciu GB, ostatnie 3 zęby (metalowy wygląda na nieruszony - więc go nie liczę), mają ślady 'próchnicy', będę miał nowego szczerbolka.

    Replika nadal ma stokową sprężynkę... heh.

    Pozostaje mi śpiewać, trzymając 'wzmocniony tłok' w ręku, [...]on nie wart jednej łzy, on nie jest wart jednej łzy, oj głupi ty, głupi ty[...]
  10. # 14
    Potfur - jaki tłok sobie ostatecznie zafundowałeś?
    Teraz i ja mam ładnego szczerbola. Od dłuższego czasu tłok lubił zostać z tyłu. W końcu zaczął chrobotać strzelać na 15m i go dobiłem :) Stracił wszystkie ząbki.
    Swego czasu zafundowałem sobie mega tuning na sprezynie m110 + zestaw BU deep fire. Głowica cylindra deep fire ma już uszczelke amortyzującą dosyć.. wysłużoną :/

    Zębatka tłokowa ma ten grubszy ząb troche wyszlifowany. Nie wiem czy będzie to miało wpływ na dalsze użytkowanie.
    Tłok również zaczął pękać w miejscu gdzie wkręca się głowice tłoka. Badziew straszny.

    Może i Twój tłok kaziku zaczął się szczerbić i dlatego się zacina i tak żre prąd? Miałem takie same objawy teraz.
  11. # 15
    Bardzo możliwe, ja obecnie czekam aż mi padnie GB. Wtedy kupuję GB Boy'a (albo całego boja i GB sobie przełożę).
  12. # 16
    W odpowiedzi na pytania:
    Potfur ma tłok JBU - ten ze specszopu, za 70pare zł, co ma wszystkie ząbki metalowe (kolejna 'szczęka' to 25zł).
    Wcześniej miałem wzmocniony z deep fire (taki zielony), moja sprężynka to odpowiednik m110 - co ciekawsze - metalowy ząb jest cały :D

    Obecnie w aksu siedzi GB o następującym składzie:
    Korpus GB - Boyi
    Cylinder - VFC
    Tłok, głowica - VFC
    Prowadnica - Boyi (VFC ma wzmocnioną tylko podstawę prowadnicy, boyi całą)
    Styki i okablowanie - VFC
    Wszystkie zębatki - Boyi.

    Szczerbola, tworzy zębatka tłokowa - u mnie wciąż w stanie bez widocznych śladów zużycia... jednak to ona tworzy go (no bo co innego?) - różnic między boyi i vfc nie przyuważyłem - ale tu może być 0.01mm a tego moje oko już nie uchwyci.

    Objawy przy szczerbieniu - mniej więcej w kolejności:
    - żarcie prądu - stopniowo coraz większe. Standardowo 8.4V 1400mAh starcza mi na ~10h ostrej wycinki. W końcowej fazie - zarżnąłem dwie takie baterie na jednej zabawie.
    - zacinki - pojawiają się zaraz przed chrobotaniem, potem jest ich coraz więcej i więcej - aż w końcu silnik mi padł.
    - chrobotanie - max 2 tygodnie jeszcze podziała :D

    Inna rzecz:
    Niektóre GB VFC (np. mój i Grabka w jego byłym RPK), są troszkę innej budowy. Te trzpienie co wchodzą w głowicę cylindra są stożkowe. U graba po wsadzeniu FTK Guardera GB się nie zamykał (trzeba było głowicę rozwiercać), u mnie zaczęło się to ciąć straszliwie (tak raz na 10 strzałów), poluźnianie śrub GB pomagało, ale takie badziewne rozwiązanie było.


    I bajer nad bajery: Batka 9.6 2200mAh G&P nie pasuje do AKSU :D - brakuje milimetrów - albo zmiana wtyczek (tę opcję wybieram :D)
  13. # 17
    Właśnie wpakowałem do swojego gb przecudowny tłok z cymy. Wrażenie robi lepsze niż stock ;)
    W tym momencie śmiało mogę powiedzieć, że problemy z prądożernością, zostawaniem tłoka z tyłu w replikach VFC to w dużej mierze wina tłoka. Jak ręką odjął.. jeszcze sprawdze w boju jak to wygląda, ale porządna seria aż do zagrzania silnika nie robi narazie wrażenia na gb.
    Zoabczymy jak długo wytrzyma.
    Ze swojej strony polecam wymienić tłok jeśli zaczynają się problemy tego typu. ( Ali, Kazik ;) )

    acha. I tłok z cymy jest troche dłuższy niż stockowy. Co z tego wyniknie.. nie wiem.

    Pozdrawiam.
  14. # 18
    Dziś dopiero się przyjrzałem się temu... zębatka ta co ma styk z silnikiem, w VFC ma 4 zęby dla atireversala, Boyi - 6 :)