• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Witam!
    Mam pytanie. Czytałem ostatnio mojego, jakiegoś starego Komandosa z 2006 i tam był wywiad z rosyjskim snajperem speckiem z afganu.
    I było tam napisano coś w tym stylu - "Sasza znał wyborowe Garand'y, M14, G3sg1, Mosina, R700 a mimo to na misje zawsze brał ze sobą długie wiosło- SWD". Zastanawia mnie więc czy ruscy komandosi używali zachodniej broni wyborowej? I mam tez zapewne idiotyczne pytanie ale muszę je zadać...
    Czy mosina spotykało sie jeszcze w afganie po stronie ZSRR? - Wiem, że Muchadżedini z tym latali ale irytuje mnie myśl, że wychodzi na to, że SWD był jedynym rosyjskim wojskowym karabinem wyborowym ( w afganie) i tak zostało w zasadzie do dziś (nie licząc KSVK).
  2. # 2
    Po pierwsze - specnaz
    Autor cytatu: IwanNKVDZastanawia mnie więc czy ruscy komandosi używali zachodniej broni wyborowej?

    Snajperzy (np. milicyjni) coraz częściej używają zachodnich karabinów do precyzyjnego strzelania na dalsze odległości (bo SWD to jest dobre na 300-500m).
    Autor cytatu: IwanNKVDCzy mosina spotykało sie jeszcze w afganie po stronie ZSRR?

    Nie.
    Autor cytatu: IwanNKVDSWD był jedynym rosyjskim wojskowym karabinem wyborowym ( w afganie) i tak zostało w zasadzie do dziś (nie licząc KSVK).

    SWD nie jest rosyjski tylko radziecki (po WWO oprócz Mosina został jeszcze SWT). W czasach sojuza skonstruowano również WSSa i Wała. KSWK nie jest kbw tylko wkbw. Z rosyjskich kbw masz SW-98, WSK itd.
  3. # 3
    Wszystko ok ale AS Wał nie jest karabinem wyborowym. AS Wał to karabin automatyczny z integralnym tłumikiem.
  4. # 4
    Racja, mój błąd.
  5. # 5
    Mosina używa się nadal u specjałów, nieco zmodyfikowany i pod nazwą Ocz-48 robiony przez KBP Tuła.
    Teraz to z własnych wyrobów na wyposażeniu mają:
    SWD, SWD-S, SWU-AS (OCz-03-AS), SW-98,SW-99, WSS, WSK-94, Mcz-116M, Ocz-48 i Ocz-48K,
    Wielkokalibrowe OSW-96, KSWK.
    W Afganistanie czasem podobno używali Rekordów sportowych.
    Mój kontakt, który był pilotem opowiadał, że widział w Afganistanie mośki ale nie wie czy to z wyprawy czy na stanie jakiejś jednostki.
  6. # 6
    Podobno w Afganie zalegały w niektórych tyłowych jednostkach, ale nie słyszałem by ich używano.
    Autor cytatu: yakarovMój kontakt, który był pilotem opowiadał, że widział w Afganistanie mośki ale nie wie czy to z wyprawy czy na stanie jakiejś jednostki.

    To mogły być jakieś egzemplarze odebrane duchom.
  7. # 7
    Może mieli je na uzbrojeniu afgańskie wojska rządowe? Bo duchy - raczej Enfiledy
  8. # 8
    A co to jest za karabin?
    http://www.rusmilitary.com/images/klmk_les.jpg
    Niby podobny do SWU, ale ta kolba nie pasuje. Może to nie jest prawdziwy karabiny, tylko jakaś przerobiona replika airsoftowa (na potrzeby tego zdjęcia)?
  9. # 9
    SWD-S
  10. # 10
    Mógłby ktoś zapodać foty Ocz-48 bo google nic nie znajduje :c
  11. # 11
  12. # 12
    Dziękuję bardzo :)
  13. # 13
    Ten Mosin to lansersko do foty czy na wyposażeniu ?
    http://picasaweb.google.pl/pawel.syrek/Afganistan02#5060040032298569650
    http://picasaweb.google.pl/pawel.syrek/Afganistan02#5060039890564648754

    Snajperzy w Afganie naprawde tylko SWD używali?
    Przecież takie SWD nie może się równać z Lee Enfieldem SMLE mk. III lub mk. IV których duchy mieli sporo.