• Kategorie

Подобные

Podobne

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Przenośna radiostacja ultrakrótkofalowa R-158. Używana do komunikacji pomiędzy plutonem a kompania
    • Zakres pracy: 30,000-79.975MHz.
    • Odstęp pomiędzy kanałami: 25kHz
    • Modulacja:FM R/T
    • Zasilanie: akumlator 12.6V 1Ah
    • moc ok 2W
    • Antena 1.2M kulkowa


    a tu fotki tej radiolki:

    /gallery/d/1643-1/DSC_6540.JPG /gallery/d/1640-1/DSC_6538.JPG /gallery/d/1646-1/DSC_6541.JPG /gallery/d/1649-1/DSC_6542.JPG
    /gallery/d/1652-1/DSC_6543.JPG /gallery/d/1655-1/DSC_6544.JPG /gallery/d/1658-1/DSC_6545.JPG /gallery/d/1637-1/DSC_6537.JPG
    /gallery/d/1634-1/DSC_6536.JPG /gallery/d/1631-1/DSC_6535.JPG /gallery/d/1628-1/DSC_6533.JPG /gallery/d/1621-1/DSC_6530.JPG
  2. # 2
    Jesteś w stanie podać lata użytkowania? Ze względu na gabaryty przypuszczam że na lampach "bezcokołowych"/scalonych.
  3. # 3
    Uzytkowanie: lata 80-te do ok. polowy 90-tych, w tym konflikt w Afganistanie, zapomnialem dopisac ze jest w pelni tranzystorowe
  4. # 4
    Gabaryty dość duże jak na tranzystorową... Akumulatory takie same jak w R-148?
  5. # 5
    tak aku jest takie samo - a to ze jest tranzystorowe wiem od czlowieka co tam sie tym sprzetem zajmowal , zreszta zrodla amerykanskie i internetowe tez tak podaja
  6. # 6
    Dodam tylko - że jak większość takich radyjek, konstrukcja jest w pełni modularna, no i ówczesna technologia nie była aż tak rozwinięta by zminiaturyzować to. Inna sprawa - że większość tych rzeczy jest przystosowana do naprawy w warunkach dalekich od laboratorium intela (ktoś pamięta reklamę z ludzikami w skafandrach).

    Pamiętam czasy jak pojawiły się podstawki pod scalaki, wczesne lata 90... to był przełom!
  7. # 7
    We wczesnych latach 90tych to na praktykach w technikum wykorzystywaliśmy powszechnie podstawki pod scalaki, więc musiały się pojawić wcześniej ;)
  8. # 8
    Moze to byly starsze lata 90 :D
  9. # 9
    Może i były - nie mam pamięci do dat. Ja nie widziałem podstawki na oczy przed 89, a mam styk z elektroniką od małego smarka.
  10. # 10
    Autor cytatu: Potfur... a mam styk z elektroniką od małego smarka.

    to takie dwuznaczne...
    (aż się zakrztusiłem)
  11. # 11
    Radiostacja pluton - kompania - opracowana w latach 70 - siątych wraz z radiostacją R- 159. Produkowana w 1 połowie lat 80 -siątych. później Rosjanie opracowali cala serie radiostacji taktycznych "Arbalet". W 1984 specjaliści ZSRR zapoznali specjalistów LWP z tym systemem, w Polsce miał być produkowany odpowiednik tej radiostacji TUBEROZA-1 w Zakładach Radiowych im.M KASPRZAKA fila w Lubartowie lub "Fonika" w Łodzi."Tuberozę - 2"- plecakowa i "Dracenę" - samochodowa produkował ZR im. M Kasprzaka w Warszawie. Do kpl.radiostacji wchodziło urządzenie do lądowania typ ZU- 3 możliwość ładowania z sieci prądu zmiennego 220/127V lub z akumulatorów samochodowych 12 lub 24 -30V prądu stałego (instalacja samochodowa,czolgowa lub śmigłowcowa) .do 4 akumulatorów na raz. Akumulator typ 10 NKGC-1D o napięciu 12.6 V, prąd ładowania100 mA, czas 15 godz, żywotność do 150 cyki. Akumulator pasuje do R-148,R-158,R-392. W grupach rozpoznawczo - dywersyjnych stosowano lądowanie ręczne za pomocą prądniczki mocowanej na pasie PZU-5M z możliwością naładowania 4 akumulatorów 65 obrotów/min. czas lądowania 1- 5 godzin w zależności od czasu pracy radiostacji.
    Radiostacja R-158 występowała w wersji przenośnej noszona na pasku lub na plecach w wersji samochodowej do sam.Uaz,Ził -131, lub GAZ-66,przetwornica wielkości pojemnika na akumulator, zasilana 12V, dodatkowy głośnik z wzmacniaczem mocy mcz. regulacją siły głosy do kabiny i antena zewnętrzna z uchwytem ( w urządzeniu - układ dopasowania LC anteny )do mocowania na samochodzie na kabinie oraz rama do mocowania w kabinie r-dst np. w UAZ od strony dysponenta na ścianie przedniej od silnika.GAZ-66 na ścianie bocznej od dysponenta a ZIŁ-131 na tylnej ścianie kabiny. W wersji przenośnej dodatkowo była antena promieniowa.Zasięg przenośnej pasmo 30 -39,9 MHz 6 km,40,0 - 49,0 - 5 km, 50,0 79,975 MHz 4 km.Z anteną promieniową 30 m w odległości 10 m. od r-dst podniesiona na wysokość 6- 8 m na korespondenta zasięg do 15 - 20 km. wielokrotnie sprawdzone. W Bieszczadach robiliśmy łączności do 30 km.w paśmie 31 MHz.Poszukuje pojemnika na akumulator oraz 2 nowych anten Kulikowa- posiadane rozpadły się i nie mam zdrowia ich regenerować.Anteny kulikowa od R-105,(R-105M) nie pasują.Mam dwie R-159 i jedna w wersji samochodowej a potrzeba stosować jako przenośna. Do radiostacji wykorzystuje też jugosłowiańskie akumulatory w tej chwili nie pamiętam symbolu.Dysponuje kompletną dokumentacją serwisową po rosyjsku,nie była wydana polska instrukcja wojsk łączności ani też serwisowa.R-148 były na wyposażeniu zmodernizowanych wozów dowodzenia R-2AM, R-5AM na Skotach i BRDM wraz z radiostacją R-107M i współpracowały z radiostacjami R-123Z. R-158 nie spotkałem w u kompletowaniu polskich wozów dowódczo - sztabowych. Rosjanie stosowali w swoich wozach KDSZ na BTR. Dużo R-158 pracowało podczas wojny a Afganistanie,mam gdzieś w papierach opis systemu łączności wojny Afgańskiej opracowanie specjalistów radzieckich.
  12. # 12
    Temat troche stary ale od kilku dni mam r-148 z zapasowym pojemnikiem na baterię - o ile chodzi ci o te czarne plastikowe pudełko do wkładania ogniw a nie metalową obudowę. Jeżeli chcesz to możemy zrobić machniom-machniom za coś.
  13. # 13
    W przyszłym roku na zlocie w Bornem wraz z grupą krótkofalowców mamy zamiar zrobić większą niż w tym roku wystawę różnych urządzeń łączności, zarówno UW jak i NATO. W tym roku skromniutkie stanowisko mieliśmy obok głównego wjazdu na tankodrom, na terenie stacjonowania firmy TDM-Electronics. Część radiostacji pochodziła z ich magazynów, gdyż zajmują się głównie pozyskiwaniem i utylizacją elektroniki wojskowej. Pozostałe radiostacje pochodziły z prywatnych zbiorów jak też z nowopowstającego Muzełum Łączności Wojskowej w Łoscicach.