• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Witam,
    Mam pytanie- do czego jest przeznaczony pas dwupunktowy, np.:
    http://s6.zapodaj.net/images/13867164.jpg
    a do czego jednopunktowy, np.:
    http://zdjecia.swistak.pl/03/584/3584829_1_b.jpg
    Czy jest dokładnie powiedziane, do jakiej broni lub kiedy należy stosować pas jednopunktowy, a kiedy dwupunktowy, czy może jest to dowolne, jak kto woli? z tego dwupunktowego bez większego problemu można usunąć tą drugą sprzączkę.
  2. # 2
    Mogę jedynie napisać, że oba są "dwupunktowe".
  3. # 3
    no ale chodzi tu o te sprzączki.
  4. # 4
    Rozumiem, że różnią się sprzączkami, ale pasów w obu wariantach używa się jako pasów dwupunktowych. Co nie znaczy oczywiście, że nie można ich używać jako jednopunkotowych.

    Nie jest to odpowiedź na twoje pytanie, ale wolę to naprostować, żeby nie narosła jakaś legenda o radzieckich pasach jednopunkotowych.
  5. # 5
    Stwierdzenie że obydwa są dwupunktowymi pasami pośrednio odpowiada na te pytania.
  6. # 6
    ja pierdziele alescie chlopakowi pomogli :D widac ze jeden logik a drugi informatyk :)
  7. # 7
    ...
    dobra, inaczej- czy jest powiedziane, kiedy używa się pasu z dwoma zapinkami, a kiedy z jedną?
  8. # 8
    Ten drugi pas jest na bank polski. Wiem, bo przed chwilą montowałem taki. Nie myślałem, że można jako jednopunktowego używać. I jak tego używać? Przy AKS-74 uniemożliwia rozłożenie kolby.
  9. # 9
    Daje się tego używać jako jednopunktowego, z rozłożoną kolbą - kwestia przyzwyczajenia (ja się nigdy nie przyzwyczaiłem... i używam tradycyjnie, jako dwu punktowego).
    Swój pas dostałem z dwiema klamrami, drugą zdjąłem od razu, nie potrzebne mi kolejne stukadełko.
  10. # 10
    "Dwupunktowe" są teoretycznie przeznaczone do kolb składanych rodziny 74. Jak to się ma do rzeczywistości widać gołym okiem na zdjęciach.
    "Dwupunktowe" dobrze spisują się np. z RPKS/RPKS-74.

    Inna sprawa, że wg zachodnich standardów to każdy pasek jest do czego innego dlatego są wg źródeł zachodnich wersje do RPK, AK/AKS-74 AKM czy też AKS-74U. Co pociąga za sobą konsekwencje cenowe itd. Czyli jednym słowem katalogowanie, przypisywanie. Bo przecież pasek od AK-74 nie może być taki sam jak do uber-pro-low-drag-hyper-spetznaz AKS-74U.
  11. # 11
    pytalem pewnego rusznikarza i mowil ze "teoretycznie" jest jak jarek pisze, w praktyce wydawalo sie jak leci
  12. # 12
    Pochwalę się swoim mega-pr0-taktycznym paskiem do AK.
    ./uploads/kazik/kazik_pasek_sposn_01.jpgwariant dwupunktowy./uploads/kazik/kazik_pasek_sposn_06.jpgwariant jednopunktowy
    Bazą był pasek dwupunktowy do broni produkcji SPOSN, do którego dodałem inny sposób mocowania na kolbie. Składa się on z dwóch pasków od Smersza (czy też dowolnych innych) oraz jednego zapięcia typu fastex. Dzięki obwiązaniu kolby w okół w miejscu zaczepu fastex swobodnie się po taśmie "porusza" i nie ma większego problemu np. przy konieczności dokonania zmiany ramienia przy noszeniu go w wariancie jednopunktowym.
    ./uploads/kazik/kazik_pasek_sposn_02.jpgkarabinczyk przedni./uploads/kazik/kazik_pasek_sposn_03.jpgi tylni pasek
    No właśnie - warianty. Sam pasek w takiej formie można nosić w dwóch formach - jedno lub dwupunktowej. Jednopunktowa jest dobra przy wysokiej pewności, że niedługo nastąpi "kontakt", a dwupunktowy bardzo dobrze się sprawdza np. podczas wspinania się na jakieś wzgórze, czy też dłuższych spacerów. Aby przejść z wariantu dwu- do jednopunktowego wystarczy karabińczyk z przodu i zamocować go do karabińczyka z tyłu.
    ./uploads/kazik/kazik_pasek_sposn_04.jpgodpinamy przód./uploads/kazik/kazik_pasek_sposn_05.jpgi przypinamy do tyłu

    Jestem pewien, że obecnie na rynku można znaleźć paski o bardzo podobnej funkcjonalności, a nawet lepsze (produkcji zachodniej) - ale ta "przeróbka" to efekt mojej zabawy z paskiem, która częściowo wynikała z niezadowolenia z użytkowania paska w "czystej" konfiguracji dwupunktowej lub jednopunktowej (wykonanej na bazie tego samego paska). A na kolejne eksperymenty z innymi (i do tego tfu, zachodnimi) byłoby mi szkoda pieniędzy.
  13. # 13
    Nie myślałeś by zrobić z niego 3 punktowca? (ten sam efekt co ty uzyskujesz przepinaniem karabińczyków uzyskał byś jedną fastex'em)
    Był by wygodniejszy niż taka kombinatorka...

    (Wg mnie - 2 punktowiec i tak jest najlepszy :D)
  14. # 14
    Ja zwykły pasek do AK użyłem jako jednopunktowy w AKSU- a widzę, że ten pierwszy z dwoma sprzączkami jeszcze łatwiej by było tak założyć...

    To tak słowem wtrącenia :)

    PS> Kazik- pasek rzeczywiście pro... Ale ja nie ogarniam ;) Mam teraz 3punkt i ledwo go założyłem :D
  15. # 15
    Potfur - odnośnie 3pkt - niby racja, ale podoba mi się to, że mogę jednym fastexem się uwolnić od broni, co jest zbawienne głównie przy siedzeniu na "respach" lub "trupiarni" (gdzie mi się zdarza spędzać nieco czasu ;) ). Przy 3pktowym musiałbym się ze wszystkiego wyplątywać.