• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Jestem użytkownikiem tego portalu od prawie półtora roku. I za ten czas nigdy nie słyszałem o tym, by któs wspominał o konfliktach zbrojnych, z udziałem ZSRR i pózniej Rosji. A ich , uwieżcie mi trochę bylo. Tam równiez gineli żołnierzy i testowała sie różnego rodzaju broń. jak zresztą na kazdej wojnie. W zasadzie, nie byly to konflikty z bezposrednim udziałem rosjan, jako strony, lecz sil zbrojnych podtrzymujacych jedna z walczących stron. Zasadniczo, walki w Afganistanie, równiez były podtrzymywaniem strony rzadów Nadzybuły.
    Oto tylko Kilka z tych konfliktów:
    Fergana 1989. uzbecy kontra turcy-meschetyńcy, wysiedleni z Gruzji do Uzbekistanu
    Nagórski Karabach 1989 -1991 Armiano- Azerski konflikt trwajacy nadal.
    Abchazja Gadauta 1992-1993 abchazcko-gruziński konflikt
    Przydnestrowie 1990-1991 naród republiki kontra Moldawia.
    Wszędzie były wojska radzieckie, lub juz rosyjskie.
    Przewaznie w tych konfliktach brali udzial swodne jednostki 106 gv. Tylskiej dywizji VDV , 7 dywizji VDV i Jednostki wojsk wewnetrznych MSW.
  2. # 2
    Trzeba też wspomniec o WDW które w 1999 znalazło się w Kosowie, konkretnie 200-206 sołdatów zajęło lotnisko w Prisztinie
    http://english.pravda.ru/russia/politics/15-06-2004/5882-kosovo-0/ (wnimanje - tekst mocno stronniczy )
    •  
      ADi
    • 2010-10-13
    # 3
    ZSRR jeszcze bodajże zaopatrywał Koreę podczas wojny - Migi i pilotów. ;)
    Oraz NVA (Vietnam). Ale to już inne dekady. :3
  3. # 4
    Chodziło mi o konflikty w Polsce mało znane.
    tak naprawdę Rosjanie jak i Amerykanie, starali sie wszędzie wcisnąc swój nos. czy na europejskim kontynencie, czy w Azji czy w Ameryce centralnej i Południowej.
    W pulku , gdzie słuzylem, kazdy oficer , starszy odemnie o minimum 5 lat, brał udzial, jak nie w tym to w innym konfliktach.
    Duzo opowiadali nam, "smarkatym" o tych dziejach.
    Jezeli chodzi o inne konflikty, to nie tajemnica, iz ZSRR wspierał militarnie, Koree i Wietnam. Hikaragua, i Honduras. Syrię i Egipt (wojna z żydami)
    Te ostatnią , to dziwna rzecz jest w łogice: ZSRR drugi po USA uznal panstwo Żydowskie. Ale zaraz sprzedawał broń Egiptowi (czołgi IS-3), na wojne z tym ze państwem, którego lada moment uznał za nowe państwo na mapie świata.
    W Jugosławii Rosja równiez stacjonowała, trzymając bardziej strone Serbów. od bodajze 1992 roku. Ja pamietam jak mojego kolege matka nie pusciła do Jugosławii. Bo trzeba bylo zgoda rodzica, który zostawał sam, jezeli nie bylo rodzenstwa.
  4. # 5
    Chodziło mi o konflikty w Polsce mało znane.


    U nas "WDW w Prisztinie " jest bardzo mało znanym faktem :)
  5. # 6
    No a kryzys rakietowy ?????? na Kubie , jeszcze walki przygraniczne z Chińczykami Ussuri 69 .

    Jeśli chodzi o Izrael to został uznany przez ZSRR ponieważ liczono że sowieci prędzej dogadają się z Żydami niż Muzełmanami .Ale Izrael z biegiem czasu zbliżał się do zachodu.A nieoczekiwanie w Egipcie po przewrocie rządy obieli socjaliści .Państwa arabskie pod przewodnictwem Egiptu zjednoczyły się w walce z Izraelem .Z tąd duże dostawy sprzętu dla arabów sytuacja rozluźniła się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych .
  6. # 7
    Tak, kryzys rakietowy jest bardzo mało znanym faktem z historii. Groźba nuklearnego konfliktu, który niewiele brakowało a by wybuchł też w sumie jest pomijany... aż włączę sobie Discovery i obejrzę kolejny dokument na ten temat.

    Podobnież z walkami z Chinami, aż dziw bierze, że znam nawet jeden kawał na temat tych zajść:"*bidibip* Na granicy Radziecko Chińskiej doszło do incydentu. Wojska Chińskiej Republiki Ludowej ostrzelały ciągnik na przygranicznym polu. W efekcie czego ciągnik radziecki odpowiedział ogniem po czym odleciał w nieznanym kierunku. *bidibip*"

    Autor cytatu: ADiZSRR jeszcze bodajże zaopatrywał Koreę podczas wojny - Migi i pilotów. ;)
    Oraz NVA (Vietnam). Ale to już inne dekady. :3

    A i owszem, ZSRR miało swoich ludzi na Koreańskim niebie, dostarczało MIG'i i broń siłom walczącym.
  7. # 8
    Potfur, dziękuję za tego posta, aż uroniłem łezkę ;)
    A tak poważnie - to może jakiś artykulik na ten temat?
    •  
      ADi
    • 2010-10-13
    # 9
    Potfur , o kryzysie rakietowym częściej mówią na History Channel :3
  8. # 10
    Autor cytatu: SPECNAZ 2K9 , jeszcze walki przygraniczne z Chińczykami Ussuri 69 ..

    Chodzilo o Damański półwysep. Ojciec pierwszy raz tam oberwal. Drugi raz w Afganie.
    Ale uwazam iz ten konflikt jest powszechnie znany,, nawet tu w POlsce. Ile dowcipów usłyszalem na temat ten... i od ludzi zupełnie nie interesujacych tym tematem.
  9. # 11
    O! Przypomniało mi się. Miałem zapytać o to - nawet jest pokrewne z tematem - bo wojna w Afganie nie była u nas popularna (choć pamiętam jakieś urywki w TV).
    Jednakże: Antonii, czy to prawda, że niektórych żołnierzy z afgana dla wypoczynku po służbie przerzucano do niemiec lub polski?
  10. # 12
    Tak, i to ciekawie ze masz tego typu info. Oficerów i chorążych, co niesli słuzbe w Afganistanie, razem z ich rodzinami, wysyłali do Niemiec lub Czech na 5 lat. Do Mongolii również. na 2 lata. Na Kube tez na 2 lata. Wszędzie z rodzinami. Do Polski, juz mniej.
  11. # 13
    Autor cytatu: Woham
    Fergana 1989. uzbecy kontra turcy-meschetyńcy, wysiedleni z Gruzji do Uzbekistanu
    Nagórski Karabach 1989 -1991 Armiano- Azerski konflikt trwajacy nadal.
    Abchazja Gadauta 1992-1993 abchazcko-gruziński konflikt
    Przydnestrowie 1990-1991 naród republiki kontra Moldawia


    Jeszcze nie wspomniałeś o Dagestanie. Oczywiście jest też i Czeczenia - choć ta jest akurat u nas znana :-)
  12. # 14
    MW-750. Chodzilo mi naprawde o nieznane konflikty. Ja mam w wyszukiwarce iGoogle. Tam sa info z onetu, tvn24. I jezeli cos sie dzieje w Dagestanie, lub Czeczenii, to zaraz tam moge przeczytać. Te akurat konflikty nie są nieznane. Nawet tu na rus.mil sie o tym mówi. Natomiast, o powiedzianych konfliktach wyżej mną , mało kto wie nawet tu na forum.
  13. # 15
    To co znalazłem na temat wojny o Naddniestrze (bo tak to po polsku się nazywa, w angielskiej literaturze jest znane natomiast jako "Transnistria" lub "Transdniestria"):
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Naddniestrze - podstawowe informacje o Naddniestrzu (po polsku)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Conflict_in_Transnistria_and_Gagauzia - dokładniejszy opis najostrzejszego etapu konflikty, czyli wojny, która trwała od marca do czerwca 1992 roku (po angielsku)
    http://eroiinumor1992.wordpress.com/ - blog (coś w stylu) na temat tego konfliktu, niestety po rumuńsku (Mołdawianie posługują się tym językiem)
    http://www.acig.org/artman/publish/article_281.shtml - artykuł o wojnie, tym razem bardziej z perspektywy Mołdawii i jej lotnictwa (po angielsku),
    http://www.transnistria.md/ro/articles/0/508/ - to co najbardziej lubimy, czyli zdjęcia (wykonane przez fotografa Tudora Iovu). Na stronie tej jest do ściągnięcia PDF z jeszcze paroma dodatkowymi zdjęciami (polecam chociażby ze względu na ich jakość).
  14. # 16
    Kaziku donoszę, że wkradła się literówka i zjadłeś "d". NADDNIESTRZE bo nad Dniestrem nie na nim :)
  15. # 17
    Ups :) dzięki za zwrócenie uwagi - poprawione.
  16. # 18
    Angola: doradcy, tłumacze wojskowi, specjaliści cywilny (przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego), specnaz Floty Czarnomorskiej (1986)
  17. # 19
    Autor cytatu: iwanniegroznyAngola: doradcy, tłumacze wojskowi, specjaliści cywilny (przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego), specnaz Floty Czarnomorskiej (1986)

    http://www.veteranangola.ru/main/gallery?page=6
  18. # 20


    W innym temacie było pytanie jak ubierali sie doradcy wojskowi - tu jest to bardzo ładnie pokazane łacznie z podpisami pod zdjeciami w stylu "zwróccie uwagę jak ubrani są nasi doradcy...".
    •  
      ADi
    • 2010-12-18 *
    # 21
    Autor cytatu: Woham
    Nagórski Karabach 1989 -1991 Armiano- Azerski konflikt trwajacy nadal.

    Konflikt jest opisany w Komandosie:
    "Wojna o Gróski Karabach" cz.1 - 11 (208) 2010
    "Wojna o Górski Karabach" cz.2 - 12 (209) 2010

    Do tego w Komandosie Grudniowym(12 (209) 2010) jest 3 część artykułu "Mirotworcy z Cchinwali" - czyli konflikt w Gruzji od każdej strony.