• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Właśnie doszedł do mnie komplet zimowy "afgana". Kurtka po byku, jednak zdecydowanie na zimniejszą porę i niestety nie mam do niej kołnierza. Wewnętrzna kabura jest na tyle duża, że wszedł do niej Colt 1911. Spodnie na szelkach spokojnie nadają się na tą porę jaką mamy teraz z małą różnicą od tamtych - szerszy jest pas biodrowy.

    Mam kilka pytań i może wy mi pomożecie.
    1) Nie wiedział ktoś z was gdzieś do kupienia RD-54?
    2) Jak jest z granatami? Wiem, że byly używane F1 a co np z RG-42 ? Jakie jeszcze ?
  2. # 2
    ad0) Ciesz się że nie masz 'kołnierza', miałem taką kurtkę (w kamuflażu "brzoza"), kołnierz był częścią podpinki (chodzi o to futro), parę lat temu, gdy czekałem zimą na peronie w Stargardzie Szczecińskim na przesiadkę, byłem jedyną osobą która się pociła przy -20 stopniach (nie miałem podpinki).

    ad1) Kazik miał, ale chyba puścił... kumpel ma i coś przebąkiwał o sprzedaniu, będę go widział w sobotę to zapytam się (jeśli dojdzie do sprzedaży to cena będzie niska, RD jest w ciężkim stanie).
    ad2) nie mam pojęcia...
  3. # 3
    z granatów jeszcze
    http://www.relics.org.uk/gren/p030s.jpg
    RDG5
    Oraz
    RKG-3
    http://www.sovietairborne.com/Site%20Art/RKG3EM.jpg

    RD54 sam bym chciał kupić :/
    RObaki sprzedał swojego nówke za 180 zł.

    A co z bagnetami do ak74?
    czym taki bagnet 6H4 różni się od prawidłowego bagnetu do ak74 ;) i gdzie można dostać oryginalny radziecki bagnet?
  4. # 4
    czym taki bagnet 6H4 różni się od prawidłowego bagnetu do ak74
    Na pierwszy rzut oka to chyba jedynie pochwą. A na kolejne rzuty oka to polecam (bo sam za bardzo szczegółów nie znam):
    http://www.ak47bayonets.com/AK47_Bayonet_Russia.php
  5. # 5
    180 zł za nowy - nie jest tak dużo - ja teraz badam teren i jak uda mi się odszukać większą ilość to się tutaj wrzucę.

    U mnie chwilowo rolę RDG5 będą imitowały RGO-88, które posiadały ten sam zapalnik UZGRM i wygląd (to drugie mniej więcej). Czekam na świeże F1 - wszystko oczywiście repliki.
  6. # 6
    ja mam jedną F1ke, ale niestety polską. Widnieje na nim nieładny napis "ĆWICZ"
  7. # 7
    Teraz trudno znaleźć RD-54 (nawet Tadeusz nie może dla siebie znaleźć erdka, co uznaję za mały kryzys pod względem dostępności ;), ja swój kupiłem właśnie na allegro za 160zł (cóż to był za czasy!). Któryś ze znanych sprzedawców na allego miał RD-54 i wystawiał go kilka razy w przeciągu ostatniego pół roku (PoliczAnka?? Nie pamiętam dokładnie). Popytaj.
  8. # 8
    Posyłam to tu, to tam. Może ktoś coś znajdzie. Jeszcze sporo rzeczy do zakupienia, ale właśnie takie wyszukiwanie to sama przyjemność i satysfakcja jak się uda.
  9. # 9
    Chyba bede mial 1 do pchniecia. Zrodlo - USA ;) dated 1991 w/passport, A+ condition
  10. # 10
    Ostatnio stałem się posiadaczem takiego cuda
    http://picasaweb.google.pl/flachenty/AfgaSkiSzpej/photo#5090099231533672434
    jakby ktoś znalazł jakieś dokładniejsze fotki z tym sprzętem z afgana to prosiłbym o wrzucenie.
  11. # 11
    Mam jedną albo dwie fotki z Afganu z tą ładownicą, ale aktualnie jestem "na wakacjach", więc podrzucę je dopiero w okolicach weekendu.
  12. # 12
    Właśnie doszedł do mnie komplet zimowy "afgana". Kurtka po byku, jednak zdecydowanie na zimniejszą porę i niestety nie mam do niej kołnierza. Wewnętrzna kabura jest na tyle duża, że wszedł do niej Colt 1911. Spodnie na szelkach spokojnie nadają się na tą porę jaką mamy teraz z małą różnicą od tamtych - szerszy jest pas biodrowy.

    Też mam taki, ale to chyba nie jest taki typowo zimowy buszłat ...mój ma w środku taki polarek i też nie ma kołnieża...więc..hmmm. Sam nie wiem, ale spodnie są wygodne i nieźle grzeją brzuszek ;) Jaką masz date 88?

    Co do eRDe to patrzcie na czeskie Allegro...czasem tam można znaleźć coś fajnego..ostatnio było coś takiego, gość ie wysyłał za granice i troszke dziwnie wyglądało - paski na klapie jakieś (czeska odmiana? były takie?)
    6H4 pochwą się różni i żabkami, nie są skórzane tylko parciano(ta kto się nazywa?) - skórzane. Ja własnie zdobyłem pochwe z Iżewska :) więć wsadze polskiego 6H4.
    Co do granatów to na allegro są repliki F-1 i RG-42 troche drogie...jak na jednorazowy zakup..może by złożyć gigantyczne zamówienie i wytargować cene?
  13. # 13
    Potfur,
    zauważ, że na zdjęciu które umieściłeś na AK74 jest zainstalowany celownik optyczny od RPG-7 (który swoją drogą w airsofcie świetnie się sprawdza i chyba sobie taki sprawię)
    a KLMK dwuczęściowe to albo samoróba, albo zestaw pograniczników w tym samym kamo ale w zupełnie innym kroju.

    Maryś
    Na to wygląda. Masa taka, że kolesiowi mało jaj nie urwie :)
  14. # 14
    Flacha - tak zauważyłem ten colownik, często go widać na zdjęciach 'pozowanych', rzadziej na zdjęciach gdzie postacie się ruszają.

    Co do KLMK 2 częściowego - czy przypadkiem zestaw dla pograniczników nie był z żółtawymi plamkami... w sumie też nigdy nie widziałem 'nie ubranego' dwu częściowego KLMK więc nie wiem :)
  15. # 15
    Nie. Kolorystycznie jest identyczny, miałem w łapkach jakiś miesiąc temu ale nie miałem kasy. Teraz czekam aż znowu będzie możliwość jego łyknięcia (a wszystko wskazuje, że będzie :) )
    A za to na celowniki do RPG mam dojście.
  16. # 16
    [quote="dzikki"]2) Jak jest z granatami? Wiem, że byly używane F1 a co np z RG-42 ? Jakie jeszcze ?[/quote]
    F-1 napewno!
    RG-42- sprawa wątpliwa jeżeli chodzi o siły sowieckie.
    Zaczęli go wycofywać w latach 60-tych.
    Zastąpił go RGD-5.
    Do tego jeszcze używano RGO, RGN, RKG-3, RKG-3EM i kilka modeli granatów dymnych RDG-2 itp.
    Niedługo powinno sie na portalu militarni ukazać małe opracowanie odnośnie sowieckich granatów ręcznych z wojny w Afganistanie (cosik redaktorzy zaspali :) )

    [quote="maryś"] http://www.relics.org.uk/gren/p030s.jpg RDG5 [/quote]

    Jezu co to za koszmarek :)
    Nawet to nie przypomina RGD-5, "twórca" zapewne zapatrzył się na sowieckiego URG-N i spłodził to coś :)

    [quote="Flacha"]Nie. Kolorystycznie jest identyczny,[/quote]

    O ile mi wiadomo to pogranicznicy mieli takie umundurowanie- nie twierdzę ze na pewno nie nosili klmk 2 częściowych ale standardowym mundurem polowym był ten.


    później postaram się dorzucić fotki 2 częściowego klmk " nie ubranego" :)

    pozdro
  17. # 17
    Ciekawy mundurek, bluza wygląda jak od afgana, tylko guziki nie są zakryte klapkami... a spodnie... mają ciekawe ładownice... pewnie wcześniejsza wersja m21.. (czapka wygląda jak 'syria' w brzozie :) )
  18. # 18
    (czapka wygląda jak 'syria' w brzozie :)


    Miałem jakiś czas temu taka czapkę w łapkach i jest to oficerska czapka bardzo podobna do oficerskich sowieckich polówek ogólnowojskowych.

    Daszek z tworzywa, pokryty materiałem w kamo, góra czapki bardzo miękka i nienaturalnie duża :)

    pozdro
  19. # 19
    szybka zmiana tematu - b mi nie daje to spokoju - co oni mają na lufach? pocięte flary?
  20. # 20
    Dokładnie przecięta "łuska" po flarze - taki sowiecki rodzaj ochrony prze zabrudzeniem lufy (zapiaszczacz) :)

    Co do 2 cześciowego KLMK to znalazłem takie coś:
    "Camouflage Uniforms of the Soviet Union and Russia"- D.Desmond
    i się wyjaśniło :)

    (sorki za tak duże zdjęcie, ale na mniejszym nie było by widać tekstu)
    EDIT:
    Moja uwaga do skanu- na zdjeciu nr 2 nie jest OMON-owiec tylko oficer piechoty morskiej :)
    pozdro
  21. # 21
    Ciekawe ile stoi bluza od 2 częściowego KLMK...

    Swoją drogą - zawsze mnie zastanawiała jedna rzecz...
    W większości armii jest z góry określone że żołnierz będzie nosił w tej kieszeni opatrunek, w tej książeczkę w tej siamto...
    Jak czytałem swojego czasu i gdzie sowiecki żołnierz miał nosić w afganie... to niewiele tego było - więcej niż połowa kieszeni z afgana jest do zagospodarowania we własnym zakresie.
  22. # 22
    Jak miałem to w łapkach to koleś chciał za kpl. rozmiar 2 niecałe 200 zł.
  23. # 23
  24. # 24
    200 złociszy, to nie tak dużo w sumie... skoro na allegro wciąż starają się pchnąć KLMK za 200 :)
  25. # 25
    Dwuczęściowe KLMKi sprzedaje gość na Aukro.cz. Kupiłem za 97 zł wyszło z przeszyłką i opłatami pocztowymi jakieś 140 zł.
    Co do wycofywania granatów z użycia i innego sprzętu...wycofywali ale nie znaczy, że wycofali. W końcu to lata 80te. Używali przecież mundurów wzoru 68 rok, więc inne sprzęty napewno też. F-1 nie jest też jakąś nowością w wyposażeniu sołdata. I dziś go można spotkać.
  26. # 26
    Co do wycofywania granatów z użycia i innego sprzętu...wycofywali ale nie znaczy, że wycofali. W końcu to lata 80te. Używali przecież mundurów wzoru 68 rok, więc inne sprzęty napewno też. F-1 nie jest też jakąś nowością w wyposażeniu sołdata. I dziś go można spotkać.


    Co do RG-42 to napisałem ze w siłach sowieckich został wycofany już w latach 60-tych co nie znaczy że w wojskach DRA nie był wykorzystywany.
    Sowieci sporo "starego" sprzętu pchali do zaprzyjaźnionych republik :)
    Swoja droga czy ma ktoś zdjęcie z Afganu gdzie jest pokazany granat RG-42???

    To ze używali umundurowania wz.68 niczego nie dowodzi w sprawie broni i amunicji oraz środków walki ZSRR w Afganie.
    Jak wiadomo w sprawie umundurowania i troski o komfort żołnierza sowieci zawsze byli epokę w tyle.
    Używano w Afganie sporo "kufajek" rodem z Wielkiej Ojczyźnianej, płacze krojem i materiałem pamiętające jeszcze carską Rosję itp..

    Co do F-1 to masz racje że nie jest to nowość :)
    powiem więcej ten granat nie jest nawet rosyjskim czy radzieckim pomysłem, został porostu po chamsku skopiowany w latach 20 -tych XX w.
    Sowieckim patentem jest tylko zapalnik UZRG/UZRGM lub późniejszy UZRGM-2 a i te rodziły się w "bólach".
    F-1 można do dzisiaj spotkać w wielu armiach (w tym w WP) i będzie jeszcze dłuuuugo użytkowany bo jest sprawnym narzędziem walki.

    EDIT:
    Swoją drogą - zawsze mnie zastanawiała jedna rzecz...
    W większości armii jest z góry określone że żołnierz będzie nosił w tej kieszeni opatrunek, w tej książeczkę w tej siamto...
    Jak czytałem swojego czasu i gdzie sowiecki żołnierz miał nosić w afganie... to niewiele tego było - więcej niż połowa kieszeni z afgana jest do zagospodarowania we własnym zakresie.


    Sam się nad tym zastanawiałem i jedyne co przychodzi mi do głowy to piszących regulaminy zaskoczyło iloś kieszeni w mundurku wz.88 i nie potrafili nic więcej wymysli tylko ograniczyli się do regulaminowego minimum z munduru wz.68 ( wewnętrzna kiszeń na dokumenty, biodrowe na opatrunek i indywidualną apteczkę).
    W wz.88 opatrunki podobno mają by w kieszeniach naramiennych, na lewej piersiowej IA, w wewnętrznych dokumenty osobiste.
    Reszta do wykorzystania w miarę potrzeb-indywidualnie.

    Trochę z innej beczki pytanie:
    wie ktoś może do czego była przeznaczona kieszonka na prawym pasku w zestawie RD-54???

    Resztę jakoś dopasowałem ale z tą jest problem.
    Wymiarami pasuje by zmieści 40mm RDSP/RPSP lub 50mm ROPDD a nawet dymny RDG-2 ale czy tam je umieszczano????

    A może głównym przeznaczeniem jest zabezpieczenie trzonka łopatki podczas desantowania, gdy plecak jest pod spadochronem (na zadku) a łopatka jest zamocowana do pasa trzonkiem do góry???
    pozdro
  27. # 27
    kamizelka

    a co to to ? :)
  28. # 28
    No też się zastanawiam co to jest-nie widziałem jej na żadnym zdjęciu z afganistanu. Może to jest kamizelka ktorej używano w radzieckiej milicji.
  29. # 29
    Tak jak się spodziewałem Mrówka wystawił ładownice od SKS'a na aukcje.
    sks ammo pouch
    Sam bym się na to skusił, tylko po co jak granatnika nie mam ;)
    Cena? Trudno stwierdzić, na ebayu raczej nie przekracza 15$, ale allegro to nie ebay.
  30. # 30
    Jak tak patrzę ile tam granatów by weszło, to granatnik staje się nikłym wydatkiem :D