Niezalogowany (Zaloguj się)
 • Kategorie

 • Konkurs

  • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
 • Współpracujemy

  • Frontowiec.com

Vanilla 1.1.10 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

 1. # 1
  Witam wszystkich serdecznie,

  postanowiłem nie sprzedawać Maseczki, którą udało mi się dorwać, a co więcej powalczyć trochę i trochę ją podrasować. Całość projektu, ze względu na konieczność pozyskania odpowiednich materiałów i terminy u osób mi pomagających, zajęła około tygodnia. Projekt jest już skończony i kolejne etapy tegoż procesu będę publikował w tym temacie.

  Na początek z czym mamy do czynienia:
  Jest to wczesna wersja hełmu Maska-1sz z zasłoną z wizjerem szczelinowym 2 częściowym. Produkcja lata 90te (dokładnie nie da się ustalić). Waga 4,75 kg z zasłoną.

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska11.jpg
  http://zvezda.com.pl/workspace/maska12.jpg
  http://zvezda.com.pl/workspace/maska13.jpg

  Ogółem widać, że hełm sporo przeszedł w swojej historii operacyjnej. Widać sporo napraw itd np. zamieniony zatrzask na frasunku, przetarty i wybrakowany w kilku miejscach materiał wyściółki i frasunku. O uszkodzeniach lakieru nie ma co wspominać bo są one oczywiste.

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska14.jpg
  http://zvezda.com.pl/workspace/maska15.jpg
  http://zvezda.com.pl/workspace/maska16.jpg
  http://zvezda.com.pl/workspace/maska17.jpg

  Jutro zamieszczam kolejne etapy projektu jak rozbiórka hełmu itd.
 2. # 2
  super projekt a jeszcze zacnniejsza nazwa :D
  Az sie chcialoby zmienic nazwe tematu o modyfikacjach oporzadzenia i replik na pimp my AK...
 3. # 3
  Liczę na róż z neonami wokół przyłbicy!
 4. # 4
  No to teraz demontaż:

  Całość mimo, że jest dosyć solidnie scalona, rozbiera się dość prosto. Kluczem do wszystkiego są 3 nity trzymające frasunek i wyściółkę. Pozostaje w tym momencie tylko usunąć wewnętrzną czaszę styropianową ze skorupy metalowej. Myślałem, że jest ona na sztywno przyklejona do hełmu, jednakże tak nie było i trochę podważania śrubokrętem i udało się wewnętrzną czaszę wydobyć. Następnie uzyskujemy dostęp do i zrywamy nity (1 tylny i 2 boczne poniżej ograniczników zasłony). Frasunek osadzony jest na oczkach w kształcie litery T z jednym podłużnym (na taśmę parcianą) i dwoma okrągłymi (na nity) otworami. Nity były w tym przypadku zaczepione na otworze środkowym. Usunięcie tych nitów automatycznie odłącza fały frasunek i tylną wyściółkę od hełmu. Po usunięciu wszystkiego odkryłem przyklejoną od wewnątrz resztkę uszczelki krawędziowej dzięki czemu moglem dopasować identycznych rozmiarów nową uszczelkę na krawędź. :)

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska18.jpg

  Frasunek jest dość skomplikowanie pozszywany i składa się zasadniczo z 3 materiałów (pasków parcianych 2cm szerokości, wyściółki wewnętrznej z tzw. mikrofazy [taki materiał z meszkiem] i od zewnątrz czarny skaj czyli sztuczna skóra na materiale). W kilku miejscach wszyta jest zwykła gąbka jaką można znaleźć w materacach aby pogrubić wyściółkę. Dwa oczka "T" są przyszyte do frasunku i należy żyletką odciąć, trzecie (tylne) oczko "T" jest luzem gdyż tylko trzyma pasek odciągający, który swobodnie po rozpięciu go przechodzi przez to oczko.

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska19.jpg

  Wewnętrzna czasza jest wykonana ze styropianu i podbita dla komfortu gąbkami i obciągnięta pokrowcem materiałowym, który co ciekawe jest do czaszy doczepiony za pomocą taśmy klejącej ;) widać ślady po kleju więc nie wiem na ile takie rozwiązanie jest fabryczne. Materiał jest zszyty odpowiednio aby pasował pod profil czaszy. Wewnątrz materiału brakuje jakby sklepienia (w chińskiej kopii maski ten materiał był pełny) i jest dziura, przez którą widać wnętrze czaszy podklejone dla komfortu zapewne lub zmiany rozmiaru gąbką podobną do tej używanej w otulinach do rurek gazowniczych.

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska20.jpg

  Czasza główna co tu dużo mówić, kawał metalu gr. 2mm z zamocowanymi za pomocą nitów ogranicznikami zasłony i śrubami (zawiasami), na których się tą zasłonę osadza. Nakrętki wewnętrzne to 14 więc WD40, klucz nasadowy i nie ma mocnych, gwinty dobrze zachowane mimo, że nakrętki dość mocno skorodowały.

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska21.jpg

  Wewnątrz czaszy widać resztki numeru fabrycznego/seryjnego/magazynowego namalowanego białą farbą. Numer 600-00 (w odróżnieniu od numeru na zasłonie 630)
  • Edi
  • 2011-06-28 *
  # 5
  Autor cytatu: Sergei
  Jest to wczesna wersja hełmu

  Późna, wczesne wersje miały tą sztuczną skórę w kolorze niebieskim, a nie czarną jak u Ciebie. Podobnie materiał na tej obwolucie od strony wewnętrznej był także koloru niebieskiego:
  http://img263.imageshack.us/img263/6724/p1010400custom.jpg

  Natomiast, dla przykładu, we wcześniejszych wersjach Maski wewnętrzna styropianowa wkładka była obciągana materiałem obszytym watą (?), który zaś był związywany za pomocą sznurka wokół wkładki. Natomiast cała wkładka była wklejana do skorupy za pomocą przylepnej taśmy dwustronnej.
  http://img535.imageshack.us/img535/4184/p1010402custom.jpg http://img15.imageshack.us/img15/3116/p1010404custom.jpghttp://img849.imageshack.us/img849/4569/p1010405custom.jpghttp://img43.imageshack.us/img43/4285/p1010410custom.jpg
 5. # 6
  Późna to ona zdecydowanie nie jest, choć i przyznam najwcześniejszy wypusk to też nie jest ;) Maski przechodziły wiele modyfikacji przez cały okres ich produkcji, fakt istnienia w ogóle 2 głównych typów Maska-1 (stal) i Maska-1Sz (tytan) to już zupełnie inna bajka. Po rodzaju zastosowanej zasłony i faktycznie czarnym materiale wyściółki i bardziej ergonomicznej wkładce styropianowej mogę się zgodzić, nie jest to maska z początku lat 90tych ale na pewno nie jest to też późna maska gdyż po zasłonie stal 2-częściowa (z mojej maski) wyszły jeszcze z zasłoną stal jednoczęściową (chińska kopia maski jest kopią właśnie tego typu) potem była zasłona stalowa z wizjerem przezroczystym w kształcie nakładki z mojej maski (koniec 90tych) a na początku 2000 weszły maski z zasłoną w większości przezroczystą, którą potem odziedziczyły hełmy Zsh-1-2. Na stronie ZA RODINU trochę o tym popisali.

  A wracając do tematu :D
  CZYSZCZENIE CZĘŚCI METALOWYCH:

  Z czaszą i zasłoną krótka piłka i nic trudnego, jeden dzień u "piaskownika" i miodes gitara.

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska24.jpg

  Niestety drobnicy zazwyczaj takie zakłady się czyścic nie podejmują więc wiertarka i druciak poszły w ruch.

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska22.jpg
  http://zvezda.com.pl/workspace/maska25.jpg

  O ile same śruby, na których osadza się zasłonę były bardzo dobrze zachowane i gwint na nich był w znakomitym stanie to jednak nakrętki na tych śrubach były dość mocno skorodowane (dlatego postanowiłem je wymienić na nowe nakrętki z nierdzewki, które widać już zamontowane na wypiaskowanym hełmie).

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska23.jpg

  Dla zabezpieczenia w najmniejszym chodź stopniu wyczyszczonych zaczepów "T" frasunku pomalowałem je czarnym lakierem z domieszką hammerite ;)

  http://zvezda.com.pl/workspace/maska26.jpg