• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Rozumiem że będzie samo lansowanie się, bez strzelania?
  2. # 2
    Lans, ewentualnie jakaś inscenizacja (ale nie wiem jak będzie z organizacją czegoś takiego jak każdy z nas mieszka gdzie indziej).
  3. # 3
    na 99% bez inscenizacji, bo nie ma drugiej strony...



    widze ze temat zamiera. podpowiem, ze jarek mozdzynski z TM zadeklarowal ze postara sie znalezc skrzynie/beczki na blokpost. istnieje wys. prawdopodobienstwo, ze beda 2 uazy - moj i z grupy slask (nie tej asg, oj nie). do tego musimy wykombinic jakis ladny display, mozna bedzie zatrzymywac jakies lachony do kontroli ;D
    Ma ktos zebrane wszystkie komendy wojskowe pa ruskij?
    PS
    Mam juz aks74 z boyi i na reko to jest swietna bron - za te kase nie kupicie nic lepszego...
  4. # 4
    a teraz już muszę cytować...

    Kamil napisał
    A jaki jest plan imprezy? Skoro nie bierzemy udziału w inscenizacji to co dokładnie będziemy robić (poza lansowaniem się i roztaczaniem klimatu zza Buga ;) )?


    Willard odpowiedział:
    2. primo robimy display ale jest sugestia zeby zrobic kilka patroli, odprawe i szukanie min naszym saperem tomkiem. Tomek zalatwi kilka min inertow i mozna zrobic maly show z szukaniem. Nie mamy niestety wykrywacza (dotychczas nei trafilem na kompletny - najdalej byl jedne na alle ale bez torby). Po odnalezieniu mozna oczywiscie mine 'wysadzic' achtungiem ku uciesze gawiedzi. Oczywiscie musimy to wczesniej ustalic z organizatorem.
    Proponuej osobny podwatek gdzie mozna bedzie opracowac "show". moderatorem inscenizacji czynie grzegorza (grigorij) ;)
  5. # 5
    Za jakie grzechy? No dobra, to było pytanie retoryczne...
    Słucham Waszych pomysłów. Wiem, że łatwiej czekać na gotowe i ewentualnie się dołączyć, ale w ten sposób wiele nie zrobimy.
    Pierwsze pytanie, ilu nas tam będzie?
    Natchniony wspomnianymi wcześniej patrolami i innymi takimi, mam następujące propozycje do dyskusji:
    Wariant 1: (jest nas dużo) mamy 'bazę' w jednym miejscu, gdzie się zwyczajnie piknikujemy przy wódeczce, herbatce itp i skąd wyjeżdżają/wychodzą patrole.
    Wariant 2: (jest nas mniej) jedna grupka tworzy punkt kontrolny, druga patroluje teren.
    Wariant saperski - jest bardzo ciekawy, ale czy realny do wykonania - czekam na wypowiedź Tomka.

    Punkt kontrolny: jest chyba najtrudniejszy do wykonania, gdyż wymaga wrzeszczenia na ludzi po rosyjsku :/ oraz zachowywania się z taktem :/ Zatrzymywanie przechodzących, legitymowanie, przeszukiwanie, ewentualne wyłudzanie łapówek itp - podobało by się ludziom lubiącym zabawę, należałoby jednak szybko identyfikować tych, którzy nie mają na to ochoty i ich olewać (nie molestować). Można rozważyć ewentualnie małą (nawet 2-3 osoby), dyżurną, grupkę mudżahedinów którą będziemy molestować.

    Patrol: najprostsza moim zdaniem robota, gdyż tylko jeździsz lub chodzisz i patrolujesz - możesz od czasu do czasu kogoś zatrzymać i skontrolować jak na punkcie kontrolnym. Patrol mobilny może 'aresztować' i przewieźć delikwenta na inne miejsce ;)

    Musimy pamiętać, że ludzie przyjadą tam na inscenizację zdobywania Berlina, a my jesteśmy 'wypełniaczem' pozostałego czasu. Dlatego należy się wyjątkowo postarać, by chcieli zwrócić na nas uwagę i nie byli rozczarowani ;)

    Jeśli ktoś jest nałogowym wielbicielem coli, jak ja, na ten przykład, to w ukryciu przelewamy colę do manierki ;)
    Nie używamy plastikowych sztućców, ani naczyć jednorazowych itp.
  6. # 6
    Można rozważyć ewentualnie małą (nawet 2-3 osoby), dyżurną, grupkę mudżahedinów którą będziemy molestować.

    wg. mnie dobry pomysł.
    Ominie się wpadki typu my kogoś kontrolujemy a on nas zaczyna zagadywać po rosyjsku. Ja co najwyżej mogę się przedstawić i powiedzieć jak się czuję :D

    A tak wiemy czego możemy się spodziewać po swoich ludziach.
    tylko skąd wziąć mudżahedinów!?
    Można to wtedy połączyć z patrolem mobilnym. Tą samą grupkę mudżahedinów co jakiś czas zgarniać i zawozić na posterunek.
  7. # 7
    Paru ludzi z SZOTu by się wstępnie pisało na miejscowych (z tego co pamiętam to Szczepi i Zenek). Mam nadzieję brać czynny udział w ich charakteryzacji (dobieraniu stroju), więc zapowiada się ciekawie ;)

    Ogólnie rzecz biorąc jestem za gwałceniem własnych ludzi (nie tylko na blokpoście) oraz obcych wyraźnie chętnych do zabawy, ale takich ludzi nie zawsze się da wyczuć, więc warto podchodzić delikatnie (delikatna rewizja na posterunku, brzmi paradoksalnie ;) ).

    A z rosyjskim mam ten sam problem, co Maryś.
  8. # 8
    Proponuję, żeby każdy się zastanowił, w jakiej roli widzi siebie najbardziej. Nie musi być to żadna z dotychczas przedstawionych ról - mamy jeszcze czas by wypracować optymalne rozwiązanie :)
    Z rosyjskim problem będzie mieć większość z nas, jeśli nie wszyscy ;)
    Wszak Modlin to już prawie wschodnia granica ;)
    Odnośnie miejscowych, to z tego co widziałem na filmach, zachowywali się spokojnie, żeby nie powiedzieć anemicznie - dlatego pamiętajmy by nie zachowywać się jak armia czerwona zdobywająca Berlin ;)
  9. # 9
    tylko skąd wziąć mudżahedinów!?

    Ewentualnie, jeśli będzie nas wystarczająco dużo, możemy zmieniać się w rolach duszmanów, a twarze przykrywać jakimiś chustami żeby nie było widać że mudżahedin przed chwilą był krasnoarmiejcem.
    Ogólnie rzecz biorąc jestem za gwałceniem własnych ludzi (nie tylko na blokpoście) oraz obcych wyraźnie chętnych do zabawy, ale takich ludzi nie zawsze się da wyczuć, więc warto podchodzić delikatnie (delikatna rewizja na posterunku, brzmi paradoksalnie ;) ).

    Myślę że nie trzeba zaraz bać się ludzi. Myślę że przy "zatrzymaniu" wystarczy po prostu pokrzyczeć coś o pokazaniu dokumentów, przepustek etc. a jeśli ktoś nas zignoruje to go zostawić i tyle. A jak "łyknie haczyk", można go wtedy wziąć na posterunek i postawić obok skrupulatnie przeszukiwanych mudżahedinów, może poczuje klimat ;)
    Patrol mobilny może 'aresztować' i przewieźć delikwenta na inne miejsce ;)

    Możemy jeździć za panienkami i krzyczeć "Prikrasna, ja Cjebia lubljiu" :D

    edit
    Do tego co Grigorij wspomniał o sztućcach. Gdzie można kupić radzieckie menażki?
    I jeszcze:
    Z rosyjskim problem będzie mieć większość z nas, jeśli nie wszyscy ;)

    Czy rosyjskim mamy się posługiwać cały czas? Bo jeśli tak, to większość z nas albo nie będzie się odzywać większość czasu, albo będziemy musieli się wyuczyć pewnych odzywek na pamięć...
  10. # 10
    Odnośnie rosyjskiego gadania: sprawę można załatwić w prosty sposób... mając przygotowany prosty zestaw pytań i odpowiedzi.
    - dokumenty
    - nazwisko
    - miejsce zamieszkania
    - dobra, idź
    a jak coś zacznie bulgotać (obojętnie w jakim języku)
    - milczeć! ja tu zadaje pytania!

    Gwałcenie i napastować można by wszystkich... z pewnymi wyjątkami np. małych dzieci, osób starszych (60lat i więcej), pijanych. Jeśli wyraźnie będzie widać że chcą być zmaltretowani - to owszem.... ale nie ci ostatni. Pijanym stanowcze nie, mogą być problemy z takowymi.

    Co do wrzeszczenia za dziewczynami, dobry pomysł :) szczególnie gdy ludzie pójdą w teren.
    "Wot kakaja dziewoczka! Ja zdielal by takije wieszczi s taboj szto... Uhhhh! (w tym momencie wykonać odpowiedni gest :) )", co znaczy "Łoo jaka babeczka, takie rzeczy bym z tobą wyczyniał że Uhhh" :)

    ---

    Myślałem chwilę i myślałem i w sumie pomysł Grigorija jest dobry a nawet wart rozszerzenia. Mam na myśli, byśmy się określili nie tylko na tę imprezę, ale na przyszłość, zaoszczędzi to niepotrzebnych zgrzytów (no bo ja miałem być robin hudem a nie ty)... a co w sumie wg. mnie najważniejsze, pozwoli ograniczyć zakupy tylko do swojej roli (przynajmniej na początek :) )

    I teraz pytanie jakie mamy role do wyboru? (w ramach oddziału, nie w ramach pokazu)
    Ja bym chciał coś fajnego, co nie wymaga bycia wysokim (tachania dużych rzeczy :) ) i zgolenia brody (kwestia przyzwyczajenia, już prawie pół życia nosze brodę)
  11. # 11
    Proszę bardzo, oto role do wyboru:
    УПРАВЛЕНИЕ РОТЫ Всего в управлении:
    5 чел. л/с: 3 офиц., 1 прап., 1 серж.
    5 автоматов АКС-74
    4 пистолета ПМ
    3 бинокля Б-8

    1) Командир роты (капитан) (АКС-74, ПМ, Б-8)
    2) Зам. ком. роты – инстр. по ВДП (ст. лейтенант) (АКС-74, ПМ, Б-8)
    3) Зам. ком. роты по ПЧ (ст. лейтенант) (АКС-74, ПМ, Б-8)
    4) Старшина роты (ст. прапорщик) (АКС-74, ПМ)
    5) Санинструктор роты (сержант) (АКС-74)

    ПАРАШЮТНО-ДЕСАНТНЫЙ ВЗВОД 1986-90 Всего во взводе:
    22 чел. л/с: 1 офиц., 3 серж. и 18 солд.
    3 гранатомёта РПГ-7Д
    15 выстрелов к РПГ-7Д
    16 реактивных гранат РПГ-18/-22
    3 ручных пулемёта РПКС-74
    16 автоматов АКС-74
    3 автомата АКС-74У
    1 снайперская винтовка СВД
    1 пистолет ПМ
    4 бинокля Б-8
    3 ночных прицела НСПУ или НСПУМ

    1) Командир взвода (стар. лейтенант) (АКС-74, ПМ, Б-8)
    1 парашютно-десантное отделение
    1) Командир отд. – зам. ком. взв. (стар. сержант) (АКС-74, Б-8)
    2) Старший стрелок (ефрейтор) (АКС-74)
    3) Стрелок-пулемётчик (рядовой) (РПКС-74)
    4) Стрелок-гранатомётчик (рядовой) (РПГ-7Д, АКС-74У)
    5) Стрелок - пом. гранатомётчика (рядовой) (АКС-74)
    6) Снайпер (рядовой) (СВД, АКС-74)
    7) Стрелок-санитар (рядовой) (АКС-74)
    2 и 3 парашютно-десантное отделение
    1) Командир отделения (сержант) (АКС-74, Б-8)
    2) Старший стрелок (ефрейтор) (РПКС-74)
    3) Стрелок-пулемётчик (рядовой) (РПГ-7Д, АКС-74У)
    4) Стрелок-гранатомётчик (рядовой) (АКС-74)
    5) Стрелок - пом. гранатомётчика (рядовой) (АКС-74)
    6) Стрелок (рядовой) (АКС-74)
    7) Стрелок (рядовой) (АКС-74)

    Все снайперские винтовки СВД укомплектовывались оптическим прицелом ПСО-1.

    МИНОМЁТНЫЙ ВЗВОД Всего во взводе:
    13 чел. л/с: 1 офиц., 4 серж. и 9 солд.
    4 х 82-мм миномёта БМ-37
    13 автомата АКС-74
    1 пистолета ПМ
    1 бинокль Б-8
    2 лег. автомобиля УАЗ-469 (2Ф51)

    1) Командир взвода (ст. лейтенант) (АКС-74, ПМ, Б-8)
    1 и 3 миномётные расчёты
    1) Командир миномёта (сержант) (АКС-74)
    2) Наводчик миномёта (ефрейтор) (АКС-74, БМ-37)
    3) Миномётчик-водитель (рядовой) (АКС-74, УАЗ-469)
    2 и 4 миномётные расчёты
    1) Командир миномёта (сержант) (АКС-74)
    2) Наводчик миномёта (ефрейтор) (АКС-74, БМ-37)
    3) Миномётчик (рядовой) (АКС-74, УАЗ-469)
  12. # 12
    Proszę sobie wybierać wedle uznania, jeśli będzie nadmiar szeregowców, będziemy awansować ;)
    Mam nadzieję, że tekst jest zrozumiały, jeśli będą głosy, że nie jest, to przetłumaczę.
  13. # 13
    ja tylko bronie z tego tekstu rozumiem :D
  14. # 14
    Dziwi mnie, że nigdzie nie ma PKM'a.
    Powiedzmy, że 3/4 rozumiem :P
    Jak dla mnie to raczej nic więcej niż zwykły Стрелок z АКС-74 ;)
    przydały by się РПГ-7Д/РПГ-18/-22
  15. # 15
    Ja większość jako tako rozumiem.
    Heh, mnie też zdziwiło że na wyposażeniu nie było PK. WDW tylko RPKSy?

    Co do roli, to jestem duży i spokojnie mogę nosić jakieś RPG czy radiostację. Jeśli tylko cokolwiek takiego nasza grupa skombinuje.
  16. # 16
    No to macie tłumaczenie ()został drobny fragment, którego nie udało mi się przetłumaczyć. No i stopnie mogą odbiegać od polskich...

    DOWÓDZTWO KOMPANII:
    5 ludzi: 3 oficerów, 1 chorąży, 1 plutonowy
    5 karabinów АКS-74
    4 pistolety PM
    3 lornetki B-8

    1) Dowódca kompanii (kapitan) (АКS-74, PM, B-8)
    2) Zastępca dowódcy kompanii – instruktor по ВДП (porucznik) (АКS-74, PМ, B-8)
    3) Zastępca dowódcy kompanii по ПЧ (porucznik) (АКS-74, PМ, B-8)
    4) Starszy sierżant kompanii (chorąży) (АКS-74, PМ)
    5) Instruktor sanitarny kompanii (plutonowy) (АКS-74)

    PLUTON SPADOCHRONOWO-DESANTOWY 1986-90:
    22 ludzi: 1 oficer, 3 plutonowych i 18 żołnieży
    3 granatniki RPG-7D
    15 granatów RPG-7D
    16 granatów RPG-18/-22
    3 ręczne karabiny maszynowe RPKS-74
    16 karabinów АКS-74
    3 karabiny AKS-74U
    1 karabin wyborowy SWD
    1 pistolet PМ
    4 lornetki B-8
    3 noktowizory NSPU lub NSPUM

    1) Dowódca plutonu (porucznik) (AKS-74, PM, B-8)
    1 spadochronowo-desantowy oddział
    1) Dowódca oddziału – zastępca dowódcy plutonu (plutonowy) (AKS-74, B-8)
    2) Starszy strzelec (starszy szeregowy) (AKS-74)
    3) Strzelec-(obsługa RPK) (szeregowy) (RPKS-74)
    4) Strzelec-(obsługa granatnika) (szeregowy) (RPG-7D, AKS-74U)
    5) Strzelec-(pomocnik obsługi granatnika) (szeregowy) (AKS-74)
    6) Snajper (szeregowy) (SWD, AKS-74)
    7) Strzelec-sanitariusz (szeregowy) (AKS-74)
    2 i 3 spadochronowo-desantowy oddział
    1) Dowódca oddziału (plutonowy) (AKS-74, B-8)
    2) Starszy strzelec (starszy strzelec) (AKS-74)
    3) Strzelec-(obsługa RPK) (szeregowy) (RPKS-74)
    4) Strzelec-(obsługa granatnika) (szeregowy) (RPG-7D, AKS-74U)
    5) Strzelec-(pomocnik obsługi granatnika) (szeregowy) (AKS-74)
    6) Strzelec (szeregowy) (AKS-74)
    7) Strzelec (szeregowy) (AKS-74)

    Wszystkie SWD mają PSO-1.

    PLUTON MIOTACZY MIN (MOŹDZIERZY):
    13 ludzi: 1 oficer, 4 plutonowych i 9 żołnierzy
    4 х 82-mm moździeże BM-37
    13 karabinów AKS-74
    1 pistolet PM
    1 lornetka B-8
    2 samochody osobowe UAZ-469 (2F51)

    1) Dowódca plutonu (porucznik) (AKS-74, PM, B-8)
    1 i 3 obsługa moździerza
    1) Dowódca moździerza (plutonowy) (AKS-74)
    2) Celowniczy moździerza (starszy szeregowy) (AKS-74, BM-37)
    3) Moździerzysta-kierowca (szeregowy) (AKS-74, UAZ-469)
    2 i 4 obsługa moździerza
    1) Dowódca moździerza (plutonowy) (AKS-74)
    2) Celowniczy moździerza (starszy szeregowy) (AKS-74, BM-37)
    3) Moździerzysta (szeregowy) (AKS-74, UAZ-469)
  17. # 17
    Wg rozpiski, PK były w użyciu do 82 roku i były to osobne oddziały KMistów. A co, ktoś ma PK? ;)
  18. # 18
    O!o!
    4) Strzelec-(obsługa granatnika) (szeregowy) (RPG-7D, AKS-74U)
    W sam raz dla mnie :)

    PK da się załatwić (pod warunkiem że PK to Pokrzywione Kończyny) :)
  19. # 19
    To co wkleil Grigorij jest przepisowym zestawieniem. Naleyz pamietac, ze takie dziala jeno na cwiczeniach i na pokazach. To co znamy ze zdjec czyli spadek liczby, PM, AKSU i RPK (ile widzieliscie fot z RPKS?) to czysto racjonalne zastosowania (mala sila ognia (rpk) albo nieprzydatnosc (PM)). Tak samo z RPG7 - spotykany zadziej niz wynika z ww TOE.
    Zauwazcie, ze w tabelach nie ma GP15/25. PKM byl caly czas w strukturach piechoty ale dla WDW to bylo za ciezkie i za dlugie - sprobujcie z tym skakac ;) (z samolotu, nie po ziemi).
    Z ww wynika jasno, ze kazdy ma miec aks74, wyjatki moga dolozyc lornetke, torbe sanitarna, SWD. Operator RPG moze miec aksu ;)
    Aha, jednej rzeczy tu nie ma. W tych tabelach jest powiedziane kto ma AKSu z szyna :P tylko dowodcy.

    PS
    Po naszymu pluton dzieli sie na druzyny ;) a u nich na odtriady.
  20. # 20
    Szczerze powiedziawszy to nie spotkałem się na fotkach choćby z jedną sztuką RPG7, częściej widywałem "Muchę"...
    Osobiście to mogę tachać RPG'a, nawet mam gdzieś plecaczek na pociski z jednym szkoleniowym (taka gumowa maczuga HA!), tylko brakuje samego RPG'a.

    Niestety szyny od mojego aksu nie da się odkręcić - jeszcze tak mocnego imbusa nie znalazłem :)
  21. # 21
    :( No nie. Nie ma miejsca dla AKM'a. Co dziwne bo się często przewija po zdjęciach. Jeśli okaże się, że AKM jest ok - to AKM. W innym razie RPK-74. Mogę zabrać też RPG-22 dla kogoś. Ostatecznie mogę zabrać wszystko....
    a co załatwić PKM?
  22. # 22
    Wkleiłem, co wkleiłem, abyście nie marudzili, że nie wiedzie kim chcecie być :P
    Macie teraz jakiś wybór, więc proszę o deklaracje, tych co się wybierają, kim mają ochotę być.
    Proszę o kierowanie się głównie posiadanym wyposażeniem, ale ktoś posiada zdolności muzyczne i bałałajkę tudzież starą gitarę - nie zaszkodzi zabrać ;)
    Jak każdy się określi i będziemy widzieć czego jest za dużo, a czego za mało, to będziemy kombinować :)
  23. # 23
    ja się na rolę szeregowca (AKS-74) piszę

    ze względu na aparycję raczej na nic innego nie pasuję

    ps. chyba, że nikt nie będzie chciał Yakarovowego RPG22, to ja chętnie wezmę wtedy
  24. # 24
    Kazik - a od kiedy aparycja decyduje o tym jaką rolę pełnisz? Bo wg. takiej to powinienem być kierowcą łodzi podwodnej :D
    ---
    Ale tak na poważnie...
    W głowie narodziło mi się pytanie, które wg mnie jest istotne, mianowicie czy robimy się wg regulaminu, czy może robimy się wg zdjęć?
    W zależności od odpowiedzi, zupełnie inny sprzęt będzie się nosić...
  25. # 25
    Robimy wg zdjęć. Regulamin był przytoczony dla ułatwienia w wybieraniu roli ;)
    Najlepiej wybrać sobie jakiegoś sołdata ze zdjęcia i na niego zrobić.
    Jeśli chodzi o aparycje, to możemy Kazika zrobić dowódcą kompanii :D
  26. # 26
    Ja też chce RPGa! :D Albo tą fajną torbę na plery, byle wypełnioną pociskami!!!
    4) Strzelec-(obsługa granatnika) (szeregowy) (RPG-7D, AKS-74U)
    5) Strzelec-(pomocnik obsługi granatnika) (szeregowy) (AKS-74)

    Tak czy tak jeden musi nosić rurę a drugi pociski, bo nie wiem jak ktoś miałby biegać z RPG, 3 pociskami, AKSem i full magazynkami do niego jednocześnie.
    Ale na razie mogę sobie tylko pogdybać co do roli, bo nie mam żadnej broni...
  27. # 27
    Torba jest, pocisk do torby jest... RPG-7 nie ma.

    Ja sobie skompletuje jakiegoś panocka bazując na calych 5 zdjęciach z aksu :D
  28. # 28
    A co ze sprawą stałokolbowców ? ;D
  29. # 29
    A Włosy zetniesz? :)
  30. # 30
    Idziemy w kierunku realiow a nie regulaminu wiec to co wkleij Grigorij jest tylko pewna sugestia. AKMa bym na zwykly desant nei zabieral - co innego na razwiedke. Przydal by sie ,a owszem, PKM i kilka pudel tasmy...