• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 91
    Jaki amok - ja pomysłowy jestem.
    Fasola po bretońsku ze słoika - legenda dzikiego zachodu i moje ulubione danie z dzieciństwa :D
  2. # 92
    Bardzo dobre pomysły, teraz wystarczy je poukładać i zrealizować.
    W zależności od miejsca, jakie będziemy mieli do zagospodarowania, można 2 sołdatów posadzić by się opalali, znaczy pilnowali drogi - do rozważenia na miejscu.
    Patrol wtedy mógłby służyć zmianie zesłańców, tudzież dostarczenia im wody.
    Spróbujmy zagospodarować czas, jaki tam mamy...

    Przyjazd w piątek, w południe albo nawet później:
    Trzeba się wypakować, chwilę odpocząć po drodze, zacząć budowę displeju, kolacja, spać.
    Sobota:
    Śniadanie, wystawienie naszych skarbów na wystawę, odprawa, patrole i inne pomysły Potfora i spółki ;) i tak do wieczora z przerwami na obiad i kolację.
    Niedziela:
    Tak jak w sobotę, ale pewnie tak do obiadu/podwieczorka, potem trzba zacząć sprzątać i ruszać w drogę powrotną.

    Jak z tego widać nie ma tego czasu tak dużo więc damy radę :)
    Rozpoczęcie patrolowania itd powinniśmy uzależnić od widowni - szkoda się męczyć już przy pierwszym kliencie, bo potem zabraknie nam sił, jak przyjdzie tłum poobiedni i będziemy wtedy tylko leżeć i opalać się ;)
    Zdaję sobie sprawę, że golenie się może nie być odpowiednie o godzinie 14stej ale czegóż nie robi się dla chwili sławy? ;)
  3. # 93
    Wydaje mi sie,z e znam na tyle rosyjski, zeby cos tam czytac i było to skladne a nie dukanie cyrylicy, podszkole sie troche do Modlina. mam dwie ruskie ksiazki z 1984 roku i moge je tam czytac. Wynalazłem tez w necie kilka pzremówien towarzyszy iu jakby udało sie miec nagłosnienie to mzoemy je puszczac z mp4 i słuchac propagandy. Dobrze byłoby, zebysmy na siebie pokrzykiwali w stylu:"Bystra, biegom! Bajec prikaz poniał?Wypałni! szto ty działjesz durak, szto ty z uma saszoł? I pare innych by sie ejszcze znalazło, czasem mi wpadaja na poczekaniu. wezme slowniki to moze cos pokombinujemy na iejscu na szybko i jeszcze pomysle sam. Co do komend po rosyjsku to z militarni.pl jest troche:
    Nazwy pododziałów


    Po polsku fonetycznie cyrylicą
    Oddział atriad Отряд
    Drużyna atdielienije Отделене
    Pluton Wzwod Взвод
    Kompania Rota Рота

    Oznaczenia stopni

    Szeregowy Riаdawoj рядавой
    St szeregowy Jefriejtor Ефрейтор
    Kapral Mładszyj sjerżant Млодший сержант
    St kapral Sjerżant сержант
    plutonowy Starszyj sjerżant Старший сержант
    Sierżant – szef Starszyna Старшина
    Podporucznik Mładszyj ljejtnant Млодший лейтнант
    Porucznik Liejtnant Лейтнант
    Oficer polityczny Zampalit Замполит
    d-ca plutonu Wzwodnyj Взводный
    d-ca kompani rotnyj ротный

    podstawowe komendy musztry pieszej i taktyki walki piechoty

    baczność - smirna -смирно
    spocznij – wolna - вольно
    w lewo zwrot - na lie-wo - на лево
    w prawo zwrot - na pra-wo - на право
    w tył zwrot – kru-gom - кругом
    na wprost marsz szagom marsz - шагом марш
    w tył na lewo (w marszu podaje się komende w tył zwrot) - krugom кругом
    równaj w prawo rawnias
    w lewo ( prawo) patrz rawnienie na liewo ( prawo0
    do dwóch odlicz na pierwyj i wtaroj razszczitajs`
    dwójki krok na wprost marsz dwojki szag wpieriod
    kolejno odlicz pa pariadku razszczitajs`
    wystąp ( z szyku) wyjti szag iz stroja
    wstąp (do szyku) wajti w stroj
    krok naprzód marsz szag wpieriod - marsz
    krok w tył marsz szag nazad marsz
    kompania w miejscu marsz rota na miestie marsz
    drużyna w szeregu zbiórka ! atdielienije w szieriengu stanawis
    kompania do zbiórki rota na pastrajenije
    kompania w dwuszeregu zbiórka rota w dwie szieriengi stanawis
    kompania w dwuszeregu zbiera się ( komenda gwarowa) rota w dwie szeriengi stroitsia
    kompania w lini plutonów zbiórka rota w liniu wzwodnych kałon stanawis
    pobudka padjom
    capstrzyk ( odbój ) adboj
    do mnie ka mnie
    padnij łażys
    biegiem marsz biegom marsz
    kompania za mną w tyralierę rota sa mnoj k baju
    kompania stój rota stoj
    wróć ( przestać , cofnąć komendę ) atstawit
    do nieprzyjaciela salwą ognia pa pratiwniku agoń
    ognia agoń
    ładuj broń sarażaj
    rozładuj broń razrażaj
    kompania na apel rota na prawierku
    wydłużyć krok szyrie szag
    osłaniac prykryt
    osłaniać ogniem prykryt agniom
    lewa flanka naprzód liewyj fłank wpieriod
    Lotnik z lewej wozduch s liewa
    Wybuch z prawej wspyszka z prawa
    Kompania – rozproszyć się rota w rassypku
    Pasy skróć riemiń padtianut`
    Radiotelegrafista do mnie radist ka mnie
    Do wozów k maszynam
    Na stanowiska - pa miestam
    skokami naprzód - pieriebieszkami wpieriod

    Do przejrzenia broń na pas broń aruzie k asmotru na plieczjo


    Podstawowe zwroty i sformułowania
    Melduję zbiórkę kompanii na rozkaz Rota pastrojena pa waszomu prikazaniu
    Melduję przybycie 3 kompani na rozkaz trietjaja rota pa waszomu prikazaniu - pribyła
    Czołem żołnierze priviet bajcy
    Czołem towarzyszu kapitanie skrót od zdrawija żełajem tawariszcz kapitan – zdraw-żeł- taw kapitan
    Niech żyje Stalin da zdrastvujet satlin
    Za ojczyznę za rodinu
    Za Stalina za stalina
    Nasze czołgi jadą naszy tanki idut
    Dowódca kompani poległ w walce Rotnyj pagib w baju
    Sanitariuszka miedsiestra – miedsistriczka , sanitarka
    jestem ranny ja ranienyj
    Zbierać rannych sabirat ranienych
    Szybciej bystriej
    Podoficer dyżurny kompanii dieżurnyj pa rotie
    Brama ( biuro przepustek) KPP – kantrolno prapuskowoj punkt

    Kompania alarm bojowy rota bajewaja triewoga !
    Służba nariad
    3 służby poza kolejnością tri nariada w nieoczieriedi
    posterunek post
    wartownik cziesawoj
    starszy kapral x melduje się na rozkaz sierżant x pa waszomu prikazaniu
    proszę o pozwolenie zwrócenia się do razieszytie obratitsja
    rezerwista dembielszczik
    kot duch
    dziadek died
    fala diedowszczina
    regulamin ustaw
    zgodnie z regulaminem pa ustawu
    przpustka na miasto uwalnienie
    bieg z pełnym oporządzeniem marszbrasok
    strzelanie strielba
    nie mam amunicji niet patronow
    amunicja się skończyła patrony akończylis
    koszary kazarma
    skład osobowy licznyj sastaw
    melduje skład osobowy kompani na zbiórce licznyj sastaw roty na pastrajeni
    podczas pełnienia służby nic ważnego nie zaszło wa wriemia diżurstwa niczewo nie praizaszło

    Przy okazwrzucam liste swojego oporzadenia na Modlin:

    - afganka letnia (spodnie i bluza + czapka, moze uda mi sie załatwić kapelusz)
    - afganka zimowa (spodnie i kurtka + uszanka)
    - hełm SSh-60 lub SSh-68
    - pas głowny (póki co z zielona klamra, moze uda mi sie załatwic ze złotą)
    - ładownice do AK-74 (nie mam "stanika" i niestety nie bede miał do Modlina)
    - buty sapogi (desantów tez nie bede miał bo nie am na mnie małych rozmiarów)
    - AKS-74 (oryginalnych magazynków nie mam póki co)
    - bagnet radziecki do AK/AK-74
    - wykrywacz min IMP
    - saperka
    - pałatka
    - plecak RD-54
    - plecak cywilny
    - koc
    - płachta jutowa do zrobienia zadaszenia
    - 2 granaty F-1
    - opatrunek osobisty
    - aparat fotograficzny FED-4
    - telniaszka letnia i zimowa
    - manierka i menażka desantowa
    - kuchenka benzynowa SZMIEL-2

    a z drobnicy do wypełnienia kieszeni mam kopiejki i ruble, legitymacje komsomolska, zapalniczke, zegarek, niesmiertelnik,, dwie ruskie ksiazki z 1984 roku.

    Załączniki:

    • DSCN1089.JPG
  4. # 94
    Jedna rzecz mnie tknęła...
    Jak my będziemy się zwracać do siebie? Rozumiem że rozmowy będziemy jednak prowadzić po naszemu, ale wołać na siebie? Willard to typowo rosyjskie zawołanie :)
    Chyba czas przygotować sobie ksywki z ruska brzmiące - lub przetłumaczyć je, lub po rosyjskim odpowiedniku imienia. :)

    Do golenia osobę można wybrać z wyliczanki (znam niestety tylko wersję białoruską) - i w sumie to jest do zabawy z małymi dziećmi :).
    Miszka, Kriszka i Szczepaj plyneli na lodce,
    Miszka, Kriszka patanuk, kto ostal sie na lodce?
    Szczepaj
    - i w tym momencie szczypiemy po żeberkach dzieciaczka :D

    To taki kompletnie offtopikowy debilizm :D
  5. # 95
    Hmm, pomieszanie rozmów po polsku, z rosyjskimi komendami i różnymi okrzykami... hmm... tak sobie to widzę. Chociaż z drugiej strony ciężko będzie nam się do siebie nie odzywać przez 3 dni :)

    A co do mion, ja mam chyba najprościej, Kamil to po rosyjsku po prostu Kamił (czytać z akcentem) :)

    Autor cytatu: PotfurDo golenia osobę można wybrać z wyliczanki


    Ja już się przecież zgłosiłem ;)
  6. # 96
    3dni = 3 golenia :)
  7. # 97
    Ja tam moge gadac po rosyjsku cały czas..nie . wiem jak reszta chłopaków;-) Grunt, zeby ludzie słyszeli od nas rosyjski.
  8. # 98
    To może od razu kilkuosobowa łaźnia na świeżym powietrzu, przy użyciu lodowatej wody? :D

    Co do rosyjskiego, gadać to i ja mogę, ale będzie to:
    a) niepoprawne
    b) mocno oszczędne bo słów mało znam
    c) i ogólnie do chrzanu
  9. # 99
    Mnie w pracy przezwali Żukow i tak mnie wołaja jak cos chca;-) I niech tak zostanie;-)
  10. # 100
    Moim zdaniem lepiej mówic byle jak ale jednak wyrzucac z siebie cos po rosyjscy spadochroniarze mówiacy czysto po polsku to troche nie tak..zreszta zobaczymy na miejscu jak nam idzie. Ludzie i tak juz niewiele rozumieja z rosyjskiego ale sam dzwiek słow niech wpada w ucho. A dla nas to niech to ebdzie nowy element rekonstrukcji...nauka royjskiego..nie chce przsadzac ale wypadałoby i w tym sie podciagnac, nie tylko w zbobywaniu oporzadzenia.
  11. # 101
    Zdecydowanie się zgadzam! W końcu (prawie) każdy z nas miał rosyjski w szkole, parę słów zna. Ja osobiście postaram się nie odzywać za często, najwyżej rzucić jakimś hasłem przy ludziach. A po polsku to sobie możemy gadać jak nikt nas nie będzie widział (a raczej słyszał).
  12. # 102
    To może być ciekawe :)

    PS. Kazik kiedyś powiedział że gadam po angielsku z rosyjskim akcentem - może być? :D
  13. # 103
    Potfur, ale to nie reko holiłudu :D
  14. # 104
    Nie no bez przesady z tym mówieniem. Ja na Modlin jadę m.in. by sobie pogadać z paroma osobami, a jak będziemy przez cały dzień mówić po rosyjsku to raczej się nie nagadam - bo nie umiem. Paroma słowami na krzyż nie jestem w stanie wyrazić swoich jakże skomplikowanych myśli na przeróżne tematy.

    Nie mówiąc o tym, że nawet jeśli uda się wprowadzić reżim językowy (który moim zdaniem nie da się utrzymać, bo nie jesteśmy mnisi i gadać każdy lubi), to pewnie znajdzie się parę gapiów, którzy będą chcieli sobie pogadać. A większości z nas pozostanie jedynie dyskretnie udawać, że ich nie słyszymy, bo nasz zasób słów nie pozwala na swobodną konwersację.

    Oczywiście rozumiem, że można dorzucać jakieś rosyjskie słówka lub nawet całe epizody (początek i koniec patrolu) wykonać po rosyjsku, ale bez przesady.
  15. # 105
    Zwrotu za przejazd pojedynczych osob nei bedzie. Po pierwsze nie jest to praktykowane (raczej na odwrot - palacisz za wjazd), po drugie budzet imprezy z ledwoscia pozwala na sfinansowanie kosztow dojazdu pojazdow ciezkich (lawety) i ewentualnie lekkich (uazy, gazy). Ja tez nie mam pewnosci czy bedzie zwrot 100%, 50% czy może wogóle paliwa. Za to zdarma jest spanie i zarcie plus elementy do wystroju.
  16. # 106
    Autor cytatu: willardZwrotu za przejazd pojedynczych osob nei bedzie


    Autor cytatu: willardZa to zdarma jest spanie i zarcie plus elementy do wystroju.

    Wolał bym mieć zwrot za przejazd niż spanie i żarcie za friko, wątpliwym jest bym przejadł/przespał/przepił 220zł - a tyle wynosi 'tani' dojazd do Modlina... ten festyn mi się ciutes nie opyla.
  17. # 107
    Jakbym sam jechał do Modlina, dojazd wyniósł by mnie około 250zł - trzeba rusyfikować swoją okolicę, by zmniejszyć koszta - innego wyjścia nie widzę.
  18. # 108
    Potfur... prowokujesz mnie czy mi sie zdaje.

    Jak dostajesz na ulicy gazetke darmowa to tez prosisz o wymiane na kase?

    Maja sponsorow (wlasciciela fortow i jakies gastronomie), ktorzy oferuja pewne dobra uczestnikom. Przykro mi ale nei jest to (jeszcze) impreza odplatna dla widzow i wynagradzana dla uczestnikow. Proponuje zajrzec na taka impreze jak Beltringi zapytac ile Ci zaplaca jak przyjedziesz. W funciakach rzecz jasna.

    Jesli ci sie nie opyla, to nikt nikogo nie zmusza. Mnie tez sie nie opylalo jechac do bielska z ekipa, placic 100zl za wjazd na impreze uazem + paliwo. Generalnie nic za to nie dostalem, nawet buzi (hmm niby od kogo ;) ). I jakos z tym zyje.

    Jezeli jeszcze komus sie nie oplaca nich da znac wczesniej.
  19. # 109
    Autor cytatu: willardPotfur... prowokujesz mnie czy mi sie zdaje.
    Jak dostajesz na ulicy gazetke darmowa to tez prosisz o wymiane na kase?

    Tak prowokuję cię, do czytania ze zrozumieniem.

    Autor cytatu: grigorijJakbym sam jechał do Modlina, dojazd wyniósł by mnie około 250zł - trzeba rusyfikować swoją okolicę, by zmniejszyć koszta - innego wyjścia nie widzę.

    Ja widzę inne wyjścia.

    Tym samym, proszę nie liczyć na moją obecność w Modlinie, na obecną chwilę odpadam..
  20. # 110
    Zostawmy tego offtopa...
    Wracając do samego teatrzyku, nikt nie wymaga od nas gadania po rusku non-stop - wystarczy jak od czasu do czasu padnie jakieś ruskie hasło, naturalnie im lepiej ktoś potrafi, tym lepiej dla niego, ale nie przesadzajmy...
  21. # 111
    Autor cytatu: willard nawet buzi (hmm niby od kogo ;) ).
    eee od "gratisa" z fotek mogles wyczarowac ;)
  22. # 112
    true ;)
    Co do displeyu. Pomyslow mnogo teraz trzeba to poszeregowc i przydzielic role. Grigorij?
    Tom skombinowal sharpa z 1988 wiec muza bedzie.
    Prosze o:
    1. zglaszanie sprzetu jaki sie przyda do budowy dioramy i jest mozliwy do pozyskania
    2. wklejanie fot do wzorowania sie.
    3. grzesia o moderowanie dyskusji, bo ja jestem zbyt nerowowy
  23. # 113
    Wspólny obiad:
    http://img412.imageshack.us/img412/7637/82ez0.jpg
    Pichcenie:
    http://img245.imageshack.us/img245/9775/710zb6.jpg
  24. # 114
    Uwagi koncowe:
    - kto ma palatke niech ja rozwinie i zobaczy jak jest skonstruowana - warto troche poszerzyc otwory bo fabrycznie sa b. waskie i potem w polu bedzie kiszka.
    - kazdy niech wezmie z min. 4m jakiegos sznurka (linki) - ale nie paracord made in us ;) do wiazania placht.
    - w fortach jest zimno... wezcie cieple ciuchy
    - kazdy niech wezmie kubek, sztucce, menazke i ladne konserwy.
    - cos mi jeszcze przyjdzie na mysl.

    aha
    potrzebuje ktos deko 5.45 bo bede zamawial u boskiego?
    temat o zamówienie amunicji deko wydzielony: klik
  25. # 115
    Są jakieś ustalenia odnośnie terminu , czasu wyjazdu i powrotu z Modlina?
  26. # 116
    Większość chce jechać 2go rano i wracać 4go popołudniu.
  27. # 117
    Wydrukowałem obie kartki propagandowe, które podrzucil Yakarov - muszę to jeszcze skserować w sensownej ilości (20 sztuk raczej starczy, więcej mi się nie chce).

    Pytanie jeszcze brzmi jak to hurtowo postarzeć? Potfur rzucił pomysłem z popiołem papierosowym, jakieś jeszcze pomysły?
  28. # 118
    No i ch... strzelił bombki, choinki nie będzie :(
    Nie udało mi się przebić betonu zatwardziałych łbów i z mojej obecności w Modlinie dupa.
    1 maja wolny - potem do 5-tego "robota"
    Pozostaje mi życzyć będącym na imprezie najlepszego!

    Autor cytatu: kazikPytanie jeszcze brzmi jak to hurtowo postarzeć? Potfur rzucił pomysłem z popiołem papierosowym, jakieś jeszcze pomysły?


    UV -em ale to za dużo roboty.
    Wodny roztwór nadmanganianu potasu (w każdej aptece z grosze ! ) nasycenie roztworu w zależności od rodzaju papieru i zamierzonego postarzenia.
    Im ma to być starsze tym więcej nadmanganianu itp.
  29. # 119
    W imieniu orga prosze osoby ktore beda o poslanie mi maila z imieniem, nazwiskiem, mailem i telefonem. 2 pierwsze dane pojda jako lista imienna uczestnikow. czas do jutra!
    mail willard/at/poczta.fm
  30. # 120
    Obecnie mamy 10 osob (w tym 1 duch). Dzis do godziny 14.45 prosze przysylac zgloszenia. O 15.00 wysylam Jarkowi ostateczna liste. Kogo na niej nie bedzie nie dostanie zarcia...

    PS
    Na maila wyslalem wam scenariusz bitwy (zobaczcie jakiesmaczki tam sa) oraz plan imprezy. Prosze o zapoznanie sie. Aha, nei ma tam nazwy grupy ;)