• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
    •  
      Dima
    • 2013-02-06
    # 1
    Dzień Dobry

    Mam pytanie, z pozoru banalne, jakie były warunki przyznania następujących odznaczeń i medali:
    - Gwardia - sama przynależność czy trzeba było sobie jeszcze w jakiś sposób krwi napsuć?
    -Przodownik wyszkolenia bojowego- na frontowcu opis jest jedynie jako wyróżniający się podczas szkolenia, jednak wydaje się mi to trochę nazbyt ogólne
    -Odznaka specjalności - napisane ze za ukończenie kursu, jednak jakie były warunki przystępowania do danego kursu i jego wymogi?
    -Weteran Truda - napisane jedynie za długoletnią pracę i służbę, bez większych konkretów.
    -Znak honoru- mniej więcej to co powyżej- brak konkretów

    Z Góry dziękuję za konstruktywny odzew.
  1. # 2
  2. # 3
    Prędzej Gogola :)

    Widzę, że kolega Dima porządnie podchodzi do tematu rekonstrukcji i jego postać będzie miała nawet swoją historię:)
    •  
      Dima
    • 2013-02-06
    # 4
    @ Owca : Wielkie Dzięki

    @ Jawny83 : Jak się bawić to porządnie : )
  3. # 5
    "Przodownik wyszkolenia bojowego" (Отличник Советской Армии) - to raczej "Wzorowy żołnierz Armii Radzieckiej" (przodownik - to "pieriedowik").
    Odznakę otrzymywało się za dwa kolejne (jeden po drugim) sprawdziany półroczne ("itogowyje prowierki") zaliczone "na otliczno" (tzn na ocenę "pięć"). Przedmioty (z tego, co pamiętam) - wyszkolenie strzeleckie (strzelanie do tarcz na poligonie), musztra, regulaminy, przygotowanie polityczne i może coś tam jeszcze, w zależności od specjalizacji wojskowej ("wojenno-uczotnaja specialnost"). Taką odznakę mógł otrzymać żołnierz dopiero po roku służby (po dwóch półrocznych sprawdzianach).

    Odznaka specjalisty (dla żołnierzy służby terminowej) miała 4 kategorie - 3, 2,1 oraz M (master - mistrz). Najpierw zaliczało się kurs (np. podczas szkolenia w półrocznej szkole podoficerów bądź specjalistów), potem podnosiło się kwalifikacje. Podczas dwóch lat służby ani razu nie spotkałem nikogo z odznaką "M" (i tylko parę razy z odznaką "1", sam miałem "3").
    No i poza tym powinny być jakieś odznaki sprawności sportowej (tzw. "biegunki" - nie od "biegunka" tylko od biegacza, bo na odznace widniała sylwetka biegnącego sportowca).

    Nie zapomnij o odznace komsomolskiej - jej noszenie naprawdę egzekwowano

    A propos..

    http://www.frontowiec.com/index.php?p538,korpusowka-gwardii-kremlowskiej-zlota :))))))
    Nie wiedziałem, że istniało (czy istnieje) co takiego jak "Gwardia Kremlowska"
    jest to koprusówka radzieckiej milicji (na patki kołnierzy oraz naramienniki do koszul)
  4. # 6
    Autor cytatu: iwanniegroznyNie wiedziałem, że istniało (czy istnieje) co takiego jak "Gwardia Kremlowska"
    jest to koprusówka radzieckiej milicji (na patki kołnierzy oraz naramienniki do koszul)

    Wiem, już dawno miałem to zmienić......
    • cyp
    • 2013-02-07
    # 7
    Tak z ciekawości, to skąd Ci się ta gwardia wzięła tam?
  5. # 8
    Tak mi kiedyś dawno powiedział jeden taki.....
    Też na pewno mam błędy na stronie - nikt nie jest genialny...
    Ale chociaż odróżniam Białoruś od Rosji i wiem że nie wszystko jest "Specnaz, Rosja, GRU". I nie wciskam kitu że lifczik w bieriozce to oryginał jak jeden ze sklepów :))))))
  6. # 9
    Przepraszam, jeśli niechcący Cie uraziłem. Przyznaje, że ja sam na wielu rzeczach się nie znam i o wielu rzeczach (dot. np współczesnego umundurowania i oporządzenia w FR) dowiedziałem się dzięki Wam i temu forum. To się nazywa różnica pokoleniowa :)))))
    Jeśli chodzi o żołnierzy Samodzielnego pułku kremlowskiego (taką miał nazwę w czasach późnego ZSRR) - nosili oni korpusówki "ogólnowojskowe" ("мотострелковые") - tak samo jak piechota zmotoryzowana, wojska wewnętrzne oraz wojska ochrony pogranicza (za wyjątkiem specjalistów, którzy nosili korpusówki służb i specjalności)
    Pozdrawiam!
  7. # 10
    Iwan - spoko. Ja bardzo chętnie poszerzam swoją wiedzę i bez urazy znoszę wytknięcie błędów i wypaczeń :)))) Jak trafisz coś jeszcze źle opisanego to proszę o informację.
  8. # 11
    Autor cytatu: Dima
    - Gwardia - sama przynależność czy trzeba było sobie jeszcze w jakiś sposób krwi napsuć?


    Za przynależność do oddziału posiadajacego tytuł gwardyjski np.Gwardyjski Pułk Zmotoryzowany .... Oczywiście nie od razu tylko jak sie to w polsce mówiło - po "obcince" czy "unitarce".

    Autor cytatu: Dima
    -Przodownik wyszkolenia bojowego- na frontowcu opis jest jedynie jako wyróżniający się podczas szkolenia, jednak wydaje się mi to trochę nazbyt ogólne
    -Odznaka specjalności - napisane ze za ukończenie kursu, jednak jakie były warunki przystępowania do danego kursu i jego wymogi?


    To napisano ci wyżej.

    Autor cytatu: Dima
    -Weteran Truda - napisane jedynie za długoletnią pracę i służbę, bez większych konkretów.
    -Znak honoru- mniej więcej to co powyżej- brak konkretów


    Z tego co się orientuję to są to odznaczenia cywilne aczkolwiek wojak też sporadycznie mógł być odznaczony za pracę cywilną.
  9. # 12
    Nie mogę znaleźć wątku, ale ktoś kiedyś pytał o odznaczenia "za dokonanie niemożliwego" przyznawane po Dobrowce. Można zobaczyć jak to wygląda:
    http://specops.com.pl/forum/topics6/zatrzymanie-czlonkow-gangu-makhachkala-vt11781.htm#81561
  10. # 13
    Ja pytałem, wówczas Gubor dał mi na PW to samo ;)