• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    O to i sie trafilo - foto ktore idealnie podchodzi jako dowod ze na afgan pasuje stanik II typu. A zatem wierni szukajcie dowodow ze to jednak nie prawda ;)

    Załączniki:

    • 014379.jpg
  2. # 2
    I tak wam już nie zwrócę kasy za chikomy :>
  3. # 3
    zebyscie tylko wszyscy nei mieli identycznych, zaprasowanych , czystych czikomow bo.... (wiecie co)
    zapytajcie marysia jak swojego "doprawial" w sobote.

    to foto jest troche dizwne jak na afgan. kto mi powie czemu ;)
  4. # 4
    Jak dla mnie jest podejrzanie dobrej jakości. Nawet Evstafiev robił jakościowo gorsze foty.

    (Pomijam nadzwyczajne nagromadzenie nie-aż-tak-częstego sprzętu pod postacią Mabut i staników typ 2).
  5. # 5
    Czy to zdjęcie było jakieś pogięte, czy jest na nim znak wodny?
  6. # 6
    Tak.
  7. # 7
    znak wodny to pikus ale:
    1. kolesie sa jak klony mabuta+stanik
    2. koles w srodku (dowodca z psiurem?) ma czapke w TTsKo
    3. smierdzi mi to bardziej jakims szkoleniem w zwiazku, a nie w afganie (nei wiem czemu ale tak czuje)

    no i jest to jedyne i wybitne foto tak modelowego noszenia stanika II typu i takiej obfitosci (100%). jakby przed chwiladostali z magazynu.
  8. # 8
    3. smierdzi mi to bardziej jakims szkoleniem w zwiazku, a nie w afganie (nei wiem czemu ale tak czuje)

    Ale dziwi trochę różny kolor mundurów. I czemu koleś od lewej ma adidasy? Do tego napakowane plecaki - jakby szykowali się do odlotu. Ale w którą stronę? ;)
  9. # 9
    Ponoć była moda na bielenie mundurów, bo podobnie jak z błyskającymi pasami było to uważane za bardziej "pro". Adidasy się zdarzały w Afganie (jest nieco fotek gości w "Moskwach").
  10. # 10
    Tak wiem (pytanie o adabajsy było retoryczne ;) ), ale to wszystko nie bardzo pasuje do teorii o ćwiczeniach w Zsrr.
    Btw. Niektórzy mają zapuszczone wąsy... z tego co pamiętam, oznaka że już trochę swoje odsiedzieli w Afganie.
  11. # 11
    Moje spostrzeżenia:
    - jakość zdjęcia nie świadczy o czasie jego wykonania, posiadam w swojej kolekcji zdjęcia w lepszej jakości będące z afganu,
    - wąsy wg. mnie o niczym nie świadczą, jako częsty bywalec Wędrzyna widziałem hordy rosjan z wąsiskami - ale mogli to być oficerowie :)
    - facet z psem, może i jest dowódcą, ale zostaje w bazie, prowadzić grupę będzie pierwszy pan z prawej, ma lornetkę i to jest jedyna oznaka jego rangi,
    - trampki gościa pierwszego od lewej - nie są to 'mockby', bardziej przypominają wansy (zwróćcie uwagę na kształt podeszwy, jest płaska), dodatkowo - w porównaniu z obuwiem pozostałych osób - są czyste. Nawet pan od psa ma bardziej uświnione buty niż trampkownik,
    - ciekawostka - gość pierwszy od prawej, ma w kamizelce bakelity, natomiast na ramieniu ma (chyba) akm'a (nie widać charakterystycznego dla 74 długiego tłumika płomienia),
    - ogólnie na zdjęciu jest wysyp akm/akms, z 5 widocznych karabinów, tylko dwa nie wyglądają na akm'y,
    - ROP'y - każdy u którego widać ROP'y, ma je włożone w kieszonki dla nich przeznaczone, ja osobiście nie jestem w stanie przenieść ROP'a w tych kieszonkach dalej niż kilkanaście metrów, wypadają mi (może to mieć związek z moją fizjonomią), ale porównując środkowego pana z ROP'em, wnioskuję że nie jest dużo wyższy ode mnie (jeśli nie taki sam), pogubi je dość szybko,
    - mundury są czyste (pomijam wybielanie), w porównaniu z butami wyglądają jak nie z tej bajki. Obaj panowie z prawej strony zdjęcia, mają buty zakurzone powyżej kostki, wg. mnie powinni też mieć trochę kurzu na spodniach, te natomiast nie posiadają najmniejszych śladów użytkowania (np. jaśniejszych plam na kolanach),
    - panowie po lewej stronie mają 'szale' albo coś w ten deseń, nigdzie wcześniej nie widziałem takowych (może nie zwróciłem uwagi, ale wątpię - z miejsca rzuciły mi się w oczy),
    - na zdjęciu brakuje flejowatości, każdy kto przeglądał trochę wojennych fotografii, zauważy że niezależnie od tego jakiej armii wojsko widać, to są flejowaci, ci na fotografii wyglądają jak z żurnala,
    - miejsce zdjęcia mnie intryguje, podłoże na którym stoją, wygląda jak żwir albo strasznie badziewny asfalt, za nimi jest coś szarego, jakby świeży beton, papa, obudowane białymi cegiełkami podparte kijem, piaskowe coś (wzniesienie, nasyp?) jest dość blisko, nie dalej niż 10m, przed tym czymś szarym w tle a interesującymi nas nosicielami typu 2, jest coś, co wygląda mi na usypaną górkę piachu, jak się przyjrzeć to widać nawet ręce kogoś kto chyba trzyma łopatę.

    Moje zdanie:
    na pewno nie jest to afgan.
  12. # 12
    Autor cytatu: Potfur
    ciekawostka - gość pierwszy od prawej, ma w kamizelce bakelity, natomiast na ramieniu ma (chyba) akm'a (nie widać charakterystycznego dla 74 długiego tłumika płomienia),
    Bakelity były też w 7.62mm, albo po prostu ma 74 i odkręcił "urządzenie wylotowe" (mniej prawdopodobne, nie widać "grubego" gwintu, charakterystycznego dla 74).

    Autor cytatu: Potfur
    - ROP'y - każdy u którego widać ROP'y, ma je włożone w kieszonki dla nich przeznaczone, ja osobiście nie jestem w stanie przenieść ROP'a w tych kieszonkach dalej niż kilkanaście metrów
    Jak biegałem w tej kamizelce z ROPami to miałem to samo. Ale z tego co widać panowie noszą je jakoś do odwrotnie, tzn. do góry nogami (nakrętką w dół). Może wtedy pewniej siedzą na swoim miejscu?

    A tak w ogóle gratuluję dokładnej analizy, mi by się tyle nie chciało pisać :D
  13. # 13
    Chyba trafiłem na źródło skąd willard dorwał to zdjęcie - LINK :)
  14. # 14
    Zdecydowanie pierwszy z lewej AKMS, środkowy stojący i pierwszy z prawej też AKM/AKMS. U dwóch siedzących AK/AKS-74. Jeśli to Afganistan to może nowo przybyli? koniec wojny? Albo słynni powojenni doradcy Massuda? Może to nie Afganistan?
    Swoją droga gość ma po dwa magazynki 7.62x39 w kieszeni...też tak wkładałem i szczerze mu współczuję w razie wymiany ognia....chyba że koledzy pomogą wyciągnąć.
  15. # 15
    Też tak wkładałem, nim jednak zacząłem - rozciągnąłem sobie kamizelkę starym sposobem - zmoczy, wypchać, wysuszyć ;) Przez co można było bez problemu wsadzić magazynki.
  16. # 16
    Też tak robiłem..i o ile magi 5.45 spokojnie wychodzą i bakelity 7.62 to stalowe to już udręka....
  17. # 17
    Potfur ladnie wyartykulowal moje watpliwosci "ze cos mi smierdzi". Moze to dagestan? Albo jakas pokazowka (ale wtedy raczej berety i bez plecakow). To wyglada jak by wiekszosci wlasnie kwatermistrz wydal kamizele i mundury i powiedzial co gdzie maja wlozyc. Sa ladni i nowi, a nie niechlujni, brudni i kazdy inny.
    Owszem, foto z MP.net
    Akurat uzbrojenie mnie nie dziwi, ale np to ze widac ze nei jest cieplo w tym "kraju" a jednak nie maja nic cieplego (sweter, lezaca kurtka, koles z psem w kurtce, etc). Znacie pewnie te foty gdzie kolesi jest 3 w tym jeden w samej majce, 1 w abucie i jeden zakutany w zimowa afganke. A tutaj piekna zgodnosc.
    Smierdzi...
  18. # 18
    Sałam Baczi :)
    Wydaje mi się, że to fotka z planu filmu o Afganie, który jakiś czas temu dane mi było oglądać. Postaram się znaleźć ten film w swoich zasobach i wtedy coś więcej pisnę w temacie.
    A tak w ogóle, to schastnyj priwiet wam wsjem, bo jestem tu nowy zupełnie :)
  19. # 19
    widzicie gościa po lewej stronie zdjęcia? jaki to mundur?
    http://img162.imageshack.us/img162/1990/su24vc0.jpg
    a zdjęcie podobno z lat 80 tak na 95%
  20. # 20
    http://i22.ebayimg.com/08/i/000/d6/35/60ed_1.JPG
    Taki?

    Możliwe że z 80 lat (z akcentem na koniec lat 80), pamiętam że na zdjęciach z 91r. było dużo takich wzorów.
  21. # 21
    No właśnie, zdjęcie jest najpewniej zrobione na jednym z lotnisk którejś z republik - Kazachstan/Uzbekistan/Gruzja przed wylotem na cele w Afganistanie (tylko tam stacjonowały Su-24 biorące udział w konflikcie).
    No i wygląda jak ze zdjęcia Potfura, ale wygląda też jak flora?
  22. # 22
    Jak dla mnie to pacjent ma zimową flore.
    KAB tez jest oznakowany jak na lata 90- te.
  23. # 23
    znakowania KABów, FABów to podobna historia jak ze wszystkim...różnie to bywa.

    Zdjęcie pojawia się w kilku opracowaniach na temat wojny lotniczej w Afganistanie i na wschodnich forach jako też z tego okresu. I tu jest właśnie problem z tym wszystkim. Ale nie twierdze, że nie może być inaczej.
  24. # 24
    Autor cytatu: saperskiJak dla mnie to pacjent ma zimową flore.

    Zimową flore? Znaczy się co - flora, tylko że ze zmienionymi kolorami?

    Kroju nie rozpoznam, może gdyby mieć większe zdjęcie, to by się znalazły jakieś szczegóły po których można rozpoznać toto.
    Na zdjęciu nie widzę by gość miał boczne kieszenie na spodniach, nie widzę też takich jak a`la 'mabuta' (tych z przodu).

    Jedyne co widzę to: czapkę zimową (która kompletnie nic nam nie mówi o mundurze), nie do końca zawiązany but... i rozpięty mankiet rękawa. To ostatnie może być wskazówką. Normalnie - po rozpięciu, w mankiecie tworzy się takie trójkątne wycięcie (np. w koszulach tak jest), tutaj - wyraźnie widać że mankiet ma wszywkę.
    Nie wiem jak to wygląda w innych mundurach - ale wszystkie m21 jakie się przewinęły przez moje ręce (flory, vsry, bieriozki, afgany) mają taką wszywkę.

    PS. Chyba jest boczna kieszeń, ale nie w tym samym miejscu co w m21.
    http://img140.imageshack.us/img140/3356/ggggqn7.jpg
  25. # 25
    Faktycznie po tym zdjęciu nie sposób rozpoznać jaki to mundur, jedynie można dywagować na temat kamuflażu. Zgadzam się z Potforem, że to będzie tiger/kamysh - flora ma bardziej okrągłe kształty plam. Możemy się jednak mylić :)
  26. # 26
    Autor cytatu: Potfur
    Zimową flore? Znaczy się co - flora, tylko że ze zmienionymi kolorami?




    Nie, florę w wersji zimowej tj z ocieplaczami kolory się nie zmieniają.