• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Parę osób z forum chyba miało hełmy z przyłbicami i próbowało ich zapewne używać z replikami (lub nie) broni.

    Jak to się sprawdza w praktyce? Domyślam się, że problemy istnieją skoro kolby nie można przyłożyć do policzka, to nie będzie się dało z nią też celować korzystając z muszki i szczerbinki.

    Jeśli faktycznie tak jest, to o ile "wyżej" linia celowania musi być umieszczona (od tradycyjnej), aby było to możliwe?
  2. # 2
    O przyrządach zapomnij ^^ Albo strzelasz 'na oko' (po nabraniu wprawy nie stanowi to problemu), albo montujesz elektroniczne zabawki typu kolimator czy holograf :)
  3. # 3
    albo latarkę ze skupionym promieniem - łatwo to to wyparzyć ;-)
    a na potrzeby cqb w airsofcie najzupełniej wystarcza.
  4. # 4
    A ktoś używał jakiejś optyki? Replik lub nie?
    Eotech na niskim montażu (tak jak w załączniku) jest wystarczająco wysoko, czy trzeba "wyżej"?

    Załączniki:

    • 20130404020423-09c4e090.jpg
  5. # 5
    Kolimator na wysokim montażu żeby celować z opuszczoną przyłbicą, przynajmniej ja tak mam pod Maskę. Jak latam bez przyłbicy z goglami to używam muszki i szczerbinki.
  6. # 6
    Najlepiej sprawdzić empirycznie - głowa, głowie nie równa, a przyłbica przyłbicy ;)

    Do maski MP-5 potrzebowałem na replice MP-5K Eotecha na wysokim montażu - przy poliwęglanowej przyłbicy na PASGT natomiast wystarczył aimpoint M2 (kopia) na grzbiecie repliki M4.
    • cyp
    • 2013-06-08
    # 7
    Slyszalem, ze Rosjanie maja specjalne kolby rurowe w ksztalcie umozliwiajacym celowanie z przylbica. Prawda to czy kolejny hoax?
  7. # 8
    Rosjanie istotnie mają jakieś rurkowce, ale po pierwsze to raczej prywatne zakupy, a po drugie AŻ TAK nie wpływają na przyłbicę ;)

    http://img845.imageshack.us/img845/4084/6d151d3atsut.jpg

    U nas natomiast, np. Abwhera używa takich cudeniek firmy B&T do MP-5 (podobną kolbę miałem do repliki AK, ale to była airsoftowa wariacja)
    http://www.specops.pl/admin/gallery_photos/ICM0G0DK6MF2Z97M.jpg

    A tu airsoftowa kolba:

    Załączniki:

    • ak.jpg
  8. # 9
    Prawda. Nie wiem tylko czy tylko ten dolny model ma takie zastosowanie, czy tez górny. Aczkolwiek wydaje mi się, że tylko dolny.

    edycja: SR3-M też ma jakąs taką modyfikację / wersję (SR3-MN), gdzie kolba jest dostosowana do noszenia z przyłbicą/maską, ale wygląda to nieco pokracznie.

    Załączniki:

    • 69302276.jpg
    • tvm2012ch3p1photo002.jpg
    • tvm2012ch3p1photo001.jpg
    • cyp
    • 2013-06-08
    # 10
    Wlasnie Arafat o tym zdjeciu z recki RT-3 myslalem, aczkolwiek nadal troche za wysoko ta kolba. Za to kazik - dzieki :)
  9. # 11
    Mam replikę asgejową altyna i mogę powiedzieć tyle - w cqb świetna sprawa, zawsze wracam z całym pyskiem.
    A jak celować z opuszczoną przyłbicą? Bez optyki to tak jak powiedział Arafat - "na oko", "po lufie" itd. Każdy nazywa tę super-pro-specnazową technikę inaczej.
    Do -nastu bądź -dziesięciu metrów wystarcza, w pustej hali 100x100 nikt przecież się nie strzela, a jak się dojdzie do wprawy to nawet nie trzeba śledzić toru lotu kulki.
    Celowniki, kolimatory i inne pierdoły. Tak jak powiedział już Arafat - ciężko coś polecić. Samemu trzeba sprawdzić co będzie lepiej podchodziło - czy to eotech na wysokim montażu, czy to jakaś kopia aimpointa albo innego red dota na podwyższeniu. Rozwiązanie, które u mnie robi robotę niekoniecznie musi działać u ciebie. Ale jak umie się już celować "po lufie" to koli jest właściwie zbędne. No chyba, że do zbierania lansu i swagu.
    Kolby rurowe, łamane, przerabiane, customy i inne cuda. BOYI chyba robiło customową kolbę do kałaszka dedykowaną właśnie do używania z przyłbicą. Na zdjęciach IRL mignęła mi raz, może dwa - więc jak są to jest to tylko inicjatywa własna i to też niezbyt rozpowszechniona.
    W ostateczności mocno skupiona latarka na szynie albo laserowy wskaźnik celu.
  10. # 12
    Widziałem zdjęcie jak gość z Ałtynem i zamknietą przyłbicą celował z PK-01W. O dziwo, celownik był na odpowiedniej wysokości. Niestety nie dysponuję tym zdjęciem.
  11. # 13
    Jestem bardzo zainteresowany tym zdjęciem (może ktoś inny znajdzie przypadkiem), bo własnie akurat PK-01W jest jednym z łatwiej dostępnych celowników kolimatorowych wschodniej produkcji (białoruskiej konkretnie).
    Przy czym piszę o faktycznie PK-01W, który jest nisko osadzony, a nie o PK-01WA, którego montaż jest wysoki.
  12. # 14
    To był niestety WA, pomyliły mi się oznaczenia.

    http://img18.imageshack.us/img18/993/18413.jpg
  13. # 15
    I tak fajnie, że znalazłeś - dzięki :)
  14. # 16
    Niski montaż, zwykła kolba (ramowa czy pełna) - zapomnij o pełnym opuszczeniu osłony.
    Albo niski montaż i zmiana kolby, albo wysoki montaż i zwykła kolba.
    Lub opcja trzecia - niski montaż, złożona kolba :)

    W praktyce: hełmu używałem tylko w terenie zabudowanym gdzie precyzji nie oczekiwano, w terenie otwartym - bez garnka z optyką.
    • cyp
    • 2013-06-08
    # 17
    A TIG i te jego specjalne wyciecia niby ulatwiajace zlozenie sie?
  15. # 18
    Jak przyłbica oprze się na kolbie to choćbyś nie wiem jak się złożył to i tak nic nie będzie ze zgrania muszki i szczerbinki.
    Poza tym to nie są wycięcia do złożenia się do strzału tylko najprawdopodobniej przedłużenie przyłbicy. Po czym to wnioskuję? Mam właśnie na głowie swojego Altyna z opuszczoną przyłbicą i składam się do strzału z AK - efekt jest taki, że przyłbica opiera mi się na kolbie i sporo jeszcze brakuje do zgrania przyrządów. Ścięcia w płycie musiałyby być głębsze (czyli wchodzić już w wizjer) i bardziej do środka (zdarta farba na płycie zaczyna mi się tak 2/3 na lewo cm od środka [jestem lewusem dlatego z lewej]) by broń była na lini oko-cel.
    Wedle tego zdjęcia http://rusmil.net/forum/uploads/helmy/__tig_psh-77_vs_altyn_02.jpg kolbę miałbym dalej opartą na środkowej części przyłbicy, więć wcięcia są niepotrzebne.
    A wedle tego http://imageshack.us/a/img254/5075/p112017546ef2xi4.jpg (jeśli przyłbica nie jest fake'iem) wystający z przodu "ząb" jest o jakieś 2/3 centy dłuższy niż przyłbica w Altynie. Więc poprawne złożenie się dalej odpada.
    Uprzedzając pytania czy potrafię się poprawnie złożyć do strzału - tak
  16. # 19
    TIG ma niższy wizjer (nie niżej położony, tylko węższy na pionowej płaszczyźnie).
  17. # 20
    Na moich garczkach z namordnikami dokonywalem roznych przymiarek,z rozna optyka,wszystko " na ostro"...
    Zawsze bylo kulawo...
    Jedyne co dawalo ade to...Docter na Elcanie( ostre), ale niestety to jest koszer po amerykanczansku,na HK416...

    Mysle ze ONI,stosuja zasuniecia przylbic tylko w extremanych momentach,gdy pruja gdzie popadnie lub na krótkich wchodza,
    Skladanie sie przy kolbie stalej lub z jakimkolwiek montarzem,niskim,wysokim jest mizerne,zawsze troche trzeba sie pochylic
    Na pocieszenie dodam ze w Moratexie z przylbica,czy AM95 z Gsg9 ,ktore tez posiadam,jest ten sam problem
    Zwroćcie uwage ze nie wszystkie jednostki czolowe w Eu,czy na swiecie,uzywaja przyslon...
  18. # 21
    Dlatego często widać jak są ustawieni do wejścia to tylko dwaj pierwsi z tarczą i bronią krótką mają opuszczone przylbice a pozostali podniesione.
    Potem tak jak pisze water jest już kwestią operacyjną czy pruja na krótkich dystansach i opuszczają przylbice czy nie.