• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Panowie.
    Mógłby ktoś mnie oświecić jak w zgodzie z regulaminem nosi się saperke, manierke, bagnet itd. w komplecie z rd54. Teoretycznie coś jest na militarnych, ale rysunek i opis jest z szelkami.
    Wiadomo jak to wyglądało w polu, ale warto wiedzieć jak to powinno wyglądać ;)
    Z góry dziękuje.
  2. # 2
    Autor cytatu: Tadeusz ( warrior.pl )
    tu masz narysowane i opisane:
    http://www.airsoft.com.ua/forum/viewtopic.php?t=1712

    jak nie znasz rosyjskiego to tam jest napisane że boczne kieszenie plecaka służą do przenoszenia aminicji i wszystkiego do walki
    przykłady:
    -granaty do granatnika p-panc,
    -ręczny granat przeciwpancerny,
    -trotyl,
    -amunicja itd itp
    Ja widziałem wielokrotnie że chlopaki troczą do niego saperkę tak że stylisko wystaje nad ramieniem (możesz siegnąć po nią nie ściągając plecaka i walnąć kogoś w łeb lub sie okopać)

    Moim zdaniem wyglądają jakby miały wielkość "cynka" na amunicje 7,62 do "Kałacha". Możesz zmierzyć

    Na obrazkach w podanym linku widać gdzie powinna włazić łopatka.
  3. # 3
    Gdzieś widziałem, że wkładali saperkę do głównej kieszeni plecaka, tak że trzonek wystawał do góry.
  4. # 4
    Sam tak czasem nosze ;) tylko ciężko wyciągnąć ją, szczególnie gdy plecak jest zamknięty.

    Ok. to kwestia saperki jest raczej jasna.
  5. # 5
    znam ledwie 1 foto z lopatka w plecaku i jest z manewrow. nie mam zadnego takiego foto z afganu...
    Kamil: gdzes=9 rota ;)
    Marys: pytasz o regulamin czy pole? Regulaminowo bagnet dynda pomiedzy klamra pasa a ladownica na granaty i obija sie o krocze. Polowo, wisi gdziebadz, bo czolganie sie z nim miedzy nogami niewielu sprawia satysfakcje...
  6. # 6
    Z późniejszych okresów (I wojna w Czeczeni i współcześnie) znam kilka zdjęć z saperką w plecaku ale nie widziałem żeby tak ktoś nosił w Afganistanie.
  7. # 7
    Może to i 9 rocie, nie pamiętam. Z pierwszej wojny w Czeczenii, tak jak mówił Yakarov, na 100% widziałem że nosili je w erdkach. Chociaż jak dla mnie, najsensowniej, byłoby przytroczyć ją do plecaka z boku. Regulaminowo ma wisieć na pasku, ale mnie się cholernie obijała o nogi w czasie biegu.
  8. # 8
    Powiem tak. jak jest +30 to ja w plecaku mam wode, palatke, sweter, amunicje, granaty, kostke, bagnet, kubek. I nie mam tam miejsca (rd54) na lopatke, zwlaszcza tak luzno wozona by mozna ja bylo szybko wyjac ;)
    Przypominam tez debate o helmach i lopatkach w afganie - zwlaszcza dla desantu lopatki byly nieczestym bagazem. Choc mam fajne foto kolesia objuczonego jak wol+lopata saperska (ta duza) ;)
  9. # 9
    To już nie te czasy, że trzeba na rach-ciach łopatę wyjmować i rów se kopać bo tanki jadą. Saperka ma być zawieszona pewnie i wygodnie, a niekoniecznie tak, żeby ją szybko wyjąć.
  10. # 10
    willard - Pytam o regulamin. Swoja droga można podać odniesienie do zachowań w polu.
    w 9 rocie biegali na pewno z łopatkami włożonymi do eRDeków. Jeśli już mam nosić saperke, to tylko w ten sposób, bo "regulaminowo" jest troszeczkę niewygodnie.


    Kamil - a jak komu przywalić trzeba? :P
  11. # 11
    A co Ty - specnaz? ;)
  12. # 12
    Twardy rolnik :D
  13. # 13
    Trzeba pamiętać, żeby Marysia na strzelankach trzymać od siebie na odległość większą niż zasięg saperki ;)
  14. # 14
    eh, nie prowokujcie:
    loadout.max - oto foto ;)
    loadout - wyjscie grupy - popatrzcie sobie co maja na sobie...
    loadout90s - cwiczenia poczatke lat 90 (ttsko). jeden ma saperke w RD ;)
    drill - jakies pokazik - koles ma regulaminowo lopatke + RD54
    drill2 - znow cwiczenia w zwiazku - lopatka tak jak chce kamil+marys

    Załączniki:

    • loadout.jpg
    • loadout90s.jpg
    • drill.jpg
    • drill2.jpg
    • loadout.max.JPG
  15. # 15
    Autor cytatu: willardloadout - wyjscie grupy - popatrzcie sobie co maja na sobie...

    adidasy, dżinsy i sweter?
  16. # 16
    Jako ze desant po wylądowaniu jest tylko zwykła lekką piechota to łopatkę piechoty (sowieckie oznaczenie MSŁ-50) jak i bagnet nosi jak piechota.

    Sowieckie regulaminy są bardzo "luźne" jeżeli chodzi o oporządzenie.
    Jest przewidziane : to ,to i to ... ale każdy grupy, dowódca drużyny , plutonu, kompani itp. ma możliwość wprowadzić u "swoich" to co mu sie podoba.

    Jak pisał willard desant nie zawsze potrzebuje łopatek a zwłaszcza w górach na podłoży skalistym - łatwiej i szybciej można się "okopać" rekami niż łopatką :)
    W grupie, drużynie itp. dowódca przewidywał z zależności od zadania i terenu działania co będzie potrzebne i w jakiej ilości.
    Widać to na fotkach z epoki ze na kilku/kilkunastu sołdatów jeden czy dwóch ma łopatkę, inni targają ammo do NSW czy AGS-a itp.

    A tak na prawdę to oporządzenie z typów wz.88 i RD-54 jest na europejski TDW nie na Afgan.


    Autor cytatu: Kamil
    To już nie te czasy, że trzeba na rach-ciach łopatę wyjmować i rów se kopać bo tanki jadą. Saperka ma być zawieszona pewnie i wygodnie, a niekoniecznie tak, żeby ją szybko wyjąć.


    He he przed czołgami to Tobie okop wydłubany łopatka nic nie pomoże :)
    Jak Ciebie kierowca zauważy to zakręci na Twoim okopie i masz mogiłkę gotową :)


    Autor cytatu: willard
    eh, nie prowokujcie:
    loadout.max - oto foto ;)


    To zapewne artylerzysta (obsługa możdziaka) taszczy saperke do wkopania podstawy i skrzynkę na optykę mozdziakową.

    Tutaj inni z działonu możdziaków- obwieszeni jak palestyński terrorysta :)
    http://i31.tinypic.com/2q19awx.jpg

    A tutaj inny sposób "taszczenia" łopatki:
    http://i29.tinypic.com/11iig7m.jpg

    Tak ze każdy sposób jest dobry - jeżeli ta łopatka do czegoś się przyda w boju :)
  17. # 17
    True, true
    PS
    Zle zrobiles wklejajac zdjecie z mieszokami - teraz mlodziez bedzie miec precedens zeby nie music kupowac RD za 200+ ino mieszka za 30+ zlociszy ;|
    Ale damy odpor wywrotowcom.

    Uzupelnie o jeszcze jedna rzecz. W CA wyposarzenie dizel isie na dwie grupy - standardowe i wymagane specyfika misji. Standardowe jest omowione w kolejnych reguaminach (.. 69, 76 /chyba/, 88). Druga grupa to calosc sprzetu ktory tak lubimy, od RD54, przez kombinezony skoczka, maskalaty, rodnik, menazke/manierke desantu, mabuta... to sa ciekawe fanty i np. ja bardzo lakne dorwac instrukcje wewnetrzne CA dot. tego typu wyposazenia.
  18. # 18
    Autor cytatu: willard


    Zle zrobiles wklejajac zdjecie z mieszokami - teraz mlodziez bedzie miec precedens zeby nie music kupowac RD za 200+ ino mieszka za 30+ zlociszy ;|
    Ale damy odpor wywrotowcom.



    upss :)

    teraz mieszoki z aledrodo pójdą jak bułeczki :)

    Autor cytatu: willard


    Uzupelnie o jeszcze jedna rzecz. W CA wyposarzenie dizel isie na dwie grupy - standardowe i wymagane specyfika misji. Standardowe jest omowione w kolejnych reguaminach (.. 69, 76 /chyba/, 88). Druga grupa to calosc sprzetu ktory tak lubimy, od RD54, przez kombinezony skoczka, maskalaty, rodnik, menazke/manierke desantu, mabuta... to sa ciekawe fanty i np. ja bardzo lakne dorwac instrukcje wewnetrzne CA dot. tego typu wyposazenia.


    Też był "przygarnął" w każdej postaci :)

    Jóż pytałem gdzie mogłem i dupa, mało tego było i prawie nieosiągalne :(
  19. # 19
    jezu z tymi rd to jakas obsesja panuje :P, przeciez nie wszyscy nosili plecaki!, watpie zeby np taki km-ista PK nosil plecak wydaje mi sie ze wolal nosc tasmy :)
  20. # 20
    taśma na szyi, taśma na pasie, taśma w pudełku i jeszcze pudełko z taśmą w RD- a co :) postrzela sobie :)
    [to jest niedorobiona ironia, jak by ktoś nie zauważył]
  21. # 21
    nie chce sie wdawac w dyskusje zbedne ;] ale naprawde uwazam parcie na te rdki za przesadne, z mojej strony koniec tematu o noszeniu/nie noszeniu RD :)
    acha zeby nie bylo ze marudze bo np. niemam, to rd posiadam
  22. # 22
    Dopoki nie dorwiemy regulaminu nie będziemy wiedzieć czy każdy musiał nosić RD.
    Will - Ty masz chyba znajomego specnazowca. Mógłbyś się dowiedzieć jak to wyglądało?
    Swoja droga póki co nikt z nas PK/PKM nie ma ;)
  23. # 23
    wydaje mi sie ze dobrze bylo by zapytac jakiegos desantnika tez, bo moglo to byc roznie w desanicie i specach
    moze ktos na rosyjskich forach by sprobowal, ja niestety z rosyjskiego za cienki jestem :(

    swoja droga to czy dokladny tytul takowych instrukcji jest znany? pytam bo nieznam
  24. # 24
    Autor cytatu: maryś
    Dopoki nie dorwiemy regulaminu nie będziemy wiedzieć czy każdy musiał nosić RD.
    Will - Ty masz chyba znajomego specnazowca. Mógłbyś się dowiedzieć jak to wyglądało?
    Swoja droga póki co nikt z nas PK/PKM nie ma ;)


    http://rusmil.net/forum/discussion/483/1/pkpkm-custom/
    ;-)
  25. # 25
    Aleksy mowi:
    Co do plecaki, szło się do magazynów i tam dawali ten spszęt co dowódca kazał. Nie mieliśmy innych plecaków niż desantnij. Każdy go miał tak że niektórzy nosili i radio i plamia i pkm i plecaki. Bo musili nosić jedzenie, woda, amunicja, akumulatory do radio.
    Czasemi oficerowie mieli swoje plecaki duze turystyczne.
  26. # 26
    Wygląda na to, żę odwrotu nie ma ;)

    Indianin nie jest od nas ;)
  27. # 27
    A czemu on nie jest od nas?
  28. # 28
    hehe faktycznie 7 godzin temu konto założył.
    Miałem na myśli to, że chyba nie zabiera się z nami na zlot do Modlina. Może się mylę :) Jeśli tak to przepraszam.
    ___
    o Kazik to nawet lepiej ujął.
  29. # 29
    1. sierżant w umundurowaniu typu "afganka" nosił kapelusz jak młodzież czy kepi jak oficerowie?
    2. proporszczik do umundurowania typu "afganka" nosił pas oficerski (a wtedy z koalicyjką czy bez) czy zwykły żołnierski (a wtedy z koalicyjką, szelkami czy bez niczego)?
    3.Czy sierżant i proporszczik mieli na stanie wyposażenia małą łopatkę piechoty (saperka) czy był to "przywilej" tylko szeregowych? To pytanie odnośnie regulaminu a nie zwyczajów, potrzeby sytuacji itd
  30. # 30
    Przeniosłem pytanie do starszego tematu, który "mniej więcej" pasuje.