• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 31
    W wyniku przemieszczenia mojego zapytania do innego tematu chyba to pytanie zaginęło wiec ośmiele się jeszcze raz je postawić:
    1. sierżant w umundurowaniu typu "afganka" nosił kapelusz jak młodzież czy kepi jak oficerowie?
    2. proporszczik do umundurowania typu "afganka" nosił pas oficerski (a wtedy z koalicyjką czy bez) czy zwykły żołnierski (a wtedy z koalicyjką, szelkami czy bez niczego)?
    3.Czy sierżant i proporszczik mieli na stanie wyposażenia małą łopatkę piechoty (saperka) czy był to "przywilej" tylko szeregowych?
    Te pytania odnośnie regulaminu a nie zwyczajów, potrzeby sytuacji itd
    Potrzebuję pilne odpowiedzi gdyż właśnie weryfikuję i wymieniam niektóre wyposażenie na moich manekinach.
  2. # 32
    I ja dołączam się do pytań Przedmówcy, zwłaszcza w kwestii pytań nr 2 i 3 oraz następującego: Czy praporszczik w warunkach bojowych lub poligonowych nosił oporządzenie (ładownice, bagnet itp.) i do jakiego pasa? Jeżeli Koledzy coś wiedzą-wyrażę z serca płynące "Bóg zapłać" za informacje ;-)

    Pozdrawiam.
  3. # 33
    Za trudne pytania? Czy tak łatwe że nikomu nie chce sie odpisać.
  4. # 34
    Obawiam się, że za trudne.
  5. # 35
    jedynie co to mozna poslikowac sie regulaminem z 88 roku ale czy to tam jest na dzien dzisiejszy nie mam jak sprawdzic
  6. # 36
    Autor cytatu: xsnailxjedynie co to mozna poslikowac sie regulaminem z 88 roku ale czy to tam jest na dzien dzisiejszy nie mam jak sprawdzic


    W regulaminie z 88 r. nie ma tych informacji. Jest-owszem-saperka czy ładownica, ale tylko u żołnierza. Jeżeli idzie o takie detale, to osobiście bym się tym regulaminem nie sugerował. Nie ma w nim np. nic wspomniane (przynajmniej na obrazkach) o masce p.gaz., a jak wiadomo była na wyposażeniu. Nie ma też kabury na PM.

    W książce pt. Sowietskije wojska w Germanii (1994 r.) jest kilka zdjęć podoficerów i oficerów w "afgankach" i-co ciekawe-z AK-74 w rękach (zdjęcia z zajęć poligonowych). Mają pasy oficerskie z koalicyjkami, niekiedy raportówki, ale żadnych ładownic (np. na magazynki), mimo, że w dłoniach mają AK. Więc gdzie trzymano zapas amunicji? Powiem szczerze-zupełnie nie mogę w tym się rozeznać ;-)

    Pozdrawiam.
  7. # 37
    Z wojennych opowieści słyszałem że oficerowie zakładali normalny żołnierski szpej, odpuszczali sobie pasy z koalicyjką żeby afgański snajper priorytetowo im kuku nie zrobił
  8. # 38
    Na zajęciach poligonowych raczej nie byli ubrani jak na wojnie. Na poparcie swojej teorii nie mam żadnych materiałów, ale będę obstawiał, tak jak Konrad - na wojnie chodzili jak zwykli żołonierze, tylko w bazie ewentualnie jakieś insygnia nosili. W trakcie walki koalicyjka ani raportówka nie jest do niczego potrzebna, natomiast zapas magazynków i granatów i owszem.
  9. # 39
    Trochę pisze na militarni.pl o tym i jest tez kilka obrazków z regulaminu
  10. # 40
    Czas na saperskiego....
  11. # 41
    Wie Ktoś może jak do oporządzenia przy mundurze M69 przytracza się odzież ochronną OZK (ruskie OP-1)
  12. # 42
    U S.Zalogi w INSIDE THE SOVIET ARMY TODAY na str.30 jest zdjecie zołnierzy w szynelach io ile dobrze widze to OKZ jeden z nich na przytroczone pod manierka z lewej strony.
  13. # 43
    A mógłbym prosić o skan tego zdjęcia ?
  14. # 44
    Jeżeli moje pytanie jest zadane w złym temacie to proszę administratorów o przeniesienie do odpowiedniego. :)
    Nabyłem ostatnio ładownicę na saperkę tylko mam problem ponieważ nie wiem jaką saperkę mam kupić żeby się zmieściła. Czy ktoś może podpowiedzieć jakiej saperki powinienem szukać?

    Załączniki:

    • dsc01146.jpg
  15. # 45
    Kup standardową Radziecką saperkę i po problemie (pokrowiec jest od RD)
  16. # 46
    Panowie jaki pokrowiec pasowałby do tej saperki z montażem do smiersza?
    Ta "zwykła" z frontowca da radę?

    http://www.frontowiec.com/index.php?p995,pokrowiec-na-lopatke-do-oporzadzenia-smiersz

    Może ktoś ma na sprzedaż? [tylko nie w cyfrowej florze]

    Załączniki:

    • fullsizerender_1_.jpg