• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    przeklejone z tematu o plecakach
    Autor cytatu: saperski
    Teraz to co miałem już dawno napisać:)
    Panowie najwyższy już chyba czas by utalic tzw. "minimum sprzętowe" dla tzw. GRH
    Robi się kaszana z jakimiś zamiennikami, butami, gaciami itp.
    Jeżeli to ma byc GRH (nie festynowe występy) to takie minimum jest niezbędne ! by jasno określić co ma byc a co nie i tyle.
    Wiem ze wielu traktuję sowietów w Afganie jako zbiorowisko ludków co poubierali szmatki jakie im wpadły w łapki. Tak nie jest i nie było.
    Na fotkach może i widać ze grupa, odział wygląda jak partyzantka z AL czy Somali ale są wyjątki.
    Jak pisał Paweł 99% 40A to czysto regulaminowo umundurowani i oporządzeni żołnierze !!!
    I do takiego standardu musimy dążyć by nie wpierdol... sie w bagienko odpustowych przebierańców z których będzie można łacha podrzeć jak ktoś z wiedza w temacie sie uprze.
    Temat pod dyskusję - jak pierdoły opowiadam to go wywalę :)
  2. # 2
    Bardzo fajnie to brzmi w teorii, w praktyce są rzeczy, które bardzo trudno zdobyć (np buty).
    Wydaje mi się, że oczywistym minimum jest:
    - AKS-74, RPK-74
    - mundur
    - tielniaszka
    - buty
    - rd-54
    - stanik

    Jak się mylę, to proszę o korektę :)
  3. # 3
    Nie no racja minimum musi być. Poza tym to nie jest jakiś obowiązek GRH. Czasem lepiej poczekać, dozbierać sprzętu itd...
    Jak pisał Paweł 99% 40A to czysto regulaminowo umundurowani i oporządzeni żołnierze !!!
    I do takiego standardu musimy dążyć by nie wpierdol...
    Dokładnie. Tu się nie ma nad czym rozwodzić, że czasem widać na zdjęciu jakiegoś łachmaniarza...albo w dresie..takie zdjęcia są zazwyczaj z obozów itp..w bój wychodzili jak wojsko. Dodał bym, że poza regulaminowym wyposażeniem dodawali coś od siebie...raczej rzadziej zastępowali.
  4. # 4
    uwazam ze w/w wymagania nalezy okreslic dokladniej:

    jesli mundur to... jaki :) wz 68, afganka , mabuta, ttsko ? z jakich lat?
    buty : sapogi czy desanty jesli te drugie to jakie
    co z insygniami, gwiazdki itp
    aks i rpk razem czy jedno lub drugie
    co z nakryciem glowy?
  5. # 5
    No i właśnie o to chodzi o DOKŁADNE sprecyzowanie co ma być a co nie.


    Autor cytatu: yakarov
    Czasem lepiej poczekać, dozbierać sprzętu itd...


    I na tym polega prawdziwa rekonstrukcja na czekaniu, szukaniu, i zdobywaniu :)
    Ci co w 2 tygodnie przed imprezą gdzie chcą błysnac kupują za ciężka kasę wszystko byle było miło to woda na młyn jak to ktoś powiedział tandeciarzy i kaszaniarzy :)
  6. # 6
    uwazam ze w/w wymagania nalezy okreslic dokladniej:

    jesli mundur to... jaki :) wz 68, afganka , mabuta, ttsko ? z jakich lat?
    buty : sapogi czy desanty jesli te drugie to jakie
    co z insygniami, gwiazdki itp
    aks i rpk razem czy jedno lub drugie
    co z nakryciem glowy?


    To myśmy tego nie ustalali?
    Wedewe nosiło afgany, no i tego się trzymamy. Wz 68 jest przestarzały, mabuta jest dla nas zbyt burżujska, a ttsko mało kto uzywał :)
    Buty: Ustaliliśmy desanty i większość osób jednak takowe kupiła.
    Żadnych orderów, korpusówek, naszywek...
    AKSy dla większości, 1-2 rpk na nasz mały oddział (ale z tego co mi wiadomo tylko yakarov ma porządne rpk74?)
    O nakryciu głowy też mówiliśmy, że godzimy się na panamy, bo widać je na większości zdjęć. No nie wiem jak ma się sprawa z hełmami, ja prawdopodobnie będę miał jeden.

    Wiem, że reko to nie kupowanie na chybcika, ale bądź co bądź zostały nam tylko 2 miesiące do Modlina, a to dosyć krótko. Parę osób nie ma jeszcze chyba erdków, a je dzisiaj raczej ciężko zdobyć.
  7. # 7
    ahh nie doczytalem odpowiedniego tematu :(, przepraszam za zamieszanie, blednie zalozylem ze to zalazek nowego tematu, a nie kontynuacja tematow grh + modlina

    co do rekonstrukcji to sie zgadzam. ze na szybko sie nieda, pozatym zawsze lepiej nie miec, niz zalozyc cos na zasadzie "[takie tez byly, oj byly byly a ty sie nieznasz...]"

    ja niestety Modlina raczej w tym roku nie zobacze bo prawdopodobnie w pracy bede:(
  8. # 8
    No problemo :)
    Ja sam się tylko zastanawiam jak z tymi pałatkami, saperkami i hełmami. Bo to tak na zasadzie, że ktoś kupuje, ktoś nie... Jak w końcu powinno wyglądać full-pełen_wypas-kontrakt-hiper-pro-d3LT4 oporządzenie?
  9. # 9
    osobiscie uwazam ze saperki byly wydawane kazdemu
  10. # 10
    To myśmy tego nie ustalali?

    Ustalali, ustalali i w końcu nic nie zostało ustalone. Dużo pierdzenia na różne tematy, zamiennikach, alternatywach i zero konkretów.

    Jedyne co mamy to prowizoryczne spisy na jeden temat, rozwalone po iluś tam wątkach na forum. Już pomijam sprzeczność ustaleń między wątkami, np. w jednym wątku jest 'regulaminowe buty to podstawa', w innym ustalono że 'jak ktoś nie ma regulaminowych butów, to nosi nogawki na bucie' :D

    Musi powstać lista tego co każdy z GRH ma mieć w swoim dobytku, wraz z alternatywami gdzie są one możliwe (np. nakrycie głowy: panama, kepi, hełm). Bez tego - to będziemy wciąż kręcić się po wątkach nic konkretnego nie wiedząc.

    Od sierpnia zeszłego roku (gdy pomysł GRH wypłynął), jedynymi ustaleniami są:
    - GRH = Grupa Rekonstrukcji Historycznej
    - nie jesteśmy z jednego miasta
    - powinniśmy nosić afgany

    I tyle.

    Jak dla mnie - załamka, poruta, wstyd, skucha, wtopa, jajca, pobite gary i tak dalej być nie może, ja dziękuję - poczekam na listę.
  11. # 11
    Dlatego już wcześniej chciałem założyć taki watek by pookładać wszystko do kupy!
    Wiem ze było to maglowane w temacie Modlina ale moim zdaniem trzeba popatrzeć w przyszłość bo świat na Modlinie się nie kończy i część ludków w Modlinie się nie pojawi.

    minimum sprzętowe to coś co TRZEBA mieć by w ogóle rozmawiać o jakimkolwiek odtwarzaniu.
    Ja to widzę tak:
    http://i31.tinypic.com/2lwrqsp.jpg
    (innego zdjęcia mi się nie chciało szukac)

    * panama pre 1990r.
    * pasiak WDW
    * mundur afgan
    * pas parciano-gumowy z mosiężną klamrą (połysk)
    * buty desantowe (bez przelotek)

    Z takiej bazy można już coś robić.

    Giwera: AKS-74 (poza czarnuchem).

    Reszta plecaki, łopatki, hałery, itp. do uzgodnienia w zależności od odtwarzanej postaci.
    Tutaj pojawia się co kto będzie robił w "GRH".
    Wiadomo ze radzikowi rd jet niepotrzebne bo taszczy radio, saper plecaka też nie musi micec ale macka lub piszczałka obowiązkowo., medyk musi mieć torbę medyczną itp.

    Minimum określiłem i chyba wszyscy się zgadzają co do treści.

    Na tym temat minimum jest zakończony- reszta wywodów w poszczególnych OKREŚLONYCH postaciach odtwarzanych.
  12. # 12
    Musi być panama? Zdobycie panamy na rozmiar 60 graniczy z cudem, a mniejsza na łeb mi wchodzi... umiarkowanie wcale :)
    Wiemy jak wyglądają ludzki z 9roty, ale ja chce konkrety. Np. jaki to jest pas 'parciano skórzany', poproszę o zdjęcie.

    Podejście saperskiego jest poprawne - każdy musi zebrać to co nosi jego postać, a nie zrobić sobie w mieszkaniu mały magazyn sprzętu.
  13. # 13
    sorki -miało być pas parciano-gumowy :)
    •  
      Geno
    • 2008-03-02 *
    # 14
    Ja mam pytanko - dlaczego akurat wersja "paradna"? Kto poza garnizonem używał tych "kamuflujących" klamer.
  14. # 15
    No właśnie, ja tak samo mam klamrę matowo-zieloną. Czemu biegać w złotej, świecącej się jak psu jajca?
    •  
      Geno
    • 2008-03-02 *
    # 16
    Tym bardziej,że po obejrzeniu filmiku z GRH pojawiły się zarzuty,że chłopcy zbyt malowani a tu nagle dążenie włąsnie w tę stronę.
  15. # 17
    Można kupić samą klamrę i po bólu - to nie jest bynajmniej wersja paradna.
    No i pytanie było o podstawę do budowy jakiejś postaci, dlatego właśnie te elementy są potrzebne.
    Przy tym nie wiem dlaczego Saperski skreślił oficerów? Domyślam się, że tylko dlatego, by nagle wszyscy nie porobili się na oficerów ;)
    Co do zarzutów do filmu, to podstawowym było, to, że byli zbyt czyści i mundury jakby prosto ze szwalni.
    •  
      Geno
    • 2008-03-02 *
    # 18
    "Paradna" w cudzysłowiu w sensie jakaś garnizonowa. Nie piszę w sesnie szukania problemu z kupnem bo żaden tylko w aspekcie wiarygodności - kto takie coś nosił w polu. W domu mam akurat klamrę oliwkową i szarą, kupić "pozłacaną" nie problem tylko czy to jest sensowne.
  16. # 19
    Autor cytatu: Geno
    Ja mam pytanko - dlaczego akurat wersja "paradna"? Kto poza garnizonem używał tych "kamuflujących" klamer.


    Tak w 99% takich używano- taka jest prawda historyczna :)

    Autor cytatu: grigorij

    Przy tym nie wiem dlaczego Saperski skreślił oficerów? Domyślam się, że tylko dlatego, by nagle wszyscy nie porobili się na oficerów ;)

    Właśnie dlatego by w drużynie nie było 3 poruczników i 4 chorążych.
    •  
      Geno
    • 2008-03-02 *
    # 20
    Zdaje się, że czytałem o malowaniu klamer i nie wiem czy na fotkach nie było widać ,że jakoś je malowano właśnie.
  17. # 21
    O klamerkach, pogadamy kiedy indziej.

    Proponuję zrobić tak:
    - założyć temat (można nawet wykorzystać ten, tylko wypieprzy się posty) i opisać porządnie to co każdy MUSI mieć, najlepiej ze zdjęciami.
    - potem założyć tematy, dla każdej z ról w oddziale, np. medyk, km'ista itp i tam opisywać to co osoba pełniąca daną role MUSI mieć z i oprócz 'minimum sprzętowego', także najlepiej ze zdjęciami.
    - jeśli jakiś element wyposażenia/umundurowania można zastąpić innym - to także powinna być informacja na ten temat.

    Mając tak opisane rzeczy - oszczędzimy sobie masę czasu na próżne dyskusje, każdy wybierze sobie rolę do której mu najmniej brakuje i będzie szedł w tym kierunku, a nie po omacku jak niektórzy robią obecnie (w tym ja).
  18. # 22
    Widze kociol. Minimum ustalalem JA, ale tylko na Modlin. Bylo ono podyktowane maksymalna przystepnoscia i okresem jaki tam mamy pokazac. Jesli mi wpadnie do glowy, ze w bielsku 2008 robimy zenit to tak wlasnie bedzie i nie pomoze biadolenie, ze ktos nie ma wczesnej mabuty. Wyzej ustlono juz "bare minimum" ktore pasuje na lata powiedzmy 84-89.
    Ten watek sie skwasił wiec bedzie osobny, gdize proponuje by 1 z adminow doklejal odpowiednie opisy.
    PS
    Czekam na ilustracje tych recnzei malowanych klamr D3LT4 ;)
    •  
      Geno
    • 2008-03-02 *
    # 23
    Złośliwość nie potrzebna, nie mamy po 14 lat i nie jesteśy tu aby rozdawać prztyczki w nos jeśli ktoś wie lepiej. Po prostu ciężko wierzyć,że ktoś na własną prośbę prosił się o kulkę.

    Ręcznie malowanej klamry nie mam ale już oficerski znaczek na czapkę mam malowany.
  19. # 24
    esli mi wpadnie do glowy, ze w bIelsku 2008 robimy zenit to tak wlsnie bedzie i nie pomoze biadolenie, ze ktos nie ma wczesnej mabuty.


    ???
    GRH zazwyczaj rekonstruuje konkretny oddział, w konkretnych ramach czasowych. I myślałem że tak to będzie. W chwili obecnej "rekonstruujemy" coś, gdzieś tam, w jakiś tam latach, a później może będziemy rekonstruować coś innego, gdzieś indziej, jakoś wcześniej??? WTF? Ludzie, wg. mnie trzeba się zdecydować na coś konkretnego i możliwie jak najmocniej dopracowywać to z czasem do perfekcji.

    Po prostu ciężko wierzyć,że ktoś na własną prośbę prosił się o kulkę.


    Ano. Po latach doświadczeń, odrzucono wreszcie naiwną modę noszenia orderów, a zostawiono sobie złote klamry. No uroczo :)
  20. # 25
    Kamil - też mi się tak wydawało. A może źle zrozumieliśmy?

    Geno - jak to już było tutaj napisane, polerowane klamry i wybielane mabuty to było coś w stylu + do lansu ;)

    O ile kilka klamer widziałem to moja jest... dziwna. Malowana na zielono ( nie typowa sowiecka zielen )
    http://img85.imageshack.us/img85/6935/klamrawt4.jpg
    Moja klamra
  21. # 26
    Willard co ty pieprzysz, jak ci wpadnie coś do głowy - to mamy sobie fundować kolejny mundur dla twojego widzi mi się? Nie ma sprawy - kup nam mabuty - to będziemy tak robić.

    Przytakuję Kamilowi - GRH powinno rekonstruować konkretny oddział w konkretnych ramach czasowych, a nie przekrojówkę.
    •  
      Geno
    • 2008-03-02 *
    # 27
    Autor cytatu: Potfur
    Willard co ty pieprzysz, jak ci wpadnie coś do głowy - to mamy sobie fundować kolejny mundur dla twojego widzi mi się? Nie ma sprawy - kup nam mabuty - to będziemy tak robić.

    Przytakuję Kamilowi - GRH powinno rekonstruować konkretny oddział w konkretnych ramach czasowych, a nie przekrojówkę.

    W przeciwnym razie GRH będzie się skłądało z jednoosobowej "razwiedki" ;)

    Ciężko się połapać czego szukać i na czym się skupić a nie zakłądam,że wygram w totka i zostanę tropicielem radzieckiego sprzętu.
  22. # 28
    Nic dziwnego że nie mamy minimum sprzętowego, skoro każdy ma inną wizję GRH :D
  23. # 29
    Co do klamer zapraszam do przegladania zdjec z epoki. Co do GRH: owszem mozemy sie zatrzymac na wybranej jednostce WDW okolo owego roku 87/88 i ok. Jednakze szczerze mowiac to myslalem, ze taki target to mamy na modlin, a w dalszym planie takze ciekawsze rzeczy. Racja jednak jest, ze nalezy wpierw doprowadzic do porzadku baze.
    ustalmy wiec na poczatek:
    WDW, rok 1987/88
    * panama pre 1990r. lub czapka polowa z gwiazda malowana lub bez oznaczen. Na kapeluszu dopuszczalna gwiazda kolorowa.
    * pasiak WDW - rekaw krotki lub dlugi.
    * mundur polowy wz.82 w postaci bluzy i spodni, najlepiej znoszony. Bez oznaczen, naszywek. Stopnie dopuszczalne dla oficerow (generalnie unikamy). Na terenie bazy wysciolka plocienna kolnierza - w polu dowolnosc.
    * pas parciano-gumowy z mosiężną klamrą (połysk)
    * ładownica do AKs74
    * manierka w pokrowcu
    * plecak RD54
    * buty desantowe (bez przelotek)
    * bron główna AKs74 (wyjątki poniżej)
    * skarpety i gacie dowolne.
    * wlosy krótkie badz na zero. dlugie wlosy schowane pod nakryciem glowy


    Dodatkowo fakultatywnie:
    * kurtka polowa ocieplana wz.84
    * uszanka
    * rekawice
    * sweter cywilny
    * menazka (zwykla lub WDW)
    * pałatka
    * magazynki, granaty, zestaw do czyszczenia broni, opatrunki
    * stanik chicom lub wczesny typ, mozliwa samoróbka
    * hełm M60, M68
    * łopatka piechoty
    * KZS
    * rzeczy osobiste

    Na cala grupe:
    max 1 AKs z chwytem przednim bakielit
    max 1 AKs74N (a bede swinia, ma byc koszer!)
    max 1 aparat foto (zenit, smiena, fed)
    max 1 GP25
    max 1 RPG22
    max 1 R107
    max 1 AKS74U
    max 1 RPK
    max 1 PKm
    max 1 SWD
    max 2 magazynki 45 nb
    1 mapnik na oficera
    1 raportowna na sierzanta
    1 torba medyczna na medyka
    1 bandolier na VOGi do Gp25
    1 saper ze sprzetem

    Wystepy goscinne garnizonowo:
    * mundur wz 82 z wysciolka kolnierza
    * desanty
    * tielniaszka
    * beret
    * mozliwe przypinanie odznaczen i dystynkcji oficerow i starszych
    * beret
    * pas z klamra polerowana (oficerowie pas z koalicyjka)
  24. # 30
    Panowie nie zrozumielismy sie z tym Bielskiem. Mialem na mysli kwestie zarysowanego na modlin minimum - ktore jest bazowe i najbardziej typowe. I posluzylem sie przykladem - ze jezeli ustalony zostanei inny okres i inna jednostka to sie bedziemy w 100% do tego stosowac. Sam nie wierze w to, ze uda nam sie w ciagu 3m zrobic nagle dobry oddzial SN, chcialbym bysmy mogli w modlinie sie pokazac przynajmniej od tej strony bazowej.
    Czemu pisze o innych rzeczach? Bo dla mnie GRH nie oznacza tylko i wylacznie 1 aspektu - sami za niedlugo zauwazycie, ze ilez razy mozna sie lansic i podniecac standartami. Przyjdzie kolej na ciekawsze rzeczy - wczesny afgan, saperow, pogranicznikow, SN... Stronka z monotonnymi fotami a la afgan 88 x 100 bedzei neiciekawa i nie bedzie to nic rozwojowego - vide nasi innostrancy pobratymcy.
    Cala zabawa tkwi w coraz to nowych odslonach i poszeraniu kolekcji. IMHO.
    Sorry Potfur a zle wyrazenie mysli - jak teraz czytam o tym BB to faktycznie wyglada jak moja zachcianka ;)