• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Mam pytanie, odnośnie oznaczeń medyka.
    Naturalnie nie w warunkach polowych, bo tam się niczym nie różni od zwykłego żołnierza, ale na mundurze wyjściowym, paradnym itp są noszone rozmaite naszywki, korpusówki itd.
    Czy medyk wchodzący w skład WDW nosi oznaczenia WDW czy medyczne?
    http://lh3.google.com/grzegorz.kudyba/R8q4oYiLl7I/AAAAAAAADjs/nqUJ-pvrkTI/s800/IMG_3776.JPGhttp://lh3.google.com/grzegorz.kudyba/R8q4uYiLl8I/AAAAAAAADj0/JMcEAaroic0/s800/IMG_3777.JPG
    Drugie pytanie, to czy naszywka WDW po prawej stronie występowała i jeśli tak, to kto mógł taką nosić, bo podejrzewam, że nie zwykły szeregowiec?
  2. # 2
    Wg. mnie - medyk nie nosi jakichś specjalnych oznaczeń (zakładając że mowa tu o medyku wchodzącym w skład oddziału, nie służba medyczna aka. lekarze), mniej więcej na takiej samej zasadzie, jak specjalnych oznaczeń nie nosi KM'ista - ale to tak na logikę biorąc.
  3. # 3
    Pisząc 'medyk', miałem na myśli właśnie medyka, a nie instruktora sanitarnego.
    W skład dywizji WDW wchodził batalion medyczny i intersuje mnie jakie nosili oznaczenia.
  4. # 4
    Willard znalazł na to stosowny artykuł w regulaminie.
    Wg artykułów od 9. do 11., a w szczególności 11., medyk nosi strój jednostki w której służy, ale oznaczenia nosi swojej profesji czyli medyka.
  5. # 5
    a moglibyście przytoczyć ów artykuły - tudzież dać linka do nich ?
  6. # 6
    Article 11. The officers of justice, comissariat, veterinary and administrative services of the Soviet Army, which pass service in the parts, bear the form of clothing, established for this part, but with the emblem of their service on the buttonholes (pursuits). The officers of medical service. passing service in the military parts (connections, military schools), and in VDV - in the troops and staffs, bear the form of clothing on a branch of the service of part (connection,
    school) with the emblem of medical service.
    Oryginał: http://wedomstwa-uniforma.narod.ru/forma/forma1973/1973.html
  7. # 7
    Dziękuję.
  8. # 8
    Mniemam, że służąc w batalionie medycznym VDV nosili zwykłe insygnia służby medycznej (czerwone tło i korpusówki medyczne) ?

    Ciekawi mnie motyw naszywek na rękaw z tłem innym niż przedstawione tam insygnia. Kilka razy takowe widziałem,
    i pomyśłałęm że to albo produkcja na stragany na Arbacie, albo coś w stylu "niebieski" medyk dla VDV i lotnictwa ?
  9. # 9
    Też mnie to trochę zastanawia, dlatego ewentualnie przyczepię same korpusówki i nie będę nikogo raził w oczy ;)
    Przepis ten dotyczy również łącznościowców...
  10. # 10
    Z tym, że jak słusznie zauważyłeś dotyczy żołnierzy specjalistycznych batalionów/kompanii wchodzących w skład dywizji/brygad etc.
    Zazwyczaj wykształconych w swoim fachu o wojskowej akademii medycznej, szkole łączności, saperów etc.
    Zwykły medyk czy raczej sanitariusz lub operator radiostacji (a nie gościu w centrum łączności) w plutonie lub kompanii
    nosili się na 100% zwyczajnie - jak stwierdził Potfur inaczej swoje insygnia mieliby też kaemista, gościu z rpg itd...

    Rozumiem, że wybrałeś wersję niebieskich szlifów, a tylko korpusówki medyka ?
    Na ramienu spadochron :)
  11. # 11
    W wersji bojowej nawet bez korpusówek...
    Na chwilę bieżącą wybrałem szeregowego sanitariusza więc nie mam problemu, ale chcę się przygotować również na wypadek awansu do zawodowego lekarza ;)
    Chyba, że ktoś mnie przekupi, żebym pozbył się medycznego sprzętu ;)
    Jak wszystko, co trzeba będzie skompletowane, to wrzucę fotki do stosownego tematu.
  12. # 12
    Ja ja jajaja ja chce być zwykłym doktorem, będę badał duszmenów z przodu i z tyłu.
    Z tym że ja chcę - to mówię poważnie, ale grigorij - byłeś pierwszy. Jak będzie dwóch lekarzy - to przesyt będzie :D
  13. # 13
    Witam!
    Potrzebuję informacji o wyposażeniu medyka w jednostkach WDW, obecnie. Co ma dodatkowo, czy uzbrojenie ma to samo co wszyscy (AK74M)?
  14. # 14
    @ Potfur -Twój post... :D
  15. # 15
    Grzesiek. Po pierwsze: nigdy nie znajdziecie dywizje VDV w jednym miejscu, lub mieście. Zazwyczaj to są rózne pułki dywizj i są w kilku, niedaleko oddalonych od siebie, miastach. Z tego wynika, iz batalion medyczny VDV nie może stacjonowac w jakieś jednosce, tej czy innej dywizji. jedynie tak zwane "miedsanczasti" przy jednostkach. No chyba ze , wojna, i dywizja zbiera sie w jednym punkcie, to wtedy te MSCz, łączą sie w miedsanbat. Ale w warunkach taktycznych VDV to malo realne.
    To prawda, w kazdej formacji na Wschodzie (vide armii rosyjskiej), róznica pomiędzy zwyklym zolnierzem tej formacji a zołnierzem służb typu: medyk, polega tylko i wyłącznie na tym, iz korpusówki ci drudzy maja odpowiednie do swych zawodów.
    Odnosząc sie do twojego drugiego pytania: oficer nie nosił za czasów ZSRR zadnych naszywek , a ni na "paradkie" a ni na polowej formie. Tylko i wyłącznie zzolnierzy słuzby zasadniczej, i słuchacze szkół wojskowych (inaczej- kursanty). Ta naszywka po prawej stronie wygląda na "diembielskij wypas". Albo... cociaz nigdy nie widzialem takich nawet na placu czerwonym na paradzie. Jedynie ta po lewej jest oficjalnie ustalona statutem.

    Autor cytatu: czarny001Witam!
    Potrzebuję informacji o wyposażeniu medyka w jednostkach WDW, obecnie. Co ma dodatkowo, czy uzbrojenie ma to samo co wszyscy (AK74M)?


    AK74M???? Czy teraz ВДВ takie uzywa??
    Wszystko zalezy od stopnia. oficerowi jak kazdemu przysługuje broń osobista w postaci pistoleta. AKS to standard, bo samym pistoletem nie nawojujesz za bardzo. A reszta oprócz torby z lekami, jest to samo. W te czasy medycy sami staraja sie dobierac wyposażenie.
    Po za tym wszystko zalezy o czym my rozmawiamy.
  16. # 16
    Chodzi mi konkretnie o jednostki MC w Gruzji. Na jednym ze zdjęć widać, jak wszyscy mają 74M + ktoś z PK.
    Pytam, bo osoba chętna do grupy, chciałaby medyka, a ja nie do końca wiem, co w takim razie trzeba jej dodać, bądź odjąć od standardowego wyposażenia.
  17. # 17
    Autor cytatu: WohamAK74M???? Czy teraz ВДВ takie uzywa??

    No teraz to raczej standard, nie tylko w WDW.
    •  
      ADi
    • 2010-09-29
    # 18
    Autor cytatu: czarny001Chodzi mi konkretnie o jednostki MC w Gruzji. Na jednym ze zdjęć widać, jak wszyscy mają 74M + ktoś z PK.
    Pytam, bo osoba chętna do grupy, chciałaby medyka, a ja nie do końca wiem, co w takim razie trzeba jej dodać, bądź odjąć od standardowego wyposażenia.

    We wszystkich armiach - jak by nie patrzeć - medyk to także trep, więc wyposażenie ma jak reszta + torba/plecak na sprzęt medyczny. W końcu on bierze taki sam udział w walce jak inni z oddziału.
  18. # 19
    115750730

    No teraz to raczej standard, nie tylko w WDW.[/quote]

    Te były za moich czasów. Przeciez produkcje rozpoczeto w 1991 roku. Ale ze jeszcze teraz byly uzywane.....
    Myslałem ze dawno przeskoczyły VDV na nowsze modele. Stad takie pytanko..
    Chociaż w sumie AKS-74 tez byl długo uzywany.. Nawet w latach 90.
    Dziwne to.. Aczkolwiek AK74M jest troche lepszy od poprzednika. Właściwości ma lepsze. AkS-74 ma prostą odleglośc kuli 440 metrów a AK-74M już 650metrów. Róznica tez polega na tym iz na AK-74M ustawione w standardzie mocowanie do nocnej optyki. i kilka innych.
    Nam do jednostki AK74 trafili dopiero w polowie 1998. Tak ze doczynienia z tym ja miałem bardzo mało.
    Ale to nie temat do AK74M
  19. # 20
    A ma może ktoś zdjęcie, jak wygląda ta medyczna torba? To jest zwykła parciana, podobna do torby na p.gaz?
  20. # 21
    Autor cytatu: czarny001A ma może ktoś zdjęcie, jak wygląda ta medyczna torba? To jest zwykła parciana, podobna do torby na p.gaz?


    Wejdz naprzyklad na stronę Techinkoma ( http://frontkit.spb.ru/ ) tam są w ofercie.
  21. # 22
    Autor cytatu: czarny001A ma może ktoś zdjęcie, jak wygląda ta medyczna torba? To jest zwykła parciana, podobna do torby na p.gaz?


    Współczesna czy z czasu Afganistanu?
  22. # 23
    Współczesna (choć wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że te z Afgana dalej się trafiają w użyciu)...
    •  
      ADi
    • 2010-10-03
    # 24
    Na pewno. Tak samo jak ładownice na Vogi