• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 121
    PPN-3 (GRAU 1PN28) to radziecki noktowizor, produkowany u nas na licencji. Zaprojektowanay dla PKSN, potem oczywiscie tez dla PKMSN jako nastepca PPN-2 (dla SGM). Celownik w zadnym wypadku nie nadawal sie do strzelania z AK, nie tylko ze wzgledu na mase, ale siatke dla balistyki 7,62x54R. To cechowalo wszystkie celowniki serii dla karabinow maszynowych - wyjatkiem byla mozliwosc uzycia PPN-2 na dzialach bezodrzutowych B-10 (oprocz RP-46 i SGM). Za to celowniki serii NAP/NSP zaprojektowane byly tylko pod naboj posredni (+ RPG-2 dla aktywnych)

    Pozdrawiam,
    Dominik
  2. # 122
    Jakiego sprzętu obecnie używają Rosjanie, pytam o noktowizory generacji 2 lub wyżej; gogle, monookulary celowniki.
    Jak wygląda porównanie charakterystyk technicznych i kosztów nabycia względem zachodnich, konkurencyjnych urządzeń oraz jak z dostępnością na rynku cywilnym?
  3. # 123
    Jeżeli chodzi o noktowizory to wciąż 1PN58 są bardzo popularne, sporo 1PN34 dalej przynajmniej w magazynach leży (NSPU produkowano do 1989). Ze względu na cenę były dużo bardziej rozpowszechnione niż 2 gen 1PN51. Z poradzieckich to 1PN93 jest jedynym często widywanym nocnym. Natomiast najnowsza generacja - celowniki dzienno-nocne 1PN100 (dla 5,45x39) i jego odpowiednik dla ukmow i wintowek 1PN114 widziałem tylko na "promocyjnych zdjęciach".

    Termowizyjne 1PN116, które są teoretycznie dostępne dla SWD i PKMN/PKP jeśli są na wyposażeniu to tylko w śladowych ilościach i raczej w elitarnych oddziałach ze względu na koszt. Na marginesie, T-90A dopiero pod koniec lat 90-tych dostały celowniki z termowizyjnym kanałem w standardzie, a T-72B3 od 2012

    Ze starszych, nie ma raczej nic na stanie. Pierwsze pasywne celowniki, które można jeszcze u nas spotkać - NSP-3, PPN-3, PGN-1 zostały już pod koniec lat 70-tych wyparte przez NSPU (nie było odmiany NSP-3 na 5,45x39 - za wyjątkiem Tantala-PN), a PKM(S)N produkowane w Kowrowie od 1977 nie mają już dźwigni do przycisku odcinającego zasilanie celownika - tak samo RPG-7WN i DN również po '77. W Polsce kupowane w latach 80-tych granatniki nie mogły już strzelać z celownikami PGN-1, a PKM(S)N produkowano do końca z szynami wyposażonymi w dźwignie sprzężoną ze spustem.

    Btw, ma ktoś może deko/semi-auto PKMN lub wie, gdzie można dostać szynę do nocnych PK? Raczej ciężki temat bo wszystkie montowano fabrycznie i w częściach zamiennych raczej się nie trafiały, by można było dostać luzem.
  4. # 124
    Sorrki ze odkopuje ale niechce zakladac nowego tematu. Otoz mam srodki na zakup nokto - w planach bylo PVS14(gen 3 milspec) jednak po przetestowaniu PNV-10T(gen 2+) bylem zadowolony i zaczalem sie sklaniac sie ku opcji czegos wschodniego. Jednak mysl o monokularze caly czas mi sie kolacze po glowei i zastanawiam sie bo widze na zdjeciach u naszych wschodnich braci cos co wyglada mi na klon PVS14. Ktos wie jaki sprzet uzywaja dzisiaj bo watpie zeby bylo to PVS14? Jest mozliwosc dorwania tego na rynku cywilnym?