• Kategorie

Подобные

Podobne

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Poza Partizanem SPOSN produkuje także inne maskałaty (i nie chodzi mi tutaj o kamuflaż, tylko o krój). M.in. Sumraka oraz "VDV" (są jeszcze jakieś?). Ktoś się z nimi spotkał i może coś o nich powiedzieć? Żeby nie było, że nic nie piszę, to pobawię się w detektywa...

    Sumrak
    ./uploads/sprzet_sposn_sumrak/sumrak_1.jpg./uploads/sprzet_sposn_sumrak/sumrak_2.jpg./uploads/sprzet_sposn_sumrak/sumrak_3.jpg./uploads/sprzet_sposn_sumrak/sumrak_4.jpg./uploads/sprzet_sposn_sumrak/sumrak_5.jpg
    Z tego co widać na fotkach Sumrak ma w innym miejscu kieszenie (na dole bluzy) oraz posiada gumkę jako ściągacz w pasie (Partizan miał "sznurek"). Spodnie Sumraka są "bufiaste" podobnie jak rękawy (w Partizanie nogawki spodni są "normalnie" zakończone). Słyszałem gdzieś, że niby Sumrak jest zrobiony z nieco grubszego materiału niż Partizan, ale nie mam pojęcia czy to prawda.


    VDV
    ./uploads/sprzet_sposn_vdv/vdv_1.jpg./uploads/sprzet_sposn_vdv/vdv_2.jpg./uploads/sprzet_sposn_vdv/vdv_3.jpg./uploads/sprzet_sposn_vdv/vdv_4.jpg./uploads/sprzet_sposn_vdv/vdv_5.jpg./uploads/sprzet_sposn_vdv/vdv_6.jpg
    Maskałat VDV też ma ściągacz w pasie pod postacią gumki. Natomiast zamiast dwóch kieszeni zastosowano jedną, większą ("kangurka"). Na fotkach nie widać też by kaptur miał paski innego materiału na wysokości uszu, jak w Partizanie. Z resztą Sumrak chyba też tego nie ma.
  2. # 2
    no i sumrak jest z siateczki caly.
  3. # 3
    Jutro coś zostanie dorzucone o Ilieniu (dzięki uprzejmości Beatkunedo).
  4. # 4
    Dobra, to jak już zaczeliśmy o zimowych ;)

    Nie mam pojęcia czy to produkcji SPOSNu, ale reinkarnacja 22paschy miał aukcję z czymś co nazwał "Razwiedczyk", a wygląda to tak:
    ./uploads/sprzet_sposn_razw/__Razwiedczyk_1.jpg./uploads/sprzet_sposn_razw/__Razwiedczyk_2.jpg./uploads/sprzet_sposn_razw/__Razwiedczyk_3.jpg./uploads/sprzet_sposn_razw/__Razwiedczyk_4.jpg
    (Fotki, podobnie jak wcześniejsze, ukradzione z aukcji. Ale on ich nie zrobił.)

    Kamuflaż jest raczej jesienny, ale patrząc na jego grubość, to chyba musiałaby być jakaś cholernie zimna jesień :D
  5. # 5
    Wsie 4 są SPOSN'u, przy czym 2, 3 i 4 na 100% są z ich stronki - teraz już ich nie ma, ale w czasach gdy brałem pierwszego partizana, to były (siakieś 2 - 2.5 lata temu).
  6. # 6
    Kolejny maskałat SPOSNu:
    http://www.allegro.pl/item458208751_mundur_rosyjska_kopia_fina_m_05_digital.html (sprzedawca "Robepit")Witam Dostałem z Rosji trzy mundury w digitalu, kopi fińskiego m/05. Oto jeden z nich, komplety składają się ze spodni oraz bluzy. Producentem jeśli się nie mylę jest Sposn? Wcześniej myslałem inaczej ;(. Tak się składa, że tylko jedna bluza ma metkę, oraz jedne spodnie. Krój bardzo fajny, analogiczny do tych niemieckich z drugiej wojny światowej. Super rozwiązania kaptura. Materiał to mocny materiał (nie ripstop). Mundur jednostronny o rozmiarze na kogoś od 171-177 cm wzrostu. W klacie do 125 cm. Luźny i bardzo wygodny. Wzmocnienia na kolanach, ze ściągaczami na dole. Pas od 80-104 mb. Załatwiałem kolejne, bo sam mam jeden zestaw i super się sprawdza w naszych terenach. Zapraszam do licytacji
    http://img518.imageshack.us/img518/171/458208751zf2.jpg http://img515.imageshack.us/img515/9675/4582087511oo0.jpg http://img515.imageshack.us/img515/9462/4582087512jd5.jpg http://img515.imageshack.us/img515/3772/4582087513ro3.jpg

    (cytat z aukcji - klik )

    Parę uwag ode mnie:
    - Na pewno jest od SPOSNu, bo jak zauważył Kamil ma ich metkę.
    - Wygląda to na nowy maskałat SPOSNu, krój BARDZO podobny do Partizana ale brakuje mu siatki w kapturze na uszy oraz "dwustronności" by być "pełnoprawnym" Partizanem. Możliwe, że to jest jakiś jego "ekonomiczny wariant" (szczególnie kiedy popatrzymy na cenę na Allegro).
    - Kamuflaż to Fin M/05, którego mieliśmy okazję parę razy zobaczyć w Gruzji ( gość z tyłu ).
  7. # 7
    Mówcie co chcecie, ale "Razwiedczyk" daje świetny efekt.
    Na jesień faworyt jak nic :)
  8. # 8
    Jedna rzecz odnośnie tego 'nowego' partizana.
    Czy przypadkiem jego 'jednostronność', nie jest spowodowana użyciem grubszej tkaniny - co za tym idzie, przebicie kamuflażu na 'lewą' stronę nie ma miejsca i nie uzyskuje się 'dwustronności'.

    ... tak sobie gdybam.
  9. # 9
    A może jest dwustronny, tyle że druga strona jest biała, na zimę?

    ... ja też tak sobie gdybam :).
  10. # 10
    Potfur,

    Partizan leży w garażu i nie chce mi się teraz tego sprawdzać, ale postaram się jutro i powiem z czego wynika jego bardziej brązowy odcień. W weekend wezmę go też w teren, po to żeby zrobić fotki pokazujące jak się sprawdza w jesiennej aurze w porównaniu ze starym modelem Partizana.
  11. # 11
    sposn bylby idiotami robiac mundur na lato z takoczojebna podszewka. przeciez brzegi tego kaptura moga swiecic jak psa j. trzeba zobaczyc cyz po 2 stronie sa tez kieszenie, albo czy sa odwracane.
  12. # 12
    No ten "razwiedczyk" to właśnie ciepłe wdzianko jest.
    Jeszcze coś takiego kiedyś widziałem.
    http://img402.imageshack.us/img402/5228/img1042jm1.jpg

    edycja:
    Według SPOSNu to jest ich właśnie "liście dębu SS" i "wiosenne liście dębu SS" i teoretycznie też wytwarzaja w tym Partizany, sumraki i KM-L
  13. # 13
    Wątpię by był dwustronny bo po drugiej stronie nie widać "pierdolników" do zaczepiania zieleni (na foto widać wewn. stronę kaptura). Co prawda może faktycznie jest zimowy, a na zimę w sumie ich nie trzeba. Konieczne byłoby zobaczenie jak się mają do tego kieszenie (czy jest możliwe ich odwrócenie na drugą stronę).

    Możliwe także, że wewn. strona jest biała bo SPOSN nie ma praktycznie żadnego wpływu na to jaki materiał dostanie (mogliby go co najwyżej farbować po otrzymaniu, ale nie wiem na czym polega taki proces) - przekłada się to na to, że może nie mieć "przebicia" kolorystycznego jak "liść dębu - lato" lub "Flectar-D" (którego widać na lewej stronie na fotach w tym temacie) i / lub może on być po prostu za gruby na drugą, wewnętrzną warstwę w innej kolorystyce. A czemu SPOSN nie ma wpływu na to jaki materiał dostaje? Bo to co dostaje to ponoć "resztki" materiału produkowanego dla Finów na ich mundury. Materiał taki z jakiś powodów nie został przyjęty na produkcję "kontraktowych" mundurów i trafił na rynek wtórny. Właśnie z takiego źródła Miwo ma swój materiał na mundury w M/05 (stąd ta teoria odnośnie źródła SPOSNu).
  14. # 14
    Razwiedczyk jest też w opcji z jedną stroną w aotumn oak, drugą w bieli:
    http://spezosn.ru/full/150
    Biel wydaje się znacznie rozsądniejsza, niż opcja zielona w tak ciepłym stroju.
  15. # 15
    Partizan z mniej kontrastowym wzorem jesiennym, to pokłosie tego iż jest zrobiony z grubszego i bardziej sztywnego materiału. Druk po prostu nie przebija się na druga stronę. Kiedyś słyszałem, ze to materiał "zimowy" - bo np Tadek miał te małokontrastową wersję już dość dawno.
  16. # 16
    Pamięta ktoś może czy robią Sumraka w brzozie? Bo jak wszędzie patrzę to albo flecktarn-d, albo kzsowy piksel.
  17. # 17
    Ja widziałem jedynie w KZSowych oraz KLMKowych kolorystykach. Jesteś pewien, że ten w F-D był Sumrakiem?
  18. # 18
    A masz rację, to nie sumrak tylko partyzant. Masz zdjęcia tego sumraka w brzozie?
  19. # 19
    Poszukam.
  20. # 20
    @Kamil - ten http://www.soviet-propaganda.com/bdu/camo/sumrak/ sumrak ma wzór jak klmk imho, tylko kolor zamiast szarego/białego jest brązowawy.
  21. # 21
    No właśnie to jest ten kzsowy, a ja bym chciał stricte jasno-zieloną brzozę z białymi łatami. I nie mogę znaleźć.
  22. # 22
    Emm... a Tadeusz nie ma i nie nazywa tego KLMKą dwuczęściową?
  23. # 23
    Nie, to zupełnie inny krój.
  24. # 24
    W ramach uzupełnienia zapytania Kikusa o pewien mundur, to wrzucam tutaj więcej jego fotek. Nie wiem czy to jest mundur, czy maskałat, bo w sumie to istny "misz-masz" rozwiązań.

    W każdym razie mundur nazywa się (wg zachodnich źródeł) "Parashyutist" (Spadochroniarz) i jest produkcji SPOSNu (który ten kamuflaż nazywa "Izłom"). Jest on używany przez 45-го ОРП ВДВ (45 ORP WDW), których (wybrane) zdjęcia z pokazówki możecie obejrzeć poniżej:
    ./uploads/sprzet_izlom/__izlom_01.jpg ./uploads/sprzet_izlom/__izlom_02.jpg ./uploads/sprzet_izlom/__izlom_03.jpg ./uploads/sprzet_izlom/__izlom_04.jpg ./uploads/sprzet_izlom/__izlom_05.jpg ./uploads/sprzet_izlom/__izlom_06.jpg ./uploads/sprzet_izlom/__izlom_07.jpg ./uploads/sprzet_izlom/__izlom_08.jpg
    (źródło zdjęć W. Kuzmin )

    Jednak z tego co się orientuję zdarza się, że oddziały co innego używają na pokazówkach, a co innego faktycznie. Jednak tutaj jest także całe jedno zdjęcie z Gruzji (wygląda mi to na jakiś port).

    Przy czym mundur/maskałat ten ponoć jest też używany przez niektórych bojowników Abchaskich niektóre, rosyjskie "oddziały specjalne":

    edycja: poprawka
    •  
      Geno
    • 2009-05-03
    # 25
    To zdjęcie najniżej zdaje się wszędzie podpisują jako Razwiedkę Specnazu.
  25. # 26
    Mam jedną wątpliwość co do ostatniego zdjęcia. W jednym w z numerów NTW, w którym był artykuł o wojnie w Gruzji było napisane, że na zdjęciu znajdują się żołnierze specnaz'u i było zaznaczone, że jeden z nich posiada VSS. Wydaje Mi się, że Ci żołnierze są zbyt dobrze uzbrojeni i umundurowani jak na bojowników Abchaskich ( no i jeszcze ten VSS).
  26. # 27
    Tak, dokładnie. Raport 09/2008 strona 32 "Rosyjskie oddziały specjalne operujące w Abchazji, jednolicie umundurowane i uzbrojone w AK-74M oraz wyciszone karabinki wyborowe WSS Wintorez".

    Coś mi się pomieszało.
  27. # 28
    Wielkie dzięki Kazik
  28. # 29
    Kamuflaż jest nowy i za wiele o nim nie wiadomo, zwłaszcza jak sprawdza się w terenie. Google wyrzucają niewiele, a na eBay pod hasłem "Izlom" wyskakuje mundur klasyczny w kroju (nie-gorka) i w kolorystyce zbliżonej do zastosowanej przez Modox w gorce Kaskad.
    http://cgi.ebay.com/Russian-Spetsnaz-VDV-suit-Paratrooper-IZLOM-56-6-188cm_W0QQitemZ330318499073QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4ce8844d01&_trksid=p3286.m20.l1116
    Różnice w kolorystyce dobrze oddaje galeria umieszczona na jednym z włoskich forów:
    http://asaf-faenza.forumattivo.com/russe-f32/izlom-uniform-sposn-t1073.htm

    I tu kilka moich pytań, może ktoś ma wiedzę lub chociaż uprawnione przemyślenia:
    1. Czy różnice w kolorystyce wynikają wedle waszej wiedzy z różnicy w warunkach wykonania zdjęcia czy z są rzeczywiste. Ja skłaniam się do tych drugich.
    2. Czy to co sprzedaje sie na eBay to rzeczywiście SPOSN? Opis aukcji nie wskazuje na to jednoznacznie, mówiąc tylko że to SPOSNowski krój.
    3. Jeśli różnice są rzeczywiste i oba warianty kolorystyczne są SPOSNowskie, to czy mają różną nazwę, przeznaczenie (jak summer oak i autumn oak w Partizanie). Różnice nie są znaczne, ale są widoczne gołym okiem.
    3. Czy ktoś dotarł do zdjęcia kamuflażu w terenie, poza tymi co wstawił powyżej Kazik?

    Edit:
    fotki z terenu:
    http://www.softairmania.it/forum/showpost.php?p=1238548&postcount=3022
  29. # 30
    Yogurt - różnica w kolorach może wynikać (i ku nim się składam) z: inny producent, materiał, oświetlenia/otoczenia.
    Co do sprawdzenia się w terenie - wg. mnie - lepiej niż flecktarn (większy kontrast kolorów).