• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Czy ma ktos może informacje, zdjecia na temat regulaminowych pasków do spodni (79/89) nie mylić z pasem który jest zakładany na górną częsć munduru.
  2. # 2
    Nigdy nie widziałem takich pasków - ani na zdjęciach ani na opisach mundurów.
    Biorąc pod uwagę sposób regulacji szerokości w pasie spodni, był po prostu zbędny - w końcu wystarczy przeszyć 2 guziki.

    Ale to jest moje zdanie, niepotwierdzone żadnymi dokumentami - bazujące na własnych doświadczeniach i zdjęciach.
  3. # 3
    To po co szlufki ? ;P
  4. # 4
    W olowianych zolnierzykach jest kilka razy wspominek o pasku. Zwlaszcza o tym ze sie go jumalo ;) Na allegro widzialem raz taki prosty "pasek". A na fotach widzac paski cywilne, gumowe szelki na zabkach... ale faktycznei gros paska nie mialo wogole.
  5. # 5
    mam takowy pasek, jutro wrzuce fotki jak tylko bede mial czas go wydobyc :)
  6. # 6
    Czy aby to nie taki pasek ?
    http://www.allegro.pl/item393750594_pasek_do_spodni.html

    k: link do zdjęcia http://img378.imageshack.us/img378/1718/393750594el3.jpg (z allegro aukcje szybko znikają)
  7. # 7
    no dokladnie, mam identyczny, tylko zuzyty przez "sałdata"
  8. # 8
    No to go kupiłem przyznam w ciemno :) ... i jestem ucieszony że jest oryginalny
  9. # 9
    I ktoś używał takich pasków - jakoś nie chce mi się wierzyć :)
  10. # 10
    Do wieszania... się... chyba :)

    Grig - widziałeś je na zdjęciach? Ja nie - więc popularność była... znikoma.
  11. # 11
    z tego co wiem od kolegi co sluzyl w okolicach 82-83, byly standardowo wydawane, niestety on sluzyl w podmoskiewskim rejonie obrony strategicznej, w wojskach inzynieryjnych, paskow tych napewno uzywali tam do mundru roboczego, jak bylo w afganistanie nie zglebialem tematu :)
  12. # 12
    A dlaczego mieliby nie używać? jeśli masz za duże spodnie? To jasne można sznurkiem...ale jeśli dostajesz pasek?
    Nie widać na zdjęciach bo mają kurtkę na wierzchu? Jeśli czegoś nie widać nie znaczy, że tego nie ma.
    http://img413.imageshack.us/img413/8161/p0000014mg3.jpg
    Przecież pas główny to pas główny - na ładownice itp. nie do wkładania w szlufki w spodniach.
  13. # 13
    Autor cytatu: yakarovJeśli czegoś nie widać nie znaczy, że tego nie ma.

    To nie jest argument - a jeśli uważasz że jest, to ja twierdzę że wszyscy wojacy jeździli mercedesami - choć na zdjęciach tego nie widać :)

    Sensowniej - mi, osobiście wygodniej przeszyć guziczki do regulacji, niż wpinać pasek... szczególnie że afgan i jemu podobne mundury, mają tak ułożone szlufki, że w przypadku zbyt wąskiego paska - się podwijają i wżynają.
    Skoro ja doszedłem do takiego wniosku - to czemu nie ludzie noszący te mundury na co dzień?
  14. # 14
    Grig - widziałeś je na zdjęciach? Ja nie - więc popularność była... znikoma.
    :) czepiasz się mojego argumentu a twój jest - Ty nie widziałeś - więc nie ma.
    Nie do końca zrozumiałeś o co mi chodziło. Ja nie mówię o bumerach czy mercach a o wyposażeniu żołnierza. Proste. Panowie nie strzelali bo na zdjęciach nie widać amunicji tylko magazynki masz pewność, że są pełne? nie widać jedzenia - nie jedli...można tak bez końca. Ale na kilku zdjęciach widać amunicję i widać jedzenie. I na kilku zdjęciach widać paski w spodniach. Dlatego jest to oczywiste, że jeśli czegoś na zdjęciu nie ma z wyposażenia nie znaczy, że tego nie ma.
    Przejrzyj jeszcze raz zdjęcia i zauważysz, ze mają paski i nie tylko takie o jakich jest temat ale różne, różne.
    dla przykładu dałem zdjęcie...czyli już widzisz jedno ;) i psuję twoją teorię
    Grig - widziałeś je na zdjęciach? Ja nie - więc popularność była... znikoma.


    Co do twoich eksperymentów - to tak masz rację...ale nie znaczy to, że każdy tak robił. I nie mógł używać paska? Na zdjęciach widać właśnie, że się podwijają i wżynają.
  15. # 15
    Wg mnie używali raczej pasków cywilnych, wygodniejszych imho.
  16. # 16
    widze ze dyskusja wre,ale .. pozwolę sobie wtrącić moje 3 grosze:
    1. jedno jest pewne skoro w/w paski były standardowo wydawane, wiec każdy je miał
    2. z moich doświadczeń wynika ze nie jest zly ba- jest wygodny, a cywilnych tez używam :P współdziałanie jego z mundurami kroju "afganki" oceniam pozytywnie
    3. tak samo jak nie mam czasu by go wyfotografowac, tak samo nie mam go aby pogrzebać w regulaminie :)
  17. # 17
    Zadałem sobie trud i policzyłem paski na zdjęciach jakie posiadam.
    Liczenie było ograniczone takimi zasadami:
    - pasek 'brązowy' był liczony tylko wtedy, gdy był włożony w szlufki spodni (czyli zastępował przedmiot dyskusji), lub bluza mundurowa była włożona w spodnie
    - nie były liczone paski na kurtkach, bluzach, klmk, kzs'ach - bo nie są przedmiotem dyskusji
    - jeśli pamiętałem twarz osoby (a jest kilka charakterystycznych pysków, to nie liczyłem ich ponownie - nieważne czy zmienili pasek czy nie)

    oto efekt obliczeń:
    Łącznie na zdjęciach dało się znaleźć 55 osoby z paskiem/szelkami (pewnie było ich więcej, ale nie byłem w stanie czy na pewno mają pasek tudzież jaki on jest - wiec nie brałem takiej osoby pod uwagę w obliczeniach).
    z czego:
    22 osoby mają brązowy pasek - nie rozróżniałem w obliczeniach czy jest to 'ze złotą klamrą' czy 'na dwa bolce' - choć wizualnie 'na dwa bolce' dominują.
    12 osób ma pasek, który jest przedmiotem dyskusji
    2 osoby wyraźnie miały cywilny pasek (czarny/brązowy z okrągłą klamrą i jednym bolcem)
    1 osoba miała sznurek :)
    17 osób miało szelki
    1 osoba miała oba paski :)

    Niestety - nie liczyłem ile osób 'nie ma paska', ale wizualnie - było więcej niż paskowców.

    Autor cytatu: yakarov:) czepiasz się mojego argumentu a twój jest - Ty nie widziałeś - więc nie ma.

    Nie napisałem 'że nie ma', stwierdziłem - co zaznaczyłem - na podstawie zdjęć, że był mało popularny.
    Nie ma sensu się kłócić bo i po co - bluza mundurowa i tak pasek zasłania :D
  18. # 18
    A ile osób nie ma paska, a są widoczne szlufki ?
  19. # 19
    Autor cytatu: HelgrindNiestety - nie liczyłem ile osób 'nie ma paska', ale wizualnie - było więcej niż paskowców.

    ??? :)
  20. # 20
    na boga, zauwazcie ze pasek owy był standardowo wydawany! (patrz przyklad mojego znajomego)
    watpie zeby robili inny model specjalnie dla wdw w afganie
    a wiec skoro tak to kazdy go mial, a czy nosil czy nie - to juz inna sprawa,
    wiec proponuje dac spokoj juz tym fotkom, bo to nie prowadzi na dobre tory moim zdaniem
  21. # 21
    Zgadzam się ze Snailem. Paski były na pewno wydawane wszystkim. Na fotkach rzadko kiedy widać tą górną część spodni ze względu na bluzę od munduru. Może się okazać, że regulaminowy pasek był popularniejszy niż się zdaje.
  22. # 22
    Cienki parciany pasek z ok 2 cm szerokości. Mam w domu, prześlę zdjęcie.
  23. # 23
    załączam zdjęcie oryginalnego paska do spodni wojskowych. ten na zdjęciu ma ponad 20 lat :)) najczęściej zapinało się na lewym boku, bo jest dość cienki i przy zapinaniu z przodu miał tendencję do "włażenia" na brzuch. Niektórzy odpruwali górne zakończenia szlufek spodni i przyszywali je niżej. Dzięki czemu pas lepiej trzymał spodnie, aczkolwiek oznaczało to niszczenie mienia wojskowego :))) i było ścigane przez przełożonych

    Załączniki:

    • pasek.JPG
  24. # 24
    Ehm... ten pasek ze zdjęcia wygląda trochę (prawie identycznie) jak troki które xsnailx mi wysłał.
  25. # 25
    Pasek od troczka rózni się szerokością, paski były robione z taśmy o 0,5 cm szerszej,
    no i standardem byla dlugosc paska 130 cm, tak by konczyl sie z tylu spodni, troczek ma 90

    Podsumowywując dyskusję - paski owe były wydawane, choć nie koniecznie używane.
    należy zauważyć iż pasek "cywilny" w warunkach pokoju odpada - żołnierz został by ukarany (tak samo jak za skarpetki miast portianek)

    To że nie ma ich w regulaminach i rysunkach instruktażowych o niczym też nie świadczy.
    w w/w regulaminach nie ma też nic o bieliźnie co nie świadczy, że jej nie używali.

    Trza dorwać tabele należności sortów mundurowych dla danego korpusu, rodzaju wojsk itp.
    Niestety dorwanie w/w tabeli do łatwych raczej nie należy :(

    Pewnie gdzieś się znajdzie mała rubryczka "pasek do spodni parciany" sztuk 1. :)
  26. # 26
    http://www.sadistic.pl/byla-piosenka-sylwestrowa-vt37962.htm
    Pierwszy z przodu ma taki pasek który wielu uważa za jakiś pasek pomocniczy do osprzętu (coś a'la trok) a nie do podtrzymywania spodni - a jednak ;-)
    •  
      ADi
    • 2010-04-23 *
    # 27
    Pasek jak pasek. Nuta całkiem spoko. Szkoda ,że nie będą mieli szansy tego profesjonalnie wykonać.
    Ciekawie ten gostek z lewej nosi bluzę mundurową.
  27. # 28
    A czy ktoś zamawiał paski z hurtowni? Zastanawiam się czy to jest dobra opcja.. zawsze troche taniej ale nie wiem czy nie uszkodzą mi rzesyłki albo nie wyślą wadliwego paska. Czy ktoś zamawiał z jakiejś i jest w stanie polecic rzetelną hurtownię, która mnie nie oszuka? Trochę już czytałem na ten temat i widziałem taką hurtownie http://www.arwena.com/oferta.php ktoś korzystał i jest się w stanie wypowiedzieć? z góry dziękuje za podpowiedzi.
  28. # 29
    Ale o co chodzi, i jaka hurtownia sprzedaje stare parciane radzieckie paski :)?