• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    7,62 rkm RPK (ros. Ручной Пулемет Калашникова, РПК)- radziecki ręczny karabin maszynowy kalibru 7,62 x 39 mm

    Historia konstrukcji

    Jednocześnie z wprowadzeniem do uzbrojenia uniwersalnego karabinu maszynowego PK/PKS do uzbrojenia przyjęto ręczny karabin maszynowy RPK. Nowy rkm miał być uzbrojeniem tych pododdziałów piechoty (np. spadochroniarzy) dla których PK/PKS był zbyt ciężki. Armia Czerwona dysponowała już co prawda odpowiednim rkmem - RPD, ale nie cieszył się on specjalnym uznaniem (problemy z niezawodnością). Ponadto uznano że najlepszym rozwiązaniem będzie broń zasilana z takich samych magazynków jak standardowy karabin AK/AKM.

    Konstrukcje nowego karabinu maszynowego oparto na AKM (unowocześniona wersja AK-47) dokonując tylko niezbędnych zmian. Na wydłużonej lufie o pogrubionych ściankach zamontowano dwójnóg. Zmieniono kształt kolby, dzięki czemu przy strzelaniu z dwójnogu można ją dodatkowo docisnąć do ramienia ręką. Do nowego rkmu opracowano nowe magazynki: bębnowy (75 nabojowy) i łukowy (40 naboi). Można także korzystać ze standardowych magazynków łukowych (30 nabojowych) karabinu AK. Poza wersją z kolbą stałą opracowano wersję z kolbą składaną RPKS, a także wersję RPKSN wyposażoną w szynę do montażu celowników noktowizyjnych lub optycznych.

    Replika

    Replika robiona jest przez firmę SRC. Trafia do nas kawał solidnej roboty, całość konstrukcji jest metalowa (wraz z komorą hop up) nie licząc oczywiście kolby i okładzin które psują wizerunek repliki. Szczególną uwagę przyciągają realistycznie wykonane piny, na lewej stronie body znajduje się data "2006 src" i napis "made in taiwan" który całkowicie zasłania pokrywa komory zamkowej. Dwójnóg repliki wykonany jest ze stali (magazynek i pokrywa komory zamkowej prawdopodobnie też), po kilku testach poligonowych śruba która go trzyma "lubi" się obluzowywać przez co dwójnóg jest chwiejny. Replika przy przeglądzie zerowym w serwisie ma montowane stalowe zębatki oraz metalowe łożyska ślizgowe i sprężynę 100m/s.
    informacje techniczne
    prędkość wylotowa: 345 fps
    waga: 3650g
    długość: 1075mm
    gearbox: wersja 3

    ./uploads/sprzet_rpk/src_rpk_1.jpg./uploads/sprzet_rpk/src_rpk_2.jpg./uploads/sprzet_rpk/src_rpk_3.jpg./uploads/sprzet_rpk/src_rpk_4.jpg./uploads/sprzet_rpk/src_rpk_5.jpg./uploads/sprzet_rpk/src_rpk_6.jpg./uploads/sprzet_rpk/src_rpk_7.jpg
  2. # 2
    nudziło mi się i wypisałem co trzeba zmienić by z RPK (SRC) powstało RPK-74:
    - tlumik plomienia - najbliższy airsoftowy tłumik jaki znalazłem, to tłumik od G3
    - plastikowy chwyt pistoletowy - czytałem gdzieś, że komuś udało się go wykonać z dwóch od ostrego AK (ponoć pojedynczy byłby zbyt wąski i cośtam jeszcze słyszałem o innym kącie nachylenia)
    - szczerbinka - taka z możliwością ustawienia siły wiatru (tzn nie regulujesz sobie tego jakie masz wiatry, tylko ustawiasz jaki wiatr akurat teraz wieje)
    - body - takie jak od 74 + dodatkowe pogrubienia z przodu
    - selektor ognia - jest innego kształtu, takiego jak w 74
    - suwadło - czarne zamiast srebrnego
    - przedni montaż pasa - na obsadzie łoża, a nie przy przewodzie skośnym
    - przewód skośny - nie wiem jak wygląda po wyjęciu montażu na pas. ale PONOĆ jest identyczne jak w 47, czyli niby nie trzeba nic zmieniać
    - rura gazowa - powinna być bez "dziurek" (ale nie jestem 100% pewien)
    - no i dobrze byłoby jeszcze dodać jakieś porządne drewno ;)

    ps. z tego co wydedukowałem z fotek, to na szczęście podstawa muszki się nie różni

    ps.2. z tego co widze a fotkach lufa pod rura gazową jest innej grupości w SRC RPK i RPK-74 (w RPK-74 jest tej samej grubości co przed przewodem skośnym)
  3. # 3
    Z tego co wiem (tzn gdzieś przeczytałem) nie był magów bębnowych do 74... co jest pewnego rodzaju niedogodnością przy broni wsparcia.
  4. # 4
    Już od dłuższego czasu w Rosji (a raczej jej siłach zbrojnych) odchodzi się od RPK na rzecz PK/PKM itp. (Pecheng). M.in. właśnie ze względu na "niską" (jak na LKM) pojemność "magazynków" (a raczej brak możliwości zasilania taśmą) oraz ze względu na brak możliwości szybkiej zmiany lufy (co przy KM'ie jest ważne). Ponoć RPK (lub RPK-74, sam nie wiem) jest za to używane jako "counter-sniper weapon" (jakkolwiek by tego nie przetłumaczyć).