• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Witam! Jestem tu nowy... Chciałbym się dowiedzieć w jakich latach WDW miało na swoim wyposażeniu maskałaty KZS. Czy moglibyście mi powiedziec jakie mieli oporządzenie z tamtego okresu? Pozdrawiam!
  2. # 2
    Afgan, pierwsza Czeczenia... Do wyposażenia wszedł chyba w końcu lat 70-tych. Dzisiaj raczej niespotykany.
  3. # 3
    a pod koniec lat 80, czy 90 flora zastąpiła KZS? czy od początku WDW miało niebieskie berety? Jaka kamizelka taktyczna (bądź chest rigg, stanik) będzie pasowała do rekonstrukcji żołnierza WDW z późnych lat 70? czy może być lichiwk (nie za bardzo wiem jak się to pisze...)?
  4. # 4
    Flora nie zastąpiła KZS, bo:
    - KZS to maskałat, a flora to mundur.
    - To nie ten okres. Po piaskowym M21, na przełomie lat 80/90 wszedł VSR. Flora była później.

    Liwczik na pewno nie pasuje do lat 70-tych, gdyż został stworzony pod koniec 80-tych i był używany w pierwszej Czeczenii. Dla tego okresu który Ty chcesz, to raczej zwykły pas + ładownice.
    •  
      Geno
    • 2008-09-18 *
    # 5
    Zdaje się,że oprócz KLMK widziałem pojedyncze zdjęcia KZS używanych w walkach w Gruzji.
  5. # 6
    Autor cytatu: Genowidziałem pojedyncze zdjęcia KZS używanych w walkach w Gruzji.

    Wklej foty, bo wg mnie na 95% były to inne maskałaty w tym samym kamuflażu i kolorach.
    •  
      Geno
    • 2008-09-18 *
    # 7
    Hmm...podkreśliłem zdaje się. Na powtórne grzebanie po militaryphotos za bardzo czasu nie mam, dlatego pisałem zdaje się.

    Jedna fotka, trudno powiedzieć ale dla mnie wygląda na KZS patrząc na przykrótkawe spodnie...Czeczeńcy z batalionu Wostok chyba też mieli pojedyncze KZS.

    http://i38.photobucket.com/albums/e108/Secret_Ulytau/Chechen/sda.jpg
  6. # 8
    Autor cytatu: lonewolfJaka kamizelka taktyczna (bądź chest rigg, stanik) będzie pasowała do rekonstrukcji żołnierza WDW z późnych lat 70? czy może być lichiwk (nie za bardzo wiem jak się to pisze...)?

    Tylko pas. Zapomnij o jakichkolwiek kamizelkach... choć może jakąś przeciwodłamkową z ładownicami by się znalazło, ale wątpię. Pod KZS'a jeszcze stary mundur, czyli wz69.
  7. # 9
    Autor cytatu: GenoJedna fotka, trudno powiedzieć ale dla mnie wygląda na KZS patrząc na przykrótkawe spodnie...


    Z daleka ciężko powiedzieć, mnie toto przypomina sumraka.
    W takiej ilości, to raczej odpada, żeby to był KZS. Pojedyncze egzemplarze w jakiś zapadłych dziurach jeszcze mogą się zdarzać.
  8. # 10
    zwykła ładownica do kałacha wystarczy? beret niebieski tak? a mundur to jaki, bo za bardzo się nie orientuje...
  9. # 11
    Autor cytatu: Genohttp://i38.photobucket.com/albums/e108/Secret_Ulytau/Chechen/sda.jpg

    Autor cytatu: KamilZ daleka ciężko powiedzieć, mnie toto przypomina sumraka.

    KZS to nie jest, bo inny materiał (z tego co pamiętam ze zdjęc), Sumrak też nie bo ma kompletnie inne nogawki (nie ma "bufiastego" czegoś co się nakłada na buta).

    No i dziwne gdyby Wostok biegał w KZSach jak oni Smersze mają :)
  10. # 12
    KZS wprowadzono prawdopodobnie w 1975 r. (tak często podaje się w literaturze tematu). Na pewno w 1975 już je produkowano, mam z tą datą KZS w kolekcji.
    Berety w WDW były używane od 1967 roku. W czerwcu 1967 zatwierdzono berety w kolorze czerwonym (bordowym?), a w 1968 zastąpiono je niebieskimi.
  11. # 13
    Na tych zdjęciach Wostoku to różnie mają i sumraki i klmk i dwuczęściowe klmki i Kzm-py. Na MP jest trochę zdjęć lepszej jakości pokazujące całą kolumnę. Na pewno nie kzsy.
    Ostanie datowane zdjęcie gdzie widziałem kzsa to 2004/5 rok jacyś piechociarze morscy mieli. I to w dużej ilości.

    Lata (70) które cię interesują to przede wszystkim mundur wzoru 69. Albo kombinezon spadochronowy (albo to i to). KZS to raczej jako dodatek...bo tym był i jest nadal maskałat - dodatkiem do munduru. KZS robiony z myślą o PW więc jeśli wszedł w 75roku to pod koniec 70tych pewnie trafił do desantników - bo to też lansiarze.
    Pas, ładownica na magazynki i granaty, saperka na pasie, maska p-gaz, apteczka na pasie, manierka na pasie, rd-54, pałatka, hełm wz.60. Beret to lansowo garnizonowo.
  12. # 14
    Wydaje mi się, że zamiast hełmu lepsza byłaby pilotka.
  13. # 15
    O! Pilotka.
    Hełm i pilotka. Wojsko dostaje hełmy po to by je używać. Podobno czasem się przydają.
    W latach 60tych dostawali jeszcze przydziałowe gogle na czas skoku. Później nie wiem.
    Broń to AKS-74 albo AKMS -choć ten ostatni już wychodził z użycia.
  14. # 16
    Pytanie: czy w latach 70-tych (a także później) hełmy wśród spadochroniarzy były częste w użyciu?
    Na czas skoku ich nie otrzymywali. Na różnych zdjęciach z lat 70-tych i wcześniejszych widać, ze na ćwiczeniach występują z reguły w pilotkach.
    Hełm dobry dla pseudospadachroniarzy z Afganistanu, którzy służyli w WDW, a nie desantowali się wcale z samolotów (pomijam sprawę desantów śmigłowcami) i służyli jako piechota (często nie mając oddanego nawet jednego skoku).
    Np. w albumie "Airborne Elite Russias Air Assault Force" przedstawiającej WDW z lat 90-tych nie znajdziemy żadnego zdjęcia ze spadochroniarzem w hełmie (oprócz służby pod egidą ONZ) - są czapki, pilotki, berety i uszanki.
  15. # 17
    Pytanie kogo naprawdę widzimy na zdjęciu. Bo ja akurat zachodnim publikacjom (zwłaszcza z lat 80-90) średnio wierzę.
    Masz rację pewnie częste w użyciu nie były ale na pewno były.
    A kto powiedział, że desant ma skakać na spadochronie? Jeśli jest zaplecze to przecież chyba bezpieczniej wylądować i puścić chłopców w bój. Desant ze śmigłowca to Jednostki desantowo-szturmowe troszkę odmienne od spadochronowych. Ale to tak na marginesie.
    Co do Hełmów ok - skacząc nie mam. Ale w warunkach bojowych to by się przydał. Ćwiczenia ok - biegali w pilotkach a i nawet w beretach biegali jak prasa przyjechała zrobić relację.
    http://img231.imageshack.us/img231/5254/faxsample200028kj7aaaaakz4.jpg
    Pilotki to te jeszcze skórzane w latach 70 używali :)
    WDW lat 90:
    http://img152.imageshack.us/img152/8690/000000000a3266cc9.jpghttp://img179.imageshack.us/img179/1251/9798pf3.jpg

    Edycja:
    .....i służyli jako piechota (często nie mając oddanego nawet jednego skoku).

    o jaki ci skok chodzi bojowy czy szkolny? Bo teraz bojowych to mało kto wykonuje.
  16. # 18
    Co do publikacji zachodnich to w pełni się zgodzę.
    Ale chodzi mi głównie o to, czy WDW z lat 70-tych miała okazję używać hełmów? Trzeba by poszukać też foto z interwencji w 1968.
    Użycie słowa spadochroniarze rzeczywiście w pełni nie oddaje znaczenia WDW, jako wojsk powietrzno-desantowych - używających samolotów (spadochrony oraz zwykłe lądowanie samolotem po opanowaniu terenu) oraz śmigłowców jako środka transportu.
  17. # 19
    Autor cytatu: yakarovo jaki ci skok chodzi bojowy czy szkolny? Bo teraz bojowych to mało kto wykonuje.
    szkolny - lata 80-te.
    Oczywiście, że koncepcja użycia WDW zmieniała się przez lata i to co piszę np. o latach 70-tych nie może odnosić się też do czasów współczesnych.