• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 31
    Ale ja cały czas piszę jedynie o częściach "nieistotnych".
    Moim zdaniem koszt: dwójnogu,, podstawy muszki i szczerbinki, samej szczerbinki, kolanka gazowego, wyciora, obrączki na wycior, osady drewienek, samych drewien z rurą gazową, kolby, suwadła, sprężyn powrotnych i wszystkich innych i wszytkich innych drobiazów które da się zdemontować + magazynka 40 nabojowego jest większy niż te 800zł.
    Zsumujcie sobie ile kosztowałoby was nabycie tych części osobno.
  2. # 32
    Kamil, jak masz taką możliwośc, to jak najbardziej z niej skorzystaj! Może oni znają jakieś rozwiązanie, dzięki któremu istniałaby możliwośc legalnego sprowadzenia zdekowanego sprzętu. Może także należałoby zapytac w Wydziale Postępowań Administracyjnych danej Komendy Wojewódzkiej, ale poważnie wątpię, aby ci ostatni posiadali wiedzę o takich niuansach. Odpowiedź w stylu: "A po co to panu potrzebne do szczęścia?" wcale by mnie nie zdziwiła.

    Pozdrawiam.
  3. # 33
    Autor cytatu: xxxFENCExxxMoim zdaniem koszt: dwójnogu,, podstawy muszki i szczerbinki, samej szczerbinki, kolanka gazowego, wyciora, obrączki na wycior, osady drewienek, samych drewien z rurą gazową, kolby, suwadła, sprężyn powrotnych i wszystkich innych i wszytkich innych drobiazów które da się zdemontować + magazynka 40 nabojowego jest większy niż te 800zł.

    Się zgadzam zdecydowanie - jak liczyłem "po częściach" to mi wyszło ok 770zł (ceny wypisywałem sobie orientacyjne i jeszcze nie liczyłem niektórych części jak np. podstawa szczerbinki - bo nie wiem jaka jest jej cena rynkowa), więc w tym zakresie. Nie wiem tylko jak prawo czeskie się ma do takiego "rozczłonkowania" (czy w ogóle można).
  4. # 34
    jak wrócę z urlopu to spróbuje sie dowiedzieć w czechach o rozczlonkowanie
  5. # 35
    Jeśli takie deko się rejestruje to może być jakieś utrudnienie. Jeśłi nie, to demontujesz a nielegalne w Polsce czeęsći wrzucasz do śmietnika/ sprzedajesz na złom. A to co potrzebujesz zawozisz do Polski. Z drugiej strony, takie zdekompletowane deko dalej jest dekiem - pewnie można je dać w prezenicie właścicielowi sklepu który nam to sprzedał.
  6. # 36
    Autor cytatu: xxxFENCExxxJeśli takie deko się rejestruje to może być jakieś utrudnienie. Jeśłi nie, to demontujesz a nielegalne w Polsce czeęsći wrzucasz do śmietnika/ sprzedajesz na złom. A to co potrzebujesz zawozisz do Polski. Z drugiej strony, takie zdekompletowane deko dalej jest dekiem - pewnie można je dać w prezenicie właścicielowi sklepu który nam to sprzedał.


    Fence, masz rację, ale pod warunkiem, że zależy Ci (i-jak rozumiem-o to chodzi) na takich częściach, jak np. okładziny, magazynek, celownik, muszka itp. Szkieletu broni już musisz się pozbyć jeżeli nie chcesz narazić się na sankcje. Powstaje pytanie czy to się opłaca? Pisał gdzieś powyżej Saperski i miał świętą rację, że bez polskiego papierka "broń" zdekowana ciągle pozostaje bronią w rozumieniu przepisów. Głupie mamy prawo-zgoda, ale na to, niestety, wiele nie poradzimy. Uderza ono nie tylko w kolekcjonerów, ale także w historyczną broń jako taką. Policja bardzo często woli zniszczyć ("zdekować") jakiś nawet bardzo cenny historyczny egzemplarz, aniżeli wydać pozwolenie jego właścicielowi. W sieci lub w periodykach bronioznawczych można znaleźć bardzo dużo przykładów tej policyjnej demolki. Natomiast przepisy dotyczące broni niesprawnej sięgają, niestety, szczytów absurdu!

    Pozdrawiam.

    P.S. Zresztą tytułowa sprawa umarła śmiercią nienaturalną, bowiem-jak widzę-aukcje zostały wycofane przez Allegro.
  7. # 37
    Aktualnie jestem zarobiony po uszy, więc wysłałem tylko maila do CLK, z myślą żeby przejść się później. Jednakże, to co dostałem w odpowiedzi, raczej marnie nastraja...

    Szanowny Panie!



    Potwierdzanie pozbawienia broni palnej cech użytkowych wiąże się z koniecznością zatwierdzenia właściwej dla danego rodzaju, typu, modelu i kalibru broni specyfikacji technicznej pozbawienia broni palnej cech użytkowych. W związku z powyższym sprowadzenie broni dekowanej w Czechach bez wiedzy czy takowa specyfikacja istnieje rodzi np. ryzyko opłat za jej przechowywanie w jednostce POLICJI. Odsyłam do właściwych w tym zgredzie przepisów i strony WWW Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP http://clk.policja.pl zakładka OFERTA.

    CLK KGP przyjmuje broń wyłącznie od uprawnionych podmiotów po dokonaniu czynności pozbawiających ją cech użytkowych.



    Z poważaniem

    Jarosław Rosiak

    Naczelnik Wydziału Mechanoskopii i Balistyki CLK KGP


    Wynika z tego, że to nie CLK zajmuje się jakimkolwiek dekowaniem broni, jego przechowywaniem, ani przekazywaniem do dekowania. Zdekować może tylko rusznikarz i to on oddaje później broń do CLK, aby ta mogła otrzymać odpowiedni certyfikat. Co więcej, sprawa się komplikuje, ponieważ aby oddać rusznikarzowi broń do zdekowania, należy przy tym okazać pozwolenie na nią. A nikt w Czechach na pewno nic takiego nie ma, bo przecież tam nie trzeba mieć na to żadnego papieru! Tak więc tworzy się zamknięte koło...
    Mogę się jeszcze przejść do rusznikarza, bo akurat mam jednego niedaleko uniwersytetu, ale nie widzę za dużych szans... :/
  8. # 38
    A czy nie można było by zrobić takiego czegoś, np. podpisać z rusznikarzem umowę na sprowadzenie, zdekowanie i zdobycie certyfikatu od CLK?

    W sensie
    - dajesz mu kasę, on kupuje
    - on dekuje
    - on zanosi do CLK
    - on oddaje ci zdekowane
    - płacisz mu za: zdekowanie, za zaniesienie, certyfikat i za robociznę

    ... pewnie koszta były by straszne.
  9. # 39
    Kamil, też troszeczkę "powęszyłem" i znalazłem coś takiego: http://www.mts.org.pl/ustawa%2012.html Jest to rozporządzenie MSWiA w sprawie pozbawiania broni cech użytkowych.

    Pozdrawiam.
  10. # 40
    Autor cytatu: WołkKamil, też troszeczkę "powęszyłem" i znalazłem coś takiego: http://www.mts.org.pl/ustawa%2012.html Jest to rozporządzenie MSWiA w sprawie pozbawiania broni cech użytkowych.


    Tak, widziałem to, i niestety wynika z tego to co napisał mi Pan Rosiak, jak i ja później podsumowałem :( Na to wychodzi, że oficjalnymi kanałami nic nie da się zrobić w tej sprawie.
    Za to istnieje szansa w tym co napisał Potfur. Nie wiem na ile duże są szanse takiego przedsięwzięcia (pomijam koszta, zawsze znajdzie się ktoś dla kogo nie będą problemem), ale pójdę się spytać. A nuż uda się otworzyć drogę czeskim deko do Polski ;) Postaram się zorientować do końca tygodnia w tej sprawie i napiszę co ugrałem.
  11. # 41
    Będę wdzięczny (myślę, że nie tylko ja) za wszelkie informacje. Wszakże muszę Cię niejako ostrzec ;-) Jeżeli masz nieco słabsze nerwy, to nie dzwoń na Policję (WPA KWP) ;-) Sprawa mnie zainspirowała, a że jestem z zasady legalistą, więc skontaktowałem się z kilkoma wojewódzkimi komendami. W jednej powiedziano, że nie da się nic zrobić (dlatego dzwoniłem do innych), w drugiej (Wrocław), abym zapytał się... dzielnicowego. W dwóch pozostałych chyba nie wiedzieli o co się rozchodzi, bowiem poinformowali mnie, że... procedura rejestracji destrukta jest identyczna, jak przy uzyskiwaniu pozwolenia na broń palną... (czyli kursy, egzaminy, badania, wywiad środowiskowy etc.). Oczywiście dwa ostatnie przykłady dowodzą niejakiej indolencji... ;-)

    Pozdrawiam.
  12. # 42
    Może trzeba napisać od razu do samej góry czyli mswia ;)
    • Edi
    • 2008-10-07 *
    # 43
    Jakby ktoś chciał "na lewo" kupić czeskie deko to proponuję przeczytać ten temat: http://www.strzelecka.net/viewtopic.php?t=1432&postdays=0&postorder=asc&start=0
  13. # 44
  14. # 45
    a jak to wywieziesz z rosji ;)
    i poco taka makiete przerabiac - na co ? do rekonstrukcji jest ok - a robienie z tego asg to swietokradztwo
    no i klania sie ustawa bo nie wiadomo co tam siedzi w srodku, moim zdaniem nie nalezy poruszac tematow okolo-ustawowych tutaj - sa od tego inne fora np. bron.i***b.pl
    wiec od teraz jesli zobacze ckolwiek co wzbudza podejrzenia wobec ustawy, bede wycinal posty
  15. # 46
    Temat o dekach już jest, jak dotąd kwestia legalnego przewiezienia do Polski nie rozwiązana. Ja wciąż czekam na odpowiedź rusznikarza.
  16. # 47
  17. # 48
    z legalnosia moze byc kiepsko, prosil bym aby sie saperski wypowiedzial w tym temacie :)
  18. # 49
    Autor cytatu: xsnailxz legalnosia moze byc kiepsko, prosil bym aby sie saperski wypowiedzial w tym temacie :)


    he he nie jestem stety ekspertem sądowym tzw. przebiegłym :) jedno powiem i wcześniej mówiłem, czytać ze zrozumieniem UOBiA

    Art. 5.
    1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
    2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy.
    Art. 7.
    1. W rozumieniu ustawy bronią palną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo z elementu zastępującego lufę, a przez to do rażenia celów na odległość,


    wszycho !!!

    A tak poza konkursem to PPK 9M115 "METYS"

    edycija :)
    dla dociekliwych do poczytania :...bron.iweb.pl/
    (nie wiem czy można dać pełnego linka :) )
  19. # 50
    no to wszystko jasne, nie bede kasował postu z aukcją - niechaj zostanie ku przestrodze !
    @saperski mysle ze mozna dac linka do bron.iweb.pl pelnego
    @kazik prosil bym o wydzielenie w/w postow jako specjalnego tematu by byl ku przestrodze i zakonczyl dyskusje na tematy rakietowo-wyrzutniowe

    edit: dla naszego dobra proponuje by kazdy poswiecil czas na lekture ze zrozumieniem w/w ustawy :)
  20. # 51
    http://rusmil.net/forum/discussion/833/1/deko-z-czech-unikac/
    tutaj jest już to opisane nie sądzę by trzeba powielać tematy zwłaszcza tak dyskusyjne :)

    edycja :
    To tak poza konkursem (ale nie tym PPK) to takiego kontenera nie da się legalnie "zdekoac" dlaczego ???,
    Gdyż nie ma przepisów wykonawczych ( rozporządzenia) jak to powinno by zrobione, wiec jeżeli nie jest to możliwe to nie możliwe jest też tego legalne posiadanie, i tak w kółko..... a opisy z certyfikatem od rusznikarza i puste, wystrzelone, pocięte, pomalowane, nie działające, deko, zdezaktywowane, wykopek, czas zrobił swoje ect.... to sobie można w d.... wsadzić jak przebiegły fantami się zajmie... starczy- nie to forum :)
  21. # 52
    @Saperski dla niektorych roznica pomiedzy w/w a deko ak z czech moze nie byc oczywista ;)
  22. # 53
    Przeniosłem dyskusję i zmieniłem nazwę tematu
  23. # 54
    Panowie ale w kontenerze nie następuje "sprężenie gazów".Nastęuje za silnikiem rakietowym Przecież to słyży do nadania kierunku lotu.
    1.Gdyby następowało to raczej nie byłby z tworzywa sztucznego, po to wymyśłono silniki rakietowe żeby nie używac luf.
    2 Czy prowadnica rakiety PPk Malutka jest elementem zastępującym lufę i podpada pod ustawę? Czy jak wstawię rakietę z patykiem do butelki to butelka zastępuje lufę?
  24. # 55
    @fence a jak to wytlumaczysz bieglym ktorzy w swej bieglosci potrafia do czarnoprochowki ladowac nitro ? - byl taki przypadek (poczytaj dzial czarnoprochowy na bron.iweb.pl)

    lufa karabiny tez sluzy do nadawania kierunku lotu pocisku :) i biegly napisze to w swojej opinii i co wtedy?
    naprawde poczytajcie fora o broni jakie ludzie maja jaja z bieglymi, policja itp pomino faktu ze czarnoprochowki sa lgalne
    niechaj kazdy sam sobie zada pytanie czy warto sie narazac - bo moim zdaniem nie

    edit: oto linki do wspomnianej sprawy - na bron.iweb.pl

    http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?p=465223
    http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?p=647509
  25. # 56
    Autor cytatu: xxxFENCExxxPanowie ale w kontenerze nie następuje "sprężenie gazów".Nastęuje za silnikiem rakietowym Przecież to słyży do nadania kierunku lotu.
    1.Gdyby następowało to raczej nie byłby z tworzywa sztucznego, po to wymyśłono silniki rakietowe żeby nie używac luf.


    W kontenerze następuje sprężanie gazów wytworzonych przez gazogenerator kontenera !!! i te sprzężone gazy wypychają "fagota" z kontenera.
    Silnik rakietowy odpala się po przebyciu kilkunastu metrów przez pocisk/rakietę- więc jest to lufa czy nie :)

    Autor cytatu: xxxFENCExxx
    2 Czy prowadnica rakiety PPk Malutka jest elementem zastępującym lufę i podpada pod ustawę? Czy jak wstawię rakietę z patykiem do butelki to butelka zastępuje lufę?


    W "malutkiej" tak samo jak w BM-13 ,jak napisałeś, są to prowadnice, do nadanie założonego kierunku rakiecie, nie są to lufy bo nie ma miejsca przypadek sprężania gazów w nich by nada ruch rakiecie.
    9M14 i odmiany stratują bezpośrednio z silnika rakietowego.

    Butelka będzie.... prowadnicą dla rakiety z patykiem :)
  26. # 57
    http://allegro.pl/item491891039_rpg_76_wyrzutnia_treningowa.html co o tym myślicie? w sumie czysto treningowa...
  27. # 58
    lufa i dotego z zamkiem, tak trudno poczytac jak rpg-76 dziala ? !
  28. # 59
    Dobra Panowie, koniec tematu.

    Jeśli ktoś chce się czegoś jeszcze w tym temacie dowiedzieć, to polecam lekturę przeróżnych for na temat broni palnej i kolekcjonerstwa.

    Proszę więcej nie poruszać tematu legalności nie-do-końca pewnych wyrzutni z allegro / aukro / skądkolwiek. Takie linki / dyskusje będę wywalał z miejsca, bo to nie jest forum przeznaczone na takie tematy.
  29. # 60
    Kojarzycie gościa z allegro (Warszawiak), który sprzedawał układ naprowadzania (w tytanowej osłonie) rakiety ziemia-powietrze? Został aresztowany. Za sprzedaż technologi wojskowej bez wymaganej koncesji grozi mu do 10 lat więzienia.

    k: link od baju123
    http://uwaga.onet.pl/13018,news,,chcial_sprzedac_rakiete_ziemia-powietrze,reportaz.html