• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Nie wiedziałem gdzie założyć , więc założyłem go w hydeparku jakby co to niech kazik przeniesie.Nurtuje mnie od dawna pytanie jakie są różnice między polskim hełmem stalowym , radzieckim używanym w afganistanie? Czym różnią się oba hełmy oprócz fasunku?
  2. # 2
    M60 ma nity.
  3. # 3
    Autor cytatu: KapuczinoNurtuje mnie od dawna pytanie jakie są różnice między polskim hełmem stalowym , radzieckim używanym w afganistanie? Czym różnią się oba hełmy oprócz fasunku?


    A jakie polskie hełmy chcesz porównywać , zamienić, dopasowywać, przerabiać z jakimi sowieckimi???

    Autor cytatu: KamilM60 ma nity.


    Kamil --- polski wz.50 i wz.67 też mają nity
    sowiecki wz68 także :)
  4. # 4
    Autor cytatu: saperskiKamil --- polski wz.50 i wz.67 też mają nity


    Hmm, rzeczywiście, popatrzyłem na zdjęcia i mają nity. To co ja za cudaka mam w domu bez nitów? 0_o (chodzi mi o polski hełm, albo nie polski, sam już nie wiem).
  5. # 5
    Autor cytatu: Kamil

    Hmm, rzeczywiście, popatrzyłem na zdjęcia i mają nity. To co ja za cudaka mam w domu bez nitów? 0_o (chodzi mi o polski hełm, albo nie polski, sam już nie wiem).


    Jak ma takie piny nad "uszami" to pewnie wz.70 lub wz.67/75
    edycja: mówimy tutaj oczywiście o polskich stalowych hałerkach po ww2 :
  6. # 6
    Tak, to 67/75. Dzięki ;) A i przepraszam za wprowadzenie w błąd, ale się zasugerowałem.
  7. # 7
    Nie wiem jaki to polski wz. hełmu bo dla mnie wszystkie polskie stalowe są takie same , a po waszych wypowiedziach widzę , że z zewnątrz radziecki się chyba niczym od nich nie różni.Czy się mylę?
  8. # 8
    Mylisz się w jednym i drugim :)
    Zarówno hełmy radzieckie są różne w wyglądzie jak i polskie...
    Najpopularniejsze radzieckie hełmy używane w Afganistanie to wz 68 i wz 60 - ciężko je pomylić, ponieważ różnią się nie tylko ilością nitów, czy mocowaniem czy innymi detalami, ale również samym kształtem bryły - wystarczy popatrzeć na fotki.
    Możliwe, że wz 60 można pomylić z daleka z jakimś polskim hełmem (nie znam ich za bardzo) ale fachowiec zauważy różnicę ;)
    Moim zdaniem lepiej już nie mieć hełmu, niż mieć nie taki jak powinien ale to Twój wybór...
  9. # 9
    a ja nie pisałem że chcę kupować grigorij ;] Po prostu byłem ciekaw bo ja naprawdę nie dostrzegam różnicy.Dziękuję wszystkim za pomoc :)
  10. # 10
    Różnic jest sporo :)
    Obrazkowo:
    Polski wz.31/50
    Polski wz.50
    Polski wz.67
    Polski wz.67/75
    Polski wz.67/50
    Polski wz.70

    Sowiecki wz.40
    Sowiecki wz.40
    Sowiecki wz.60
    Sowiecki wz.68

    celowo dodałem sowiecki hełm wz.40 ze względu na jego wykorzystywanie w początkowym okresie wojny w Afganie (a nawet później- śmiało można powiedzieć ze przez cały Afganistan) przez wojska dalekowschodnich i centralno azjatyckich okręgów .

    PS polecam przejrzeć http://www.helmy.w8w.pl/default.htm kopalnia wiedzy o hałerkach z całego świata :)
  11. # 11
    oj z izraelskimi u nich kiepściuchno, jak znajde chwile podesle im more info :)
    a z chwila to roznie bywa ...
  12. # 12
    Mam mały pomysł, otóż posiadam M68 i nie ukrywam, że chciałbym go "zmodyfikować".
    Niestety ciężko ostatnio było znaleźć pokrowiec na niego.
    Czy próbował ktoś przerabiać KZS-a na taki pokrowiec ?.
  13. # 13
    mam taki pokrowiec , moge ci go odrysowac na papier (tzn zrobic wykroj) ale z czas na to mial bym raczej juz w 2009 :)
  14. # 14
    to ja też bym prosił wykrój xsnailx (jeśli można) ;)
  15. # 15
    w takim wypadku to odrysuje i zeskanuje a potem gdzies wystawie
  16. # 16
    Dziękować, dziękować :)
  17. # 17
    Czy rosyjskie wzory 60/68 maja paski tylko ze skóry czy są modele parciane?? I tak poza tematem ile jest warty czajnik z 2WŚ??
  18. # 18
    Autor cytatu: kikusCzy rosyjskie wzory 60/68 maja paski tylko ze skóry czy są modele parciane?? I tak poza tematem ile jest warty czajnik z 2WŚ??


    Nie spotkałem się jeszcze z parcianymi paskami w tych modelach.

    Do "kolekcji" sowieckiej dochodzi jeszcze ładny hałerek wz. 40/41 z paskami typu Y zwany także gwardyjskim:)

    Taki pokrowiec robiłem (he he żonka zrobiła) : http://rusmil.net/forum/discussion/454/pokrowiec-na-helm/ :)