Oferta firmy Bars nie jest zbyt dobrze znana po tej stronie Bugu, w przeciwieństwie do produktów SSO, Spławu, czy też ANA, które wiele osób potrafi rozpoznać na pierwszy rzut oka. W poniższym opisie postaramy się przybliżyć dzieło Barsa o nazwie Sumrak-M2, który może tą sytuację delikatnie zmieni.

Maskałat letni Sumrak-M2 Bars / костюм маскировочный леший Сумрак-М2 Барс / Summer camouflage suit Sumrak-M2 Bars

Bluza

  • Luźny krój,
  • Kaptur z siatką na wysokości uszu,
  • Ściągacz w kapturze,
  • Ściągacze elastyczne w mankietach,
  • Ściągacz sznurkowy w pasie,
  • Wzmocnienia na łokciach,
  • Miejsce na kciuk w mankietach,
  • Dwie kieszenie na klatce piersiowej,
  • Siatka pod pachami,
  • Szlufki na maskowanie.

Spodnie

  • Dwie kieszenie tradycyjne,
  • Rozporek zapinany na dwa guziki,
  • Elastyczne ściągacze po bokach,
  • Szlufki na pasek,
  • Możliwość zastosowania szelek,
  • Wzmocnienie na kolanach, w kroku i na pośladkach,
  • Elastyczny ściągacz na końcach nogawek.

Na zdjęciach w opisie Sumrak-M2 jest noszony przeze mnie na Gorce, przez co czasami strój nie zawsze układa się idealnie, a czasami coś z pod spodu wystaje. Pomimo tego całość była wbrew pozorom wygodna. Oba stroje były w tym samym rozmiarze (48-5), ale różnych producentów (Bars i SSO).

Jak tradycja każe zaczynamy od góry, czyli w tym przypadku kaptura. Kaptur jest dosyć duży (co widać na zdjęciach, gdzie wyglądam jak jajogłowy). W kapturze mamy zwykły ściągacz, aby zmniejszyć otwór kaptura, jednak nie znajdziemy niczego do regulacji jego obwodu w okół głowy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kaptur posiada siateczki na wysokości uszu jednak ich wielkość jest o wiele mniejsza niż w strojach SSO, co powinno ułatwić identyfikację na zdjęciach.

Rękawy posiadają "klosz" za ściągaczem elastycznym umieszczonym w mankiecie, co jest dosyć dobrze znanym rozwiązaniem z rosyjskich maskałatów. To co tutaj jest nietypowe to dodatkowa dziura w tym skrawku materiału pozwalająca na umieszczenie w nim kciuka. Wydaje mi się to o wiele wygodniejszym i bardziej eleganckim rozwiązaniem, niż sznureczki/pętelki, które można znaleźć np. w KM-L SSO.

Bluza w modelu M2 jest typu "anorak" (zwana także "kangurką") z parą kieszeni umieszczoną na klatce piersiowej. Poza opisywanym tutaj M2 szyty jest jeszcze model M1, który różni się możliwością rozpięcia bluzy na całej długości oraz dodatkową parą kieszeni na dole.

Skoro to anorak, to mamy oczywiście ściągacz w pasie (zwykła tasiemka, do zawiązania na kokardkę) oraz ściągacz elastyczny na dole bluzy (bez możliwości regulacji).

 

Spodnie posiadają szlufki na szelki (typu X, tak jak w wielu innych rosyjskich mundurach) oraz dwa ściągacze gumkowe pod nimi. Poza tym mamy jeszcze szlufki na pasek oraz rozporek zapinany na dwa guziki.

Nie mamy dużego wyboru jeśli chodzi o kieszenie - mundur posiada tylko jedną ich parę. Na szczęście nie są to kieszenie przelotowe, a tradycyjne i to do tego bardzo pojemne. Aby nic nam z nich nie wyleciało wszyte zostały klapki, każda zapinana na pojedynczy guzik kanadyjski.

 

Kamuflaż i materiał

Opisywany egzemplarz wykonany jest z materiału w kamuflażu przez producenta nazywanego "step" (степь). Nie jest on jednak rosyjskim wynalazkiem tylko dobrze znanym Sumpftarnem/Sumpfmusterem (popularnie nazywany "błotniakiem"). Nie jestem specjalistą od niemieckich kamuflaży, w związku z tym nie jestem w stanie się wypowiedzieć czy różni się on jakimiś detalami od pierwowzoru (szczególnie, że pierwowzór miał parę wariantów).

Poza wersją w kamuflażu "step" Sumrak-M2 produkowany jest jeszcze w paru innych odmianach.

Materiał z którego wykonany jest strój jest dosyć lekki, ale nie aż tak lekki jak te zazwyczaj używane w Partizanach SSO. W dotyku wydaje się on dosyć szorstki od strony na której mamy nadruk.

Szycie jest dobrej jakości, a użyte materiały (guziki, siatki, nici, tasiemki) sprawiają pozytywne wrażenie.

Strój dostajemy razem z workiem transportowym, do którego jest przyszyty skrawek materiału do wykonywania podstawowych napraw.

 

Kto tego używa

Pytanie dosyć trudne, gdyż na wielu zdjęciach dosyć ciężko jest odróżnić strój maskujący jednego producenta od drugiego, bo są one do siebie bardzo podobne. Na szczęście w tym konkretnym przypadku możemy zawęzić pole poszukiwania opierając się na samym kamuflażu. Przy czym pomijamy wtedy przypadki użycia tego stroju, gdy jest on wykonany w czymś innym niż "stepowej" kolorystyce.

 

Podsumowanie

Teoretycznie mamy wszystko czego moglibyśmy chcieć, od stroju takiego typu:

  • ciekawy, dosyć unikatowy kamuflaż,
  • niezgorszy krój, nie odbiegający za bardzo od standardów rynkowych,
  • przypadki "użycia" przez prawdziwe jednostki (nie jest to tylko strój dla turystów lub myśliwych)

Z drugiej strony można by się przyczepić do braku dwustronności (maskałaty SSO nas pod tym względem nieźle rozpuściły), chociaż tą wadę można by też wytknąć takim produktom jak Anglija Dziewiątki lub KM-L SSO.

 

Podziękowania dla ThePesha za wykonanie zdjęć do opisu.
Strój zakupiony na stronie rusgear.dk  

Sumrak-M2 Bars / Сумрак-М2 Барс
Sumrak-M2 Bars / Сумрак-М2 Барс
Sumrak-M2 Bars / Сумрак-М2 Барс
Sumrak-M2 Bars / Сумрак-М2 Барс
Sumrak-M2 Bars / Сумрак-М2 Барс
Sumrak-M2 Bars / Сумрак-М2 Барс
Sumrak-M2 Bars / Сумрак-М2 Барс

Komentarze

kazik : 17/04/2013 21:02:35
Nooo fakt, ale chociaż jest :)
rakr@ : 17/04/2013 17:03:42
Makrowzór ze względu na słaby kontrast to tu akurat jest lipny.
kazik : 16/04/2013 21:30:55
Krój jak to krój maskałatu. Całkiem fajny, ale też nic nadzwyczajnego.

Natomiast kamuflaż wg mnie jest wyśmienity. Codziennie mogę sobie poglądać angielskie lasy z okna pociągu i obecnie są w dokładnie takich barwach jak ten kamuflaż. Poza kolorami wzór jest dobry, bo posiada porządny makrowzór (który wg mnie jest ważniejszy). A na zdjęciach na tle zimowej scenerii wg mnie też dobrze się sprawdził.

Ogólnie kamuflaż bardzo polecam.
cyp : 02/04/2013 15:23:32
Szmata fajna, acz kamuflaż jakoś mi nie leży.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Bastion Modoks / Бастион Модокс

    Od czasów drugiej wojny już parę dobrych lat mineło, a jednak dalej jednym z głównych rozwiązań na zimę  w siłach zbrojnych FR są bawełniane maskałaty (bardzo podobne krojem do tych drugowojennych). Osobom, którym ten stan rzeczy nie odpowiada może przypaść do gustu jeden z produktów Modoksu, który mamy okazję opisać.

    Więcej »
  • Partizan SPOSN / Партизан ССО

    Partizan to maskałat, który możemy zobaczyć bardzo często w użyciu, zazwyczaj przez żołnierzy jednostek specjalnych, czy to MWD, czy to FSB. Partizan był swego czasu używany (lub nadal jest) w takich jednostkach jak Alfa (Алфа), Wympieł (Вымпел) , Witjaź (Витязь), czy mniej znana na zachodzie Ruś (Русь).

    Więcej »
  • M030-01 "Bojec" Diewiatka / М030-01 "Боец" Девятка

    Diewiatka ma dosyć szeroką gamę produktów, m.in. maskałatów. Opisaliśmy już M047-01 "Angliję" tego producenta, a teraz przechodzimy do modelu, który można zakwalifikować do kategorii "budżetowej" razem z paroma innymi współcześnie produkowanymi, rosyjskimi kompletami maskujących takimi jak chociażby KZM Modoksu.

    Więcej »