RedZone RedZone

Witeź to kolejny mundur produkcji Modoksu wykonywany w kamuflażu Skol (znany także jako "Izłom"). Jest to typowy mundur polowy, który według producenta został stworzony z myślą o MWD oraz oddziałach zwiadu (co jest w sumie mówione przy prawie każdym mundurze, prawie każdego producenta ;) ).

Mundur Witeź Modoks / Костюм Витязь Модокс / Vityaz uniform Modox

Bluza

 • dwie kieszenie na klacie,
 • dwie kieszenie na brzuchu,
 • dwie kieszenie na rękawach,
 • pagony
 • podwójna warstwa materiału na łokciach,

Spodnie

 • dwie tradycyjne kieszenie,
 • dwie kieszenie cargo,
 • dwie kieszenie z tyłu spodni,
 • podwójna warstwa materiału na kolanach i zadku,
 • kieszonki na kolanach na wkładki piankowe,
 • szlufki na pasek,
 • ściągacz gumkowy w pasie

 

Bluza jest zapinana na guziki i pierwsze co mi się rzuciło w oczy podczas zabawy z bluzą, to fakt, że ... nie można jej zapiąć "pod szyję". Tzn. nie ma ostatniego guzika u góry, przez co nasz podkoszulek, zawsze będzie gustownie odsłonięty. Zaskoczyło mnie to prawdę mówiąc, gdyż czasami (jak jest zimniej) warto ten guzik mieć, a jego dodanie przecież nie powinno stanowić problemu dla producenta.

W sumie bluza posiada 6 kieszeni:

 • Dwie na dole (na brzuchu),
 • Dwie na górze (na klacie),
 • I po jednej na każdym ramieniu.

Przy czym rozmiarowo kieszenie są zróżnicowane rozmiarowo, co dobrze widać na zdjęciach. Wszystkie kieszenie zapinane są na pojedynczy guzik kanadyjski.

Przy bluzie warto jeszcze wspomnieć o pagonach - zapinane są na guziki, ale w przeciwieństwie do np. Berkut'a-M zamocowane są na stałe. Mankiety można ściągnąć przy pomocy dwupozycyjnego zapięcia na guziki.

 

Spodnie jak to tradycyjnie bywa posiadają szlufki na pasek - szlufki nie są standardowej szerokości. Co oznacza, że założymy skórzany pas oficerski, ale z czymkolwiek grubszym może już być problem. W pasie, po bokach mamy także ściągacze gumkowe, które trzymają spodnie na swoim miejscu (w razie gdybyśmy nie używali paska). Tradycyjnie już spodnie posiadają wzmocnienia (dodatkową warstwę materiału) na kolanach oraz zadku. Pod wzmocnieniami na kolanach kryją się kieszenie na wkładki piankowe (które musimy sobie sami zdobyć, tzn. nie otrzymujemy ich w zestawie), zapinane na rzep.

Podobnie jak w bluzie mamy zestaw 6 kieszeni:

 • Dwie kieszenie tradycyjne,
 • Dwie kieszenie cargo zapinane na pojedynczy guzik kanadyjski - niestety nie zastosowano tutaj komina, przez co osobiście obawiałbym się tam umieszczać bardziej wartościowe (i mniejsze gabarytowo) rzeczy,
 • Dwie kieszenie na tyłku zapinane na dwa zwykłe guziki - tutaj guziki są "zamaskowane", dzięki czemu szorując po ziemi tyłkiem nie powinniśmy ich urwać.

Spodnie mają dosyć nietypowe zakończenie nogawek, otóż ... nie ma tam nic! Tzn. bez obaw, jest otwór i możemy wysunąć stopę ze spodni ;) Miałem na myśli fakt, że na końcu nogawek nie mamy żadnego ściągacza, ani sznurkowego, ani gumkowego. Przyznam się, że jest to chyba pierwszy mundur, w którym takie rozwiązanie widziałem. W związku z tym tak na prawdę jedynym sensownym wyjściem jeśli chodzi o poradzenie sobie z tym "problemem", to wsadzenie nogawek do butów. Co może być problemem, np. przy butach trekingowych.

 

Tkanina i kamuflaż

Mundur wykonany jest z materiału o składzie 53% bawełna i 47% poliester. Jest to standardowy skład dla wszystkich mundurów w kamuflażu Skol (znanym także jako Izłom). Jednak w porównaniu do Wała wydał mi się on bardziej delikatny, co sugeruje, że nie został on zaimpregnowany.

Kamuflaż jest już chyba wszystkim dobrze znany, obecnie wykorzystywany jest w szeregu mundurów zarówno produkcji Modoksu, jak i SPOSNu.

 

Podsumowanie

Witeź to dosyć specyficzny mundur. Niektóre zastosowane rozwiązania sprawiają, że mam wrażenie, że został on stworzony raczej jako "mundur garnizonowy" (brak ostatniego guzika w bluzie, brak ściągaczy na końcu nogawek). Jednak może to być wina moich, osobistych przyzwyczajeń oraz preferencji odnośnie mundurów - np. zdecydowanie wolę "podwójne nogawki" (jedne wkładane do buta, a drugie na) niż rozwiązanie zastosowane w Witjaziu, które wydaje mi się mało praktyczne (szczególnie jako posiadaczowi "nieregulaminowych" butów).

Tekst powstał dzięki współpracy z RedZone

Mundur Witeź Modoks / Витязь Модокс
Mundur Witeź Modoks / Витязь Модокс
Mundur Witeź Modoks / Витязь Модокс

Komentarze

shaggy4dope : 29/02/2012 16:03:15
Mnie tam mundur osobiście się podoba. No ma troche takich "odejść" od tego co znane nam ale wygląda spoko. Zobaczy się jak w użyciu...
MROOV : 28/01/2010 14:25:52
MCCUU USmarinesów maja takie "zwykłe" mankiety nogawek:)
pmroovka@ : 13/11/2009 10:32:58
Mundur mi osobiście przypomina SPOSNowego parasziutista. Postaram się napisać (za jakiś czas:) kilka słów opatrzonych fotkami na forum.
PZDR
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

 • Mundur Wał Modoks / Вал Модокс

  Wał jest kolejnym produktem Modoksu, któremu mamy okazję przyjrzeć się z bliska. Wg informacji producenta Wał został zaprojektowany z myślą o oddziałach górskich, jednak jak to się przekłada na rozwiązania zastosowane w tym konkretnym mundurze?

  Więcej »
 • Mundur Kaskad Modoks / Каскад Модокс

  Kaskad to kolejny mundur przewidziany na chwile, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza. Producent Kaskada, Modoks, ma już w swojej ofercie komplety na taką pogodę, a konkretniej parę modeli Gorek (np. opisaną przez nas M-P2). Jednak Kaskad ma parę indywidualnych cech, które go odróżniają od, w miarę do siebie podobnych, Gorek różnych producentów.

  Więcej »
 • Mundur Parasziutist SPOSN / Парашютист ССО

  SojuzSpecOznaczenije (SSO, na zachodzie znany jako SPOSN) oferuje szereg produktów z zakresu odzieży dla służb mundurowych. Dotychczas na łamach portalu mieliśmy jednak okazję opisać głównie maskałaty tego producenta. Parasziutist jest natomiast jednym z szeregu mundurów polowych (obok np. "Specnaza", czy "Tropika"), które znajdują sie w ofercie SSO.

  Więcej »