• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Kilka fotek moich zbiorów sowieckich "przyborów" do jedzenia :)
    1. Wersja polowa:

    2. Wersja poligonowo/obozowa

    Jak widać sowiecki żołnierz miał "bogate" wyposażenie do konsumpcji :)

    edycja:
    wiem ze Tom ma kompletną manierko-menażkę dla wdw i pancerniaków, tutaj prośba Tomuś daj foty :)
  2. # 2
    Teraz jestem w pracy i na ogoł nie zabieram ze soba menażki do pracy (tu dostajemy pasze w talerzach heheh) ale wieczorkiem jak wróce to wrzucę fotki;-)
  3. # 3
    Nie mam na imię Tomuś, ale wydaje mi się, że chodzi o takie cudo:
    /grigorij13/SowieckieFanty/photo#5193919137971870370
    /grigorij13/SowieckieFanty/photo#5193919279705791154
    /grigorij13/SowieckieFanty/photo#5193919430029646530
    /grigorij13/SowieckieFanty/photo#5193919692022651618

    http://img339.imageshack.us/img339/2921/img2148am5.jpg - tu jest inny model, jak ktoś zna pochodzenie tego czegoś to chętnie się dowiem
  4. # 4
    Moja jest taka.

    Załączniki:

    • soviet 003.jpg
  5. # 5
    Grześ- te gary z ostatniej fotki chyba nie są sowiecki, ale to tylko moje domysły.
  6. # 6
    Też tak podejrzewam. Zobaczyłem kiedyś na warriorze linka do aukcji, że to menażka wdw, to kupiłem, nie sprawdzając w innych źródłach :(
    Niemniej ciekaw jestem co to za cudo.
  7. # 7
    No proszę a u mnie gdzieś na placu się wala taka micha poligonowo-obozowa mam nadzieję że nie masz ją ode mnie bo starego ubije. :)
    •  
      wilu
    • 2008-09-05 *
    # 8
    Jako ciekawostka:)
    http://lh6.ggpht.com/mwilu73/SMENJJ80FgI/AAAAAAAAAaU/86SPAAzxzkU/s576/2.jpg
    Komplet oryginaly prosto z magazynów floty bałytckiej.
    Michy z alu tradycyjne ale manierka mleczny plastik. Wszystko do siebie ładnie pasuje.
    •  
      wilu
    • 2008-09-15 *
    # 9
    Moje plastikowe flaszki z kompletów mają bitą datę 1975г. Natomiast pokrowce z jakimi miałem styczność mają sygnatury od 1969 do 1991. Różnice kolor i szerokość skórzanego paska - w starszych czarny i szerszy a w nowszych brązowy.
  8. # 10
    Moje przemyślenia na temat manierko-menażki wdw :
    1. http://rusmil.net/forum/discussion/1318/manierkomenazka-wdw/#Item_0 ten wątek stał się "koncertem życzeń "
    2. w linku podanym przez iwana... to tak mało prawdy napisano :),
    3. już temat tych garów był poruszany i by nie bazgrolić w dwóch wątkach o tym samym to pisze tutaj :)

    Manierko-menażka, nazywana także zestawem kombinowanym, została przyjęta na wyposażenie wojsk WDW ZSRR rozkazem nr 78 z 17-tego września 1959.
    Nie spotkałem się z informacjami by był to jakiś wzór zapożyczony i można przypuszcza że zestaw ten jest pomysłem sowieckim.
    Produkcje manierko-menażki podjęto w fabryce Красный выборжец, cecha tego zakładu KW (cyrylicą) jest bita na małym i dużym kociołku menażki oraz na kociołku menażki starego wzoru.
    Bić na butli manierki nie stwierdziłem we wczesnym jak i późniejszym wzorze.

    Zestaw ten pierwotnie był przeznaczony tylko dla pododdziałów WDW i jednostek specjalnych, w praktyce manierko-menażkę „dostawali” także żołnierze pododdziałów morskiej piechoty, rozpoznania, jednostki pancerne. Z potwierdzonych informacji wiem ze w zestawy te wyposażeni byli w PGW (garnizon Borne Sulinowo) wszyscy żołnierze 126 razwietbatu oraz pułku czołgów).

    W przyrodzie wyróżniamy tylko dwa rodzaje zestawów manierko-menażek produkcji sowieckiej/rosyjskiej

    Pierwszy typ:
    Wprowadzony do użytku wspomnianym wyżej rozkazem, składał się z następujących elementów:
    - manierki aluminiowej o pojemności 1 l z charakterystycznym zawalcowaniem połączenia dwóch elementów składowych manierki,
    - aluminiowego kociołka menażki o pojemności 1 l z drucianym uchwytem.
    Masa zestawu (bez wody) - 440 g.

    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_st_01.jpg
    Manierko-menażka starego wzoru: przygotowana do transportu.



    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_st_02.jpg
    Manierko-menażka starego wzoru: kociołek i manierka osobno



    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_st_03.jpg
    Manierko-menażka starego wzoru: cechowanie kociołka zakładem produkcyjnym



    Manierko- menażki te nie miały pokrowca transportowego a przenoszone były w plecaku desantowym RD-54.
    Poza wspomnianą wyżej cechą zakładu wytwórczego, zestawy te nie były w żaden inny sposób znakowane rokiem produkcji, nr partii itp. , nie były także fabrycznie malowane farba ochronną.
    Produkowano te zestawy prawdopodobnie do końca lat 60 –tych kiedy to zastąpiono je nowszym modelem.

    Drugi typ:
    Wprowadzony prawdopodobnie pod koniec lat 60-tych (najstarszy egzemplarz pokrowca jaki udało mi się widzieć był z roku 1968)., i zestaw taki składał się z :
    - manierki o pojemności 1 l (wytłoczonej już z jednego kawałka aluminium) z charakterystycznym „krzyżem żeberkowania” na wierzchu,
    - aluminiowego kociołka o pojemności 1 l z drucianym uchwytem,
    - małego kociołka-miski także wykonanego z aluminium z charakterystycznym uchwytem/ łącznikiem także aluminiowym.
    - materiałowego pokrowca do przechowywania i troczenia do pasa zestawu po jego złożeniu w tylko jeden możliwy sposób.

    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_pokrowce_01.jpg
    Manierko-menażki nowego wzoru: zestawy w pokrowcach jaśniejszy rok produkcji 1975 prawy ciemniejszy 1969.



    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_pokrowce_02.jpg
    Manierko-menażki nowego wzoru: różnica kolorów pokrowców spowodowana warunkami użytkowania (jaśniejszy był kilka dni na intensywnym słońcu).



    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_now_01.jpg
    Manierko-menażki nowego wzoru: żeberka w wersji aluminiowej i manierka plastikowa – kształt identyczny jak metalowej.



    Skompletowany zestaw (bez wody) i w pokrowcu wazy - 640g
    Zestawy te podobnie jak wcześniejsze są także cechowane tylko zakładem produkującym KW na małym i dużym kociołku menażki.
    Komplety nie były malowane farba ochronna.

    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_now_02.jpg
    Manierko-menażka nowego wzoru: zestaw złożony do zapakowania w pokrowiec.



    Jedynym wyjątkiem są umieszczone daty produkcji manierek w wersji plastikowych (nie na wszystkich egzemplarzach) – najstarsza jaki udało mi się widzieć pochodziła z 1974 roku.

    ./uploads/sprzet_menazki/manierka_plastikowa.jpg
    Manierko-menażka nowego wzoru: data wytworzenia wytłoczona na plastikowej wersji manierki.



    W typie drugim występuje ciekawy typ manierki plastikowej.
    Jest ona identyczna wymiarowo z manierką aluminiowa i kompletuje się ją w zestaw z kociołkami i pokrowcem, ale ma wadę istotną dla żołnierza zwłaszcza Armii Radzieckiej... tworzywo spożywcze z której ją wykonano rozpuszcza się pod wpływem alkoholi i obojętnie jaki płyn z alkoholem wlany do manierki plastikowej nie nadaje się do spożycia.
    Konkretnie to może się i nadaje ale smak ciągle przypomina że pijemy tworzywo sztuczne.

    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_now_03.jpg
    Manierko-menażki nowego wzoru: wersja z plastikową manierka rozłożona na elementy składowe.



    Manierko-menażki dostarczano do jednostek wojskowych zawinięte w papier i jak każdy sowiecki sprzęt do jedzenia jest wprost zalany nadmierną ilością zabezpieczającego smaru.
    Brezentowe pokrowce dostarczano osobno i po wydaniu manierko-menażki i pokrowca żołnierz sam je kompletował.
    Pokrowce były oznaczane od środka pieczątka zakładu szyjącego oraz rokiem produkcji (najstarszy jaki spotkałem to 1969).
    W latach produkcyjnych pokrowca w kolorze khaki tj. do 1992 praktycznie jego kształt się nie zmienił (nie za bardzo miały jak he he) nieliczne zmiany jaki możemy zaobserwować to materiał i podszycie brezentowe paska spinającego (w starszych modelach czarny i szerszy , w nowszych brązowy.) oraz wprowadzenie zastępczych pasków parcianych zamiast szytych pasków brezentu.

    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_pokrowce_03.jpg
    Manierko-menażki nowego wzoru: piecze zakładu szyjącego pokrowce z data szycia, w tym przypadku rok 1969.



    Zestawy manierko-menażek są użytkowane przez żołnierzy Federacji Rosyjskiej i państw post sowieckich do dzisiaj, kształt manierki i kociołków nie zmienił się, pokrowiec tylko przybrał kamuflaż ( jedyny jaki widziałem to flora).

    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_pokrowce_04.jpg
    Manierko-menażki nowego wzoru: wzór pokrowca uszytego w 1991.



    ./uploads/sprzet_menazki/menazko_manierka_wdw_pokrowce_05.jpg
    Manierko-menażki nowego wzoru: widok od tyłu pokrowca uszytego w 1991 roku, widoczne uproszczenia szycia.



    ./uploads/sprzet_menazki/__menazko_manierka_wdw_flora_01.jpg
    Manierko-menażki nowego wzoru: w pokrowcu w kamuflażu flora.




    Pojawiają się na rynku także bardzo podobne do sowiecko/rosyjskich zestawy manierko-menażek nie mające z oryginałem nic wspólnego poza pewnym podobieństwem i ogólną koncepcją samego zestawu.
    Zestawy te są prawdopodobnie produkcji chińskiej, choć spotkałem się z opinia ze produkowano je w PRL-u jako zestawy harcersko-turystyczne.

    ./uploads/sprzet_menazki/__menazko_manierka_nieznana_01.jpg
    Manierko-menażka nieznanego pochodnia.... fotka Zdrod

  9. # 11
    Na czym lub raczej w czym jemy to już wiadomo ale czym należy jeść? Poza łyżką mieli jakieś inne sztućce? W Polsce w róznych latach były stosowane różne niezbędniki. Kiedys jak byłem mały widziałem u dziadka dwa niezbedniki - polski i ruski chyba z lat 50-tych ktore wygladały bardzo podobnie do siebie a różniły sie napisami. Na jednym były ruskie literki a na drugim WP-5dziesiat iles. Oba wygladały jak wspołczesne aluminiowe turystyczne niezbedniki polskiej firmy Elektron http://photos01.allegroimg.pl/photos/oryginal/921/09/80/921098049 . Interesuje mnie jedak czy były jakieś radzieckie niezbedniki w latach 70 i 80-tych. Czy coś na ten temat mówia jakieś regulaminy lub wykazy wyposażenia.
  10. # 12
    Dalej brak informacji - może nasz spec IWANNIEGROŹNY zechciał by zabrac głos w sprawie łyżek i widelców w Afganistanie?