• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Małe pytanie na początek - ktoś się orientuje jak wygląda sprawa noszenia nakryć głowy według współczesnego regulaminu w wojsku rosyjskim? Z tego co pamiętam (jeśli nie, to mnie poprawcie) za czasów konfliktu w Afganie kepi były traktowane jako nakrycie głowy koszarowe, a kapelusze jako polowe. Zmieniło się to obecnie? Bo na zdjęciach widać jedynie kepi (w różnych wariantach), a kapeluszy w ogóle nie ma (mam na myśli kapelusze we Florze, a nie komercyjne produkty u "specnazów" czy kogo tam innego).

    Możliwe, że to kwestia tego, że kapelusz był częścią umundurowania "tropikalnego", a na klimat "umiarkowany" nie przewidziano go jako wyposażenia - niestety nie mam współczesnego regulaminu, więc trudno mi to sprawdzić, a jestem ciekaw.
  2. # 2
    Przez pojęcie kepi masz na myśli ogólnie czapki z daszkiem? Bo w tej chwili funkcjonują zarówno patrolówki, jak i stare czapki z daszkiem (takie jak z afgana, z zapinanymi na czubku głowy "uszami").
  3. # 3
    Tak, chodziło mi zarówno o te nowe jak i stare. Jeśli jednak jedna z nich nie nazywa się kepi, to przepraszam i obiecuję poprawę :P
  4. # 4
    http://www.surplusandoutdoors.com/images/product/main/KEPI-HAT.jpg
    Kepi o sztywnym rondzie.
    http://fullmetaljacket.com/catalog/images/ABU%20Patrol%20Cap.jpg
    Patrolówka o miękkim rondzie.
    To tak gwoli jasności ;)

    Zasadniczo to radzieckie wynalazki odchodzą do lamusa. Czapki z daszkiem zostają zastąpione patrolówkami (tych pierwszych jest wciąż w magazynach całe zarzewie, to się ich używa). Podejrzewam, że tak samo dzieje się z panamami, których w użyciu nie widziałem kupę czasu, za to coraz częściej widuje się boonie haty.
  5. # 5
    Bazując na zdjęciach, ilustracjach z różnych książek i informacjach jakich znaleźć teraz nie potrafię:
    Kapelusz
    - krój kapelusza od afgana, jest bardzo stary, bardzo (jeśli nie identycznych) kapeluszy używano podczas wojny rosyjsko japońskiej,
    - bardzo podobne (krój niemal identyczny, jeno zielone) kapelusze były w latach 50 u amerykańców w Korei
    - można było go nosić pod hełmem - regulamin pozwalał
    - kapelusz występował w regionach gdzie słońce świeci mocno przez większość część roku, tj. stepy, tropiki.

    Kepi
    - głównie u wyższych stopniem, nie mam pojęcia czemu
    - nie widziałem jeszcze nigdy nikogo (nie przypominam sobie przynajmniej) kto by miał odpięte uszy od kepi
    - występowało wszędzie, bez względu na region

    Patrolówka
    - domniemam, że po prostu jest 'następcą' kepi
    - nie spotkałem się z patrolówkami w 'starszych' (pomijam patrolówki w brzozie - ten kamuflaż się nie starzeje) kamuflażach w użyciu,

    Bandana
    - widziałem brązowe - koloru afgana, zielone, we florze, vsr, bez hełmu i z hełmem
    - nie widziałem przed i w trakcie afgana,
    - po afganie - dosłownie - bandana-boom, jak nie na głowie to na twarzy / szyi, bez względu na stopień wojaka (nie dziwię się :) bo to fajna rzecz)

    Coś mi po głowie chodzi że bandany, w drugiej połowie lat 90, dawano na przydział (gdzieś czytałem, ale nie było toto wiarygodne - ale znowu zbyt wiele ludzi ma identyczne bandany).
    ---
    @Kamil
    kepi - to nazwa nadana na czapkę 'afgankę' w jednej z książek - i tak się utarło, co by odróżnić ją od czapki z doczepianym zakryciem głowy.
    panama - co rozumiesz przez to określenie? Jedni mówią tak na kapelusiki z malutkim rondem (aka. boonie hat z małym rondem, podobne do tych co noszą rybacy), inni na bandany, a te to w Gruzji było widać.
  6. # 6
    Autor cytatu: PotfurCoś mi po głowie chodzi że bandany, w drugiej połowie lat 90, dawano na przydział (gdzieś czytałem, ale nie było toto wiarygodne - ale znowu zbyt wiele ludzi ma identyczne bandany).
    Z tego co słyszałem, to zaczęło się od trójkątnych chust z apteczek, które zakładano na głowę (w wiadomy sposób).

    Autor cytatu: KamilPodejrzewam, że tak samo dzieje się z panamami, których w użyciu nie widziałem kupę czasu, za to coraz częściej widuje się boonie haty.
    Wszelkie boonie to zakup indywidualny, a "Panamy" z czasów Afgana to sprzęt z przydziału. Mrówka swego czasu sprzedawał kapelusz o kroju identycznym jak używana przez niektórych z nas "panama", ale w kamuflażu Flora - stąd moje zainteresowanie tematem.
  7. # 7
    Autor cytatu: Potfurkepi - to nazwa nadana na czapkę 'afgankę' w jednej z książek - i tak się utarło, co by odróżnić ją od czapki z doczepianym zakryciem głowy.

    Tak podejrzewałem, ale po prostu takie "kepi" z kepi nie ma nic wspólnego i może być mylące.
    Autor cytatu: Potfurpanama - co rozumiesz przez to określenie? Jedni mówią tak na kapelusiki z malutkim rondem (aka. boonie hat z małym rondem, podobne do tych co noszą rybacy), inni na bandany, a te to w Gruzji było widać.

    Panama jest to taki słomkowy kapelusik z rondem, lekko podniesionym do tyłu, najczęściej biały lub kremowy, starsi panowie noszą takie by się chronić przed słońcem w lecie :) Oczywiście kapeluszy z rondem jest mnóstwo, i nie każdy jest panamą, ale taka nazwa w Rosji (i poza nią), przyjęła się dla wojskowych tropikalnych kapeluszy z rondem. Praktycznie u ruskich na boonie haty też mówi się panama, ale ja dzielę je, żeby odróżnić od kapeluszy w starym kroju, znanym nam z afgana.

    Autor cytatu: Potfur- nie spotkałem się z patrolówkami w 'starszych' (pomijam patrolówki w brzozie - ten kamuflaż się nie starzeje) kamuflażach w użyciu,

    Hehe, ja mam patrolówkę w jasnej brzozie (takiej jak na KLMK). Podejrzewam że cywilnym sumptem robi się je w wielu kamuflażach.
    Wszelkie boonie to zakup indywidualny, a "Panamy" z czasów Afgana to sprzęt z przydziału. Mrówka swego czasu sprzedawał kapelusz o kroju identycznym jak używana przez niektórych z nas "panama", ale w kamuflażu Flora - stąd moje zainteresowanie tematem.

    BYĆ MOŻE, jest to produkcja dla okręgów azjatyckich o mniej przyjemnym klimacie, którym bardziej się przydadzą kapelusze chroniące od słońca (czy deszczu). Lub inna możliwość: wyprodukowano tego ileś tam partii, ale stwierdzono że np. krój jest przestarzały, lub że w ogóle kapelusze są niepotrzebne i wycofano się z ich dalszej "dystrybucji" w wojsku. To mogłoby tłumaczyć czemu nigdzie ich nie wdzieliśmy. Jednak to są tylko takie moje spekulacje...
  8. # 8
    "Kepi" wg ros. przepisów ubiorczych zwie się oficjalnie "фуражка хлопчатобумажная камуфлированного цвета" (tzn - bawełniana czapka z daszkiem) - w odróżnieniu o wełnianej czapki "garnizonowej" ("фуражка шерстяная защитного цвета).
    W przepisach z 1994 oraz 1997 r. jest mowa o czapce polowej z "uszami" (widać to na rys. załączonym do przepisów z 1997r).
    Moim zdaniem, czapka ta została zmodyfikowana (wg jakiś nowych specyfikacji) w okresie nieco późniejszym (likwidacja "uszy"), co wcale nie musiało zostać potwierdzone jakimś rozkazem (zapewne chodziło o uproszczenie produkcji).
    Panama, z kolei, została wprowadzona w RKKA jeszcze w połowie lat 1930-ch, jako element ubioru subtropikalnego (jeśli mnie pamięć nie myli - oficjalna nazwa brzmiała "субтропический шлем-панама"). Była ona elementem ubioru: tropikalnego w MW (do początku lat 1970-ch, kiedy zastąpiona ją w MW niebieską furażerką z daszkiem, noszoną z szortami i koszulą z krótkim rękawem ); w wojskach lądowych - do końca ZSRR (od 1969 r jako element umundurowania żołnierzy i podoficerów pt. "облегченная форма одежды для жарких районов" - otwarta bluza mundurowa, spodnie kroju prostego, buty sznurowane).
    W warunkach wojny w Afganistanie elementy umundurowania mieszano, tym bardziej że Turkiestański (przygraniczny) Okręg Wojskowy etatowo był "ubrany" w letnie umundurowanie subtropikalne.
    W przepisach z 1994r. oraz 1997r. już nie ma wzmianki o panamie, którą, najwyraźniej, miała zastąpić uniwersalna czapka polowa z daszkiem, poza tym tereny subtropikalne się "odłączyły" po rozpadzie ZSRR. Wszystkie magazyny, w których przechowywane były panamy i inne sorty subtropikalne, znalazły się poza granicami Rosji. Aktualnie "kapelusze" są kupowane prywatnie przez żołnierzy służby kontraktowej, choć najnowsze przepisy ubiorcze (2008?) być może je uwzględniają.
  9. # 9
    Autor cytatu: iwanniegroznyPanama, z kolei, została wprowadzona w RKKA jeszcze w połowie lat 1930-ch, jako element ubioru subtropikalnego (jeśli mnie pamięć nie myli - oficjalna nazwa brzmiała "субтропический шлем-панама"). Była ona elementem ubioru: tropikalnego w MW (do początku lat 1970-ch, kiedy zastąpiona ją w MW niebieską furażerką z daszkiem, noszoną z szortami i koszulą z krótkim rękawem ); w wojskach lądowych - do końca ZSRR (od 1969 r jako element umundurowania żołnierzy i podoficerów pt. "облегченная форма одежды для жарких районов" - otwarta bluza mundurowa, spodnie kroju prostego, buty sznurowane).

    Kapelusz панама oraz mundur dla gorących terenów (В жарких районах) występuje na pewno we wszystkich regulaminach począwszy od tego z 1955 r.
    Pierwowzór kapelusza używanego do końca ZSRR, a podlegającego niewielkim modyfikacjom wprowadzono w marcu 1938 r.
  10. # 10
    Z tego co pamiętam, w przepisach ubiorczych z 1955 r. panamę noszono do zwykłego umundurowania (gimnastiorka ze stojącym kołnierzem i bryczesy). Pierwszy typowo tropikalny mundur dla żołnierzy służby zasadniczej (szorty i bluza z krótkim rękawem) został wprowadzony oddzielnym rozkazem w latach 1960-ch, ale nie został uwzględniony w żadnych przepisach ubiorczych. W 1969 r. wprowadzono umundurowanie "облегченное" innego kroju niż dla reszty kraju
  11. # 11
    Autor cytatu: iwanniegroznyZ tego co pamiętam, w przepisach ubiorczych z 1955 r. panamę noszono do zwykłego umundurowania (gimnastiorka ze stojącym kołnierzem i bryczesy). Pierwszy typowo tropikalny mundur dla żołnierzy służby zasadniczej (szorty i bluza z krótkim rękawem) został wprowadzony oddzielnym rozkazem w latach 1960-ch, ale nie został uwzględniony w żadnych przepisach ubiorczych. W 1969 r. wprowadzono umundurowanie "облегченное" innego kroju niż dla reszty kraju

    Był mundur używany В жарких районах, także z gimnastiorką bez stójki, która niekiedy bywa mylona ze wzorem 1935.
    Dla potwierdzenia przedstawiam mundury z regulaminów 1955, 1956 oraz 1959.
    Prawdą jest, że w 1961 roku wprowadzono nowe umundurowanie "облегченное" w skład, którego wchodził kapelusz, koszula z krótkim rękawem, spodnie dla oficerów, szorty dla szeregowych żołnierzy i sierżantów.

    Załączniki:

    • mundury_goracy_klimat.jpg
  12. # 12
    Jeśli jest zainteresowanie mogę przedstawić wojskowe polowe nakrycia głowy (kapelusze, czapki różnych typów) z okresu ZSRR.
  13. # 13
    Jasne, dawaj dawaj :)
  14. # 14
    Ponieważ kolekcjonuję radzieckie militaria głównie z okresu powojennego, to z niego przedstawię radzieckie polowe nakrycia głowy dla wojska.
    Polowe nakrycia głowy to dość szeroki temat, mamy tutaj furażerki, różnego typu czapki z daszkiem (afganki, syryjki, z usztywnionym denkiem), berety, uszanki, papachy, hełmy, kapelusze. Nie wszystkie z nich znajdziemy w standardowych regulaminach mundurowych.
    Niektóre z nich na razie pominę.
    W różnych okresach ZSRR umundurowanie polowe występowało jako oddzielny rodzaj umundurowania lub jako służbowo(codzienno)-polowe.
    W latach 1955-1958 – mundury były codzienno-polowe, w związku z tym oficerowie nosili czapki z barwami służb, a szeregowcy, sierżanci zwykli i nadterminowi furażerki.
    1958-1969 – w 1958 r. wprowadzono umundurowanie traktowane jako typowo polowe, marszałkowie, generałowie, oficerowie nosili czapki w kolorze khaki, a szeregowcy, sierżanci zwykli i nadterminowi furażerki.
    1969-lata 80-te. W 1969 r. zmieniono umundurowanie polowe, marszałkowie, generałowie nosili czapki w kolorze khaki z wypustką w kolorze rodzaju wojsk, oficerowie, sierżanci nadterminowi nosili czapki w kolorze khaki, a szeregowcy, sierżanci zwykli furażerki.
    Od 1969 czapka polowa z daszkiem do połowy lat 80-tych występowała z 3-ma typami daszków:
    - mały pilśniowy od 1969
    - duży pilśniowy wprowadzony w latach 70-tych
    - duży plastikowy wprowadzony w latach 80-tych
    Wprowadzenie nowego daszka nie powodowało wycofania starego typu, używano do zużycia zapasów.
    W latach 80-tych, oficjalnie na przełomie 1984/85 (choć nieoficjalnie używano wcześniej) wprowadzono nowe typy umundurowania polowego dla wojsk lądowych, wojsk powietrzno-desantowych oraz piechoty morskiej, a wraz z nimi nowe nakrycia głowy.
    W międzyczasie używano także innych nakryć głowy które przedstawię później.
    Na początek polowe nakrycia głowy oficerów i generałów z okresu powojennego do lat 80-tych:
    1 czapka polowa oficerska wzoru wojennego w użyciu prawdopodobnie do 1954 r.?
    2 czapka polowa oficerska wzoru 1958
    3 czapka polowa oficerska wzoru 1969, z daszkiem małym pilśniowym
    4 czapka polowa oficerska wzoru 1969, ale z daszkiem dużym pilśniowym wprowadzonym w latach 70-tych
    5 czapka polowa oficerska wzoru 1969, ale z daszkiem dużym plastikowym wprowadzonym w latach 80-tych
    6 czapka polowa dla marszałków i generałów wojsk lądowych od 1969 do lat 80-tych (mały daszek)
    7 czapka polowa dla marszałków i generałów wojsk lądowych lata 70-te do lat 80-tych (duży daszek)
    8 czapka polowa dla marszałków i generałów lotnictwa lata 70-te do lat 80-tych (duży daszek)

    Załączniki:

    • oficerskie i generalskie.jpg
  15. # 15
    Kapelusze wojskowe
    Pierwowzorem kapeluszy polowych powojennych był kapelusz wzoru 1938.
    Używane przez cały okres powojenny, głównie w gorącym klimacie, nieznacznie modyfikowane – różny materiał, guziki, odznaki, wywietrzniki.
    Na zdjęciu:
    1. Lata 70-te: wywietrzniki obszyte nitką
    2. Lata 80-90-te: wywietrzniki metalowe
    3. Lata 80-90-te: wywietrzniki metalowe, model w kamuflażu
    4. Trudno powiedzieć kiedy dokładnie opracowany i czy był używany przez wojska radzieckie. Ma pieczątkę fabryki w Taszkiencie i datę 1991 r.
    Występowały także kapelusze wykonane z tkaniny jak KLMK i w kamo cyfrowym, bez guzików pasków, wywietrzników (bardzo prosty model) – nie mylić z kapeluszem dla pograniczników w kamo cyfrowym z żółtymi plamami i konstrukcją jak kapelusze nr 2 i 3, a także spotykanym w formie kapelusza nr 4.

    Załączniki:

    • kapelusze.JPG
  16. # 16
    Czapka pustynna tzw. syryjka.
    Opracowana najprawdopodobniej na początku lat 70-tych, ze specjalnym mundurem pustynnym. Najwcześniejsza data na posiadanych przeze mnie to 1971 rok, najpóźniejsza to 1985 rok.
    Występowała w kilku różnych wariantach, różne rozmieszczenie zapięć, guzików.
    Można jednak wyróżnić 2 podstawowe warianty przedstawione na zdjęciu:
    Wczesną z odpinaną osłoną na twarz i kark oraz późniejszą z przyszytą osłoną.
    Czapkę tą przypinano z tyłu guzikiem do munduru pustynnego.

    Edycja:
    Zgodnie z sugestiami kol. Yakorova czapka ta jest częścią munduru OKZK - kompleksowego ochronnego kostiumu ogólnowojskowego - używanego dla ochrony przeb bronią ABC - więcej info w dalszych wątkach.

    Załączniki:

    • syryjka.JPG
  17. # 17
    Czapka polowa wzoru 1984.
    Czapka polowa wzoru 1984, popularnie nazywana afganką (choć odnosi się to raczej do jej piaskowego wariantu).
    Oficjalnie wprowadzona w 1984 roku.
    Wzór czapki opracowany na początku lat 80-tych, wraz z nowym umundurowaniem wprowadzonym w konsekwencji doświadczeń wojennych w Afganistanie.
    Występowała w wielu wariantach kolorystycznych.
    Jednokolorowe – piaskowe, zielone, brązowe, khaki, czarne (na foto nr 1, 2, 3).
    W kamuflażu (foto 4 i 5) 3- kolorowym (трёхцветный камуфляж), na zachodzie soviet woodland lub 3 Ts, lata 80-te (nr 4, 5) – występuje w wielu wariantach kolorystycznych.
    Nr 6 kamuflaż data produkcji 1992 (wprowadzono w 1992?) fabryka w Bobrujsku na Białorusi. Spotyka się opinię, że to wersje dla byłych republik radzieckich np. Mołdawii, Gruzji.

    Załączniki:

    • afganki.JPG
  18. # 18
    Inne czapki polowe z lat 80-tych.
    Czapki polowe (nr 1, 2) w kamuflażu opracowane najprawdopodobniej dla piechoty morskiej – wygląd przypominający tzw. patrolówki. Ten mundur miał krój jak popularna afganka, ale materiał był cieńszy, natomiast czapki nie miały odpinanych uszu.
    Czapki polowe (nr 3 i 4) do munduru mobutu (błednie nazywany też mabuta - nazwa od nazwiska afrykańskiego dyktatora Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga, właśc. Joseph-Désiré Mobutu –sądzono, że nowy mundur przygotowano dla jego wojsk, był zbyt wygodny jak na typowy radziecki mundur). Wersję tę może potwierdzać to, że nie posiadają one pieczątek producenta, poza rozmiarem. Jednak na pewno używany przez wojska radzieckie, co widać chociażby na zdjęciach z wojny w Afganistanie.

    Załączniki:

    • mobutu.JPG
  19. # 19
    Ok. Ale nawet Rosjanie siedzący w mundurowym temacie mówią Mabuta. I twierdzą, że tak było zawsze ;)
    A tak poza tym to ładne czapki. Ciekawe.
  20. # 20
    Wyrazy szacunku za opis, posiadaną wiedzę oraz kolekcję.
  21. # 21
    Proponuję te opisy wydzielić do osobnego tematu i zachować razem z podobnymi artami (jak np. te Saperskiego o minach i granatach).
  22. # 22
    yakarov - może to troche tak jak z naszym "moro" ;)
  23. # 23
    Pilotki spadochroniarzy i załóg śmigłowców.
    Tutaj niestety nie mam dokładnych informacji:
    1. Pilotka wz 40? – zdaje się, że to pierwsza masowo produkowana, ta konkretna jest z lat 50-tych.
    2. Pilotka datowana na 1981 r.
    3. Pilotka ocieplana sztucznym futrem koloru niebieskiego do ocieplanego munduru datowana na 1989 r.
    4. Pilotka dla obsługi śmigłowca, operatora karabinu – model SZTZ-85 datowana na 1987 r. Z tyłu sznurek do regulacji i 2 x 3 szlufki.
    5. Pilotka wzoru 1965? datowana na 1982 r.

    Załączniki:

    • pilotki.JPG
  24. # 24
    no i ttsko to nie dubok :) jak mam sie czepic, szacunek za poswiecony czas i checi na oprcowanie tematu
  25. # 25
    Autor cytatu: xsnailxno i ttsko to nie dubok :) jak mam sie czepic, szacunek za poswiecony czas i checi na oprcowanie tematu

    Fakt dubok to też inna nazwa VSR, choć niektórzy czasem tak też mówią na 3 Ts-a, np. na:
    http://www.kamouflage.net, żeby było śmieszniej to VSR też występuje jako 3 Ts :-)
    Już edytuję post z poprawnym nazewnictwem.
    Edycja dla ścisłości: трёхцветная камуфлированная одежда ang. TTsKO - to nazwa munduru, natomiast sam kamuflaż to 3 - kolorowy,(трёхцветный камуфляж, po ang. tryokhtsvetnyy kamuflyazh, 3-Ts).
    Przy okazji proszę o inne uwagi, dodatkowe materiały.
  26. # 26
    Autor cytatu: yakarovOk. Ale nawet Rosjanie siedzący w mundurowym temacie mówią Mabuta. I twierdzą, że tak było zawsze ;)

    Co do tego nie ma jednoznacznej opinii, tu mamy mobutu na ten konkretny mundur:
    https://www.collectrussia.com/DISPITEM.HTM?ITEM=17848
    Czytałem kiedyś wątek na desantura.ru dotyczący słowa mabuta i nikt do końca nie wiedział co ono w sumie oznacza - czy mundur letni, desantowca co jeszcze nie skakał ze spadochronem, żołnierzy z czarnymi pagonanami, czołgistów i czy mabuta, mabutoj, mobuta, mobutu?
    Ktoś pisał, że to od pieczątki MO BUT - Ministerstwo Obrony i coś tam jeszcze, sami nie wiedzieli. Ktoś próbował nawet wywodzić to słowo z XIX wieku coś z Kozakami związanego.
    W książce "Specnaz w Afagnistanie" jest "mobuta", z tym że w podpisie afganki :-)
  27. # 27
    Autor cytatu: yakarovOk. Ale nawet Rosjanie siedzący w mundurowym temacie mówią Mabuta. I twierdzą, że tak było zawsze ;)

    Nie pamiętam już za dobrze, ale wydaje mi się, że jeśli akcent pada na "o", to zmienia się ono w "a". Jakoś tak miałem w podstawówce ;) Stąd też może przekręcenie nazwiska.
  28. # 28
    Chyba jeśli akcent nie pada ;) Niemniej stąd pewnie różne wymowy.
  29. # 29
    Witam,

    Zainteresowały mnie kapelusze użyte w Gruzji przez WDW (zdjęcie z galerii Kazika) - http://picasaweb.google.pl/ksajkowski/CiekawostkiZGruzji?authkey=Ka68HVNHPZw#5245459395780499410

    Co to za wzór (Panama, to chyba nie jest) i kamuflaż (Izlom / Flectar)?
  30. # 30
    Izłom to nazwa kamuflażu ich stroju, kapelusz jest w "Flectar-D" (chociaż to akurat nazwa Spławowska, nie wiem jak SPOSN ten kamuflaż nazywa). Trudno nazwać ten model kapelusza, bo nie widziałem katalogu, gdzie by były one wymienione. A na pewno są dwa modele - jeden widoczny na zdjęciu, a drugi z większym rondem i nieco innymi tasiemkami na maskowanie (i bez tego charakterystycznego guzika na przodzie).