• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 31
    Autor cytatu: MW-750Przy okazji pytanie: sierżant na polowej afgance miał 1 szeroki zielony pas na pagonach - jaka była jego szerokość, z jakiego materiału, obszywany z zawinięciem do dołu pod pagon czy na równo z brzegiem pagonu?

    O jakiego sierżanta konkretnie chodzi? Domyślam się ,że albo starszina (wzdłuż pagonu pasek) albo starszy sierżant (w poprzek)?
    Pasek ten będzie miał 30 mm szerokości, zawinięty pod pagon.
    Były specjalne taśmy do wykonywania obszyć, jaki to dokładnie materiał nie wiem (dość elastyczny).
  2. # 32
    chodzi o starszego (szeroki pasek w poprzek)
  3. # 33
    Czyli 30 mm, zawinięte pod pagony.
  4. # 34
    To był zielony jaskrawy czy khaki? Niestety na czarno-białych fotkach nie widać :-(
  5. # 35
    Autor cytatu: MW-750To był zielony jaskrawy czy khaki? Niestety na czarno-białych fotkach nie widać :-(

    Regulamin mówi:
    Na naramiennikach sierżantów, starszych sierżantów, starszych szeregowców i starszych marynarzy mamy naszywki złocistego koloru (dla paradno-wyjściowego i codziennego umundurowania), ochronnego koloru (na wszywnych naramiennikach polowego umundurowania i specjalnej odzieży) i czerwonego koloru (na naszywnych naramiennikach ochronnego koloru polowego, roboczego umundurowania).
    Wszywane do "afgana", natomiast wz. 69 miał naszywane i faktycznie często na zdjęciach widać czerwone naszywki na pagonach mundurów polowych. Kolor ochronny to khaki - taśma prążkowana wzdłuż (oczywiście oznacza to że jeśli taśma jest w poprzek pagonu, to paski ułożone są również w poprzek pagonu).
  6. # 36
    MW-750: w tym wątku podawałem już link do regulaminu, tam są kolorowe obrazki, więc nawet jak ktoś czytać nie potrafi, to zobaczy jakiego odcienia zielonego/złotego/żółtego/czerwonego ma być taśma na pagonie i nie tylko. Nie trzeba się opierać na czarno-białych fotografiach :)
  7. # 37
    Mam pytanie:
    Posiadam mundur, podobny jak kolego Grigorija, jednak ma kilka różnic:
    - jaśniejszy odcień, w sumie to bliżej mu do afganki.
    - pagony st. sierżanta artylerii i patki w złotej ramce, zmieniłem na oznaczenia st. chorążego WDW
    - spodnie mają niebieski pasek wzdłuż boku
    I teraz kilka pytań:
    - Jaki pas? Oficerski, skórzany z koalicyjką, czy biały, taki jak u Grigorija?
    - sznur- musi być, czy niekoniecznie? (zaznaczam, że nie zdecydowałem jeszcze jaka będzie to docelowa wersja munduru)
    - Beret, czy czapka z plastikowym ,,sznurem"?
    - Oficerki, czy półbuty?
    - Może być jeszcze tielniaszka, czy musi być koszula i krawat?

    Póki co, to tyle pytań. Choć pewnie zaraz coś mi jeszcze wpadnie do głowy ;)
  8. # 38
    Autor cytatu: czarny001Mam pytanie:
    Posiadam mundur, podobny jak kolego Grigorija, jednak ma kilka różnic:
    - jaśniejszy odcień, w sumie to bliżej mu do afganki.
    - pagony st. sierżanta artylerii i patki w złotej ramce, zmieniłem na oznaczenia st. chorążego WDW
    - spodnie mają niebieski pasek wzdłuż boku
    I teraz kilka pytań:
    - Jaki pas? Oficerski, skórzany z koalicyjką, czy biały, taki jak u Grigorija?
    - sznur- musi być, czy niekoniecznie? (zaznaczam, że nie zdecydowałem jeszcze jaka będzie to docelowa wersja munduru)
    - Beret, czy czapka z plastikowym ,,sznurem"?
    - Oficerki, czy półbuty?
    - Może być jeszcze tielniaszka, czy musi być koszula i krawat?

    Póki co, to tyle pytań. Choć pewnie zaraz coś mi jeszcze wpadnie do głowy ;)


    Jeżeli chcesz mieć "paradku" praporszczyka ( vide: pol. chorąży- rus. praporszczyk) to nie powinineś takich mundurów wogóle brać pod uwagę. Dla czego?
    1 WDW to osobny rodzaj wojsk
    2 W WDW jak i w WWS istniało jedyne umundurowanie galowe w kolorze "morskiej fali"
    3 U Grigoria "paradka" żołnierza służby poborowej.
    4 Ten mundur co masz jedynie możesz przerobić na umundurowanie WDW codziennego noszenia
  9. # 39
    Nie wiem nic o odcieniach.
    Chętnie zaopiekuję się tym co zostało ze st. sierżanta :)
    Jak spodnie mają pasek niebieski to dobrze, gorzej, jakby to był taki morski kolor. Czy spodnie mają zwężane nogawki czy proste? Jeśli proste, to półbuty, jeśli zwężane to oficerki.
    Pas zależy od tego czy to będzie mundur paradny, wyjściowy czy powszedni. Może być bez pasa i raczej nie biały. Sznur to tylko na paradę.
    Najlepiej jak poczytasz regulamin obowiązujący w danym roku.
  10. # 40
    Autor cytatu: grigorijNie wiem nic o odcieniach.
    Chętnie zaopiekuję się tym co zostało ze st. sierżanta :)
    Jak spodnie mają pasek niebieski to dobrze, gorzej, jakby to był taki morski kolor. Czy spodnie mają zwężane nogawki czy proste? Jeśli proste, to półbuty, jeśli zwężane to oficerki.
    Pas zależy od tego czy to będzie mundur paradny, wyjściowy czy powszedni. Może być bez pasa i raczej nie biały. Sznur to tylko na paradę.
    Najlepiej jak poczytasz regulamin obowiązujący w danym roku.

    I masz Grzesiu rację i nie masz. Spodnie w mundurze oficerskim Paradnym) póżnych lat cccp były przystosowane do noszenia za równe jak oficerek tak i półbutów.
    Bez pasa może być tylko mundur powszedni. natomiast galowy musi mieć pas w kolorze złotym.
    wogóle o ile dla poborowego noszenie pasa było obowiązkiem przy dowolnym rodzaju umundurowania , o tyle noszenie pasa u oficerów było względne. Wszystko zależało od sytuacji. Napewno musieli mieć przy mundurze polowym i do dyrzurów. to w wojsku radzieckim. w wojsku rosyjskim jest trochę inaczej ze względów zmiany umundurowania. jest jeszcze biały pas oficerski który oficerowie zakładali jak szli na dyzur do WAI ( военная автомобильная инспекция)
  11. # 41
    Spodnie są proste, pasek ma kolor raczej podobny do koloru beretu.
    Grigorij: znaczy się, chcesz kupić pagony i patki? Jak chcesz, to jeszcze tarczę artylerii mogę dorzucić.

    Woham:
    czyli do zrobienia zwykłego munduru, codziennego użytku, co mam dodać/odjąć od obecnej wersji?
    O buty pytałem z dość prozaicznego powodu- nogawki spodni są trochę przykrótkie i z półbutami wyglądałyby conajmniej śmiesznie...
  12. # 42
    Autor cytatu: czarny001Spodnie są proste, pasek ma kolor raczej podobny do koloru beretu.
    Grigorij: znaczy się, chcesz kupić pagony i patki? Jak chcesz, to jeszcze tarczę artylerii mogę dorzucić.

    Woham:
    czyli do zrobienia zwykłego munduru, codziennego użytku, co mam dodać/odjąć od obecnej wersji?
    O buty pytałem z dość prozaicznego powodu- nogawki spodni są trochę przykrótkie i z półbutami wyglądałyby conajmniej śmiesznie...

    Musisz wystawić zdjęcie. a ja napiszę co masz zrobić ze by to wyglądało na oryginał zgodnie ze statutem.
  13. # 43
    Ok, jutro wstawię zdjęcie (nie ma mnie w domu). Z góry dzięki za pomoc.
  14. # 44
    @Czarny: odnośnie zakupów dogadajmy się na maila: grigorij13[małpka]gmail[kropka]com
  15. # 45
    Oto zdjęcia mojego munduru:
    http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=927c885a1ad48431

    http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0ad1000d9a103b4f

    http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=85472e6ffa45d379


    Mundur ma niestety sporo przetarć, w kroku miał potężną dziurę (na szczęście krawcowa jakoś to połatała) i jak wspominałem spodnie są przykrótkie... Choć z drugiej strony dałem za niego 30 zł + 40 zł za pagony + 5 zł za tarczę + 40 zł za czapkę.
  16. # 46
    Telniaszka tu nie ubiera się.tylko koszula z krawatem. Po za tym wydaję mi się że kurtka jest od mundura zołnierskiego/. Dla czego? Bo na rękawach nie ma kantu niebieskiego.W mundurach oficerskich nie nosiło się naszywek na rękawach. Zostaw spodnie i czapkę a kurtke zamień na oficerską. Niestety ten kto Ci to sprzedał nie zbyt znał sie na mundurach.albo... Dobra niczego nie sugeruję. Przykro mi ale jeżeli chcesz mundur oficerski to ten z całym szacunkiem jest mieszanką.
  17. # 47
    Odgrzewam temat - widząc, że już chyba wszycy pokupowali wyjściówki na allegro u jednej miłej Pani spod wschodniej granicy :)
    Nie ma tego w regulaminie (chyba że nie doczytałem) a nurtuje mnie kilka spraw:
    .
    Otóż dla szeregowych i podoficerów spotyka się pagony gładkie z czegoś w rodzaju filcu do wpięcia metalowych literek CA, lub z wytłoczonymi literkami z żółtej gumy. Do tego pagony dla praporszczików - czyli jednokolorowe z gwiazdkami, ale z materiału tkanego nylonową nicią w "szachownicę". Zazwyczaj przy nich pisze, że są one do munduru "paradnego".

    Pytania:
    1. Czy dla zwykłego szeregowego ... sierżanta przepisy mówią coś kiedy literki metalowe, kiedy guma?
    2. Czy pagony jednokolorowe z nylonowej, przetykanej nici są tylko dla praporszczików?
    3. Biały pas z błyszczącą klamrą versus pas brązowy z błyszczącą klamrą, a półbuty / wysokie buty ?

    Dzięki za pomoc
  18. # 48
    ad 1. nie, kiedyś były metalowe, potem zeszli na psy i robili gumę
    ad 3. szeregowy nie miał półbutów :)
  19. # 49
    Metalowe literki były do powojennej gimnastiorki z tego co wiem, dopiero w M69(nie wiem czy wczesny mundur galowy szeregowego się tak nazywa ale krojem jest taki sam jak M69) zaczęli robić te gumowe literki.
  20. # 50
    Na załączonych zdjęciach kurtka mundurowa jest od kompletu żołnierzy służby zasadniczej (patki ze złotą ramówką żołnierze służby nadterminowej nosili tylko do munduru galowego koloru granatowego - jak w WWS). Naramienniki są z kolei od munduru galowego żołnierzy służby nadterminowejю
    Metalowe literki wprowadzono w 1969 r., na początku tylko na płaszcze i kurtki do munduru galowo-wyjściowego, od 1974 były noszone również do munduru codziennego, w 1980r. zaprzestano noszenie literek metalowych w miejsce których wprowadzono "gumowe", które były w użyciu do lutego 1992.
    Żołnierze służby zasadniczej nosili półbuty do munduru wyjściowego
  21. # 51
    Dzieki za odp.Czyli gumowe literki i koniec - nie zawracam sobie już głowy :)

    Co do butów - szeregowi i podoficerowie (ale nie praporszczyki) nosili też półbuty do wyjściówki (nie galowego) ? Co wtedy z pasem - brąz.biały czy bez?

    W regulaminie jest bez pasa i w półbutach, za to w czapce naleśniku. Dla odróżnienia dla WDW przedstawiony gościu w berecie i wysokich butach oraz pasie białym. Z tym białym pasem do wyjściówki to chyba nie za bardzo ;/ Może na defiladę...

    Ostatnia sprawa - odznaki wojsk na rękawie często są spotykane na sztywnej podkładce albo filcu koloru żółtego tak że na kilka milimetrów wystaje za oznakę. Tak robione było - do wystąpeń galowych/defilad, dla lansu czy jeszcze inaczej?
  22. # 52
    Do munduru wyjściowego z półbutami brązowy (nie biały) pas noszono tylko w zimie (do płaszcza). Do munduru letniego wyjściowego pasa nie zakładano. Pas biały oraz brązowe rękawiczki bawełniane zakładano tylko do mundury galowego letniego i zimowego z długimi butami. Przy czym pas biały był pobierany tylko na czas wystąpień uroczystych (nie był własnością żołnierza), wtedy przekładano klamrę z pasa brązowego.
    Z półbutami pas du munduru letniego nosili tylko kadeci-suworowcy
    Żołnierze WDW mieli nieco inne mundury paradne - z tielniaszką oraz beretem. Sztywna podkładka, wystająca "obramówka" itd - to wszystko były przeróbki nieregulaminowe, upiększanie, lans :)).
  23. # 53
    Czyli podsumowując - myślę, że wszytskim śledzącym się przyda:

    1. MUNDUR LETNI WYJŚCIOWY
    - pagony gumowe, patki na kołnierz ze złotymi korpusówkami, naszywka naramienna bez podkładki
    - odznaki (sportowiec, skoczek etc) ewentualnie baretki odznaczeń - o ile posiada
    - bez pasa
    - półbuty czarne
    - beret (VDV), lub czapka dla innych wojsk
    - tielniaszka (VDV) lub koszula z krawatem dla innych wojsk

    2. MUNDUR ZIMOWY WYJŚCIOWY
    - jak wyżej
    - płaszcz
    - półbuty czarne !
    - pas brązowy

    3. MUNDUR GALOWY/DEFILADOWY
    - tak jak letni wyjściowy
    - medale zamiast baretek
    - buty wysokie zamiast półbutów
    - pas biały + rękawiczki

    Zgadza się?
    Nakrycie głowy w zimie do wyjściówki z płaszczem to chyba uszanka dla wszytskich wojsk (łącznie z VDV).
  24. # 54
    Nie zupełnie.
    - Żołnierskie półbuty, tzw "утюги" na slangu (kształtem podobne do żelazka) były czarne (w odróżnieniu od oficerskich, które były brązowe)
    - do munduru zimowego wyjściowego (z pasem i płaszczem) też zakładano półbuty
    - zgodnie z regulaminem żołnierze WDW mieli identyczny mundur wyjściowy jak żołnierze WWS i wojsk lądowych, inny był tylko mundur paradny. Aczkolwiek nigdy nie widziałem żołnierzy WDW w regulaminowych mundurach na przepustkach
  25. # 55
    Poprawiłem post wyżej że się już zgadza :) Można korzystać przy obszywaniu wyjściówek.

    Rozwiej proszę wątpliwości o tielniaszkach - Woham pisze, że do wyjściówki nie zakłada się.
    Co do galowego/ na parady na wszystkich fotkach WDW ma tielniaszki.
    To jak - na defiladę tielniaszka, do polowego tielniaszka, a do wyjściówki koszula z krawatem ?
  26. # 56
    zgodnie z regulaminem z 1988r:
    - mundur wyjściowy - identyczny jak w całych wojskach lądowych, czapka garnizonowa, koszula z krawatem
    - mundur galowy - identyczny jak w całych wojskach lądowych LUB !!! (str. 30) decyzją dowódcy - beret zamiast czapki garnizonowej oraz tielniaszka zamiast koszuli z krawatem
  27. # 57
  28. # 58
    Autor cytatu: ŻukowJa zmontowałem coś takiego:
    http://picasaweb.google.pl/tomzukow/FotkiNaRusMil#5441480402685219090


    Jak zwykle wyszło ci super. Koniecznie musisz na ścianie powiesić ruska flagę, fototapete czy cos takiego do zdjęć i zwinąć dywan gdyż psują klimat zdjęć :-) Fotele do zdjęć możesz zakryć np.pałatką.
  29. # 59
    lub przejść się na dwór i robić fotki
  30. # 60
    Wiem, wiem..szykuje sie na wyjście plenerowe ale jakos mi to nie wychodzi no i nie mam sprytnego fotografa.