Witajcie,
Jeśli ktoś ma dostęp do radiostacji R-105M, to prosiłbym, aby zamieścił na tym forum symbole wszystkich lamp, jakie znajdują się w tejże radiostacji. Mam zamiar ją zakupić, dlatego chciałbym się zaopatrzyć w te lampy, które są jeszcze dostępne. Wiem, że niektóre, ale czy wszystkie tradycyjne lampy zostały zastąpione lampami "bezcokołowymi" ? Z góry dzięki.
Zakupiłem niedawno R-105m, za jakiś czas prawdopodobnie zamieszczę jej "recenzję" na forum, bo jeszcze nie ma :)
Co do lamp, to prosiłbym o podanie symboli wszystkich lamp w tej radiostacji, nie mam schematu, a w radiostacji lampy są "owinięte" folią.
jak tylko znajde chwile, ale pamietaj ze ona funkcjonuje na zastrzezonych czestotliwosciach :) 109m tez mam w kolekcji tylko jakos nie mam czasu wszystkich radiolek fotografowac
To jest oczywiste. Nawet licencja nie pomoże na nadawanie na tych częstotliwościach, te są "wojskowe", nie amatorskie.
W 109m już się pokrywają z amatorskimi.
Radiostacja R-109M zakres 21,5 - 28,5 MHz;
R-108M 28,0 - 36,5 MHz;
R- 105M 36,0 - 46,1 MHz.
Lampy: odbiornik 1Ż18B-W 8 szt, dyskryminator dioda D2E 2 szt., nadajnik 1P24B-W 1 szt, 1Ż17B-W 3 szt,kalibrator kwarcowy 1Ż29B-W, zasilacz tranzystory P4B 2 szt, dioda D226 4 szt, dioda D9W 1 szt. wzmacniacz mikrofonowy w mikrotelefonie tranzystor P-13B. Zasilanie radiostacji 2 akumulatory zasadowe - kadmowo - niklowe KN-14, NKN-14 napięcia zasilania 4,8 V.Posiadam schematy zasilaczy sieciowych opracowane przez krótkofalowców niemieckich i rosyjskich. moc nadajnika około 1 W. do radiostacji można wykorzystać wzmacniacze mocy UM-2 10W lub UM-3 45W zasilane z akumulatorów 12V. W aparatowniach samochodowych i w wozach dowodzenia radiostacja byla zasilania z sieci pokładowej 12 lub 24 V przez przetwornice. Radiostacje można sterować zdalnie z aparatów telefonicznych polowych typ TAI-43MR, TA - 57,TAP, AP-82 np. ustawić na wieży dachu budynku i sterować z piwnicy,schronu itd. Opis radiostacji w instrukcji wojskowej Radiostacja R-105M,R-108M,R-109M sygnatura Łączności 223/64 z 1964r. Zakłady radiowe w Woroneżu - Rosja radiostacje produkowały do końca lat 80-siatych w 3 wersja, trzecia najnowsza najlepiej wykonana.Radiostacja opracowana wg niemieckich radiostacji z II wojny światowej Feldfu i KI.FU.SPR.d. Akumulator lądować prądem Q/4, można łączyć szeregowo i z prostownika 12v. elektrolit w akumulatorach wodorotlenek potasu z dodatkiem wodorotlenku litu.
Ok, jak będę miał problem to się postaram skontaktować. Mój mail jest w moim profilu.
edit- Roman, wiesz może jakie są oryginalne słuchawki do radiostacji R-105m, "ile mają omów"?
Ile razy można ci powtarzać?
\Zrobiłem to przez pomyłkę, już kasuję poprzedniego posta.
Jeśli chodzi o Ci to, czemu nie pytam przez maila Romana, to dlatego, że mam głębokie wątpliwości co do "koszerności" mych słuchawek, a nie jest to jakaś pierdołka, więc mogli by się inni dowiedzieć co mają a czego potrzebują razem z odpowiedzią Romana na tym forum.
Witam! komplet słuchawkowo - mikrofonowy składa się z dwóch słuchawek typu TA-56M o oporności po 50 Om na pałąku obszytym skórą i korpusu metalowego z przyciskiem PT /odbiór - nadawanie i odwrotnie z blokada nadawania/ mikrofonu dynamicznego typu DEMSZ-1A ze wzmacniaczem mikrofonowym na 1 tranzystorze P3b. Sznur kompletu jest zakończony wtyczka typ ASTA pięć bolców (w R-105 tylko 4 bolce) przy rozwijaniu radiostacji wstawia się w gniazdo umieszczone na obudowie lub na płycie czołowej aparatury odbiorco - nadawczej. Komplet słuchawkowo - mikrofonowy typ ASTA pasuje do innego sprzętu jak R-107M,R-111,R-130M itd.Przez zacisk linia i masa na obudowie można podłączyć aparat telefoniczny Typ TAI-43MR ( zwykły TAI-43 lub polski MB-66 nie będzie działał).Dobre rosyjskie aparaty TA-57. ustawić na płycie czołowej przełącznik pracy na zdalne sterowanie i będzie działał. Można dorobić wzmacniacz mcz. z wejściem transformatorowym i będzie odbiór na głośnik lub głośnik radiowęzłowy z transformatorem od tzw. kołchoźnika i też działa.
Pytanie- czy ma ktoś schemat, jak należy nosić radiostacje plecakowe, który pasek gdzie ma się znajdować, gdzie sterczeć itp. oraz umiejscowienie wszystkich elementów regulaminowych, które powinny być zamontowane podczas targania radiostacji na plecach?
Założyłem temat, ale widzę że tutaj kiedyś już zmieniłem nazwę więc nie ma sensu zakładać drugiego, w sumie różniącym się tylko "ogólnością" :).
w moim przypadku chodzi o radiostację R-105m, widziałem, że Żukow ma takową z szeleczkami, ale nie widziałem jej całej więc pewien nie jestem :)
Mam dwie r-105M i chetnie jedna wymienie na r-107M z ewntualna doplatą lub jakimś fantem z mojej strony. Radiolka którą mam na wymiane posiada prawie pełne ukompletowanie oprócz skrzyni drewnianej transportowo-magazynowej i instrukcji obsługi. Oczywiscie na obudowie posiada napisy po rosyjsku. Jest sprawna technicznie - bez problemu nawiazywała łączność z moja drugą 105-tką. Nie sprzedaję - mozliwa tylko wymiana na 107M lub ładna replike Ak-74.
PS.
Znajomy dawny łącznościowiec mówil mi ze za pomocą telefonu polowego na korbke mozna podładować baterie w r-105. Czy ktoś wie czy to mozliwe i ewentualnie jak to podłączyć?
Autor cytatu: MW-750 ... Znajomy dawny łącznościowiec mówil mi ze za pomocą telefonu polowego na korbke mozna podładować baterie w r-105. Czy ktoś wie czy to mozliwe i ewentualnie jak to podłączyć?
Na upartego, jak by wpiął w szereg z wyjściem aparatu telefonicznego diodę prostowniczą i podłączył to do akumulatora, to jest szansa na podładowywanie tych akumulatorów. Aby w pełni naładować akumulator prądnicą od telefonu, muisiał by z tydzień kręcić korbką. Do "ręcznego" ładowania tych akumulatorów były specjalne ładowarki serii "PZU ..." (PodZariadnoje Ustrojstwo ...)
Pamietajcie ze 105 sa jeszcze na uz. armi używanie grozi problemem-zresztą to jest sprzet '' widze cie, a nie słysze'' lepiej kupic cb i wsadzic w skrzynie- bedzie praktycznie
Ja mam 2-ie 105 M pracowałem na nich sporadycznie bo prac. na R 140 - i RCO- teraz tachać na plecach to chyba za kare bo zadnej użytecznosci-oto mi chodziło