• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Poniższy tekst znajduje się także w bazie artykułów na stronie głównej:
    Mundur WDW Spław / ВДВ Сплав


    ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_01.jpg ./uploads/_logotyp/redzone.png

    Krój:

    Bluza
    • zapinana na guziki,
    • dwie zewnętrzne kieszenie na piersi z klapami, zapinane na guziki,
    • po jednej kieszeni na rękawie, zapinane na rzepy,
    • kieszeń wewnętrzna, zapinana na guzik,
    • elastyczny ściągacz u dołu bluzy (regulowany),
    • mankiety zapinane na guziki,
    • brak pagonów,
    • siatkowe wywietrzniki pod pachami,
    Spodnie
    • po jednej kieszeni na każdym z ud,
    • dwie kieszenie z tyłu (jedna zewnętrzna, jedna wewnętrzna),
    • dwie 'tradycyjne' kieszenie,
    • na prawej nodze, kieszeń na nóż,
    • elastyczny ściągacz w pasie (nieregulowany),
    • szerokie szlufki na pas,
    • podwójna nogawka,
    • piankowe ochraniacze na kolanach,
    • siatkowy wywietrznik w korku,



    Od razu w oczy rzuca się krótka bluza, sięgająca trochę za pas, przez co nie posiada dolnych kieszeni. W sumie - w większości przypadków i tak blokowane były przez kamizelkę czy pas.
    W zamian dostajemy dość sporej wielkości kieszenie na piersi (16x16cm), choć zapinane tylko na jeden guzik, to skutecznie zatrzymują w sobie zawartość. Identycznie jest z kieszenią wewnętrzną - te same wymiary i taka sama ilość guzików (cały jeden).
    ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_01.jpgRóżnica kolorów między Smersh'em a WDW jest znikoma ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_02.jpgSpodnie były częśćiej używane



    Rękawy, luźne, z naszytą drugą warstwą materiału na łokciach są wygodne w noszeniu. Kieszonki naszyte tradycyjnie na rękawach, o połowę mniejsze od tych na piersi zapinane na rzepy.
    Teoretycznie, luźna konstrukcja rękawów może powodować, że cięższe przedmioty wsadzone w kieszonki mogły by przeszkadzać/irytować. W praktyce - nic takiego nie występuje.
    ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_04.jpgKieszonka na rękawie ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_03.jpgKieszeń na piersi ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_05.jpgKieszeń wewnętrzna, zewnętrzne są tego samego rozmiaru


    Pod pachą, umieszczono 'wywietrzniki' w postaci siateczki, za to na ramionach, nie znajdziemy najmniejszych śladów po pagonach, ukłon w stronę wszystkich którzy noszą oporządzenie z szerokimi szelkami.

    U dołu bluzy, umieszczony elastyczny ściągacz, regulowany za pomocą guzików - proste a zarazem skuteczne rozwiązanie, pozwalające dopasować bluzę według własnego widzi mi się, nawet jak guziki nie 'pasują' do naszej fizjonomii, to zawsze można przeszyć.

    ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_10.jpgŚciągacz w bluzie

    Spodnie, to inna bajka, są stanowczo najmocniejszą stroną stroju.

    Dwie kieszenie na udach, każda zapinana na jeden guzik, dwie tradycyjne kieszenie, kolejne dwie kieszenie z tyłu. Przy czym jedna tylnia jest 'naszyta', druga 'wszyta', obie zapinane na dwa guziczki. Kieszenie na udach, mogą przeszkadzać w czołganiu się - w końcu są umieszczone bardziej centralnie z przodu niż tradycyjne 'cargo', przynajmniej producent pomyślał i zakrył wszystkie guziki - co się chwali.

    ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_06.jpgSpodnie z przodu ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_07.jpgZ tyłu, widok na kieszenie na zadku ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_08.jpgUjęcie na kieszeń na udzie, widać ściągacz w pasie

    Na prawym udzie umieszczono kieszeń na nóż/bagnet, zapinaną na dwa napy, a z sam otwór wyposażono w elastyczny ściągacz. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż w polskich spodniach mundurowych, choć nie tak dobre jak w rosyjskich spodniach pilota, gdzie w kieszonce był wszyty dość długi sznurek, do którego można było przywiązać nóż.

    ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_09.jpgKieszeń na nóż (twarta) i ściągacz w pasie



    W pasie, po bokach wszytko krótkie ściągacze, niestety nie regulowane, jednakże, prócz tego mamy możliwość założenia szerokiego pasa.
    Nad szlufkami, które w większości przypadków są równo z końcem spodni, tutaj zostawiono około 1cm wolnego materiału, co zapobiega wżynaniu się pasów o mniejszej szerokości niż szlufki.

    Na kolanach, odmiennie niż w bluzie - producent wyposażył spodnie w piankowe ochraniacze, tak jak w Gorce 3 , pianki można usunąć, gdyż przeznaczone na nie miejsce jest zamykane na rzep.
    ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_12.jpgNa wpół włożona oryginalna pianka

    W kroku mamy wszytą siateczkę, zapewniającą przyjemny powiew... heh.
    Wywietrzniki pod pachami i w kroku, zapewniają wentylację, ale trudno mi powiedzieć jak to będzie latem... szczególnie że ostatnie lata mamy naprawdę gorące.
    ./uploads/sprzet_splav_mundur_wdw/mundur_wdw_11.jpgSiateczka w kroku

    Materiał:
    Nie jestem do końca pewny z jakiego materiału jest wykonany ten strój. Na metkach nie ma żadnych informacji, za to na stronie producenta - jest w kategorii odzież brezentowa. Materiał jest na pewno cieńszy od tego użytego w WZ88, zbliżony do tego użytego w Gorce 3, ale bardziej miękki w dotyku.

    Na niektórych zdjęciach widać różnicę koloru między spodniami a bluzą. Wynika to z prostego powodu - spodnie katowałem codziennie, bluzę nosiłem okazyjnie. Śmiem stwierdzić, że mundurek szybko uzyska wygląd używanego, co nie znaczy że materiał się przeciera, po prostu taki urok materiału. Identycznie jest z Gorką 3.

    Siateczka z której zrobione są wywietrzniki, wygląda solidnie. Z wyglądu i w dotyku przypomina tę użytą w Partizanie w kapturze na 'uszach'. Skoro tam wytrzymała mi już ponad 2 lata bez żadnego śladu zużycia, tak tutaj też powinna dać radę.

    Podsumowanie:
    Mimo tego, że krój ma już swoje lata (wystarczy zerknąć na Mabutę , czy na jakiegokolwiek z Bekasów i natychmiast widać podobieństwa), nie ma ostatnio modnych kieszeni pod kątem, to jednak jest wygodny i brak takich 'bajerów' w niczym nie przeszkadza.

    Używając w terenie, odkryłem przez przypadek, że kieszenie na udach mają jeszcze jeden plus. Mianowicie - gdy ubierzemy na mundur jakiś maskałat, o wiele łatwiej sięgnąć do kieszeni na udzie niż do tradycyjnych kargo, znajdujących się niżej i bardziej z boku.

    Sprzęt do testów dostarczył sklep redzone.com.pl
  2. # 2
    Mundurek jest naprawdę sexy ^_^. Nie przyduże te spodnie na Ciebie?
  3. # 3
    Nie, w pasie - idealne. Na długość też są dobre (a przynajmniej ja takie lubię).
  4. # 4
    Jaką długość ma kieszeń na nóż?
  5. # 5
    Głębokość kieszeni to 20cm, długość klapki 13cm.
  6. # 6
    Pozwolę sobie dodać że mundur bardzo wygodny i funkcjonalny.Kolor khaki dobrze maskuje w prawie każdym terenie ,co daje plus w kategorii uniwersalności (tego brakuje Berkutowi).Materiał ''porządny'' odporny na przetarcia,zadarcia,zahaczenia.Produkt warty polecenia jeśli chodzi o ofertę Spławu.
  7. # 7
    Miałem okazję przymierzyć. Bardzo fajny krój – prosty, ale niczego w nim nie brakuje. Jak dla mnie materiał nieco za gruby, aby nazwać mundur letnim, raczej ciekawa alternatywa dla Gorki

    Brak kamuflażu to niejako kanon współczesnego rosyjskiego spec-wyposażenia (Gorki, Smiersze), zresztą nie zrozumiały dla mnie. Poza tym wprowadza zamieszanie na airsoftowym polu walki – nie każdy musi wiedzieć, że ten tam w oliwce to nie amerykaniec w M65 i Alice tylko rosyjski gieroj w WDW i Smierszu.

    Jak dla mnie fajna rzecz do CQB (tylko czemu nazywa się WDW ;-)

    PS: Ktoś widział takie coś w użyciu?
  8. # 8
    Wydaje mi się - zaznaczam wydaje się - że widziałem na jakichś fotkach z Gruzji (śladowe ilości), ale kolor inszy. Jak by sprać mocno - to może by uzyskał takiż kolor.
  9. # 9
    http://www.bratishka.ru/gallery/dev-vdv-2007/ - tu są goście z WDW w tych mundurach

    Załączniki:

    • 22.jpg
 

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0