• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Opis dostępny także w bazie artykułów na stronie głównej:
    Mundur Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс


    ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_03.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_04.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_05.jpg ./uploads/_logotyp/redzone.png

    Krój:

    Bluza
    • zapinana na guziki
    • dwie zewnętrzne kieszenie na piersi z klapami, zapinane na guziki
    • po jednej kieszeni na rękawie, zapinane na rzepy
    • kieszeń wewnętrzna, zapinana na rzep
    • dwie kieszenie u dołu bluzy
    • wzmocnienie na łokciach
    • wszyty elastyczny ściągacz na końcu rękawów
    • wszyty elastyczny ściągacz w pasie
    • kaptur regulowany w dwóch płaszczyznach
    • woalka w kieszonce kaptura
    Spodnie
    • po jednej kieszeni na każdym z ud
    • dwie 'tradycyjne' kieszenie
    • elastyczne ściągacze w pasie
    • elastyczny ściągacz na końcu nogawek
    • elastyczny ściągacz pod kolanem
    • wzmocnienie na kolanach i pośladkach



    Kaptur, rozwiązany w podobny sposób jak w opisywanym przez kazika Wale . Regulacja obwodu, otworu a także kieszonka z woalką zapinana na guzik.

    ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_03.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_04.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_05.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_09.jpg

    Ciekawie rozwiązane są pagony. Tak, ma pagony. Same w sobie nie są duże, ledwie na pół ramienia. Dodatkowo, odpinając guzik, można zdemontować je całkowicie.
    ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_13.jpg

    W bluzie można znaleźć siedem kieszeni. Po po jednej na rękawie, naszyte pod kątem zapinane na solidny rzep i dwie u dołu bluzy, płytkie, bez jakiegokolwiek zapięcia, przeznaczone raczej do trzymania w nich dłoni niż wartościowych przedmiotów.
    Na piersi znajdują się kolejne dwie kieszenie, zapinane w identyczny sposób jak w Kaskadzie . Trzy guziki, dwa z nich służą do zamykania klapy kieszeni, trzeci zaś jest do pętelki ściskającej wylot kieszeni.
    Identyczne rozwiązanie zastosowano przy kieszeniach spodni na udach. Nic nie wypada, ale trzeba trochę się pomęczyć.

    ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_06.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_07.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_08.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_10.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_11.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_12.jpg ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_15.jpg

    Mankiety bluzy, tak samo jak końcówki spodni, posiadają elastyczny ściągacz. Nie jest on jednak na końcu, jeszcze za ściągaczem jest kilka centymetrów (w spodniach sporo więcej) materiału. Wygląda to dziwnie, przypomina trochę stroje z XVI lub XVII wieku, pomimo to - całkiem wygodne rozwiązanie.
    Dodatkowo - pod kolanem, nogawki mają wszyty elastyczny ściągacz, przypomina ten spotykany w gorkach.

    ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_05.jpg

    W oryginalny sposób, rozwiazano rozporek, zapinany na guziki. Jednak - ostatni (tudzież pierwszy) guzik - zastąpiony został mocnym rzepem, jakby tego było mało - obok rzepu wszyty jest haczyk, który skutecznie utrudnia samoczynne rozpięcie.

    ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_14.jpg

    Spodnie w pasie mają wszyty elastyczny ściągacz, dla tych co mają jednak trochę luzu, spodnie wyposażono w szerokie, ponad 6cm szlufki. Dodatkowo - po wewnętrznej stronie spodni, dostępne są sznureczki do dokładniejszej regulacji.

    ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_12.jpg

    Prócz wcześniej wspomnianych, trzyguzikowych kieszeni - spodnie posiadają tylko dwie tradycyjne kieszenie.

    ./uploads/sprzet_modox_berkut_m/berkut_m_11.jpg

    Tradycyjnie już, strój wzmocniony jest w newralgicznych miejscach, na kolanach, na łokciach i na pośladkach, szczególnie to ostatnie miejsce dodatkowej warstwy materiału mi się podoba, bo jeszcze w życiu nie przetarłem spodni na kolanach i łokciach, a na tyłku tak.

    Materiał:
    Cały kombinezon wykonany jest z ripstopu. Sam skład materiału to 35% bawełna (? chołop) / 65% poliester, przez co w dotyku wydaje się być dość sztuczny.
    Niestety, obecna aura nie pozwala sprawdzić czy będzie dało się w tym biegać latem.
    Kamuflaż - to Flecktar D, przeznaczony (i całkiem skuteczny) latem, gdy w roślinności dominuje soczysta zieleń.

    Podsumowanie:
    Mam mieszane uczucia wobec tego munduru.
    Wykonanie niezłe, żadnych dyndających nitek, luźnych guzików. Fajnie rozwiązane pagony, rozporek, woalka w kapturze, no i krój, lekko workowaty ale nie aż tak jak w KLMK czy Partizanie.
    Z drugiej zaś strony mamy irytujące mnie trój-guzikowe kieszenie.
    Można się jeszcze przyczepić do materiału, może być nie do zniesienia latem... miałem kiedyś spodnie o podobnym składzie, nie było źle.
    I to tyle z zauważonych wad, które są bardzo, ale to bardzo subiektywne.
  2. # 2
    Dokładnie mi Berkut przypomina skrzyżowanie munduru z maskałatem.Musze rozwiać obawy co do używania munduru w lecie.Bluza jest szyta z dużo cienszego materiału niż spodnie które wszędzie mają podwójną warstwe materiału (kolana zadek ale bradziej przyominaja obszycia w Gorce 3).Poliester dodany do bawełny powoduje u mnie skojarzenia berkuta z koszulką do gry w piłkę nożną(oczywiście markową np ja mam koszulkę NIKE Interu Mediolan).Można sie do tego przyzwyczaić.Mundur za to odwdzięczy się szybkim schnięciem nawet podczas marszu woda dosłownie ''wyparowóje'' z niego.Ja swojego podczas przerw suszylem na drzewach(bluzę oczywiście) podczas 8 godzinnych marszów.Niestety kamuflaż najlepiej sprawdzi się w okresie wiosenno-jesiennym.W zimie też da radę ja pod swoją bluzę jestem wstanie ubrać kurtkę puchową sportową.Kaptur który możemy szybko wyregulować w poziomie (moim zdaniem lepszy niż ten z partizana tak sposnu jak i modoksu) po prostu wygodny pozwala szybko reagować na zmieniającą się sytuacje np. na polu walki :).Generalni wielki plus dla Modoksu ode mnie za Berkuta.

    ps.ja mam Berkuta a nie Berkuta-M ten opisywane w recenizji różni się detaliami (pagony kieszeń wewnątrz bluzy u mnie brak rozporka w spodniach jak w partizanie Modoksu czy Pograniczniku)
  3. # 3
    Kamuflaż jest idealny wiosną i wczesnym latem, lepszy od KLMK. Mam zdjęcie, gdzie z kolegą przyczailiśmy się w krzakach. On w SPOSNowskim Partizanie we Flectar-D, ja w SPOSNowskim Specnaz Berezka (ta zgniłozielona w żółte liście). Jego na zdjęciu nie widać, a ja wyraźnie odstaję od tła (i pamiętam, że ciągle wyrywałem kulki, a on siedział obok i nic ;-)
  4. # 4
    @LYogurth: Bo to berezka na jesień :) Ja w październiku raczej w niej fragowałem niż obrywałem, a październikowo wypada prawie tak dobrze jak rewers w partizanie SPOSNu w SSsummer :) (patrz awatar:) PZDR
    Za to co do Flectara-D - na wiosnę i latem wypas (z obserwacji).
  5. # 5
    Witam wszystkich.Mam pytanko jakie oporządzenie pasuje do munduru w kamuflażu Berkut flektarn D(kupiony w Red Zone ),oraz jakie jednostki rosyjskie go używają(jestem zielony we wschodnich armiach,do tego czasu kompletowałem Duńczyka,ale czas na zmianę choć kamo podobne).Jeżeli pomyliłem działy z góry przepraszam.

    Już istnieje temat o Berkucie, przeniosłem twojego posta. - k.
  6. # 6
    Ja np. noszę Pioniera M23 ze Spławu w kamuflażu las.Wiem że niby najlepiej pasuje pionier w oliwce ale wydaje mi się że to kwestia gustu upodobań.Ciężko co natomiast coś powiedzieć o jednostkach wykorzystujących berkuta.Ponieważ ciężko jest doszukać się gdziekolwiek takich informacji.Na stronie producenta napisane jest ''polecany dla jednostek zwiadu''(razwiedgrup).Szeroko pojętego rozpoznania.Kiedyś gdzieś mignęły mi zdjęcia na bratuszce.ru munduru podobnego do berkuta.
    Generalnie do berkuta będzie pasowało każde rosyjskie oporządzenie czy to smiercz, pionier , kameleon itp.Berkut to dobry zakup ja już mam swojego prawie rok
    i jestem super zadowolony idealnie maskuje w letnim okresie co już zostało opisane we wcześniejszych postach.
  7. # 7
    Moim skromnym zdaniem bardzo dobrze by pasował Lazitczik bo ma dosc jasną barwe . Na partizanie wyraznie sie odcina .
  8. # 8
    SPECNAZ 2K9 wspomniał o jednostkach go wykorzystujących, to ciekawy temat bo spotkałem się ze zdaniem, że mundur ten nie jest wykorzystywany przez armię FR a modox to firma produkująca tylko na rynek cywilny. Może ktoś to potwierdzić lub temu zaprzeczyć na podstawie wiarygodnych źródeł. Sam jestem posiadaczem Berkut-M.
  9. # 9
    Na stronie http://www.militaryphotos.net/forums/forumdisplay.php?f=6 ,w dziale poświęconym konfliktowi w Gruzji trafiają się fotki Rosjan w berkucie

    Załączniki:

    • berkut.jpg
  10. # 10
    Jak dla mnie to Bekas, nie Berkut.
  11. # 11
    Wg mnie to bekas.