• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Widzę, że brakuje tematu o tieniaszkach / matroskach / majkach, czy jak by kto tam chciał zwać.

    Na start parę pytań:
    1. Czy faktycznie są one tak popularne wśród mundurowych? Z tego co widzę na zdjęciach, to od lat 90 jako bielizna na klatę jednak raczej króluje zwykły podkoszulek (a nie paskowany twór). Tieniaszki natomiast widać gęsto na różnego rodzaju uroczystościach (pokazówki, defilady, apele etc.), chociaż w polu też się współcześnie zdarzają.
    2. Jakie są warianty tych koszulek (i nie chodzi mi tutaj o kolory)? Ja mam jedynie z grubej bawełny z długimi rękawami (pewnie zimowa) i cienką bez rękawów (pewnie na lato). Są jeszcze jakieś warianty? Słyszałem o wariancie "na lato", ale z długimi rękawami (z cienkiej bawełny).
    3. Czymś szczególnym różnią się tieniaszki produkowane w różnych latach? Chodzi głównie o te z czasów ZSRR i te produkowane współcześnie, czy to w Rosji, czy w innych krajach byłego ZSRR.
  2. # 2
    Ad3. Z moich doświadczeń wychodzi na to, że starsze są grubsze i kolorki mają ciemniejsze (mówię tu o biało-niebieskich). Nowsze są zazwyczaj bardzo cienkie, a błękitne paski znacznie jaśniejsze. Oczywiście podejrzewam że to może być po prostu różnica w produkcji w różnych zakładach, i takie jak powyższe mogą występować niezależnie od roku produkcji.
  3. # 3
    Mam dwie tielniaszki - jedna bez rękawków, współczesna produkcja (najprawdopodobniej z Ukrainy), a druga przywieziona przez przyjaciela z targu w Biszkeku (stolica Kirgistanu). Na zdjęciach wyraźnie widać różnicę w kolorach, poza tym ta z długim rękawem jest grubsza, choć nie jestem pewien, czy to stricte zimowa wersja.
    Zdjęcia:
    - widok ogólny
    - zbliżenie 1
    - zbliżenie 2

    Chętnie sprawiłbym sobie letnią, biało - niebieską wersję z długimi rękawami, w związku z tym mam pytanie: czy rozmiarówka z tej aukcji jest najbliższa stanowi faktycznemu?
  4. # 4
    Wg mnie różnica w kolorach wynika raczej z tego, że jedna jest dla piechoty morskiej (ta ciemna), a druga dla WDW ;) (jasna)

    Z rozmiarówką u Billiego nie miałem problemów - ale pewnie dlatego, że sprzedawca ma te same "wymiary", więc wiedział co polecić (ale to było dawno temu, więc nie pamiętam jak się miał stan faktyczny do tabelki).
  5. # 5
    Autor cytatu: kazikWg mnie różnica w kolorach wynika raczej z tego, że jedna jest dla piechoty morskiej (ta ciemna


    A oni to nie biało-czarne noszą?
  6. # 6
    Faktycznie, w moim poprzednim poście akcent położony jest niefortunnie, że niby zachodzi korelacja między krajem, a kolorem. Nie mam pojęcia, ile lat ma ten kirgiski twór, w każdym razie jest mocno rozciągliwy, pruje się trochę i całkiem dobrze grzeje w czasie chłodniejszej aury.
  7. # 7
    Nie nie czarna tielnaszka to są wojska pancerne.A niebieskie to marynarze i piechota morska.Oglądałem na Kanale Rassija program i tam mówili że jak statek wypływa w rejs i znajduje się na nim piechota morska (spotkałem się z nazwą Specnaz Marynarki Wojennej)jest traktowana jako część załogi.Czyli wychodzi na to że jeśli należy do Marynarki Wojennej obowiązują ją takie same barwy.
  8. # 8
    http://kubanphoto.ru/photos/670/51974.jpg

    To to są czarne czy granatowe, tych dwóch gostków z brzegu?

    czy tu: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ca/Soviet_Naval_Infantry_AK-74.JPEG

    Bo na jednych zdjęciach są niebieskie, a na innych takie ni to czarne ni granatowe.
  9. # 9
    Ten po środku ma jaśniejszą - tą teoretycznie przypisywaną WDW. Ale w życiu kolorom koszulek nie przypisuje się aż tak silnego znaczenia, dlatego też można spotkać np. kogoś z MWD w granatowej lub tak jak tutaj, PM w jasno niebieskiej.
    Granatowa - spójrz na rękawy.
    edycja:Poprawka - poj* mi się z tym rękawem - to jest przecież rękaw jego koszuli, przynajmniej na taki wygląda. Więc osobiście nie jestem w stanie stwierdzić, jaki to kolor.

    BTW. Wg wiki czarne faktycznie nosi PM:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Telnyashka

    edycja: jeszcze po angielsku:
    (...) you do realize that in the real-world situation what they're wearing can be quite different from what they supposed to be issued and even from what they're issued?
    http://www.airsoftgun.ru/phpBB/viewtopic.php?t=21079
  10. # 10
    czarny oczywiście
    •  
      Geno
    • 2009-04-08
    # 11
    Na wszystkich fotach artykułu z ostatniegp komandosa jakoś mają niebieskie :)
  11. # 12
    Czerwone noszą WW, piechota morska ciemno niebieskie, marynarka czarne. Ale ogólnie to bywa różnie, więc się jakoś bardzo bym tym nie przejmował...

    @tak btw., koleś na fotce to Ukrainiec.
  12. # 13
    Autor cytatu: baju123Czerwono(bordowo)-białe- jak dla mnie wojska pancerne.
    No nie bardzo, wręcz zdecydowanie nie...

    Informacje na temat, który kolor nosi konkretna "branża" są jak widać (z powyższej dyskusji) sprzeczne, więc nie wiem co tutaj porządkować. No poza tymi czerwonymi / bordowymi.
  13. # 14
    Czerwono-Bordowe - Specnaz Wnutrynych Wojsk(specnaz wojsk wewnętrznych) Tielniaszka Krapowo-Bieła od Krapowych Beretów
    Zielono-Biała - Wojska Ochrony Pogranicza ja nie wiem jak to się po Rosyjsku nazywa na moje Straż Graniczna ale poborowa z korpusem oficerów zawodowych
    tak wynika z przyśpiewek.Zielony kolor pograniczników czapki pagony
    Biało-Czarne też chyba maja wojska pancerne/zmechanizowane
    a zamiast ciemno-niebiesko-białe można powiedzieć Granatowo-Białe :)

    Koleś na fotce to Białoruski Spadochroniarz zauważ na berecie ma flagę Białorusi a poza tym to reklama Białoruskich Tielniaszek ponoć są tak dobre jak rosyjskie
  14. # 15
    Jeszcze są jednostki MCzS a jak dobrze pamiętam to oni maja pomarańczowe.
    Swoją droga to mają jeden z najważniejszych "specnazów" w Rosji.
  15. # 16
    Koledzy! Po skontaktowaniu się ze "źródłem" tj z tymi, którzy noszą tielniaszki (uchowaj was boże powiedzieć w obecności marynarza "matroska" :)), oraz pogrzebawszy we własnej pamięci, mogę dodać nieco gwoli uporządkowania:

    1. Marynarka wojenna, piechota morska oraz wojska nadbrzeżne w składzie MW (ci, którym przysługuje mundur MW) - pasy ciemnogranatowe (темно-синие). Czarny kolor - to albo specyfika oświetlenia (np zdjęcia), albo zbyt ciemny barwnik, użyty do produkcji. Czarnych pasów "w przyrodzie" nie ma (przynajmniej w zakresie MW ZSRR/Rosji)
    2. WDW oraz specnaz GRU (ci, którym przysługuje umundurowanie WDW) - niebieskie (голубые)
    3. Żołnierze Specnazu WW MSW oraz (sic!) funkcjonariusze oddziałów specjalnych milicji (SOBR, ale już nie OMON), którzy zaliczyli egzamin uprawniający do noszenia beretów bordowych (краповый берет) - pasy bordowe (краповые), ale tylko do beretu.
    4. Żołnierze Witebskiej Dywizji WDW ZSRR, która została przekazana pod koniec istnienia ZSRR do KGB, nosili tielniaszki z zielonymi pasami (w barwach Wojsk Ochrony Pogranicza) do zielonych (sic!) beretów
  16. # 17
    Autor cytatu: SPECNAZ 2K9piechota morska (spotkałem się z nazwą Specnaz Marynarki Wojennej).


    Piechota Morska - jest to rodzaj sił MW Rosji (nie mylić z wojskami obrony wybrzeża)
    Specnaz MW - są to grupy płetwonurków bojowych (боевые пловцы)
  17. # 18
    Autor cytatu: iwanniegrozny1. Marynarka wojenna, piechota morska oraz wojska nadbrzeżne w składzie MW (ci, którym przysługuje mundur MW) - pasy ciemnogranatowe (темно-синие). Czarny kolor - to albo specyfika oświetlenia (np zdjęcia), albo zbyt ciemny barwnik, użyty do produkcji. Czarnych pasów "w przyrodzie" nie ma (przynajmniej w zakresie MW ZSRR/Rosji)


    Chyba to znów zależy od tego co dany zakład wyprodukuje. Widziałem zdjęcia załóg okrętów podwodnych i oni jak jeden mąż mieli tielniaszki biało-czarne. Znowu np. na innych zdjęciach, załoga niszczyciela ubrana była zarówno w granatowe, jak i czarne.

    Autor cytatu: iwanniegrozny3. Żołnierze Specnazu WW MSW oraz (sic!) funkcjonariusze oddziałów specjalnych milicji (SOBR, ale już nie OMON), którzy zaliczyli egzamin uprawniający do noszenia beretów bordowych (краповый берет) - pasy bordowe (краповые), ale tylko do beretu.


    Tylko do beretu, czyli tylko paradnie? Bo tak też czytałem na jakimś rosyjskim forum, że tych czerwonych tielniaszek to się w polu normalnie nie nosi.
  18. # 19
    Autor cytatu: KamilTylko do beretu, czyli tylko paradnie? Bo tak też czytałem na jakimś rosyjskim forum, że tych czerwonych tielniaszek to się w polu normalnie nie nosi.
    Też to słyszałem, ale z drugiej strony widziałem zdjęcie jednego gościa z OSN "Ruś" w bordowej tieniaszce w bazie (na pewno nie był "paradnie", bo chyba siedział przy łóżku czy jakoś tak).
  19. # 20
    Ja oglądałem filmik na You Tube o WW.Mówili że tylko po zdaniu na krapowyj beret można nosić krapową tielnaszke.A noszą różnie i w polu i na paradzie.

    P.S ale to był film z kanału Rassija nazywał się Zdacza na Krapowyj Beret :)o źródło jak najbardziej wiarygodne tam jest dużo filmów z Rosyjskiej telewizji
    tak samo o tych tielniaszkach oglądałem ze morpiecha ma takie jak marynarze potwierdził Iwaniegroznyj.Nie opieram swoich poglądów na tych filmach
    ale skoro są z Rosyjskiej telewizji to już nie znam bardziej wiarygodnego źródła.Jest jeszcze możliwość pojechać i sprawdzić :) :)

    Załączniki:

    • 15.jpg
  20. # 21
    specnaz to masz wiarygodne zrodla ... ;) i prosze raz jeszcze przemysl 16 razy zanim napiszesz !
  21. # 22
    Zielone tielniaszki do zielonych beretów noszono też w Desantowo-szturmowych grupach manewrowych wojsk ochrony pogranicza (cyt. za desantura.ru)

    [cite]

    Chyba to znów zależy od tego co dany zakład wyprodukuje. Widziałem zdjęcia załóg okrętów podwodnych i oni jak jeden mąż mieli tielniaszki biało-czarne. Znowu np. na innych zdjęciach, załoga niszczyciela ubrana była zarówno w granatowe, jak i czarne.

    .


    Poklikałem z oficerem MW (bo sam też wszystkiego nie wiem). Powiedział, że tylko ciemnogranatowe i basta :))) A propos, nawet w rosyjskiej wikipedii są w tym temacie poważne błędy, które on wyśmiał:
    "... В настоящее время в российской армии используются тельняшки с полосками различных цветов: тёмно-синие (надводные части ВМФ), чёрные (подводные части ВМФ, морская пехота)..." :)))

    Z całym szacunkiem dla posiadanej i dzielonej z nami wiedzy - ale, guzik 'zmień' obowiązuje wszystkich :)
  22. # 23
    Jako pewne podsumowanie wszystkich wygrzebanych w sieci informacji oraz wniosków z klikania na forach specjalistycznych:

    Ostatni Dekret Prezydenta Rosji "О военной форме одежды, знаках различия военнослужащих и ведомственных знаках отличия" z dnia 8 maja 2005 r stanowi, że:

    1. Marynarka wojenna, jednostki morskie straży granicznej oraz jednostki morskie wojsk wewnętrznych MSW noszą tielniaszki ciemnogranatowe (Тельняшка с полосами темно-синего цвета);
    2. piechota morska, oddziały nadbrzeżne MW, lotnictwo MW oraz obrona przeciwlotnicza MW: ciemnogranatowe (Тельняшка с полосами темно-синего цвета) beret koloru czarnego;
    3. szkoły MW, jednostek nadbrzeżnych oraz jednostek morskich straży granicznej oraz wojsk wewnętrznych MSW: ciemnogranatowe;
    4. WDW - niebieskie (берет шерстяной голубого цвета; тельняшкa с полосами голубого цвета)
    5. żołnierze oddziałów specjalnych FSB - granatowe (берет шерстяной василькового цвета; тельняшкa с полосами василькового цвета)
    6. żołnierze Pułku Prezydenckiego FSO (Federalna Służba Ochrony) - granatowe (берет шерстяной василькового цвета; тельняшкa с полосами василькового цвета)
    7. żołnierze oddziałów specjalnych straży granicznej FSB - jasnozielone (берет шерстяной светло-зеленого; тельняшкa с полосами светло-зеленого цвета;
    8. żołnierze sił specjalnych WW MWD - bordowe (берет шерстяной крапового цвета; тельняшкa с полосами крапового цвета)
    9. żołnierze wojsk obrony cywilnej (MCzS) - pomarańczowe (берет шерстяной оранжевого цвета; тельняшкa с полосами оранжевого цвета)

    http://www.rg.ru/2005/05/12/forma-dok.html
    Dekret ten de facto potwierdził wczesniejsze przepisy (w tym resortowe).

    p.7: Straż graniczna: jeszcze w czasach ZSRR jednostki specjalne wojsk ochrony pogranicza - desantowo-szturmowe grupy manewrowe - nosiły berety i tielniaszki jasnozielone. Nosili je również żołnierze Witebskiej Dywizji WDW ZSRR, która została przekazana pod koniec istnienia ZSRR do KGB
    p.8: MSW. Beret bordowy oraz tielniaszka bordowa jest de facto odznaką stopnia kwalifikacji. Noszą je żołnierze Specnazu WW MSW jak również oficerowie zawodowi oddziałów specjalnych milicji (SOBR), którzy zaliczyli egzamin uprawniający do noszenia beretów bordowych

    Zgodnie z rozkazem MSW z 1994r. funkcjonariuszom OMON (szeregowi i podoficerowie zawodowi milicji) przysługują tielniaszki do ubioru służbowego (патрульно-постовая форма). Rozkaz z 1994 r. nic nie mówi o kolorze pasów, prawdopodobnie, powiela w tym zakresie poprzedni rozkaz z czasów ZSRR. W tamtym okresie OMON nosił pasy koloru jak w WDW (niebieskie)
  23. # 24
    Z góry sory za odgrzany kotlet.
    Chciałbym się spytać jakiego mianowicie koloru noszą berety i regulaminowe tielniaszki żołnierze sił MWD, którzy nie mają zdanego bordowego beretu?
    • Edi
    • 2010-05-20
    # 25
    Biało-niebieskie tielniaszki i "zielone" berety?
  24. # 26
    Często tielniaszki w kolorze "przysługującym" jednostkom z jakich się wywodzą. Wszystko zależy od osobistych preferencji kandydata.
  25. # 27
    Na allegro znalazłem dwie tielniaszki, u tego samego sprzedawcy. Jedna ma małe wcięcie w kołnierzu i szersze ramiona a druga węższe ramiona i większe wcięcie. Czy to tylko różnice w produkcji? Jakie są częściej spotykane?

    http://allegro.pl/tielniaszka-koszulka-specnaz-i1211009589.html

    http://allegro.pl/tielniaszka-koszulka-specnaz-i1200877034.html
  26. # 28
    Po prostu są to tielniaszki o różnych krojach a w zasadzie majki bo tielniaszka to z długim rękawem.Te z tej aukcji są na dodatek Ukraińskie ponieważ kiedyś pytałem sprzedającego.Najlepsze Majki/Tielniaszki na allegro moim zdaniem ma Kolekcioner kupowałem od niego i jestem super zadowolony a na dodatek są Rosyjskie moim zdaniem lepszej jakości.

    Edit:na temat biało-niebieskich telniaszek na pewno więcej będzie mógł powiedzieć Woham z tego forum .
  27. # 29
    Tej ale wy nie mylcie pojęć- majka to majka. Po prostu znaczy to tyle co koszulka, a nie że z krótkim rękawem to majka a z długim to tielniaszka.

    Tielniaszka ona i jest tielniaszka.
    Chociaż spotkałem się z określeniem - majka-tielniaszka ale to nie jest to samo co majka.

    Aha a no i powinno się wyedytować temat - bo w sumie matroska to też co innego.
    To jest po prostu bluza marynarska z takim szerokim kołnierzem.
  28. # 30
    No nie zgodzę się Tielniaszka to z długimi rękawami Majka to znaczy koszulka na ramiączkach ,podkoszulek po rosyjsku więc są różnice.Zamiennie można stosować Tielniaszka/Matroska .Ponieważ tradycja noszenia Tielniaszkek w armii rosyjskiej /radzieckiej zapoczątkowana została przez marynarzy / piechotę morską .Od słowa Marjak w tłumaczeniu marynarz .