• Kategorie

 • Konkurs

  • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
 • Współpracujemy

  • Frontowiec.com
 1. # 1
  Historia:
  Tłumiki dźwięku PBS-1 były głównie używane przez wyspecjalizowane oddziały, nie trafiały one raczej do jednostek liniowych. Przeznaczone były dla karabinków AKM oraz AKMS (tak przynajmniej jest napisane na oficjalnej, rosyjskiej instrukcji do PBS'a). Zastosowanie znalazły m.in. podczas wojny w Afganistanie.

  Budowa:
  Replika PBS-1 jest zbudowana z dwóch cylindrów, połączonych gwintem prawoskrętnym. Tłumik do samej repliki oczywiście mocujemy standardowym (jak na airsoft) gwintem 14mm lewoskrętnym. Wewnątrz tłumik był pierwotnie pusty, jednak wypełniony został "krążkami" z gąbki. Dodatkowo w celu większego wytłumienia dźwięku, średnio co druga gąbka została nieco pomniejszona (za pomocą anonimowego ostrego narzędzia), by pozwolić się fali dźwiękowej rozejść / wyhamować wewnątrz tłumika. Sam tłumik zbudowany jest z duraluminium, dzięki czemu jego waga nie jest zbyt pokaźna. Waga wbrew pozorom ma znaczenie, gdyż gwint w AK-47 TM (i Cymie) nie jest nazbyt pewnie przytwierdzony do lufy. Doszły mnie słuchy o paru sporadycznych przypadkach jego zerwania, oraz parę mniej sporadycznych chybotań się podstawy muszki (to ostatnie doświadczone naocznie).

  Skuteczność:
  Skuteczność tłumika jest bardzo wysoka. Wspaniale współpracuje z AK-47 z TM, a wygląda jeszcze lepiej. Miałem okazję porównać skuteczność PBS-1 z tłumikiem produkcji Kings Arms o wymiarach 40x200 (oba były użytkowane na AK-47 z TM). Zdecydowanie lepiej w tym porównaniu wypadł niefirmowy PBS-1. Jedyne kłopoty jakie mogą wyniknąć z jego używania, to konieczność ustawienia hop-up'u PO dokręceniu tłumika, gdyż przy zbyt mocnym (lub zbyt słabym) jego podkręceniu większość kulek rozbijała się o wewnętrzną ściankę tłumika. Podejrzewam jednak, że jest to feler większości tłumików.

  Jeśli komuś jest mało zdjęć, to zapraszam do artykułów o replikach , gdzie PBS-1 się czasami przewija.

  ./uploads/sprzet_pbs1/pbs1_1.jpg./uploads/sprzet_pbs1/pbs1_2.jpg./uploads/sprzet_pbs1/pbs1_3.jpg

  edycja:
  UWAGA: Nie jest to Chochołowy PBS-1, który jakiś czas temu pojawił się na Allegro! Jest to starsza konstrukcja, która nieco różni się od produkcji Chochoła.