• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Poniższy opis znajduje się także w bazie artykułów na stronie głównej:
    http://rusmil.net/main/pl/artykuly/5/maskalat_chimera_modoks.html

    Dodatkowo dla zainteresowanych Chimerą interesującą lekturą powinien być poniższy artykuł:
    Rosyjskie kamuflaże wzorowane na Eichenlaubmuster


    Chimajra to w mitologii greckiej ziejący ogniem potwór, dziecko Tyfona i Echidny.
    (...)
    Inne opisy mówią o stworze o dwóch głowach kozy i lwa oraz o ogonie węża czy smoka.
    źródło: wikipedia - Chimera (mitologia)

    Chimera - organizm złożony z komórek różnych genetycznie.
    źródło: wikipedia - Chimera (biologia)

    Wbrew pozorom powyższe cytaty bardzo dobrze oddają charakter produktu firmy Modoks, któremu poświęcony został poniższy opis. Oczywiście należy je traktować z przymróżeniem oka, nie oczekujcie 4 kapturów, czy czegoś podobnego ;) Ale żeby nie zanudzać przejdźmy do rzeczy.

    ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_01.jpg ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_02.jpg ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_03_reverse.jpg ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_04_reverse.jpg ./uploads/_logotyp/redzone.png
    Kostium maskujący, obustronny "Chimera" (właściwie Костюм маскировочный двусторонний "Химера")

    Wg informacji ze strony producenta "Chimera" została zaprojektowana jako kostium dla desantu, oddziałów górskich oraz razwiedki.

    Krój

    Bluza
    • zapinana na guziki
    • dwie kieszenie na piersiach,
    • dwie kieszenie u dołu bluzy,
    • wzmocnienie na łokciach
    • wszyty elastyczny ściągacz na końcu rękawów
    • ściągacz sznurkowy w pasie
    • kaptur regulowany w dwóch płaszczyznach
    • siatka na wysokości uszu w kapturze,
    • wszystkie elementy albo są naszyte podwójnie, albo jest ich możliwość przewleczenia na drugą stronę
    Spodnie
    • dwie kieszenie przelotowe
    • elastyczne ściągacze w pasie
    • wszyty sznurek w pasie,
    • szerokie szlufki na pasek,
    • elastyczny ściągacz na końcu nogawek,
    • wzmocnienie na kolanach i pośladkach


    Kaptur, tradycyjnie już, posiada dwa niezależne sznurki do regulacji "otworu" kaptura oraz obwodu w okół głowy. Poza sznurkami w kapturze mamy także siatkę umieszczoną na wysokości uszu (zamiast zwykłego materiału). Jest ona brązowa, przyjemna w dotyku i nie zauważyłem, aby szeleściła (co jest dosyć ważne, biorąc pod uwagę jak blisko jest uszu). Kaptur jest wyposażony w identyczny jak w Partizanie SPOSNu malutki daszeczek oraz liczne zaczepy na zieleninę.
    Na jesiennej (lewej) stronie pod samym kapturem mamy nieco nieszczęśnie umieszczoną metkę, ale byle nóż / nożyczki sprawę załatwią.
    ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_10.jpgSiatka na uszy ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_11.jpgŚciągacz obwodu ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_12_reverse.jpgStrona jesienna z metką ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_13.jpgZaczepy na zieleninę

    Bluza w sumie ma cztery kieszenie, dwie na piersiach oraz dwie poniżej talii. Wszystkie cztery kieszenie są dwustronne - po stronie "wewnętrznej" (która zależy tak na prawdę od tego, na którą stronę w danym momencie obrócimy kostium) umieszczone są "worki" kieszeni, a na zewnątrz mamy klapkę oraz guzik. Gdy odwracamy kostium po prostu "przepychamy" kieszeń na drugą stronę. Do przewleczenia guzika służy specjalny mała otwór. Ponieważ guzik jest kanadyjski (umieszczony na tasiemce) to nie ma z tym większego problemu.
    ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_06.jpgKieszeń na piersi ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_07_reverse.jpgŁapiemy i kręcimy... (no, nie do końca) ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_15_reverse.jpgKieszenie od wewnątrz

    Bluza posiada w talii ściągacz sznurkowy - ale sznurek jest prawdę mówiąc nieco przykrótki i warto go by było wg mnie wymienić na coś dłuższego i sztywniejszego (bez skojarzeń). Trudno bowiem "w polu" wiązać małe kokardki np. nosząc rękawiczki, a problem staje się jeszcze bardziej zauważalny przy osobach lepiej zbudowanych. Na końcu sznurka umieszczone są kawałki plastiku mające m.in. zabezpieczyć sznurek przed pruciem się. Niestety elementy te nie trzymają się zbyt pewnie i dosyć łatwo je zgubić (mi się tak z jednym udało, co widać na zdjęciach). Sznurek bez problemu można przewlec na drugą stronę przy użyciu specjalnych dziurek.
    ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_08.jpg ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_09_reverse.jpg ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_14_reverse.jpgZapięcie bluzy
    Bluza zapinana jest na guziki i w przeciwieństwie do Partizana możemy ją całą rozpiąć (nie jest to bluza typu anorak). Guziki są warte uwagi, gdyż mamy ich podwójny zestaw - umieszczone są na obu stronach kostiumu (letniej i wiosennej), dzięki czemu nie musimy się gimnastykować przy zapinaniu bluzy na "lewej" stronie.

    Na łokciach (po stronie letniej) znajduje się dodatkowa warstwa materiału, a rękawy są zakończone w charakterystyczny sposób.
    ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_05.jpg
    W spodniach, w pasie mamy dwa ściągacze - jeden gumkowy (cały obwód pasa w spodniach ma wszytą gumkę), drugi sznurkowy pozwalający na dodatkowe "ściśnięcie" pasa w razie potrzeby. Tutaj także w razie potrzeby możemy je przewlec na drugą stronę.
    Poza tym w pasie mamy jeszcze szlufki na pasek - są one bardzo szerokie (7cm wysokości), więc nawet grubsze paski powinny się bez problemu zmieścić. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że są one naszyte po obu stronach stroju (zarówno letniej jak i wiosennej).
    ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_16.jpgPas od przodu... ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_17.jpgi od tyłu
    Jedyne kieszenie jakie znajdziemy to przelotowe, pozwalające do sięgnięcia kieszeni w spodniach noszonych pod spodem (zakryte klapkami). No, w sumie jest jeszcze jedna kieszeń - rozporek, zapinany na jeden guzik ;) Rozporek nie jest jednak rozpinany w całości - nie rozepniemy go bowiem w pasie (identycznie jak w Partizanie).
    ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_18.jpg
    Spodnie posiadają dodatkową warstwę materiału na tyłku oraz kolanach (na stronie letniej). Nogawki zakończone są ściągaczami gumowymi.
    ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_19.jpg
    Egzemplarz Chimery, który otrzymałem miał rozmiar 56-58/186-190, ja natomiast normalnie noszę rozmiar 50/184. Przez co zapewne Chimera na zdjęciach wydaje się BARDZO workowata. Przy założeniu właściwego (własnego) rozmiaru nie jest aż tak luźna. Kolega, który ją przymierzał normalnie nosi 60/190 i rękawy były dla niego nieco przykrótkie, co było zauważalne w momencie wyciągnięcia rąk do góry.

    Kamuflaż:
    Strój jest dwustronny i zastosowano dwa warianty kamuflażu znanego z drugiej wojny światowej:
    1. Eichenlaubmuster - w wersji wiosenno/letniej
    2. Eichenlaubmuster - w wersji jesiennej

    Nie jestem specjalistą, więc trudno mi powiedzieć w jakim stopniu różnią się one od swoich pierwowzorów. Jednak podobieństwo jest uderzające.

    Miałem okazję zrobić parę symbolicznych zdjęć Chimery w terenie.
    ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_20.jpg ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_21.jpg ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_22.jpgWidok na całość, w cieniu... ./uploads/sprzet_modox_chimera/chimera_23.jpgi w słońcu
    Powyższe zdjęcia nie były modyfikowane w programie graficznym pod kątem kolorów, przez co moim zdaniem najlepiej oddają kolorystykę kostiumu.

    Materiał:
    Wg strony Modoksu materiał nazywa się "Premier" ("Премьер") i jest połączeniem bawełny oraz poliestru. Dużo z tego opisu nie wynika, więc może przejdźmy do wrażeń organoleptycznych.
    W dotyku materiał jest dosyć sztywny i ... gruby. Ogólnie sprawia wrażenie czegoś co by dobrze się sprawdzało w Gorce. Dodajmy do tego, że materiał wszędzie jest podwójny (jedna warstwa materiału na każdy wariant kamuflażu), a miejscami nawet potrójny (tam gdzie są wszelkie wzmocnienia).

    Podsumowanie:
    Chimera faktycznie okazała się "chimerą", przy czym nie mam tutaj na myśli dwustronnego kamuflażu, a raczej fakt, że jest to krzyżówka Gorki oraz maskałatu. Ze względu na wykorzystany materiał jej zastosowanie zostało ograniczone jedynie do zimniejszych dni. Kolega, który miał okazję pozować do zdjęć, umieszczonych wcześniej, po 15 minutowej sesji w temperaturze w granicach 20-25 stopni Celsiusza (w cieniu) zdążył się dosyć mocno zgrzać.
    Wg mnie materiał to dosyć poważny mankament, jednak sam kostium prezentuje sobą bardzo wysoki poziom wykonania (spokojnie porównywalny ze SPOSNem). Jego zakup jako zamiennika Gorki ma sens, ale lekkich maskałatów (w przeróżnych wariantach) nie zastąpi. I w sumie nawet tego nie próbuje robić.


    Sprzęt do testów dostarczył sklep redzone.com.pl

    PS. Podziękowania dla Crampa za pozowanie :)
  2. # 2
    Kto był w Tomaszowie, ten miał okazję zobaczyć Chimerę na żywo (nosił ją Owca). Imo strona zielona wygląda kiepsko. Jest zdecydowanie za ciemna i o wiele lepiej sprawdza się brzoza. Za to strona rudo-brązowa wygląda bardzo fajnie i wydaje mi się, że będzie bardzo efektywna jesienią. Na wyniki trzeba poczekać do października :)
  3. # 3
    Co do zielonej strony - sprawdzi się pewnie wyśmienicie w okresach deszczowych - wiosna, jesień, gdzie zieleń nie jest już tak żywa jak latem (teraz).
  4. # 4
    eee potfur - przeczytaj co napisałeś ( p.s. mamy wiosnę - wtedy właśnie zieleń jest żywa... ) :-)
  5. # 5
    Super recenzja właśnie szukałem mundurka na zimę i cieszę się że chimera jest właśnie grubości Gorki.Jestem tylko ciekawy ile będzie kosztować u red zone.
    Na stronie Modoksu jest cena 2500 rubli co daje jakieś 250 zł w przeliczeniu.W sumie to troszkę więcej niż Partizan Sposnu ale też możliwości mundurku są troszkę większe.
  6. # 6
    Kaskad kosztuje 2900 rub, a na stronie redzone jest za 500, co sugeruje, ze Chimera będzie od niego trochę tańsza.

    Ale jaka faktycznie będzie cena - to się dopiero okaże.
  7. # 7
    Autor cytatu: SoP-PeLeee potfur - przeczytaj co napisałeś ( p.s. mamy wiosnę - wtedy właśnie zieleń jest żywa... ) :-)

    Dla mnie to już jest lato :)
    Wiosna jest wtedy gdy pada deszcz, są pąki na gałązkach lub malutkie listki :)
  8. # 8
    Jak są pąki i pada deszcz, to jest przedwiośnie ;) teraz mamy wiosnę - jasna, żywa zieleń, latem czyli lipiec-sierpień zieleń jest już spalona słońcem.
  9. # 9
    Przedwiośnie to jest w szkołach a nie w terenie :) Najstarsi poeci pisali rymowane farmazony o pąkach i pierwszych kwiatach wiosną.

    Ale mniejsza o to - wiadomo o co chodzi ;)
  10. # 10
    Kazik - dzięki za recenzję;)
    Ad zabezpieczeń sznurków, ja w swoim KZMie też pogubiłem. Niezła tandeta:) Resztę zdjąłem i powiązałem tradycyjne supełki.
    Ad dwustronności, czy dobrze zrozumiałem, że materiał nie jest dwustronny tylko zszyte są dwie warstwy materiału w różnych wzorach (kolorach), czyli jakby dwa maskałaty (ciekawe czy sprawna krawcowa przerobiłaby chimerę na dwie chimery - cieńsze jednostronne:)
    Ad kamo - imo kamo, jak je Niemcy stworzyli, to wzór leśny tzn do lasu, ... najlepiej ciemnego, idealnie liściastego lub mieszanego. I dotyczy to obu stron.
    letnia - brąz od ściółki (jest tu ciemny, czyli jak Potfur zauważył - mokrej:) i zieleń poszycia. Stąd słabo sprawdza się w odsłoniętym terenie i niskich (jednopiętrowych) zaroślach - jest za ciemna i za brązowa. Widać to na fotkach terenie - właśnie takim do jakiego się słabo sprawdza;). Podobnie ma się zresztą sprawa z finem05 vel jegrem, że przypomnę sobie zdjęcie Kazika na trawie. A na Finach w ich północnych lasach sprawdza się świetnie. Swoją drogą to pewnie jeden z powodów dla którego Niemcy mając takie fajne kamo szukali innych rozwiązań. Świetnym posunięciem była zmiana kolorów jak w Partizanie CCO, co dało kamo bardziej uniwersalne (mam na myśli teren nie porę roku).
    jesienna - sprawa ma się podobnie, na odsłoniętym terenie nie będzie takich kolorów (brąz i pomarańczowy) jak na rewersie chimery, w lesie TAK. Są za to zgniłe zielenie i beże suchych traw. No dobrze brązów też trochę jest, ale nie aż tyle:)
    To tyle przemyśleń:)
  11. # 11
    Autor cytatu: MROOVAd dwustronności, czy dobrze zrozumiałem, że materiał nie jest dwustronny tylko zszyte są dwie warstwy materiału w różnych wzorach (kolorach), czyli jakby dwa maskałaty (ciekawe czy sprawna krawcowa przerobiłaby chimerę na dwie chimery - cieńsze jednostronne:)

    Tak, to są dwa różne materiały, z dwoma różnymi nadrukami... zapytaj krawcowej :)
  12. # 12
    ;)
    mój krawiec się nie chce podjąć:D
  13. # 13
    Wiadomo coś może o "Polskiej premierze"? Kiedy trafi do nas na rynek?
  14. # 14
    Już parę egzemplarzy w Polsce jest, ale kiedy pojawi się na stanie w sklepie - tego niestety nie wiem. Najlepiej zapytać się redzone'a.
  15. # 15
    Kazik czy sprawdzałeś jej wodoodporność? Czy może stanowić pod tym względem realną alternatywę dla Gorki?
  16. # 16
    Niestety nie pomyślałem o tym. Spróbuję zrobić pseudo test, jak wrócę do domu (ale nie potrwa on zbyt długo, bo akurat dzisiaj ją odsyłam, wiec muszę jeszcze na pocztę zdążyć).
  17. # 17
    zapytałem - po 20 czerwca będą w sklepie.
  18. # 18
    Kazik, jak dla mnie to wystarczy że będziesz stał przez 30 minut pod prysznicem, zwiększając strumień wody. Oczywiście zimnej, żeby najlepiej oddać realia polskiej pogody. Wskazany byłby też wiatrak, aby "deszcz" zacinał zdradziecko z ukosa ;-)

    A tak serio - jak zrobisz tak będzie dobrze ;-)
  19. # 19
    Wydaje mi się że jeśli okaże się wodoszczelna przynajmniej w kilku procentach to będzie to zasługa impregnatu.Tak jak w KZM-M Modksu i z czasem będzie i tak puszczać wodę bawełna plus poliester mają po prostu takie właściwości.Ja jednak wolę te nie impregnowane bo jak już jest impregnat to straszne grzeje w takim mundurze bo nie przepuszcza tak powietrza.A na deszcz mam kurtkę Helikona.I spisuje się dobrze mimo że nie ma takich parametrów jak oryginał który kosztuje sporo.
  20. # 20
    Witam,

    potwierdzę doniesienia, że pełna premiera będzie pod koniec czerwca (otrzymamy większą ilość). Jednakże na stronie sklepu pojawi się w przyszłym tygodniu, ponieważ mamy kilka sztuk w różnych rozmiarach. Już udało nam się obfotografować i jak Bóg da, a partia pomoże (będę miał chwilkę na przygotowanie)to zaraz w poniedziałek się tym zajmę.

    Pozdrowienia :-)
  21. # 21
    No i co z tą wodoodpornością?
  22. # 22
    Ups, sorry, zapomniałem. Zaraz sprawdzę (bo wysłać nie wysłałem, korki podczas powrotu do domu z pracy).

    edycja: Na początku wyglądało dobrze, ale po około 7 minutach woda, którą polałem mundur w niego wsiąkła. Była to "kropla" wody o rozmiarach 4x4cm. Trudno mi ocenić na ile to świadczy o wodoodporności materiału, gdyż nie przeprowadzałem wcześniej żadnych takich testów i nie mam porównania.
  23. # 23
    Zabawna sprawa, zrobiłem podobny test dla Gorki 3 i efekt był taki, że po pół godziny (zapomniałem o tym teście i nie wróciłem po 7 minutach jak przy Chimerze) woda wsiąkła w brezent, natomiast NIE wsiąkła w ripstopowe wzmocnienia (na które przypadkiem poleciała także woda).

    Najwyraźniej materiał ripstopowy jest lepiej zaimpregnowany.
 

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0