• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Pokrótce o bohaterach :)
    Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku dowództwo Armii Czerwonej postanowiło ogłosić konkurs na nowy samopowtarzalny karabin wyborowy, następcę wyborowej wersji karabinu powtarzalnego Mosin wz. 1891/30. Konkurs wygrało biuro konstrukcyjne Dragunowa i już w 1961 roku nową broń przyjęto do uzbrojenia Armii Czerwonej jako "Снайперская Винтовка Драгунова". W następnych latach karabin został standardowym uzbrojeniem strzelców wyborowych w większości wojsk państw byłego Układu Warszawskiego. Następnie karabin był produkowany bez większych zmian konstrukcyjnych (drobne poprawki formy pokrywy komory zamka). Później zastąpiono części drewniane plastikowymi oraz zrezygnowano z frezów komory zamkowej ktore miały czynic ją lżejszą oraz z wyposażania karabinów w zaczep bagnetu. Pojawił się za to zaczep do mocowania dwójnogu.

    Karabin SWD był klonowany przez niektóre państwa takie jak Chiny oraz Irak, o ile chiński klon jest niemal dokladny o tyle iracki juz został zmodyfikowany i jego części nie są wymienne z SWD (w istocie stanowi on hybrydę SWD i PSL). Słynne były złote wersje w/w irackiego klona. Niestety ich produkcji zaprzestano po 1 wojnie w zatoce.

    Poza Rosją kopie karabinu SWD produkują obecnie jedynie Chińczycy (wojskowe kopie Typ 79 i Typ 85, oraz handlowe klony tej ostatniej NDM 86 sprzedawane przez Nornico, dostępne także w wersji na nabój 7,62 mm x 51 z charakterystycznym prostym magazynkiem)

    A co ma do tego RS?
    W minionym roku firma Real Sword znana z produkcji bardzo dobrych replik chińskiej broni w wydaniu ASG, uraczyła nas informacją iż pracuje nad repliką karabinu SWD. Od początku spotkało się to z sceptycznnym przyjęciem z mojej strony, bo dziwił fakt jakim to cudem firma produkująca repliki produktow chińskiej zbrojeniówki zrobi replikę rosyjskiej broni. Ponadto do tej pory wszystkie repliki SWD byly pochodnmi chińskiego jej klona lub miały daleko do orginału. Ponieważ replika została już wydana, pojawiły się też jej fotografie, które stały się przedmiotem niniejszej analizy.

    Aktorzy wchodzą na scenę
    Rożnice pomiędzy SWD a jego chińskim klonem są niewielkie, sprowadzają sie do braku 1 części w mechanizmie spustowym, innej technologii wykonania sprężyny iglicy oraz paru detalach produkcyjnych zamka, które akurat w wypadku replik niemają znaczenia.
    Porównanie iglic obu broni:
    /gallery/d/2064-1/firingpins_rear.jpg

    Chinczycy poszli na latwizne i spreżyna kończy sie w otworze iglicy, w orginale blokowana jest przez pierscien.
    Rzut mechanizmu spustowego:
    /gallery/d/2066-1/svdtriggerexpl.gif

    W chinskim klonie brakuje czesci oznaczonej nr 6 - jej funkcje przejac mialo tloczenie pokrywy komory

    Niestety istnieją też rożnice zewnętrzne w wykonaniu pokrywy komory zamkowej wynikające właśnie z w/w modyfikacji zamka oraz w technologii wykonania korpusu broni. Otóż NDM posiada charakterystyczne przetłoczenie na końcu owej pokrywy Rosyjskie orginały mają korpus oksydowany a chińskie malowany a z tym wiąże się rożnica w wykończeniu jego powierzchn. Rosyjski jest gładki a chiński szlifowany.

    Poniższe fotografie prezentują naszych bohaterów i ukazują wyżej opisane róznice:

    1. Rosyjski SWD
    Pokrywa zamka
    /gallery/d/2033-1/SVD09B.jpg
    /gallery/d/2048-1/642407577.jpg
    /gallery/d/2058-1/strelbi120193_md.jpg
    /gallery/d/2060-1/svds5_med.jpg

    Korpus
    /gallery/d/2030-1/SVD03B.jpg


    2. Ndm-86
    Pokrywa zamka + Korpus
    /gallery/d/2036-1/ndm86rangereport0025mm.jpg
    /gallery/d/2038-1/ndm86rangereport0035rr.jpg


    3. Replika Real Sword
    Pokrywa zamka
    /gallery/d/2040-1/rs-1.jpg

    Korpus
    /gallery/d/2043-1/rs-2.jpg


    Wnioski
    Na podstawie struktury korpusu oraz charakterystycznego tłoczenia pokrywy komory zamkowej możemy być pewni iż RS wykonał replike klona SWD czyli karabinu NDM-86. A brakowało tak niewiele ...
  2. # 2
    Nie sposób się z tym nie zgodzić. Niemniej jednak mi nasuwa się inne pytanie, czy NDM-86 nie będzie dobrą podstawą do stworzenia pełnowartościowego modelu ?.
    Bądź co bądź ale te różnice da się naprawić. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
  3. # 3
    Obawiam się że będzie problem z dopasowaniem oryginalnej pokrywy komory zamkowej.
    •  
      ADi
    • 2009-06-03 *
    # 4
    A nie dało by się wśród innych replik znaleźć pokrywę zbliżoną do oryginału?
    Nie wiem , chociażby z takiego Atoz'a.

    EDIT:
    Ostatecznie można poczekać aż Cyma czy inna firma zacznie produkować masowo swoje SWD i części.
    Może wtedy choć pokrywa będzie dobra.
  4. # 5
    Autor cytatu: KamilObawiam się że będzie problem z dopasowaniem oryginalnej pokrywy komory zamkowej.


    Tak też nad tym myślałem, jednakże nasza przewaga polega na tym iż nasz "karabin" nie musi strzelać naprawdę. Więc mamy zielone światło do wszelakich przeróbek mniej czy bardziej inwazyjnych.
  5. # 6
    Uzupełniłem część 1 o dodatkowe fotografie by lepiej zilustrować różnice

    Część II - Uzupełnienie

    Niniejsze uzupelnienie przedstawia repliki innych producentów, w większości już nie produkowane, lecz nadal dostepne na rynku

    A co na to konkurencja:
    PDI SWD
    Replika jest gazowa i posiada zewnętrzny zbiornik gazu
    z dostepnych ilustracji trudno stwierdzić jak daleko jej do orginału, choć pokrywa wyglada na kopie nie tłoczonej pokrywy z SWDS, lecz i tak nie jest ona poprawna dla repliki z stałą kolbą. Posiada prawdopodobnie gładki korpus.
    /gallery/d/2046-1/pdisvd-a.jpg

    G&P SWD
    Replikę G&P stanowi prawdziwy Chiński NDM-86 z wyprutymi wnętrznościami (działa także na gaz, jednakowoż zbiornik mieści się w chwycie przednim)
    /gallery/d/2050-1/gp_svd_2_mark.jpg
    /gallery/d/2052-1/gp_svd_4_mark.jpg

    ATOZ, KA, (A&K)
    Jest to replika sprężynowa, kopia NDM-86. Posiada gładki korpus wykonany z duraluminium. Dostepne są 4 wersje okładzin: Drewno (kiepskiej jakości w orginale była to sklejka), Plastik drewnopodobny, Plastik czarny, Plastik oliwkowy ( w klonie firmy A&K). O ile 2 pierwsze jescze do czegos sie nadają o tyle 2 kolejne nie mają nic wspólnego z plastykowymi okladzinami stosowanymi przez firmę z iżewska. Ponieważ okładziny i kolbę można łatwo wymienić to po zamontowaniu poprawnej pokrywy komory zamka replika może stanowić bazę do konwersji. Zamontowanie owej pokrywy nie bedzie jednak latwe ...
    /gallery/d/2056-1/SWDatoz_005.jpg
    /gallery/d/2054-1/ank_svd_2003s.jpg


    Czarny koń ...
    Ostatnio pojawily się także informacje o replice SWD przygotowywanej przez Classic Army. Dostępne sa także fotografie prototypu.
    Niestety nie obyło sie bez zgrzytów (plastikowa imitacja kolby skopiowana z atoza?) lecz zdjęcia wskazują na to że to właśnie CA będzie właśnie pełnokrwistą repliką SWD
    /gallery/d/2062-1/ca1.jpg
  6. # 7
    W takim razie nie ma co się napalać i czekać na SWD CA. Co do samej kolby i drewienek, tu już na pewno nie będzie problemu z wymianą.
  7. # 8
    Patrząc na zdjęcia od Gunnerairsoft w/w teza się potwierdziła, choć to aluminiowe body
  8. # 9
    # xsnailx
    Replikę G&P stanowi prawdziwy Chiński NDM-86 z wyprutymi wnętrznościami (działa także na gaz, jednakowoż zbiornik mieści się w chwycie przednim)



    Niestety mylisz się w tej kwestii:
    w G&P komora zamkowa i lufa zewnętrzna zrobione są z duralu (więc mało prawdziwe).
    Z kolei jeśli chodzi o pokrywy zamkowe to kształty zmieniały się w zależności od serii produkcyjnych. To co zrobił RS to kopia pokrywy stosowana w pierwszych seriach produkcyjnych(większość egzemplarzy w Polsce pochodzi właśnie z tych serii) . W związku z tym biorąc pod uwagę tylko pokrywę równie dobrze możemy przyjąć, że RS jest kopią wczesnej wersji SWD.
  9. # 10
    no nie tak do konca zostaje wykonczenie body
    -co do klap to faktem jest ze widzalem ostatnio taka klape na swd ale np wsztstkie ostre w sg maja juz nowa klape wiec sprawa wg mnie wymaga dalszego badania - choc trop wydaje sie dobry
  10. # 11
    No nie wiem czy jest się czego czepiać, pokaż mi "znaczące" różnice
    http://lh6.ggpht.com/_hO1zkjIaAdg/Sk-wYo_kP4I/AAAAAAAAGGw/ScwiPIVXRCc/s640/DSCF0777_resize.JPG
    http://lh6.ggpht.com/_hO1zkjIaAdg/Sk-wbEa6x2I/AAAAAAAAGG0/CH01-zStxb4/s640/DSCF0804_resize.JPG

    zdjęcia robił Owca

    To nie trop tylko fakt, nawet konkretne ukompletowanie danej sztuki bardziej zależy od tego co akurat ktoś weźmie z magazynu niż od czegokolwiek innego. To, że wszystkie w SG mają nowe pokrywy oznacza ni mniej ni więcej tylko to, że przeszły przegląd bądź remont z wymianą części lub są z nowszych serii.
  11. # 12
    @Flacha zakladam ze bylo jak piszesz- choc te swdy w sg uzywane byly b malo i kisily sie w magazynach wiec pewnie sa poprostu pozniejszej serii to i tak nie zmienia to faktu ze rs na 99% bazowal na ndmie

    no i pozostaje do wyjasnienia chronologia modtfikacji pokryw bo przejzalem zrodla co mam i juz znalazlem 4 typy

    edit no i jako ten rs ma inne proporcje albo to wina fotki
  12. # 13
    Autor cytatu: xsnailx@Flacha zakladam ze bylo jak piszesz- choc te swdy w sg uzywane byly b malo i kisily sie w magazynach wiec pewnie sa poprostu pozniejszej serii to i tak nie zmienia to faktu ze rs na 99% bazowal na ndmie

    co do tego nie mam wątpliwości, ale przeglądając zdjęcia nadal uważam, że w takiej sytuacji nazwanie RS-a SWD nie jest nadużyciem


    no i pozostaje do wyjasnienia chronologia modtfikacji pokryw bo przejzalem zrodla co mam i juz znalazlem 4 typy

    to raczej mało sprawdzalne ponieważ jak już wspominałem wcześniej z magazynów schodzą części w sposób mało "zorganizowany"


    no i jako ten rs ma inne proporcje albo to wina fotki

    to kwestia perspektywy