• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Podczas ujednolicania moich mundurków wpadłem na pomysł aby ujednolicić też maniorki, menażki itp w tym także saperki. Mam saperki z pokrowcami do których saperkę wklada się od góry i saperki z pokrowcami do których łopatkę wkłada sie od dołu i zapina trzonek paskiem. Obie wersje oprócz różnych pokrowców maja też różne łopatki. Do pokrowców "oddolnych" trzonek jest strasznie gruby i topornie wykonany, do pokrowców "odgórnych" łopatka ma cieńszy i bardziej wyprofilowany trzonek. Niektóre łopatki są nitowane z kilku części inne wygięte z jednego kawałka blachy. Tu przykład ładowanej odgórnie: http://www.allegro.pl/item740528031_rosyjska_saperka_wojskowa_z_pokrowcem_oryginal.html a tu oddolnie: http://www.fortification.ru/upl2007/P1060259.jpg , http://www.fortification.ru/upl2007/P1060260.jpg i http://www.fortification.ru/upl2007/P1060262.jpg . Te zdjecia nie oddają wszystkich różnic jakie występują w łopatkach.
    Która łopatka i pokrowiec bardziej pasuje do Afganistanu z lat 1987-89 i munduru typu 88? Skąd różnice między nimi (lata produkcji, producent, przeznaczenie itp)?
  2. # 2
    1. Jako ze dbamy na tym forum o poprawne nazewnictwo przedmiotów zgodnie z regulaminami AR i AFR proszę o nie używanie słowa saperka w odniesieniu do MPŁ-50 (mała łopatka piechoty) tylko łopatka piechoty.
    Co oznacza słowo saperka to chcący sobie znajda...

    2. Jedyny sowiecki pokrowiec na łopatkę (lata 80-te) w którym wkłada się ową od góry jest pokrowiec od zestawu RD.
    ten zestaw z ZSRR czy Rosją to nie ma nic wspólnego. To łopatka piechoty armii węgierskiej ( sugerowanie się opisami sprzedających z all... jest powiedzmy niepewne ...)

    3. Jako że „fantów” z czasów sojuza nie można klasyfikować w zachodnioeuropejski sposób ( patrz przykład ttsko i zachodniej klasyfikacji na milion pięćset typów i odmian ) nie starajmy się robić tego także w przypadku łopatek.
    W latach 80-tych (bo na tym okresie się skupiamy) w linii spotykało się łopatki :

    · czworokątną, nitowana wz.1915 - piękne wykonanie itp...
    · pięciokątną nitowana z pierścieniem na trzonku wz.1916 – produkowaną jak podaje literatura od 1916 do 1940 ( lub 1941) w kilku odmianach malowania, kształtu trzonka itp.
    · pięciokątną wz.1942 wykonaną z jednego kawła blachy, tą wszystkich nam znaną, klepaną do dnia dzisiejszego. Kształt styliska od topornego jakby ciosanego do prawie idealnie wytoczonego, blacha malowana na czarno, groszkowo- zielono, lub ruskie khaki, skręcanej na śruby „krzyżaki” , zwykłe lub nitowanej. Pokrowce parciane (mówimy o latach 80-tych) z paskami czarnymi, brązowymi, parcianymi, łopatkę wkładamy od dołu.
    · w przyrodzie mamy jeszcze łopatkę składaną dla wdw, łopatkę dla obsługi moździerza . to jedyne „wyspecjalizowane” łopatki cała reszta jest dla zająców i nie ma reguły że ta jednostka ma takie łopatki bo to... a inna to jakaś spec bo dostała sprzęt dla wdw.
    BTW te łopatki dla wdw okazały się strasznym bublem i po kilku latach ich „użytkowania” zniknęły z pododdziałów zastępując je zwykłymi, sprawdzonymi i niezawodnymi MPŁ-50.

    4. Podsumowanie: wszystkie łopatki i pokrowce (oczywiście oryginalne sowieckie czy carskie) pasują na afgan 87-89 pod warunkiem ze nie sa wyprodukowane po 1989 roku- jak dbamy o takie szczegóły .
  3. # 3
    I wszystko jasne. Sam bym ten problem rozwiązał w prosty sposób - każda radziecka rzecz była w tym okresie sygnowana datą produkcji - jednakże pieczątki na moich pokrowcach są nieczytelne a na łopatkach pod trzema choinkami niewyraźnie wytłoczone daty produkcji i stąd wyszło moje pytanie. W każdym bądź razie dzięki za odpowiedź i zamiast tanich łopatek z Allegro poszukam droższych "oddolnych" :-)
 

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0