• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 61
    Wiem co to jest wiki i jak działa, w tym przypadku o ile się nie myle, nie kłamie.
  2. # 62
    Wie ktoś gdzie kupić taką pakole?
  3. # 63
  4. # 64
    Tak dla usprawiedliwienia - o chitrali wspomniałem tylko dla tego że również przeczytałem o tym w jednej z książek o Afganistanie (mam ich ok.10 sztuk i tak na szybko nie znajdę w której) gdzie autor wspomniał o tej czapce i nadmienił że tak się nazywa i że nazwa wzięła się od tej miejscowości gdzie ona była szyta - a nie dla tego że tak jest w Wiki. W Wiki sprawdziłem tylko która nazwa jest bardziej prawidłowa i wyszło że żadnej z nich nie ma ale za to w Google->Grafiki pod oboma znaleźć można te czapeczki. Pakol http://images.google.pl/images?hl=pl&q=pakol&lr=&um=1&ie=UTF-8&ei=wL7nScubCcmQ_QbjlITiAw&sa=X&oi=image_result_group&resnum=1&ct=title i chitrali http://images.google.pl/images?hl=pl&q=chitrali&lr=&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi. Z tego wynika że obie nazwy są prawidłowe.
  5. # 65
    Sory, nie znalazłem bo wpisywałem pakola, zamiast pakol. :F
  6. # 66
    http://vdv.combat345.ru:8034/WWW/fotos/00867.jpg
    Prezentacja zdobycznej broni. ;)
  7. # 67
  8. # 68
    Ostatnio zacząłem się zastanawiac nad zebraniem kompletu dla ducha, lub ogolnie mieszkanca Afganu. I nie wiem tylko jakie buty: czy trampki (jesli tak to jakie) czy jakies wojskowe?
    http://www.frontowiec.com/index.php?p2691,szalwar-i-kamiiz-codzienna-koszula-i-spodnie-czarne-xl
    Czy takie cos również nada się na komplet dla ducha?
  9. # 69
    Podbijam pytanie
  10. # 70
    Trampki i klapki się nadadzą.

    Pamiętam, że ktoś z naszych forumowych afgańców zamawiał buty z regionu, może wrzuci jakieś zdjęcia.
  11. # 71
    @Bezrdozon
    Jeśli chodzi o sandały, szukaj pod hasłem "peshawari chappal" - tradycyjne, wygodne, choć w zachodnich sklepach cena jest dość wysoka i może wynieść kilkadziesiąt dolarów. Najlepiej szukać na lokalnych bazarach, ewentualnie ściągać na własną rękę czy to za pośrednictwem znajomego kolegi brata z PKW albo studentów z Afganistanu, których jest trochę w Polsce.
    Moje sandały:
    /lh/photo/WvRT6NPaUZDZay0ow6j0dtMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=embedwebsite

    Jaki masz rozmiar buta? Może się dogadamy.
  12. # 72
    optymalna długość wkładki u mnie to 285mm czyli coś koło 44 :)
  13. # 73
    Autor cytatu: BerdozonOstatnio zacząłem się zastanawiac nad zebraniem kompletu dla ducha, lub ogolnie mieszkanca Afganu. I nie wiem tylko jakie buty: czy trampki (jesli tak to jakie) czy jakies wojskowe?
    http://www.frontowiec.com/index.php?p2691,szalwar-i-kamiiz-codzienna-koszula-i-spodnie-czarne-xl
    Czy takie cos również nada się na komplet dla ducha?


    /lh/photo/b6rRdHonv48fWQuQFU3z_WZz_xLkkgfCCax1SwRBVgU?feat=embedwebsite

    /lh/photo/XYMp7aT6aJ4q_UXJo6Igt2Zz_xLkkgfCCax1SwRBVgU?feat=embedwebsite

    /lh/photo/B2dr8r_iGoUj_uqYZ7xTaGZz_xLkkgfCCax1SwRBVgU?feat=embedwebsite


    wojskowe słabo pasują, trampki - jak znajdziesz jakiś model ze zdjęć(na którym mudżahed ma je na stopach)
  14. # 74
    Bardzo dobry temat więc odświeżam. Ja również po części zamierzam wzorować się na wszelkiej maści bojownikach islamskich, zarówno walczących w latach 80 z sowietami "duchach" jak i współczesnych bojownikach z różnych części globu( stąd poszukuję repliki uniwersalnej dla stylizacji zarówno na stronę rosyjską jak i tą wspomnianą powyżej). I tu pytanko, czy wie ktoś gdzie jeszcze można nabyć komplet, który na frontowcu zwie się szalwar i kamiiz? Tam akurat na chwilę obecną jest dostępny jeden komplet ale rozmiarówka nie taka.

    I jeszcze jedno pytanko do znawców tematu: czy zdarzało się, że mudżahedini przywdziewali lifczki zamiast czikomów? (np zdobyczne)
  15. # 75
    i rosja i mujahedeen = AKMS :D
  16. # 76
    @Awram
    Jakiego rozmiaru salwar kameez szukasz? Odezwij się na massud (małpa) toya.net.pl, może coś dla Ciebie znajdę.
  17. # 77
    @Massud
    Poszedł mail - dzięki!

    @Arturro1

    Właśnie nad czymś takim się zastanawiam. Szukałem AKM ale z kolei z rosyjską stroną byłoby ciężko. AKMS jak znalazł (do tego PBS-1 oraz gp-25 w opcji sowieckiej) z tym, że do wyboru mam opcje budżetowe Boyi i cyma z serii 0.48 (która swoją drogą nie wydaje się taka zła) albo LCT (tu z kolei wersje niestety z 2009 a nie NV i wciąż drogie)

    Tak czy inaczej wątek godny pochwały a pytanie o lifcziki po stronie mudżahedinów wciąż aktualne.
  18. # 78
    Autor cytatu: AwramI jeszcze jedno pytanko do znawców tematu: czy zdarzało się, że mudżahedini przywdziewali lifczki zamiast czikomów? (np zdobyczne)
    Nie widziałem zdjęć, gdzie takie coś miałoby to miejsce.
  19. # 79
    To w takim razie pozostaje szukać czikoma poza lifczikiem.
  20. # 80
    Lifczik ogólnie na Afgan tak średnio, średnio (do stylizacji OK, ale też "bez napinki" ;) ). Zakładam oczywiście, że mowa o późniejszym modelu nr 2 (tym, którego replika jest sprzedawana na redzonie).

    Czikom jest o wiele bardziej uniwersalny i pasuje do obu stron.
  21. # 81
    Tak, chodzi mi dokładnie o replikę lifczika pas-a. Wydawało mi się, że takich właśnie w Afganie używali sowieci.
  22. # 82
    Nie, pasy a zostały wprowadzone praktycznie pod koniec wojny bo w 88 jeśli się nie mylę i były uźywane w znikomych ilościach, jeźeli pas a to na 1 czeczenkę. A kupienie chicoma na ebayu i sprowadzenie go do polszy wyjdzie Ci taniej niż kopia niekoszernego pasa-a. Ja kupiłem na ebayu oryginalne z 80 roku za 65 zł z wysyłką( przesyłka z chin kosztowała mnie 3 dolary ) , poszukaj pod nazwą type 56 chest rig
  23. # 83
    Taka ciekawostka. Na redberet.pl można nabyć zestaw salwar kameez.
  24. # 84
    Wow, cena kompletu to jedyne 179,00 zł. Chyba wolałbym dogadać się z jakimś studentem z Azji Centralnej i ściągnąć komplet za jego pośrednictwem.
  25. # 85
    Drogie aczkolwiek cena konkurencyjna dla frontowca biorąc pod uwagę, że w zestawie jest jeszcze pakol i pas z igłą do przeplatania (cokolwiek to znaczy). Chyba, że i tu i tu się nie opłaca. Dodałem jako ciekawostkę bo do tej pory nigdzie poza frontowcem w sklepie internetowym nie znalazłem nic podobnego.