• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=892650646
    Ktoś się orientuje po pieczątkach czy to faktycznie wojskowe narty? Fajnie byłoby pośmigać na koszer deskach ;)
  2. # 2
    Autor cytatu: Kamil http://www.allegro.pl/show_item.php?item=892650646
    Ktoś się orientuje po pieczątkach czy to faktycznie wojskowe narty? Fajnie byłoby pośmigać na koszer deskach ;)

    Teoria o ich wojskowym pochodzeniu a zwłaszcza razwiedkowym jest powiedzmy... mocno naciagana.
    Pieczecie, zwłaszcza otk i gost , nic o ich wojskowym pochodzeniu nie mówią, a warunki techniczne określane tym gostem mówią że mamy do czynienia z nartami turystyczno -biegowymi, sportowymi , leśno - łowickimi (zapewne dla mysliwych).

    Nie mówię ze ich wojsko nie wykorzystywało ale idac w tym kierunku można kazda szczoteczkę do zebów czy grzebień okręlac jako fancik wykorzystywany prze specnaz, super specnaz i siły kosmiczne CCCP. :) co jest zapewne prawda .

    edka:
    Swoją droga to ma ktos info jak takie narty na wojskowych nóżkach w polu wyglądały ???
    Jakieś foty ???
    Mówimy tu o latach 70-90 :)
  3. # 3
    Dzięki Saperski. Wiesz może jakie oddziały używały nart w wymienionych przez Ciebie latach?
  4. # 4
    No właśnie na 100% nie wiem:)
    Wątpię by motostiełkowe czy tankowe raziedbaty były wyposażone w narty, może w Karelii, Syberii itp.
    Może ks tychże coś na nartach robiły.... pewności nie mam.
    WDW ----może ale 100% pewności nie mam.
    Zapewne pograncy nart używali ale gdzie i ile to mam tylko ...domysły i jakies pojedyncze fotki PW na nartach.

    W latach 70/80-tych kombinowano, jak wiadomo, z pseudo piechota górską (wyszło jak wyszło sowietom i były to zwykłe motosriełkowe pułki i dywizje przeszkolone do walki w terenie górzystym) tam ZAPEWNE odsetek "narciarskiego" przemieszczania się był znacznie większy, jaki..... znowu domysły.

    Specnazy (kompletnie olewając mrzonki Suworowa i jemu podobnych ) narty mogły byc i zapewne były środkiem przemieszczania się specgrup w zimie przy pokrywie śniegowej, jak, kiedy i ile (tradycyjnie przy sowieckich speckach mamy tylko domysły lub bzdury) nie wiem, mam koncepcje , zero potwierdzenia.

    edka:
    Temat narciarzy ciekawy, do rozwinięcia jak się trafia materiały :) zwłaszcza że mimo kwekania "ekologów" zimy robią się prawdziwie środkowoeuropejskie ze śniegiem i mrozem :)
    Moze kiedys przyjdzie rekonstrukcje zimowa sowietów robic i takie dechy jak znalazł he he :)
  5. # 5
    Jak już tak gdybamy... Na jakim prawdopodobnym szczeblu wykorzystywano narty? Plutonu? Kompanii? I czy tylko w obwodach górskich (podejrzewam że nie tylko)?
  6. # 6
    Kamilu to wszystko zależy gdzie były stosowane.
    W MSD i TD europejskiego TDW to zapewne drużyna do max pluton w razwiedbacie lub grupa w KS w rejonach północnych.
    Pograncy wszelkich stron gdzie jest śnieg -- patrol, przy alarmówce obsada stanicy.
    WDW-- z nartami ich nie desantowano he he. Może jakieś plutony w komp.rozpoznawczej WDW (choc watpie) w rejonach północnych lub syberyjskich.
    Tzw. piechota górska-- może kompania, od batalionu w góre - watpie bo Sowiety nie miały spec sprzętu dla górali i ta cała piechota górska to jak pisałem wcześnie zwykłe "przeszkolone" MS z okręgów gorskich (Karpacki, Kaukazki i Turkmenistański).
    Spece wszelkich stron -- grupa rozpoznawcza lub grupa dywersyjna czyli do 2 ludzi max plutonu, watpie by działały całe kompanie spec na nartach-- zadań nie było dla takiego dużego związku :)

    Większość co napisałem to sa tylko moje przemyślenia nie poparte 100% dowodami na papierze :) wiedza wynika z ogólnego rozumienia koncepcji strategicznej i taktyki CA jak i współczesnej Rosji :) jak i porównań z założeniami strategicznymi (analogicznymi) innych armii UW :)
  7. # 7
    Dzięki, postaram się poszukać więcej na temat bo też jestem ciekaw.
  8. # 8
    Narty używano wszędzie, gdzie był śnieg - w każdej jednostce. Trzeba ja było "zaliczyć" w ramach szkolenia ("przygotowania fizycznego"), niezależnie od rodzaju wojsk. Normy określała instrukcja NFP-78 (наставление по физической подготовке 1978). Używano zwykłych nart, przy czym mocowania pozwalały założyć je i na buty, i na walonki.
  9. # 9
    Dzięki Iwan!

    Ps. Fajnie Cię widzieć z powrotem na forum :)