Tylko co z tego wynika? Czy to, że karabinek nadal jest używany również w wojsku? Czy, że jest używany tylko w milicji/ochranie?
Zdjęcia to nie wszystko niestety. A dokopać się do konkretnych danych na razie mi się nie udaje :(
Aha spoko czyli specnaz ma suki w magazynach tylko nie używają bo mają nowsze.Niestety suka już jedzie z Krakowa także nie zmienię na coś innego.
Zawsze mogę być stalkerem :) dzięki za wysiłek chłopaki.
Nie no pewnie jak mają to używają.Najpewniej do szturmowania pomieszczeń czy całych budynków.Duża siła ognie i małe wymiary dają jakąś tam przewagę.Ten duży odrzut też ma swoje zalety bo jak wchodzi specnazowiec do pomieszczenia to czyści je całe i z terrorystów i z zakładników patrz akcja w Biesłanie 2004 :)
Autor cytatu: SPECNAZ 2K9duży odrzut też ma swoje zalety
Co wpływa na tak drastyczne zwiększenie odrzutu w AKSU wzgledem AK-74, skoro stosowana amunicja i masa suwadła są takie same w obu karabinkach?
Autor cytatu: SPECNAZ 2K9urządzenie wylotowe które miało osłabiać odrzut
A mi się zawsze wydawało, że tłumik płomienia w suce ma za zadanie wytwarzać większe ciśnienie gazów przy końcu lufy, tak aby był możliwy pełny ruch suwadła, a co za tym idzie - karabinek mógł strzelać automatem... bo chyba inaczej wkręcili by zwykły tłumik od AK-74.
Sorry za offtop, ale może się czegoś douczę i nie będę kolegom z podwórka bzdur opowiadał :)
Urządzenie wylotowe w AKS-74U spełnia dwa zadania.Pierwsze to zapewnienie działania broni pomimo skrócenia lufy (czyli tłoczyska plus specjalne urządzenie wylotowe).To specjalne urządzenie wylotowe to stożkowy kompensator podrzutu.Znany z karabinów DP (diektariewa piechotnyj) zwanym czasami patefonem.Przekonstruowanie i skrócenie nie wyszło na dobre mechanizmom broni.Co skutkuje sporym podrzutem.
Doczepię się podpisu pod powyższym zdjęciem: od razu tam "kierowanie ruchem" - imho zwyczajny załadunek, zresztą trepy lubią biało czerwone chorągiewki czy to na strzelnicach, czy to przy oznaczaniu min itd.
Czy mógłbym dostać konkretną odpowiedź co do specnazu bo raz mówicie że nie mają później że mają.Przecież wiadomo że zdjęcia to nie wszystko także bardziej chodzi mi o waszą wiedzę niż o zdjęcia.
Tej Borys, a nie możesz sam poszukać też?
Bo na razie to ludzie Ci podsyłają dużo więcej informacji niż sam wnosisz do tematu.
Jak znam tutaj (na rusmil.net :D) niektórych to wiem, że po pierwsze:
a) takie coś nie jest za mile widziane (nawet jak Ci tego wprost nie napiszą)
b) wiara dochodziła do tego co wiedzą w dużej mierze SAMA
Może tak: AKSU uświadczysz na zdjęciach z ćwiczeń specnazu MWD może nawet FSB, ale w czasie akcji na pewno mają do dyspozycji i korzystają z lepszych konstrukcji ( 9A91) i użycie tego karabinka w boju pewnie jest marginalne i podyktowane potrzebą sytuacji.
Najwięcej ich widać w OMONie bo po co mają taszczyć ze sobą jakąś inną długa i cięższą giwerę :) To samo pancerniacy którzy rzadko strzelają z broni strzeleckiej, lub inni specjaliści których głównym zadaniem nie jest walka (np. sygnalista ze zdjęcia Adiego).
Żeby nie było; to są tylko moje wywody oparte na przeglądzie zdjęć :)
Więc odpowiedz powinna brzmieć tak:
Tak, używają. Ciężko jest jednak określić jakie dokładnie jednostki używają ogryzka. Jest to w dalszym ciągu broń palna. I w sytuacjach zagrożenia życia, warunkach bojowych itd. Jest i będzie ona wykorzystywana jeszcze przez wiele lat. Dlaczego ? Bo jest i strzela.
Inną sprawą jest określenie specnaz. Bo tego jest dużo.
Kolejna sprawa to jeśli zagłębisz się w strukturę armii FR zobaczysz wielką różnorodność sprzętu. Zależnie od typu, rejonu, priorytetu jednostki.
Podobnie jest w mitycznym specnazie. Patrząc na wschodnie jednostki pod kątem wyposażenia i uzbrojenia należy zapomnieć o zachodnich wzorcach. Nie ma czegoś takiego jak; taki specnaz używa AKS-74U, ten AKMS a inny AS. Broń wykorzystuje się zależnie od rodzaju zadania, sytuacji, stanu magazynowego, jednostki która wykonuje w danym czasie zadanie, rejonu działania. Oddziały specjalne mogą być uzbrojone w to co jest aktualnie na stanie ich magazynu. Zresztą tak jest na całym świecie.
Jak poprzednicy napisali. Wykorzystują go także jednostki pomocnicze, strzelcy RPG czy granatników automatycznych, obsługa ppk, czy artyleria. Ale także tutaj nie ma reguły. Jest jak jest. Czyli czasem jest czasem nie. I tyle.
Edycja:
Nikt nie napisze jednostka Alfa 190443984 używa AKS-74U sztuk 25. Jednostka FiuBzdziu 345 "analintruder" - 38 sztuk, WeDeWe 69 Dszbege 34/235 - 1500 sztuk. Po prostu jest i jest używany.
Reasumując: AKS74U bywają używane w ilości 1 szt./1 żołnierza :)
@Kazik - więcej zdjęć z tej serii dostępnych na mp.net - wątek "rosyjski" jest chyba najbardziej dynamicznie rozwijającym się tematem na tamtejszym forum.
Na podstawie konstrukcji AKS-74U (lub nowszego AK 104).Powstał pistolet maszynowy Witjaź.Wyprodukowany przez IŻMASZ dla oddziału specjalnego przeznaczenia WItjaź.Od którego wzięła się nazwa.
Generalnie ta lina broni (Bizon,Witjaź) stworzona została dla organów porządku i służb pozafrontowych.Ponieważ AK i pochodne strzelają mocnymi pociskami które rykoszetują i mają dużą siłę przebicia.Nie za bardzo nadają się do użycia w mieście i w budynkach (akcje uwalniania zakładników zatrzymywanie przestępców.Stworzono Bizona a później Witjazia.Strzelającego pociskiem pistoletowym 9X19mm (Parabellum używany od 2003 pod oznaczeniem 7N21 ).Witjaź to taki odpowiednik MP-5.ma być celny ,dokładny,posiadać niewielki odrzut, pocisk ma mieć mniejszą siłę (kłania się sposób szkolenia milicji).
Mam dziwne wrażenie ,że już była o tym PM'ie rozmowa na tym forum.
Zresztą nie nazwał bym tego modyfikacją... Bo to tak jak by nazwać Sajgę i inne (budowane w konwencji AK) modyfikacjami.
Magazynek, inny chwyt pistoletowy, inne urządzenie wylotowe, krótsza komora zamkowa, okładziny (wyglądają na pełnowymiarowe, które przecież nie pasują do AKS-74U), szczerbinka...