• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Krój:
    bluza
    - prosta bluza bez kieszeni
    - spory kaptur zasłaniający twarz
    - ściągacz sznurkowy w kapturze
    - ściągacz sznurkowy na dole bluzy
    spodnie
    - posiadają otwory pozwalające dostać się do kieszeni.

    Kamuflaż:
    Występuje w kamuflażu 'brzoza', różniącym się odcieniami.

    Wrażenia:
    KZS'y nie są mundurami, są 'maskałatami' - narzutą na mundur. Wykonany jest z siatki o małych oczkach. Są one na tyle duże, że nie ograniczają mocno widoczności (gdy założymy kaptur), i na tyle małych by nic spod spodu nie prześwitywało. Podwójna warstwa materiału na kolanach i łokciach. Bardzo dobry na lato, przewiewny i doskonale komponujący się z otoczeniem. KZS posiada kilka zaczepów na dodatkowe maskowanie (krzaczki, liście).

    ./uploads/sprzet_kzs/kzs_1.jpg./uploads/sprzet_kzs/kzs_2.jpg
  2. # 2
    Na Allegro pojawił się "dziwny" KZS

    Z opisu:
    KZS nówka,stan idealny.Jak mi powiedział dostawca z Kaliningradu ,takie kzs szyto tylko dla piechoty morskiej.Bluza:z kołnierzem,dwie kieszenie z dołu i jedna na piersi.Odpinany kaptur,na guziki,po zdjęciu doskonale nadaje się na bandanę.Spodnie:Dwie kieszenie na udach.(...) Ps.Kolor spodni i bluzy nie różnią się tak radykalnie jak na zdjęciach,to wina oświetlenia.

    źródło: http://www.allegro.pl/item382230722_ferrari_wsrod_kzs_ow.html

    Ktoś widział coś takiego w użyciu?
  3. # 3
    Autor cytatu: kazikKtoś widział coś takiego w użyciu?

    Ani w użyciu ani w życiu.
  4. # 4
    Dla potomnych wrzucam zdjęcia tego KZSa (za przyzwoleniem wystawiającego aukcję):
    ./uploads/sprzet_kzs_dziwny/_kzs_1.jpg./uploads/sprzet_kzs_dziwny/_kzs_2.jpg

    Z tego co mi napisał, jest to zrobione ze zwykłej KZSowej siatki (Ali miał wątpliwości, czy nie z materiału KLMKowego) - z tym, że na dolnych kieszeniach przy wejściu jest naszyta płócienna taśma, prawdopodobnie po to żeby się nie strzępiły.
  5. # 5
    Autor cytatu: PotfurKrój:
    KZS posiada kilka zaczepów na dodatkowe maskowanie (krzaczki, liście).

    ./uploads/sprzet_kzs/kzs_1.jpg ./uploads/sprzet_kzs/kzs_2.jpg

    W którym miejscu?
  6. # 6
    Na rękawach,na kapturze
  7. # 7
    Stary opis jest stary. Teraz jak o tym myślę to wydaje mi się, że Potworowi chodziło o "zaczepy" do podwijania rękawów (te "zaczepy" przypinało się do guzików po wewn. stronie maskałatu) oraz o "skracacz" kaptura (działający na podobnej zasadzie jak to podwijanie rękawów).

    Co nie zmienia faktu, że faktycznie je można wykorzystać do zaczepienia trawy, czy innego zielska.
  8. # 8
    Fakt jest taki - że owe 'skracacze' nie nadają się do niczego...

    W moim KZS'ie - a właściwie w dwóch jakie miałem - ściągacze i skracacze, rwały się w rękach. Wystarczyło się w tym spocić.
    Człowiek chce skrócić kaptur, pociąga za sznurki - ma sznurki urwane sznurki w rękach a kaptur nawet się nie ruszył :)
    Skracacze też. Podwiniesz rękawy, zahaczysz rękawem o cokolwiek i skracacz urwany.

    Co nie zmienia faktu, że KZS jest wdzięcznym materiałem na ghilie suita (ach te amerykańskie nazewnictwo).
  9. # 9
    Z ciekawostek to pierwsze partie KZS miały zaszewkę na zamocowanie pagonów, która to często właśnie jest mylona z elementem do maskowania.
  10. # 10
    Autor cytatu: grigorijKZS z założenia miał się czepiać o wszystko.

    KZS z założenia był jednorazowa "nakładka" na mundur lub "kondona OPCH", podczas działań w rejonie potencjalnego zagrożenia użyciem broni ABC a jako "maskałat" został tylko przejęty, choć nigdy do tego nie był tworzony za sowietów :)
    To tak offtopowo :)
  11. # 11
    Tak z ciekawości - co taki KZS dawał w przypadku broni ABC? Bo jakoś w głowie mi się to pomieścić nie chce...
  12. # 12
    Nie chce mi się przepisywać he he
    http://www.himvoiska.narod.ru/kzc.html klarownie opisane.
    Wiem ze to burzy poglądy/opowieści prawie całej zachodniej cywilizacji fanów sowieckiego szpeju, głownie suuuper selerów eb..., o maskałatach itp bzdetach ale ...
  13. # 13
    http://www.himvoiska.narod.ru/kzc.html
    edycja:
    ech...saper był szybszy.
  14. # 14
    Słyszałem, że po to został stworzony KZS jednak ten opis nijak nie tłumaczy mi po co? Wg mnie ochrona żadna, a że jest tani i zamiast odkażać można spalić to żaden powód. To jest tylko moja osobiusta opinia.
  15. # 15
    Patrząc przez współczesne standardy masz racje :)
    Na lata 60-70 te już coś :)
    Czy działał ten patent ???
    Podejrzewam ze nie dowiemy się nigdy, zawsze to jakieś odprężenie w psychice żołnierza że najlepsze umysły CCCP opracowały taki patent by ochronić swoich ludzi przed imperialnymi środkami ABC :)
  16. # 16
    O i tu się zgadzam. I jak nieraz historia pokazała, wynalazek znalazł lepsze zastosowanie - doskonały, tani maskałat dla bawiących się w ASG.
  17. # 17
    Interesuje mnie w jakich latach uzywano KLMK a w jakich KZS. Jeden z moich manekinów stylizowanych na Afganistan 1987r ma KZS a nie wiem czy jest to prawidłowe. W zwiazku z tym ze oryginalne fotki z afgany sa czarno-białe wiec trudno określić czy któryś z wojaków chodzil juz w KZS czy tylko w KLMK. Tak na logike zielono-białe maskowanie KLMK w Afganistanie jakos tak z daleka rzucało by sie w oczy. Już lepiej by wygladał KZS w kolorach żółto-zielonych. Tak wiec nie wiem czy ten pacjent w rogu na fotce ma prawidłowe maskowanie czy tez należy je zmienic na bardziej rzucajace sie w oczy :-)
    /lh/photo/5u2tzB8wpIr1k3mB0kBz1w?feat=embedwebsite
  18. # 18
    Na pewno oba były używane w Afganistanie. KLMK zarówno w wersji jedno- jak i dwuczęściowej.

    edycja:
    http://picasaweb.google.pl/ksajkowski/Afganistan#4997172688692314130
  19. # 19
    Austriackie Jagdkommando ubrane w KZS :)
    zdjęcie z lat 1980-1990

    Załączniki:

    • jagd2.jpg
  20. # 20
    Tego bym się nie spodziewał.
  21. # 21
    Okazuje się, że w czasach ZSRR Austriacy kupili sporo ekwipunku radzieckiego (KSZ był traktowany właśnie jako ekwipunek, a nie umundurowanie) i nawet trochę uzbrojenia
  22. # 22
    Nieźle...
    Ale jeżeli w sumie się zastanowić to KZS faktycznie jest raczej ekwipunkiem, niż mundurem.
    Bo jest zakładany na odpowiedni mundur polowy- czyli de facto może być traktowany jako pałatka czy też OP-1 :D
  23. # 23
    Odzież ochronna OP-1 chroni skórę przed działaniem BST. KZS raczej by sobie rady nie dał z np. iperytem który jest wchłaniany przez skórę :D
    Polacy podczas misji w Kosowie masowo kupowali KZS za względu na dobry kamuflaż
  24. # 24
    Panowie, a jak z wytrzymałością KZS? Z tego co mi wiadomo to raczej miała być jednorazówka. Zastanawiam się nad zakupem na strzelanki etc, ale jeśli to ma się rozlecieć przy byle okazji to chyba troche szkoda pieniążków. Co innego zloty reko.
  25. # 25
    KZS mam od prawie 8 lat i przez pewien okres nosiłem go na strzelania, może max 10 razy. Obecnie mam go raczej ze względów kolekcjonerskich i sentymentalnych :)

    To jest lekka narzuta ma mundur. Materiał z jakiego wykonane jest to wdzianko, to siatka ze zwykłej nitki. Moim zdaniem takie porównanie najlepiej opisuje wytrzymałość :) zwykła, bawełniana "nitka".

    "Materiał" jest prześwitujący
    http://www.sovietarmystuff.com/images/products/200612081534260.kzsclose.jpg
    http://www.redstar-militaria.de/images/product_images/popup_images/Russischer-Tarnanzug-KZS-Groesse-1-KLMK-2.jpg
    Siatka zaczepia się o wszystkie habazie w okolicy, a że jest to zwykła nitka to bardzo łatwo się pruje itd.

    Drugi raz bym tego nie kupił, tym bardziej że w podobnej cenie były KZM np Modox-u, a wytrzymałość KZM jest większa, bo jest wykonany z jednolitego materiału.
  26. # 26
    To może lepiej mundur OKZK a to KZM jako uzupełnienie na specjalne okazje?