W 2008 r. na Białorusi wprowadzono nowy wzór kamuflażu. Zastąpił on tak. zw. Florę (wz. 1998). Po wprowadzeniu tego kamuflażu białoruskie wojsko dokonało wielki krok z XX do XXI stulecia. W tym samym czasie w armii rosyjskiej wprowadzono bardzo podobny wzór.
Kamuflaż ten potocznie jest nazywany „białoruska cyfra” albo "cyfrowa flora".
Białoruskie wojsko masowo przechodzi na cyfrowy kamuflaż i mundury rip-stop od kilkunastu miesięcy. Wcześniej obowiązywała „Flora”, która i obecnie jest używana w wojsku, ale sukcesywnie się ją wycofuje. Nowe, cyfrowe ciuchy najpierw przetestowano na generałach a później, od pocz. 2009 r. zaczęto wydawać ją żołnierzom. Po raz pierwszy na dużą skalę zaprezentowano ją w maju na defiladzie z okazji rocznicy zwycięstwa w II wojnie. Drobny niepowtarzający się pikselowy wzór prawie idealny w środkowej i północnej Europie, wyraźnie zainspirowany cadpatem i praktyczny rip stop „dla każdego” zostali entuzjastyczne przyjęte w wojsku. W ten sposób białoruska armia dołączyła pod względem umundurowania do najnowocześniejszych sił zbrojnych świata. W świecie ASG nowy wzór również został wysoko oceniony.
Uznaliśmy, że nie będziemy ślepo kopiować wojsko, którego rozwiązania nie do końca nam pasują, tylko stworzymy własny mundur z tej samej tkaniny a będzie on łączył elementy sprawdzone jak na Zachodzie tak i na Wschodzie. BDU, napy, kaptur i tak dalej. Powstał mundur custom.
Istnieje na świecie w trzech egzemplarzach.
autor na zdjęciu.
Po kilku miesiącach na rynku pojawił się wzór kontraktowy
Patrz zdjęcia: http://picasaweb.google.pl/kaczanowski/BiaOruskaCyfra#
Sprowadziliśmy go i używamy na zmianę z custom.
Poza skutecznością w terenie zalesionym, niską widocznością poprzez przyrządy optyczne i w ruchu wzór ten jest słabo widoczny na podczerwieni, co potwierdzają te zdjęcia.
Link do teamu Czarny kot
Nasz białorusko-polski team używa go od początku istnienia i bardzo sobie chwalimy. Czarny kot