• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Nowa wersja artykułu, jest dostępna pod poniższym linkiem:
    AK-74M ICS


    Oryginał:
    Dyskusje na temat czego tak naprawdę AK74M ze stajni ICS'a jest repliką są dosyć burzliwe. Jedno jest pewne, pomimo wielu podobieństw do tytułowego AK74M nie jest to jednak replika tegoż modelu. Powodem, dosyć banalnym, jest brak składanej kolby (mam tutaj na myśli "pełną" plastikową składaną kolbę, a nie kolbę "szkieletową" jak chociażby w AKS74). Produkt ICS'a jest czymś na kształt późnego wariantu AK74, ale kogo tak naprawdę to w sumie obchodzi...

    W pudełku:
    - instrukcja
    - dwa magazynki typu hi-cap
    - wycior
    - narzędzie do regulacji muszki
    - 1000 sztuk kulek 0.2 produkcji ICS'a w buteleczce
    - replika z szyną na montaż boczny

    Wykonanie i konstrukcja:
    Replika wykonana jest solidnie. Wszystko co powinno być metalowe jest metalowe. Plastikowe okładziny są wykonane z nie najgorszego matowego materiału. Przy mocniejszym ściśnięciu potrafią się wygiąć, ale jakoś nie mam im tego za złe. Farba, która pokrywa metalowe części bardzo dobrze się na nich trzyma. Na przykład pomimo dosyć częstej zabawy selektorem ognia (w momencie pisania tego tekstu replika przeżyła około czterech, parogodzinnych "spotkań") dalej trzyma on "czarny fason". Oczywiście widoczne jest wytarcie ale jak na razie nie jest to coś pod postacią srebrnej krechy, tylko raczej czarnego odbarwienia. Zapewne później się to zmieni (i przejdzie w srebro), ale na tym przykładzie chciałem tylko pokazać jak dobrze farba się kryje.
    Po superlatywach pora na wady. Szczerbinka w obu mi znanych modelach ma dosyć (delikatnie mówiąc) irytującą skłonność do "chybotania" się na lewo i prawo (wystarczy ją lekko dotknąć by się przekrzywiła). Body jest wykonane z metalu, ale ... tylko z wierzchu. Tak na prawdę jest ono plastikowe jednak zostało pokryte stalową blachą. Podejrzewam że dobrze to wpływa na wytrzymałość (plastik body jakoś rzadziej pękają niż ZnAl czy inny szajsmetal), jednak pozostawia to pewien niesmak. Stopka od kolby ma niestety tendencje do gubienia się - zdecydowanie wolałbym, gdyby była mocowana na zasadzie wkręcania śrub, a nie "zsuwania" (podobnie jak przy AK z TM). Mój ICS jest z pierwszej serii, która zawiera delikatnie mówiąc parę niedopatrzeń w porównaniu ze swoim "ostrym" odpowiednikiem (kształt rączki pistoletowej, kształt wgłębień po bokach kolby, kształt tłumika płomienia, kształt suwadła i parę jeszcze szczegółów, których nawet nie umiem nazwać). Teoretycznie to detale, ale ich ilość jest niestosownie duża.
    Replikę rozkłada się jak odpowiednik ostry, czyli względnie łatwo i przyjemnie. Szczególną przyjemność zapewniał mi zamek, który w przeciwieństwie do replik TM i CA odchodzi do końca. Niby bajery, ale cieszą. Wielkim plusem jest szyna na montaż boczny w standardzie.

    Piktogramy:
    Replika jest bardzo oszczędna jeśli chodzi o "treści" nam przekazywane za pomocą tekstów na niej zawartych. Jedyne co możemy "odczytać" do znaczek rosyjskiej fabryki Izmasz (jeśli tak to się pisze), pod postacią trójkąta oraz osadzonej w niej strzałki skierowanej w górę. Poza tym na replice znajdują się numery seryjne modelu. W moim przypadku brzmią one "76 2600382", co ponoć oznacza 382 wykonany egzemplarz. Oba te oznaczenia znajdują się z przodu pokrywy po lewej stronie "body" repliki. Po prawej znaleźć możemy jedynie litery AB i OA będące oznaczeniami trybów prowadzenia ognia (wielka szkoda, że zamiast cyrylicy zastosowano "zwykłe" fonty, kolejny "obciach"). Dodatkowo na osłonie spustu, od wewnętrznej strony znajduje się oznaczenie "ICS MADE IN TAIWAN". Co akurat wbrew pozorom nie razi w ogóle, ICS bowiem znalazł dla niego idealne miejsce. Napis odkryty został dopiero przy dokładnych oględzinach repliki i na co dzień nie rzucą się w ogóle w oczy.

    ./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_01.jpg./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_02.jpg./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_03.jpg./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_04.jpg./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_05.jpg./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_06.jpg./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_07.jpg./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_08.jpg./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_09.jpg./uploads/sprzet_ak74m/ak74m_10_compact.jpg
  2. # 2
    Technikalia:
    Replika wyróżnia się bardzo wysoką szybkostrzelnością nawet na baterii 8.4v. Powodem tego ponoć jest bardzo dobry silnik Turbo 2000. W kolejnych egzemplarzach ma on jednak być wymieniony na Turbo 3000 (ma wyższy numerek więc pewnie jeszcze lepszy ;) ). W kolbie bez problemu mieści się bateria 8.4v 1400mAh NiCd. Czytałem wypowiedź użytkownika na forum ArniesAirsoft , który powiadał, że z wysiłkiem, ale jednak upchnął tam baterię 9.6v 3700mAh NiMh. Jednak w przypadku nie grzebania w bebechach repliki (mam tutaj na myśli wymiany sprężyny na silniejszą), to zmiana baterii jest delikatnie mówiąc niepotrzebna.
    Niemiła sprawa wynikła po jakimś czasie użytkowania - nie byłem zadowolony z zasięgu i odesłałem replikę do serwisu, w którym okazało się, że strzela ona z mocą ... 250 FPSów! Prawdopodobnie zostawiłem naciągniętą sprężynę w replice. Zmiana sprężyny na PDI 130% podniosło FPSy do 330.

    Magazynki:
    Przy zakupie repliki dostajemy dwa (tak, dwa) magazynki typu hi-cap. Podobnie jak przy eMkach od ICS'a także te magazynki są nieco dłuższe (o 1-2cm) niż ich inne, airsoftowe odpowiedniki. Przekłada się to głównie na ich pojemność - jest większa o ok 50 kulek (hicap mieści 550 kulek). Jeśli chodzi o estetykę to ich ponadprzeciętna długość jakoś szczególnie nie rzuca się w oczy. Magazynki wykonane są bardzo solidnie (wykorzystano ten sam plastik jak przy kolbie i okładzinach) - porównywałem z magazynkami produkcji STAR i G&P. Dodatkowo można ich używać także w replikach AK produkcji TM. Jednak nie udało się ich wykorzystać przy metalowym body do AK47 produkcji CA, gdyż gniazdo magazynka ... było zbyt ciasne. Prawdziwe problemy z magazynkami zaczynają się, gdy chcemy wyposażyć się w mid lub low-capy. Szczerze NIE polecam magazynków produkcji STAR do tej repliki. Wszedłem w posiadanie (drogą kupna) nowiutkiego magazynka STAR'a typu low-cap stylizowanego na AK74'owego. Nie będę się tutaj rozwodził nad nim, gdyż to nie jest recenzja magazynka, ale mimo moich usilnych starań by go wykorzystać w moim ICS'ie, nie podawał on kulek. Bez jakichkolwiek przeróbek trzeba było naprawdę mocno docisnąć magazynek do body by podawał kulki. Po dokonaniu drobnej modyfikacji magazynek zaczął podawać kulki - jednak nie sprawiło to, że stał się on chociażby o odrobinę ładniejszy. Na szczęście magazynki G&P bardzo dobrze sprawdzają się w replice (trzeba nieco popracować, by "zaskakiwały" w gnieździe, ale naprawdę jest to banalna robota).

    Podsumowując:
    Przy bieżącej sytuacji na rynku, gdy rynek jest nasycony różnymi wersjami AK-74 (podam tylko dwa skrajne przypadki - RK-02 za ok. 500zł, AK-74 z VFC za ok 1600zł), trudno polecić mi tą replikę z czystym sumieniem. Szczególnie, że należy ona do "zabawek" z przedziału cenowego przekraczającego magiczną kwotę 1000 zł (aktualnie kosztuje ok. 1200-1300zł).
  3. # 3
    Mała uwaga - przymocowanie granatnika GP30 od CA wymagałoby modyfikacji albo AK, albo samego granatnika (jego montażu). Lufa pod rurą gazową jest za gruba. Tzn. da się go zamocować (obejmy są wystarczająco szerokie), ale nie pasuje on idealnie, granatnik byłby o jakieś 5mm niżej i nie trzymałby się tak idealnie (przednia obejma powinna się stykać z tym czymś przez co przechodzi wycior) i nie wiem jak by było ze stabilnością takiej konstrukcji. Ale jak dla mnie to w sumie może i dobrze, bo nieco przyciężkie by to już było wtedy.
  4. # 4
    opis aktualizowany, teraz jest zdecydowanie bardziej obiektywny :)
  5. # 5
    Tak wiem, odkopuje tematy sprzed paru miesięcy..
    Mam zamiar zakupić sobie nową replikę i zaintrygował mnie ten model
    Ak-74M ICS
    Mieliście jakieś styczności z tą repliką?
  6. # 6
    Przeniosłem twoją wypowiedź do tematu - recenzji pierwszej wersji AK-74M od ICS.

    Od czasu wydania tej repliki parę rzeczy się w niej zmieniło - np. body ("komora zamkowa") już nie jest z tej plastiku pokrytego stalową blaszką (przynajmniej z tego co mówił jeden ze znajomy, który kupił sobie jakiś czas temu 74M). Wewnętrznie replice pewnie nie można nic zarzucić, natomiast zewn. dalej ma ona wg mnie parę licznych "minusów". Oto parę z nich:
    - strasznie gruby (wizualnie) chwyt pistoletowy,
    - dziwne oznaczenia (romańskie AB i OA, zamiast АВ i ОД),
    - skręcany na imbusy (w czasach konstrukcji VFC stosowanej nawet w "chińczykach" to duży minus),
    - okładziny są w "nietypowym" standardzie, przez co dopasowanie okładzin od ostrego może sprawiać problemy.
    - brzydka szczerbinka,
    - brzydka podstawa muszki,
    - brzydko zamontowany montaż boczny (znowu widoczne imbusy).
    - oznaczenia z 76r., a niby ma być AK74M ;) (jak powinien wyglądać AK74M można poczytać tutaj: http://rusmil.net/forum/discussion/549/czym-sie-rozni-ak74m-od-starszych-modeli/#Item_1 )

    Do plusów natomiast na pewno należy pełnowymiarowa atrapa suwadła. Kolba z dużą ilością miejsca na baterie (porównując do konstrukcji z rodziny VFC). No i wnętrze (chociażby silnik).
  7. # 7
    A AK-74M nie powinien mieć czasem składanej kolby z tworzywa?
  8. # 8
    Powinien mieć, ale to akurat jedna z mniejszych "wad" tej repliki.

    Inne detale cechujące AK74M są wypisane w temacie, który podlinkowałem.
  9. # 9
    Czyli główne jej wady istnieją tylko w wyglądzie zewnętrznym.
    Przynajmniej tak to zrozumiałem.
  10. # 10
    Tak.

    Bo o wnętrzu trudno mi cokolwiek napisać, bo nie śledzę tematu. Zawsze możesz poszukać więcej informacji na WMASGu :)

    A, i gdybyś kupił jednak ICSa, to najlepiej wrzuć jakieś foty, bo kto wie, może niektóre z "wad zewn.", ktorę wymieniłem zostały już naprawione (tylko w sklepie nie zmienili zdjęć).
  11. # 11
    Witam

    Niby najnowszy model z 2008, na mad onionie piszę że
    "Najnowsza seria AK74 z 2008 roku ma oksydowane korpusy tłoczone ze stali"
    LINK
    Czy to prawda?

    Mam zamiar kupić wersję tuningowaną do 380-400fps ze zbrojowni LINK
    Lecz w tym sklepie pisze:
    "Aluminiowy korpus został pokryty stalową wytłoczką co dodatkowo chroni go przed uszkodzeniami."

    Która informacja jest prawdziwa.
    A może w każdym modelu z tych sklepów jest inny korpus?
  12. # 12
    Nie ważne co, jest co. Ważne co na pudelku napisał producent.
  13. # 13
    Od dawna nie używa się "n" do oznaczania szyn, bo od paru ładnych lat szyny są w standardzie. Więc sklepy, zapewne nieświadomie, podają poprawną nazwę ;)
  14. # 14
    Baju - To akurat nie ma znaczenia. ICS wszystkie swoje pełnowymiarowe kałachy nazywa AK74M (nawet te z drewnem). Zbrojownia po prostu zmieniła nazwę.
  15. # 15
    Autor cytatu: baju123Może i to niema znaczenia, ale nazwy się nie pokrywają. Na madonion błędne oznaczenie AK-74m, a powinno być AK-74(właściwie AK-74n bo jest szyna), ponieważ kolba nie jest składana, na zbrojowni też nie jest wszystko ok bo również jest szyna, ale chyba żaden sklep nie dodaje "n" za szynę...


    Mnie tam niewiele obchodzi nazwa, wiem tyle że te repliki są takie same.
    Chodzi mi o korpus, body czy jak inaczej można to nazwać.
    •  
      Foox
    • 2009-09-07
    # 16
    Autor cytatu: baju123Na madonion błędne oznaczenie AK-74m, a powinno być AK-74(właściwie AK-74n bo jest szyna), ponieważ kolba nie jest składana, na zbrojowni też nie jest wszystko ok bo również jest szyna, ale chyba żaden sklep nie dodaje "n" za szynę...

    Swoją drogą, to jedyny Kałasz z N w nazwie to AKMSN, przy reszcie nie nie dawano N do nazwy.
  16. # 17
    Autor cytatu: Foox
    Swoją drogą, to jedyny Kałasz z N w nazwie to AKMSN, przy reszcie nie nie dawano N do nazwy.

    Mylisz się.
  17. # 18
    Dziękuję za rozwiązanie kwestii oznaczeń, ale czy może mi ktoś odpowiedzieć na moje pytanie?
    •  
      Foox
    • 2009-09-07
    # 19
    O tym N to informacja potwierdzona w wojsku. Oficjalne AKMSN miał tylko N w nazwie, reszta ma to N nie oficjalne.
  18. # 20
    Autor cytatu: FooxO tym N to informacja potwierdzona w wojsku. Oficjalne AKMSN miał tylko N w nazwie, reszta ma to N nie oficjalne.

    Czy wiesz w ilu armiach świata używane są karabinki projektu Kałasznikowa?
    Chyba, że oficjalne wojskowe instrukcje kłamią.

    Inna sprawa, że temat jest o czymś innym.
  19. # 21
    Autor cytatu: AzathothDziękuję za rozwiązanie kwestii oznaczeń, ale czy może mi ktoś odpowiedzieć na moje pytanie?

    Kolega miał ICSa. Korpus reagował na magnes, więc to stal, ale z tego co słyszałem w ICSach tylko wierzch korpusu jest pokrywany tym metalem, a pod spodem jest coś innego.
  20. # 22
    Dziękuję Kamil, spośród wielu postów twój dopiero odpowiada na moje pytanie ;)
  21. # 23
    W związku z tym, że poszukuje repliki AK-74M natrafiłem na replikę AK-74M ICS http://www.madonion.eu/AK74M_z_kolba_lamana_p17.html . Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z repliką? Jak dobrze odwzorowuje oryginał? Czy warto dalej szukać AK-74M czy może kupić ICS'a?
  22. # 24
    Nie ma bulbulatorów ;)
  23. # 25
    Przeniosłem twoje pytanie do istniejącego tematu o AK-74M od ICSa.

    Moim zdaniem obecnie produkowany model i tak ma za dużo odstępstw od oryginału. Wg mnie lepiej kupić chinolca (DBoys / CM) i zaoszczędzone fundusze przeznaczyć na dopieszczanie brakujących detali (np. wymiana podstawy muszki i tłumika płomienia na poprawne).