• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Ostatni w ramach wakacyjnych wojaży razem z paroma kolegami z forum byliśmy w Budapeszcie, gdzie odwiedziliśmy "House of Terror Museum". Jest to muzeum umieszczone w budynku, w którym wpierw znajdowała się siedziba węgierskiej partii faszystowskiej (zwani "Strzałokrzyżowcami" od przyjętego przez nich symbolu), a później węgierskiej partii komunistycznej. Tematem przewodnim jest (jak sama nazwa wskazuje) terror, który obie te organizacje wprowadzały na Węgrzech.

    Na zwiedzających czekają cztery piętra budynku do zwiedzenia. Zwiedzamy od góry (2giego piętra, na trzecim są "tymczasowe ekspozycje") poprzez pierwsze, później zjeżdżamy do piwnicy i wychodzimy na poziom "wyjściowy" (parter), na którym to w sumie pozostaje jedynie czołg do podziwiania (no i księgarnia z paroma suwenirami).

    Całość jest przedstawiona w bardzo interesujący sposób - jest bardzo dużo materiałów filmowych (puszczanych na licznych ekranach telewizyjnych), a dla chcących bardziej się zgłębić w sprawę w prawie każdym pokoju przygotowano ulotki z tekstem na temat przewodni przedstawiony w danym pomieszczeniu (czy to propaganda, kwestie traktowania więźniów, czy też "wybory" w nowych komunistycznych Węgrach). Ulotki w dwóch językach do wyboru - angielskim albo węgierskim.

    Szczerze polecam tam zajrzeć, jeśli będziecie mieli okazję zawitać do Budapesztu.
    http://www.terrorhaza.hu

    Jeśli ktoś był w jeszcze jakimś muzeum, które jego zdaniem warto odwiedzić (czy to w kraju, czy to za granicą), to piszcie.

    PS. Wrzucam parę zdjęć ze strony Muzeum, ale mam nadzieję, że później jeszcze coś wypłynie z samej wizyty w środku (można było robić zdjęcia bez flasha).

    Załączniki:

    • 11.jpg
    • 55.jpg
    • 25.jpg
    • 23.jpg
    • 20.jpg
    • 09.jpg
  2. # 2
    Tutaj moje skromne kilkanaście zdjęć.
    https://picasaweb.google.com/kowalczyk.kam/HouseOfTerror?authkey=Gv1sRgCJnM_66ptJ-KOA

    No i polecam Kazikowi (i nie tylko) po raz kolejny Muzeum Powstania Warszawskiego. Styl ekspozycji jest dosyć podobny do tego z HoT, co może zainteresować również tych, którzy nie przepadają za tradycyjnymi muzeami.
  3. # 3
    Co prawda nie byłem w nim, ale ze zdjęć wydaje się dosyć ciekawie zrealizowane - muzeum w twierdzy w Brześciu (Białoruś):
    http://yonen.livejournal.com/45532.html
    Nie ma może takiego natłoku multimediów jak w Domie Terroru, ale wizualnie stoi na wysokim poziomie (albo dawno nie chodziłem do muzeów i te nieco ładniejsze robią na mnie po prostu wrażenie).

    I nawet całkiem blisko granicy :-)
  4. # 4
    Pejdż łos not fałnd :(
  5. # 5
    Link poprawiony w oryginalnym poście.
  6. # 6
    To może i ja polece kilka muzeów.
    Póki co Mało ich zwiedziłem we Francji ale od niej może zaczne. W Audinghen znajduje się ciekawe muzeum bodajże "Batterie Todt", całkiem sporo broni ręcznej, pare pojazdów, dział i to co najciekawsze czyli niemieckie działo kolejowe:)
    Kilka fot...:
    https://picasaweb.google.com/blackm16/BelgijskieAirshowOrazNordPasDeCalais

    Belgia:
    Bodaj Królewskie muzeum w Brukseli, całkiem ciekawe jednak skupione czasowo głównie na wojnach napoleońskich. Bardzo dużo broni białej, pare czołgów (IS-3!!!!piękny poprostu:)) kilkanaście samolotów, a także ładniutkie mi-24. Ogółem jest trochę tego wszystkiego a jak komuś mało to obok jest muzeum motoryzacji i hmmm chyba sztuki:)
    https://picasaweb.google.com/blackm16/Bruksela

    La gleize- malutka miejscowośc w ardenach gdzie ulokowane jest równie malutkie muzeum poświęcone ofensywie niemieckiej w 1944, a obok sobie stoi Tygrys Królewski :)

    Bastogne- Muzea co 15 metrów, do tego co kawałek jakiś sherman sobie stoi.

    Twierdza Eben emael, byłem.....obok gdyż otwarta jest z tego co pamiętam dość nie często i niestety nie mogłem jej zwiedzić a z zewnątrz potrafiła zaciekawić.

    Holandia:
    Breda- malutkie muzeum poświęcone maczkowcom i "Polska pantera" czyli zdobyczna pantera która pełni rolę pomnika bodaj na koncu ulicy poświęconej generałowi Maczkowi. Muzeum nie jest często otwarte... ale czołg zawsze mozna obejrzeć:)

    Den Helder- muzeum marynistyki pare żaglowców (najciekawszy słyszałem że splonał z 2 lata temu a szkoda gdyż był cudny:/)
    i innych "łódek" do tego troche broni, torped, dział itd i to co najlciekawsze czyli okręt podwodny:) Mozliwość "popaczenia" sobie przez peryskop- bezcenne:)

    Niemcy:

    Muzea motoryzacji i techniki w Sinsheim i Speyer. Duuuuuuużo gratów:) Od naprawde pieknych aut po silniki z łodzi podwodnych, czołgi (jak się wrzuci jakies tam drobne to pantera zaczyna się ruszać, fajny smaczek dla fanów tanków), broń ręczną, samoloty (np: concorde, Tu-144) i dużo dużo więcej:)

    Munster- i to co najciekawsze jak dla mnie :D Mieści się tam muzeum broni pancernej, ponad 100 sztuk robi wrażenie, od I wojennych gratów, przez II wojenna myśl techniczną (znowu np: tygrys królewski, jagdpanther itd) po współczesne czołgi jak Leopard 2A4, t-72. Jest tam całkiem sporo ruskich czołgów co jest fajnym uatrakcyjnieniem, a także dość pokaźna kolekcja broni ręcznej w tym SWD oraz kilka różnych odmian AK. Jak dla mnie najlepsze muzeum, może nie najciekawszy wystrój itd ale eksponaty robią swoje, szczerze polecam!

    O muzeum lotnictwa w Krakowie czy muzeum Wojska Polskiego w Warszawie chyba pisać nie musze?:)

    Jeżeli jest ktoś zainteresowany to chętnie wrzuce zdjęcia z pozostałych muzeów na forum, poprostu nie chciało mi się ich wszystkich umieszczać.....ale itak musze to w końcu zrobić.
    Przepraszam za błędy :/
  7. # 7
    Foty zawsze mile widziane :-)
  8. # 8
    Zwłaszcza ciekaw jestem muzeów w Niemczech, bo jeżdżę tam do rodziny co jakiś czas i mogę ich zmolestować żeby mnie zawieźli tu i tam :)
  9. # 9
    Spoko, jutro powinienem mieć trochę więcej czasu to postaram się wrzucić to co mam na dysku:)