• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    witam
    czy mogę się dowiedzieć na temat WAI ( białe z czerwoną gwiazdą i czerwonym paskiem w około hełmu i ich hełmów byłem ostatnio w Rosji i widziałem Afgańskie wersje po 20000 RUB (2000 zł) co to była za formacja i co należało do ich obowiązków
    pozdrawiam

    Załączniki:

    • dscf2048.jpg
  2. # 2
    Wydaje mi się, że takie hełmy nosił radziecki oddział żandarmerii zajmujący się kontrolą ruchu drogowego. Widziałem kilka wersji malowania: z pustą gwiazdą tak jak na zdjęciu powyżej, pełną, i z literą P w środku.

    Nie wiem jak to się nazywało za sojuza, ale teraz analogiczna jednostka, należąca do MWD nazywa się GAI.
  3. # 3
    Tak, to hełm WAI (Wojennaja Awtomobilnaja Inspekcija). Formacja powołana rozkazem nr 0101 z sierpnia 1942 r. Istnieje do dziś. Natomiast GAI to Gosawtoinspekcija (Gosudarstwiennaja Awtomobilnaja Inspekcja), czyli coś w rodzaju milicji drogowej. Powstała w 1936 r. i wchodziła w skład Robotniczo-Chłopskiej Milicji NKWD ZSRR. Istnieje do dziś.

    Pozdrawiam.
  4. # 4
    dziękuję
    to znaczy jest to jednostka kontroli ruchu drogowego... ale czy zalicza się do żandarmerii wojskowej i czy ma zadanie takie jak ona ? i gdzie mogę znaleźć temat który mnie interesuje czyli ŻW ZSRR... :)
  5. # 5
    Autor cytatu: palladi gdzie mogę znaleźć temat który mnie interesuje czyli ŻW ZSRR... :)


    Nigdzie, bo takiej formacji w ZSRR nie było :) WAI zajmowała się tylko regulacją wojskowych kolumn i innych kwestii związanych z wojskowym ruchem drogowym. WAI nie miała uprawnień dochodzeniowych. Żołnierze w niej służący wywodzili się w dużej mierze z wojsk samochodowych AR.
  6. # 6
    A to to jest "afgańska wersja hełmu WAI"?
  7. # 7
    kto zajmował się utrzymaniem porządku w AR .....
  8. # 8
  9. # 9
    no to WAI przejęła nowo powstała rosyjska ŻW
  10. # 10
    kontrola i regulacja przepływu pojazdów wojskowych w Pojazdy wojskowe Inspektorat

    źródło - http://ru.wikipedia.org
  11. # 11
    Temat stary, ale że ostatnio trochę go postudiowałem (kilka miesięcy przeszukiwania internetu, setki przeczytanych dokumentów i tysiące przeanalizowanych zdjęć) więc dla rozjaśnienia tematu osobom zainteresowanym trochę wyjaśnię. Rozkaz nr 200 oraz załączniki do niego mówią że sprzęt WAI dla żołnierzy ma zapewnić komendant WAI. Mundury, odznaki, specjalne pasy i inny sprzęt fabrycznie wyprodukowany pobierano z magazynów armii do poszczególnych jednostek. Sprzęt nie produkowany fabrycznie komendant WAI w danej jednostce musiał wyprodukować/przystosować we własnym zakresie. Początkowo adoptowano białe pasy, kabury i koalicyjki od orkiestr czy mundurów paradnych, samemu produkowano odblaski na mundur (z światełek odblaskowych rowerowych czy samochodowych), używano czarne mundury pancerniaków itp. W miarę produkowania fabrycznie przygotowanych elementów wyposażenia WAI zastępowały one samoróbki - stąd taka różnorodność wyposażenia żołnierzy na zdjęciach. Jednakże hełmy WAI od samego początku do końca nie były produkowane fabrycznie i początkowo zielone z czerwoną gwiazdą i pasem w białych obwódkach poprawiajacych widoczność a później zgodnie z rozkazem 200 białe z czerwoną gwiazdą i pasem były malowane we własnym zakresie na terenie danej jednostki która miała służbę WAI poprzez przemalowywanie posiadanych przez jednostkę standardowych hełmów a których w magazynach było pełno. Załącznik do rozkazu 200 mówił że hełm ma być biały, gwiazda w kolorze czerwonym ma mieć 7 cm wysokości, być umieszczona na środku 5 cm nad krawędzią hełmu a wokół hełmu ma być czerwony pas o szerokości 5cm. I to wszystko na temat malowania hełmu. Dowódca wybierał jakiegoś zdolniachę z jednostki i kazał mu hełm pomalować według tych wytycznych. Załącznik do rozkazu 200 mówi "pas wokół hełmu" ale nie precyzuje na jakiej wysokości, przerywany czy nie, przy gwieździe zakończony płasko czy po ukosie itd. Do tego niektórzy próbowali to tak jak początkowo ja robić według szablonu. Proponuję wam wyciąć prosty pasek papieru szerokości 5 cm i długości ok.50 po czym owinąć go wokół hełmu nie zaginając go w kanciki i zachowując wszędzie równe 5cm i jednakowy odstęp od dołu hełmu - nie da się :-) Przyklejając taki szablon z papieru gdy zacznie się od gwiazdy to wychodzi z tyłu hełmu poza jego dolną krawędź. Szablon był więc cięty na kilka fragmentów i przyklejany w kawałkach co dawało efekt przerw lub nie był malowany z tyłu hełmu przez co nie dochodził dziwnie w dół. Paski przy gwieździe zaczynały się prosto, ukośnie lub z wcięciem na środku tak aby zachować zbliżony odstęp od góry i dołu gwiazdy. Do tego w różnych jednostkach stosowano różne hełmy, a "malarze" dostawali różne gatunki i odcienie farb w zależności co "zorganizowano" w jednostce. Również mocno obite czy korodujące hełmy zastępowano pomalowanymi nowymi egzemplarzami co na przestrzeni lat i roczników poboru dawało że nawet w obrębie jednej jednostki zdarzały się różne sposoby malowania hełmów co widać na zdjęciach stojących obok siebie żołnierzy. Stąd tak wielka różnorodność malowania hełmów i praktycznie w miarę podobne trafiały się tylko na terenie danej jednostki. Mam zdjęcie w kolekcji z magazynu jednej jednostki gdzie na ok.50 leżących hełmów od razu doliczyłem się 7 odmian malowania i to o bardzo znacznych różnicach. Tak więc co malarz i jego zdolności taki wychodził hełm. Nie da się więc praktycznie stwierdzić który hełm jest autentyczny a który podróbka. Jak będą zainteresowani tematem to mogę ciągnąć dalej ustalenia co do wyposażenia WAI.
  12. # 12
    Po ostatnim Rekonie gdzie nasze umundurowanie WAI zrobiło dużą furorę namówiono mnie do założenia strony poświęconej WAI. Tak też uczyniłem i zapraszam do oglądania i wymiany doświadczeń oraz informacji na FB https://www.facebook.com/pages/WAI-Wojennaja-Awtoinspekcja-%D0%92%D0%90%D0%98-%D0%92%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F/376699032526292?ref=aymt_homepage_panel . Jak ktoś coś ma na ten temat to proszę również się podzielić na tej stronie lub bezpośrednio do mnie na maila.
  13. # 13
  14. # 14
    Jakie wrażenia po obejrzeniu strony? Interesuje kogoś ten temat? Na dniach po zakończeniu działu motocyklowego przejdziemy do zdjęc z samochodami WAI, później będzie Afganistan WAI, a dalej inne kraje socjalistyczne, wyposażenie itd. Staramy sie zachować jakąś kolejność aby nie dublować materiałów. Jeżeli strona podoba się to prosimy o polubienie i rozreklamowanie wśród znajomych związanych z tematem CA i WAI.
  15. # 15
    No ciekawe, Życzę dalszego rozwoju strony.