• Kategorie

Подобные

Podobne

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Czy ktoś mógłby mi coś powiedzieć o tym karabinku? Nie chodzi mi o dane techniczne, bo te posiadam, ale kiedy i kto tego używał? Czy jest dalej w użyciu w Rosji? Zaprojektowany został dla załóg czołgów i helikopterów, ale jakoś na zdjęciach nie mogę się go doszukać.
  2. # 2
    Kamilowi chodzi o zdjęcia AKMSU w użyciu (a nie samej broni), a takich prawdę mówiąc nigdzie nie widziałem. Przynajmniej nie w rekach radzieckich wojaków.
  3. # 3
    Święty, chodzi ci o takie coś co wygląda w przybliżeniu jak AKS74U z kolbą od AKMS'a i na pocisk 7.62x39?

    Z tego co mi się udało dowiedzieć o tym 'cudzie' techniki, to jest to produkcja Węgierska (mogę się mylić) i tylko tam występował/występuje. Kiedyś ma militaryphotos trafiłem na fotkę gościa z ichniej ochrony rządu z tym karabinkiem (w wątku o ludziach ochrony rządu).
  4. # 4
    Zaprojektowany został dla załóg czołgów i helikopterów,

    A ja czytałem ze zaprojektowany specjalnie dla WDW i jednostek specjalnych.

    http://i19.tinypic.com/87bsi75.jpg

    Z tego co mi się udało dowiedzieć o tym 'cudzie' techniki, to jest to produkcja Węgierska (mogę się mylić)

    Zapewne masz na myśli rumuńskiego AIR ale ten ma kolbę prętowa składaną na bok jak wz.88.

    Jedyna fotka jaką mam to na "wystawie" gdzieś w lokalnym sklepie w arabowie :)
    piąty z lewej:
    http://i18.tinypic.com/7ydngn7.jpg
    ma zmienione łoże

    pzdr
  5. # 5
    Właśnie nie, to co zwróciło moją uwagę to właśnie ta kolba, składana jak w AKS/AKMS...
    http://www.tucsonpictures.com/images/src/19CE2-00-6-14-07-056.jpg
    O właśnie tak wyglądało to o czym mówię (z tym że tu piszą że to Jugosłowiańskie).
  6. # 6
    "A ja czytałem ze zaprojektowany specjalnie dla WDW i jednostek specjalnych."

    Info wziąłem z książki "Broń systemu Kałasznikowa" Johna Waltera. Tylko że przeinaczyłem. Nie dla pilotów helikopterów, ale przede wszystkim dla załóg wozów bojowych i transporterów opancerzonych. Podobno alternatywą był jakiś projekt Simonowa (z tego co widzimy AKMSU też nie zdobyło jakiejś szalonej popularności).

    "Święty, chodzi ci o takie coś co wygląda w przybliżeniu jak AKS74U z kolbą od AKMS'a i na pocisk 7.62x39?

    Z tego co mi się udało dowiedzieć o tym 'cudzie' techniki, to jest to produkcja Węgierska (mogę się mylić) i tylko tam występował/występuje. Kiedyś ma militaryphotos trafiłem na fotkę gościa z ichniej ochrony rządu z tym karabinkiem (w wątku o ludziach ochrony rządu)."

    Broń jest na 100% rosyjska i była produkowana w Tule (tylko właśnie nie wiem kiedy skończono produkcje, bo to, że tego już się nie robi w Rosji, jest prawie pewne).

    To co jest na zdjęciu, to prawdopodobnie jugosłowiański Model 64A lub Zastava M92. Ta pierwsza ma charakterystyczny chwyt pistoletowy, taki jak to coś powyżej. No i te okładziny coś mi nie pasują dla AKMSU.

    edit
    Kurna, google jest głupie i nie rozumie różnicy między aks74u a akmsu i wszystkimi jej odmianami :/ Muszę poszukać po jakiś prywatnych galeriach.
  7. # 7
    http://picasaweb.google.pl/magdalen22/HANDGUNS02#5335009895602797698
    zgadza się- AKMSU to konstrukcja radziecka. Produkcja nie trwała długo ponieważ broń się nie sprawdziła. Podobno strasznie "kopała" i "pluła ogniem"
  8. # 8
    Necropost!

    Wszystkie zdjęcia AKMSU jak krążą po sieci to zdjęcia jednego egzemplarza, do którego dostęp ma Stottman, który te zdjęcia wykonał. Świadczy o tym charakterystyczna "plama" na dolnej okładzinie przedniej, widoczna tutaj:
    ./uploads/sprzet_akmsu/__stottman_AKMSU_02.jpg ./uploads/sprzet_akmsu/__stottman_AKMSU_01.jpg
    Wg niego (a ma on raczej opinię eksperta w tych sprawach) jest to dzieło pakistańskiej myśli technicznej, wykonanej w jednym z licznych tamtejszych warsztatów. Wątpliwe bowiem, aby istniał jeden jedyny egzemplarz tej broni na całym świecie (i nie był on przy tym w żadnym z Rosyjskich muzeów).
    Gdyby był to prototyp to najprawdopodobniej numery seryjne nabite na wszystkich częściach byłyby zgodne, co nie ma tutaj miejsca.
    No i co najważniejsze - komora zamkowa nie jest radzieckiej produkcji, układ kołków oraz sposób zamocowania osłony spustu (na jeden kołek zamiast dwóch) jest charakterystyczny dla AK produkcji chińskiej.

    Informacja zaczerpnięte z RA od FW200 ( http://www.red-alliance.net/forum/index.php?topic=11105.msg146160#msg146160 ).
  9. # 9
    Znaczy że co? Że taki model AK nie istnieje? To skąd się wziął choćby w książce, której skan powyżej wrzucił Saperski? Akurat o AKMSU słyszałem ze źródeł przedinternetowych, więc raczej mało wiarygodna jest dla mnie teoria anonima z RA.
  10. # 10
    Autor cytatu: KamilZnaczy że co? Że taki model AK nie istnieje?
    Istnieje w jednym egzemplarzu.

    Autor cytatu: KamilTo skąd się wziął choćby w książce, której skan powyżej wrzucił Saperski?
    Nie wiem.

    FW200 i Stottman (który twierdzi to samo) to nie anonimy :)
    edycja: Z resztą nawet jakby założyć, że to anonimy, to fakt użycia CHIŃSKIEJ komory zamkowej, świadczy o tym, że coś jest nie tak.
  11. # 11
    Kazik, sprawdze to na rosyjskich portalach. Lub na stronie samego Kałasznikowa
  12. # 12
    chinska komora zamkowa ma inne ulozenie nitow obsady lufy, ciekawi mnie po jednym nicie na kabłąku przy zatrzasku magazynka
  13. # 13
    AKMSU to tak egzotyczny temat, że niestety sama rosyjskość źródła nie gwarantuje jego pewności ;-) W końcu w książce też niby o nim pisano.
  14. # 14
    Autor cytatu: kazikAKMSU to tak egzotyczny temat, że niestety sama rosyjskość źródła nie gwarantuje jego pewności ;-) W końcu w książce też niby o nim pisano.

    W języku ojczystym producenta zawsze wiecej sie dowiedziec mozna.
    Ale skoro mówisz ze "sama rosyjskość nie gwarantuje pewności" to ten AKMSU staje sie jakims nonsensem
  15. # 15
    panowie, z wikipedii rosyjskiej, (nie tylko oczywisciei z wielu innych) wynika, iz nigdy nie postapil oficjalnie na uzbrojenie Sil Zbrojnych ZSRR. Rok produkcji 1959.
    Był skonstruowany dla jednostek VDV i specgrup. Ale nie znalazl zwolenników w Wojsku.
    Kazik, mam nadzieje iz to dla Ciebie material wiarygodny -rosyjska wikipedia

    /lh/photo/1tBb_BzdsxkZwiOkbKFGDA?feat=embedwebsite



    /lh/photo/jkc8ma8_ZbxlOiwmAgbH2w?feat=embedwebsite
  16. # 16
    Średnio wiarygodny.

    Szczególnie, że egzemplarz, który jest na wszystkich zdjęciach ma bicia z 77r.

    PS. 59 to data rozpoczęcia produkcji AKM.
  17. # 17
    No wybacz, ale jezeli uwazasz iz rosyjskie żródla sa niewiarygodne w informacji ku własnemu uzbrojeniu, to gratuluje absurdu.
    Nie rozumiem, czemu kierujesz swe czerpanie wiedzy ze zródel zachodnich... Gdzie zaczęstuje fakty gryza sie ze soba.
    Pytanie teraz, jakie zródło dla Ciebie jest wiarygodne??
  18. # 18
    Źródło jak źródło, wiadomo, że na wiki zdarzają się wpadki. Gdzie indziej też (nie tylko na stronach www, ale i w materiałach drukowanych w stylu prasa / książki).

    Ale po prostu historia nie bardzo się trzyma kupy (59r, limitowana produkcja, jedyny egzemplarz 77r będący składakiem różnych części).
  19. # 19
    O ile ta cała teoria mnie nie przekonuje, to niestety Wikipedia też nie. Rosyjsko czy innojęzyczna jest to dalej wikipedia, gdzie każdy może napisać co mu się żywnie podoba, bez jakiejkolwiek kontroli.

    Ja szukam dalej (też na rosyjskich stronach).
  20. # 20
    Napisz mi gdzie jest tylko 77г.в??
    Z tego co pamietam, to oddali ich czołgistam. pojedynczym jednostkam.
    Bo nie sprawdzali sie w walkach. Za mocny nabój- 7,62x39 tak rzucał karabin przy strzelaniu, ze celnośc była do kitu. Seriami- przegrzewala sie lufa, i karabin pluł. jedynie pojedyńczo jakos dawało sie z niego strzelać. Ale strzelanie pojedynczo jest nonsensem dla AK.
  21. # 21
    Na zdjęciu Stottmana widać wyraźnie 1977.
  22. # 22
    naprawdę, prosze mi wybaczyc, ale zadajcie sobie pytanko- czego wy szukacie? Znajdziecie przypadkiem jakis wyjątek czegos, gdzieśtam, i co? Bedziecie uwazać za zródlo wiarygodne??? To jakis absurd. panowie.
    odpowiedz prosta, skoro nie sprawdzał sie to i produkowanie nie mialo duzego sensu. tak? Czy chcecie wbrew wiekszosci zródeł udowadnic tu na forum ze produkcja byla masową, i ktos je uzywał masowo?
  23. # 23
    Autor cytatu: kazikNa zdjęciu Stottmana widać wyraźnie 1977.


    Czego ? God wypuska? Czyli rok produkcji?
    Z tego co czytam rosjanie uwazaja tego goscia za zachodniego eksperta. Prawda. Ale wątpie iz w tam tych latach ten gośc swobodnie jeżdzil po ZSRR i pisał o broni radzieckiej.
    Do tego, i tu chce zwrócic uwage na pewna rzęcz: w zsrr tak i w Rosji kazda nowa rzecz po wynalezieniutrafiała na rynek po wielu latach biurokracji. Byc moze temu karabinu akurat zdjecia robili w 77roku.
  24. # 24
    Antoni, nie rozumiesz. Ja twierdzę od dawna, że AKMSU był wyprodukowany w niedużej ilości i wycofany. Dlatego też, że nie był popularny, w internecie zachowało się zdjęcie tylko jednego egzemplarza (co nie jest 100% potwierdzone, bo dużo tych zdjęć nie przejrzałem). Nie wydawałoby mi się to dziwne, gdyż istnieje wiele sprzętów, które są nam znane tylko z kilku zdjęć, mimo że były używane przez wojsko.
    Na potwierdzenie swojej tezy, że AKMSU jest tworem radzieckim, jest chociażby powyższa książka Saperskiego, która wygląda mi na twór nieco starszy niż te zdjęcia w internecie.
    Problemem jest to, że nie mogę znaleźć za wielu źródeł które mówią o AKMSU, a wikipedię z góry zaliczam do mało wiarygodnych (równie dobrze, ten tekst mógł być przepisany z zachodniego źródła, tego nie wiesz). No i rzeczywiście na komorze zamkowej tego AKMSU jest rok 77, co nie przesądza o całej sprawie. Może i jest to twór bliskowschodni, ale równie dobrze, mógł on być poskładany na wzór radzieckiego oryginału. I tego chcę teraz dowieźć.
  25. # 25
    czyli Tobie chodzi o zastosowanie tego karabinu w jakichs konfliktach???
    tzn uzywanie?
    Ale na łogikę, jezeli ten karabin był porazka w produkcji AK, to i znależć zródło bedzie cięzko
    A co do zdjęcia... to tez krązy w necie

    Aha, Kamil, na rosyjskich portalach,forach ludzi równiez pasuja przed tym tematem. Równiez sa opinie, iż nie ma zadnych dodatkowych informacyj, po za osiagami technicznymi.
    jak dasz rady Kamil przeczytaj ten wątek: http://talks.guns.ru/forummessage/36/360888.html
  26. # 26
    Jeszcze raz:
    Nie pytam się gdzie go używano, bo wiem, że raczej nigdzie. Ja tylko podtrzymuję teorię, że AKMSU został zaprojektowany i wyprodukowany w ZSRR, nie ważne w jakiej ilości, ale że była to produkcja seryjna.
    W przeciwieństwie do tego, stoi teoria Stottmana, który twierdzi, że takiej broni seryjnie nie było, tylko jakiś kreatywny Pakistańczyk zdziełał sobie takiego jednego w warsztacie i więcej egzemplarzy nie ma.

    edit
    Przeczytałem też powyższy wątek, ale za wiele tam nie ma, no i jeszcze niektórzy gadają straszne bzdury, myląc AKMSU z produkcjami jugosłowiańskimi.
    Ale dobry był komentarz na temat wikipedi, który dobrze oddaje stosunek do tego "źródła informacji".
    От автора: ссылаться на Вики, ИМХО, не серьезно. Особенно русскоязычный.
  27. # 27
    Co do bzdur o jugoslowiańskich kopiach, to mnie to tez rozbawiło.
    ja rozumiem o co Tobie chodzi, i zasadniczo twierdze to samo oprócz tego ze byla to produkcja seryjna. na to nie widziałem zadnej ssyłki, i watpie ze znajde. Bo skoro karabin nie sprawdza sie w warunkach bojowych, nie jest celny przy oddaniu strału serią, to sens produkcji jest?

    Radze Tobie Kamil, pójśc na strzelnicę, wypalić pod rząd, czyli jednym tchem 4-5 magów ostrej zz AKS i zobaczysz, jak sie pluje karabin, gdy rozgrzewa sie lufa. Tak samo było z AKMSU. Do tego dodaj, ze pzry strale seria tak walilo w ramie ze po dwoch pierwszych kulach, karabin wyrywalo z rąk. Mysliśz ze przy czym takim zostawią karabun na uzbrojeniu??/ na łogikę.
    Dlatego twierdzę iz seryjnie go nikt nie produkowal i jezeli pojawialy sie pojedyncze sztuki za granicą, to ... nawet tego nie w stanie wytłumaczyc. Wiesz ile Państw produkowalo AK? Legalnie, i na licenzji?
    Kiedyś pod Gudermiesom, udalo mi sie natrafic na parodję chinska AKM. Plula juz na drugim magu. Strzelanie z takiej broni, to koszmar. Ale oszczendność: tylko po 2-3 kuli na raz.
  28. # 28
    Pisząc "seryjna", mam na myśli, że wyprodukowano kilkadziesiąt/kilkaset (?) egzemplarzy (czyli mało), które później testowano w różnych jednostkach. Oczywiście po tym jak broń się nie sprawdziła, to seria się szybko skończyła.
  29. # 29
    Autor cytatu: KamilPisząc "seryjna", mam na myśli, że wyprodukowano kilkadziesiąt/kilkaset (?) egzemplarzy (czyli mało), które później testowano w różnych jednostkach. Oczywiście po tym jak broń się nie sprawdziła, to seria się szybko skończyła.


    No, i tu z Toba sie zgadzam. Gdzies, ale nie pamietam gdzie, widzialem ten sprzęt u czolgistów.! A im jak wiadomo, bardzo bron nie jest potrzebna.
    Pisząc ten post, siedzi mi w glowie, gdzie ja to mogłem widziec... Ale widzialem na 100%.

    A co do tej ksiażki Saperskiego, Panowie... przyjzyjcie się. Napisano AKMSU (Rossja)
    Absurd. Książka nowa. Inaczej napisano byłoby AKMSU (CCCP).
    To równiez moze byc żródlo nie wirygodne Kamil,bo. wydanie tej Książki- to są nasze czasy.