• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Poszukuje wszelkich info n/t tego radia oraz skanów lub zdjęć jego instrukcji
  2. # 2
    http://tehnodoka.ru/prd/r-392.php

    edit: sorry, ale widzę, że tam ściąganie jest płatne, kiedyś było za darmo, poszukam z innej strony.
  3. # 3
    Zapewne znasz bo pochodzą z pierwszych stron przy wyszukiwanym haśle Р-392/А
    'tłumaczenie' itp itd nie moje
    Parametry R-392
    Wojskowa UKF-ЧМ радиостанция "Р-392/А". Оршанский завод "Красный Октябрь". Разработка 1982 года.
    Radiostacja ''Р-392/А'' przeznaczona dla simpleksnojgo łączenia na 6 fiksowanych częstotliwościach w pasmie 44...50 MHz
    ma kodowanie rozmowy inwersją, tlumik halasów.Z typowa antena, na otwartej przestrzeni, łacznośc do 7-10 km. Akumulator 10-NKGC-1D, dje ciągłoścprzacy na odbiorze do 10 godzin, na nadaniu 1 godzine..
    Trwalość nadania, nie moze byc dluzsza niz 5 minut. Приёмная часть радиостанции ''Р-392/А'' собрана по супергетеродиной схеме, с двойным преоб-
    разованием частоты. Первая ПЧ радиостанции равна 13 Mгц, вторая ПЧ - 1,6 Mгц. Чувствительность радиостанции 0,5 мкВ.
    Выходная мощность передатчика не менее 1,5 Вт. Модуляция частотная, с девиацией - 5...10 КГц. Питается радиостанция от
    штатного аккумулятора или другого источника, напряжением - 12,6 вольта. Приёмник радиостанции в режиме шумоподавле-
    ния потребляет ток около 40 мА. Передатчик потребляет ток 500 мА. Диапазон рабочих температур -50/+50°C. Габариты ра-
    диостанции 145х60х235 мм, вес комплекта 3,3 кг. Станция с индексом ''А'' работает на других частотах в этом же диапазоне.
    ____________________________________________________________________________________________
    Диапазон рабочих частот 44-50 MHz
    Число фиксированных каналов 6
    Интервал между рабочими частотами 100-300 KHz
    Модуляция ЧМ
    Импеданс антенны 75 ом
    Гарнитура телефон: ТА-56М; микрофон: ДЭМШ-1А
    Приемник Схема супергетеродин с двойным преобразованием частоты
    Промежуточные частоты 1 ПЧ = 13 MHz; 2 ПЧ = 1.6 MHz
    Чувствительность не хуже 0.5 мкв
    КНИ не более 10%
    Ослабление ложных сигналов не менее 70 dB
    Избирательность по соседнему каналу не менее 75 dB
    Передатчик Выходная мощность 1.6 вт
    Девиация частоты мин. = 5 KHz; макс. - не более 10 KHz
    Энергетика Питание +12.6 в (батарея 10 НКГЦ-1Д)
    Потребляемый ток Приемник не более 40 мА
    Передатчик не более 500 мА
    Интервал рабочих температур -50 ... +50њC
    Габариты (длина, ширина, высота) и масса 145 х 60 х 235 мм; 3.25 кг

    Батарея 10 НКГЦ-1Д предназначена для питания РЭА в режиме дли-
    тельного разряда напряжением 12 В.
    Батарея обеспечивает устойчивую работу переносных и автомобиль-
    ных приемников и малогабаритных транзисторных телевизоров при нор-
    мальной рабочей температуре окружающей среды, а также после пребыва-
    ния батареи при температуре окружающей среды до –50°С с последующей
    выдержкой в течение 12 часов при температуре (25±10)°С.
    Масса аккумуляторной батареи не превышает 710 г, габариты
    111×98×45,5. Электрические характеристики батареи при разряде даны в
    табл.4.16.


    Таблица 4.16.
    Электрические характеристики батареи 10 НКГЦ-1 Д при разряде
    до конечного напряжения 10 В

    Температура Продолжитель-
    Разрядный ток, Емкость,
    окружающей ность разряда,
    мА А⋅ч
    среды, °С ч, не менее
    100 25±10 1,0 10
    600 25±10 0,8 1 ч 20 мин
    600 25±10 0,6 1
    50 −40±2 0,4 8
    600 −20±2 0,32 32 мин
    100 50 1 10


    http://housea.ru/index.php/docs/29496
    http://radiotexnika.clan.su/news/2009-01-05-341
  4. # 4
    Dzięki Panowie !

    ...a propos- piękna fota !
    http://lh4.googleusercontent.com/-BdeAcwZN15A/UJF7sczZhMI/AAAAAAAAXhc/39xMK2cBn9g/s512/vdv3.jpg
  5. # 5
    czy dysponuje Ktoś może schematem/ rysunkiem, gdzie pokazano jak rozkładać antenę fali bieżącej (drutową) ?
  6. # 6
  7. # 7
    Jeżeli do 392 to nie mam, a jak wystarczy ci od 105 to mam instrukcję w której opisano rozkladanie anteny w terenie oraz mogę fotnąć tabliczkę instrukcji z obudowy radia. Jeżeli interesi to daj maila.
  8. # 8
    Bardzo proszę interlude22@gmail.com
  9. # 9
    Mam pytanko. Czy radiostacja R-392 była używana w czasie pierwszego konfliktu Czeczeńskiego?
    Pozdrawiam! :)
  10. # 10
    ...raczej nie. Tym bardziej, że używały ich wcześniej chyba tylko WDW
    Zachodnie źródła piszą, ze była używana do końca 90-tych, ale to bzdury raczej.
    Jedna z naszych ma na aku datę 08.91r
  11. # 11
    Posiadam oryginalne baterie do tego radyjka. I mam pytanko. Czy baterie te nadają się do ponownego ładowania? Jeśli tak to jak mam je ładować?
    Według opisu baterie mają napięcie +12,6V.
  12. # 12
    Najlepiej specjalną ładowarką do tego - ZU-3
  13. # 13
    Mam coś co przypomina ładowarkę (ale chyba służy do czegoś innego).
    Posiada klamry uciskowe (połączenie tego czegoś z radiem) oraz kabel przypominający kabel rozruchowy. Może to do zasilania zewnętrznego? Może tym podładować baterie?
  14. # 14
    Autor cytatu: RogalPosiadam oryginalne baterie do tego radyjka. I mam pytanko. Czy baterie te nadają się do ponownego ładowania? Jeśli tak to jak mam je ładować?
    Według opisu baterie mają napięcie +12,6V.


    możesz spokojnie ładować, najlepiej jakąś ładowarką mikroprocesorową.
    My ładujemy ta sama ładowarką, co pakiety do replik LiPO, NiMH czy NiCd, konkretnie http://sklep.skyrc.pl/userdata/gfx/88ccfb156be69bf0d995a6983985588f.jpg. Prąd ładowania na 0,5A, a napięcie ładowarka sama sobie dobierze po wykryciu aku. Ładujemy aku ;84, '87 i '90 rok- chodzą bez problemu, choć mają na pewno mniejszą pojemność niż nowe :) Ważne- te akumulatory są niklowo-kadmowe (NiCd), wiec trzeba to ustawić na ładowarce.
    Urządzenie, o którym piszesz służy do ładowania z instalacji samochodu terenowego lub/ i do zasilania radiostacji z akumulatora auta.
    http://www.greenradio.de/bilder/b_r392d.jpg
    to to zielone, metalowe pudełeczko po lewej, na dole i kable po prawej
  15. # 15
    Nie znam się na tym, ale jak jest z częstotliwościami dla tej radioli? Nie są to jakieś aktualnie zastrzeżone w Polsce pasma? Normalnie bez problemu na tym gadacie?
  16. # 16
    oj tam, oj tam...;)
    44,3, 44,6, 44,9, 45,2, 45,5, 45,8 MHz.
    Być może częstotliwości te są nadal w paśmie wykorzystywanym przez Wojsko, ale na pewno tylko dla transmisji kodowanych.
    Fajne jest to, że powyższe wpisują się w zakres R-107M, więc można również łączyć się z "plecakiem".
    Gadamy bez problemu, choć wkurzający jest brak tłumienia szumów.
    Za jakiś miesiąc zrobimy próby zasięgu, to będę wiedział więcej.
  17. # 17
    A możesz napisać jakie jest dokładne napięcie w bateriach?
  18. # 18
    Tak jak napisałeś- 12,6V.
    Prąd ładowania powinien więc być około 13-14V
  19. # 19
    Dzięki za cenną informacje n/t akumulatorów. Mieliśmy ich około 12 szt. i wszystko poszło do utylizacji, bo realnie nie liczyliśmy na ich wykorzystanie ze względu na rocznik.
    Stosujemy akumulatory NiMH podłączone przez płytkę dociskowa, co nie wymaga żadnych zmian w konstrukcji styków.

    Zasięg, hmmm. tutaj bym polemizował. Czasem 4 km w klasycznym polskim lesie i już jest lipa, podczas gdy ręczniaki na pasmo 2m/70cm ciągle dają rade. Wydaje się to dziwne, bo przecież taka długa antena.
    Lubimy jednak te radyjka (4szt. na stanie) bo są maksymalnie koszerne i praktycznie nikt nas nie podsłucha.

    @arkadiusz- proszę na kontakt na interlude22@gmail.com- miałbym kilka szczegółowych pytań....
  20. # 20
    Autor cytatu: interlude22Dzięki Panowie !

    ...a propos- piękna fota !
    http://lh4.googleusercontent.com/-BdeAcwZN15A/UJF7sczZhMI/AAAAAAAAXhc/39xMK2cBn9g/s512/vdv3.jpg

    Na tym zdjęciu nie ma radiostacji R-392.
    To R-148.
  21. # 21
    Autor cytatu: Einstein[quote]Autor cytatu: interlude22Dzięki Panowie !

    ...a propos- piękna fota !
    http://lh4.googleusercontent.com/-BdeAcwZN15A/UJF7sczZhMI/AAAAAAAAXhc/39xMK2cBn9g/s512/vdv3.jpg

    Na tym zdjęciu nie ma radiostacji R-392.
    To R-148.[/quote]

    ...wiem Marcin...ale mogłaby być ;)
    fajna fota, mimo to