• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Witam.
    Zamierzam stworzyć stylizacje opartą na wojskach wewnętrznych z lat 90. Podstawą będzie VSR, na głowie prawdopodobnie replika Maski-1. Teraz pytanie- co na korpus? Jaka balistyka, jaka kamizelka taktyczna, gdzie to dostać?
    Dziękuje za odpowiedź
    Pozdrawiam.
  2. # 2
    Jeśli chodzi o siły podległe KGB i MWD polecam ciekawy wątek na RA.
    Przepraszam że tak prosto z mostu ale są tam takie smaczki i jakich lokalnie na rusmilu można by się rozpisywać na kilka stron.
    http://www.red-alliance.net/forum/index.php?topic=22897.25
    Tam masz wczesne lata 90te.

    Jeśli chodzi i drugą połowę lat 90tych to polecam wątki o II Czeczenii. Druga część konfliktu to właśnie sporo operacji typu milicyjnego niż wojskowego i MWD udzielało się mocno.

    Tak ode mnie to jeśli chodzi o siły MWD to na wczesne lata 90te najlepszym rozwiązaniem jest jednak TTSKO, na lata późniejsze (np. I i II WCz) to jednak bezliku innych kamuflaży "niewojskowych" czyli raczej nie VSR.
    Generalnie jeśli chodzi o dostępność to TTSKO dostać ciężko i oryginały są drogie, jeśli chodzi o połowę lat 90tych to kosmos, jeśli zależy Ci na czasie i funduszach to "nie ma szans" - na te perełki czeka się czasem latami nawet mając środki finansowe, jeśli chodzi o drugą połowę lat 90tych to już sprzętu jest sporo za dostępne ceny: NPO-SM, ANA, SPLAV, SPOSN etc.
  3. # 3
    Robaki ten temat co podklepałeś jakoś specjalnie obfity nie jest, ale dzieki.

    A ogółem wykorzystanie VSRa jakoś specjalnym błędem nie jest, mimo dostępności innych kamo. TTsKO mimo wszystko trudno dostać, już o berezke łatwiej
  4. # 4
    Kilkuletnia obserwacja tematu i śledzenie materiału zdjęciowego pozwala mi stwierdzić ,że:
    Jeżeli chodzi o kamuflaże to jest ich w MWD mnogość. Już od początku lat 90tych MWD miało przydzielany VSR-93, nawet można gdzieniegdzie znaleźć zdjęcia egzemplarzy z naszywką "MWD" jeszcze z prostokątną flagą Rosji.Co do innych kamuflaży no to przede wszystkim KKO czyli wczesny lies zarówno w wersji leśnej jak i miejskiej. On w MWD był już od około 1991 roku (na zdjęciach z puczu 1993 roku pojawia się on w obfitych ilościach na przykład podczas szturmu na Ostankino). Także Kamysz (czy tam Tigr) pojawił się w obu ubarwieniach (miejskim i leśnym) na MWDzistach gdzieś około 1994. Bardzo często spotykany był również kamuflaż SMK (flagowy kamuflaż firmy NPO-SM) również w dwóch wersjach kolorystycznych. Jeżeli już mówimy o NPO-SM to podczas pierwszej wojny czeczeńskiej specjalnie dla MWD opracowali kamuflaż ,który na zachodzie nazywany jest Reed (także występuje w dwóch wersjach kolorystycznych). Jeśli zaś chodzi o kamizelki no to z tego co wyczytałem balistykę stosowano głównie podczas działań w mieście i na służbie wartowniczej. Balistyka jak przystało na MWD także najróżniejsza- wczesne lata 90te to głównie kamizelki serii Kora i pojedyncze egzemplarze jakichś rzadkości (kamizelki Elbrus itd.). Z połową 90tych doszły przeróżne Korundy, Szturmy-WW, Kazaki ,Moduły. Można też spotkać zdjęcia MWDzistów z kamizelkami armijnymi czyli 6b3,6b5 zaś pod koniec 90tych także 6b11. Jeżeli chodzi o kamizelki taktyczne to tu też mnogość, i pojawiły się na szerszą skalę podczas pierwszej czeczeńskiej. Chodzi tu głównie o kamizelki serii V-95 (bądź je przypominające), było ich mnóstwo przeróżnych wariantów , chodzi tu o produkty firmy Wiera (od circa 1996 ANA) i NPO-SM (kamizelki "Kaskad"). Były w użyciu też tuniki NPO-SM "Tień" przeznaczone jako wierzchnia warstwa na balistykę Moduł ,prócz ładownic miały one tytanowe płytki na ramionach. Pod koniec pierwszej czeczeńskiej można już zaobserwować kamizelki Wydra. Druga połowa lat 90tych przyniosła kolejne warianty tych pełnych kamizelek czyli prawdopodobnie już M21 Spławu, a także mnóstwo wyrobów mniejszych firm (Holster itd.).Pojawiają się kamizelki Sztorm produkcji NPO SM i kamizelki Witjaź. To wszystko co wiem w tej materii ,jeśli widzicie jakieś bzdury to mnie poprawcie. Tutaj masz kilka dobrych tematów :
    http://www.red-alliance.net/forum/index.php?topic=22302.0
    http://www.red-alliance.net/forum/index.php?topic=22352.0
  5. # 5
  6. # 6
    Fajna synteza tematu az12121 :)

    Co do wątków na RA nie chodziło mi o obfitość ale rzadkie fotki.

    Jak mniemam z galerii kolekcjonerów i fotek na necie standardowych zdjęć każdy ma na tyle dużo,
    że nie trzeba ich specjalnie umieszczać i opisywać.

    Galerie zbiorowe jednak często mieszają fotki późnego Afgana, I i II Czeczenii, do tego całego "Naddniestrza", zwykłych ćwiczeń z tłem "w klimacie" etc. Dla mnie każde zdjęcie opisane i datowane jest bezcenne jeśli chodzi potem o stylizację i reko.

    Marzy mi się wątek ze zdjęciami opisanymi co i jak oraz datą.
    Potem jak temat się rozrośnie można rozdzielać je na osobne wątki o armii, MWD, KGB etc.

    Na RA jest kilak tematów przekrojowych - -ostatnio bezcenne wątki o mundurach i kamizelkach lat 90tych z kolekcji z całego świata.
    http://www.red-alliance.net/forum/index.php?topic=22302.0
    http://www.red-alliance.net/forum/index.php?topic=22352.0
  7. # 7
    Autor cytatu: robakiFajna synteza tematu az12121 :)
    Marzy mi się wątek ze zdjęciami opisanymi co i jak oraz datą.
    Potem jak temat się rozrośnie można rozdzielać je na osobne wątki o armii, MWD, KGB etc.


    Był już kiedyś taki projekt (na potrzeby Razwiedki) brało się zdjęcie i się opisywało co na nim jest (bez zaznaczania na zdjęciu), na kiedy datowane jest foto itd. Był też plan rozwojowy - by można było zaznaczać poszczególne rzeczy na zdjęciu... ale zainteresowanie było tak wielkie, że się nikomu nie chciało.

    Potem, jak już masz otagowane zdjęcia, wyszukiwanie jest proste jak barszcz.
  8. # 8
    Postanowiłem przenieść do sieci ten cały śmietnik zdjęciowy jaki nazbierałem w tym temacie przez internet na przestrzeni ostatnich 4 lat. Sporo tego jest, ale może wydłubię jakieś perełki :)
    edit:
    Kilka zdjęć MWDzistów z tamych lat:

    ./uploads/mvd_90s/__01_omon_moscow_1993.10.05.jpg
    Wojska wewnętrzne (OBRON- Oddzielna bojowa brygada WW) -5 październik 1993 Panowie ubrani w mundury w KKO, ,mają też charakterystyczne dla tego okresu kamizelki taktyczne Wiera/ANA "M".

    ./uploads/mvd_90s/__02_mvd_around_1996.jpg
    Pierwsza Czeczenia,na oko 1996. Pan umundurowany przez NPO-SM (mundur Tień-1, kamizelka Sztorm)

    ./uploads/mvd_90s/__03_defending_Ostankino_probably_OSN_Vityaz.jpg
    Obrona wieży Ostankino. Najprawdopodobniej OSN "Witjaz". Jak widać mają hełmy Maska i komplety w miejskim SMK (zapewne z NPO-SM) i kamizelki Wiera/ANA "M".

    ./uploads/mvd_90s/__04_OSN_Vityaz_traning_1999_01.jpg ./uploads/mvd_90s/__04_OSN_Vityaz_traning_1999_02.jpg ./uploads/mvd_90s/__04_OSN_Vityaz_traning_1999_03.jpg ./uploads/mvd_90s/__04_OSN_Vityaz_traning_1999_04.jpg ./uploads/mvd_90s/__04_OSN_Vityaz_traning_1999_05.jpg ./uploads/mvd_90s/__04_OSN_Vityaz_traning_1999_06.jpg
    Ćwiczenia OSN "Witjaź" rok 1999. Wszyscy w hełmach Maska, ubrani w miejskie KKO lub w miejski kamysz, z tego co widzę część posiada kamizelki zbliżone do V95 nałożone na balistykę.

    ./uploads/mvd_90s/__05_Dzerzhinsky_Division_traning_1990_01.jpg ./uploads/mvd_90s/__05_Dzerzhinsky_Division_traning_1990_02.jpg ./uploads/mvd_90s/__05_Dzerzhinsky_Division_traning_1990_03.jpg
    Ćwiczenia dywizji Dzierżyńskiego. Rok 1990. Jak widać panowie w hełmach motocyklowych milicji, poubierani w mundury polowe w berezce, każdy posiada jakąś wczesną milicyjną balistykę- możliwe że to kamizelki "Orzech".

    ./uploads/mvd_90s/__06_probably_OSN_Vityaz_around_1994.jpg
    Początek lat 90tych (1994?).Któryś z OSNów, pewnie znowu "Witjaź". Jak widać kamizelki Wiera/ANA "M" noszone były także na balistyce.Wszyscy w leśnym KKO ,ładnie widać różnice ubarwienia.

    ./uploads/mvd_90s/__07_probably_OSN_Rys_late_90s-early2000.jpg
    Końcówka lat 90tych/początek 2000nych. Najprawdopodobniej OSN "Ryś". Jeden pan w kamyszu ,drugi w liesie. Obaj mają kamizelki M21 "Tarzan". Hełmy Maska w pokrowcach w VSR.

    ./uploads/mvd_90s/__08_mvd_second_half_of_90s_01.jpg
    Na oko druga połowa 90-tych. Możliwe ,że końcówka pierwszej czeczeńskiej ,lub początek drugiej.

    ./uploads/mvd_90s/__08_mvd_second_half_of_90s_02.jpg
    Przedział czasowy taki sam jak w poprzednim zdjęciu. Obaj panowie w maskałatach w kamyszu kolejno miejskim i leśnym. Obaj mają też kamizelki V-95.

    ./uploads/mvd_90s/__09_supposedly_coup_1993.jpg
    I znowu zdjęcie z puczu z 1993. Dziwi ilość jakby współcześniejszego "Liesa" na tym zdjęciu.

    ./uploads/mvd_90s/__10_OSN_Rys_second_half_of_90s.jpg
    OSN "Ryś" Druga połowa lat 90tych. Hełm K6-3, Kamizelka Szturm-WW w leśnym SMK, mundur w leśnym kamyszu prawdopodobnie produkcji "ANA".

    ./uploads/mvd_90s/__11_OSN_Rys_somewhere_near_1995.jpg
    OSN "Ryś", połowa lat 90tych.

    ./uploads/mvd_90s/__12_Dzerzhinsky_Division_1990.jpg
    Dywizja Dzierżyńskiego, rok 1990.

    ./uploads/mvd_90s/__13_mvd_1996.11.21.jpg
    21.11.1996, ładnie widać różne koloracje miejskiego kamysza.

    ./uploads/mvd_90s/__14_omon_early_90s.jpg
    Początek 90-tych, prawdopodobnie OMON. Mundury w TCKO, kamizelki 6b5, milicyjne kaski motocyklowe i ciekawe ochraniacze na piszczele i kolana.

    ./uploads/mvd_90s/__15_mvd_somwhere_near_1995.jpg
    Na oko połowa 90tych. Mundury w KKO , znane z puczu 1993 kamizelki Wiera/ANA "M" tym razem w kamuflażu VSR-93. Jak widać nałożone na białe kamizelki Kora-1.

    ./uploads/mvd_90s/__16_SOBR_Rys_late_90s_01.jpg
    Moskiewski SOBR "Ryś" (nie mylić z OSN "Ryś"). Końcówka 90tych. jak widać mundury w Smogu, hełmy K6-3 razem z pokrowcami, balistyka to prawdopodobnie Fort "Szturm-SST".

    ./uploads/mvd_90s/__16_SOBR_Rys_late_90s_02.jpg
    Znowu SOBR "Ryś", druga połowa 90tych. Kamizelki zaprojektowane i uszyte w 1995 specjalnie dla SOBR GUBOP ( niedługo potem już SOBR "Ryś"), konstrukcji prawdopodobnie Igora Skrylewa.

    ./uploads/mvd_90s/__17_OSN_Rys_1stChW_01.jpg ./uploads/mvd_90s/__17_OSN_Rys_1stChW_02.jpg ./uploads/mvd_90s/__17_OSN_Rys_1stChW_03.jpg
    OSN "Ryś", pierwsza Czeczenia.

    ./uploads/mvd_90s/__18_mvd_Osetia_1992.11.01_01.jpg ./uploads/mvd_90s/__18_mvd_Osetia_1992.11.01_02.jpg ./uploads/mvd_90s/__18_mvd_Osetia_1992.11.01_03.jpg
    01.11.1992 Wojska wewnętrzne MWD RF ,Osetia.

    ./uploads/mvd_90s/__19_mvd_Chech_1996.03.26.jpg
    23.03.1996. Wojska wewnętrzne MWD RF ,Czeczenia.

    ./uploads/mvd_90s/__20_mvd_1994.04.04.jpg
    04.04.1994 "Specnazowcy" MWD RF podczas ćwiczeń.

    ./uploads/mvd_90s/__21_OMON_Moscow_show_1998.19.06.jpg
    19.06.1998 Pokazówka moskiewskiego OMONu.

    ./uploads/mvd_90s/__22_mvd_hospital_1990.23.01.jpg
    23.01.1990 Szpital MWD. Kapitan i Podpułkownik MWD zranieni w walce.

    ./uploads/mvd_90s/__23_mvd_arrest_1990.09.01.jpg
    01.09.1990 Oddział MWD do walki z narkobiznesem przeprowadził aresztowania.

    ./uploads/mvd_90s/__24_OSN_Vityaz_1998_01.jpg ./uploads/mvd_90s/__24_OSN_Vityaz_1998_02.jpg ./uploads/mvd_90s/__24_OSN_Vityaz_1998_03.jpg
    OSN "Witjaź". Rok 1998. Warto zwrócić uwagę na mnogość kamizelek "Wydra".
  9. # 9
    Poprawisz linki do zdjęć?
  10. # 10
    Autor cytatu: KacperixPoprawisz linki do zdjęć?

    Chciałbym, tyle że wtedy silnik strony ich nie pokazuje.
    A tak jest nieporęcznie ale można je zobaczyć.
  11. # 11
    Chylę czoła!

    Właśnie o taki wątek mi chodziło. Standard z którym pewnie wielu z nas się spotyka - zdjęcie znasz ale kto to i kiedy niekoniecznie.
    Tak jak i tutaj. Zdjęcia co działają ma w swoich zasobach ale bez danych.

    Niestety mi się również tylko niektóre wyświetlają. Nie że nie widać ich na forum, tylko po kliknięciu w link też kicha :/
  12. # 12
    Kurde. Uroki Picasy. Zmieniłem album na całkowicie publiczny może teraz będzie lepiej.
  13. # 13
    Jeśli nie masz nic przeciwko, to przerzucę je na serwer rusa i wyedytuję Twojego posta, bo pewnie za jakiś czas linki się zmienią (bez Twojej ingerencji - po prostu Picasa tak czasami ma).
  14. # 14
    Byłbym bardzo wdzięczny :)
  15. # 15
    Autor cytatu: PotfurBył już kiedyś taki projekt (na potrzeby Razwiedki) brało się zdjęcie i się opisywało co na nim jest (bez zaznaczania na zdjęciu), na kiedy datowane jest foto itd. Był też plan rozwojowy - by można było zaznaczać poszczególne rzeczy na zdjęciu... ale zainteresowanie było tak wielkie, że się nikomu nie chciało.

    To było fajne, ale ilość zdjęć była zbyt duża na naszą małą grupę. Ludzie musieliby siedzieć dniami i opisywać kolejne zdjęcia. Ale gdyby dało się to zrobić jeszcze raz, jakiś oddzielny moduł na rusie z samymi zdjęciami, gdzie istniałaby możliwość katalogowania ich, dodawania przez użytkowników, tagowania i komentowania... miód. Teraz jest nas znacznie więcej, myślę że nieco lepiej by wypaliło (a nawet jeśli nie, to zachowałby się ogromny zbiór zdjęć, tak czy inaczej wychodzimy na plus).

    Ps. Sorry za offa.
  16. # 16
    Kamilu - też bym chciał, żeby takie coś było, ale jak zawsze problemem jest czas (bo w tym przypadku na pewno nie "technologia", bo to już mieliśmy).

    az12121 - zdjęcia wstawione, mam nadzieję, że nigdzie się nie pomyliłem.
  17. # 17
    @Kamil - jak będzie robiona nowa wersja rus'a, to możliwe że się klepnie taki moduł. Wiele pracy przy tym nie ma, chęci jeno brak :)