• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Kupiłem sobie taki wynalazek:
    http://picasaweb.google.com/Konrad.O.Owca/Pogranicznik/photo#5159185353160687922
    http://picasaweb.google.com/Konrad.O.Owca/Pogranicznik/photo#5159185713937940802

    Nie jest co prawda z Afganu, ale miałem ochotę się pochwalić, a przy okazji może dowiem się o tym ciuchu czegoś.
    Rok produkcji: 1991
    Rozmiar ze stempla: 54-4
    Najciekawsza z tego zestawu jest kamizelka - nie wiem czy to samoróbka, czy produkcja seryjna, ale obszyta jest fioletową wstążką od wewnątrz na brzegach, paski do zapięcia z przodu też ma fioletowe... Kieszenie na zatrzaski (w bluzie i spodniach normalnie na guziki). Na kamizelce nie ma żadnych stempli.

    Widział może ktoś Was kiedyś coś takiego lub wie co to??
  2. # 2
    Wg mnie to pogranicznik 2typ - czyli afgan w "beriozce". Spodnie mi wyglądają jakby były z materiału z wierzchu lekko "błyszczącego się" - coś jak nasz UES.
    O ile mi wiadomo z takiego materiału produkowała dla siebie mundury zrzynane z ruskich beriozek Ukraina. Jedyne co wskazuje że to raczej niemożliwe
    to 1991r. Oryginalnie ruski pogranicznik powinien być z takiego samego chamskiego materiału jak afganka w TTSKo. Po wielokrotnym praniu robią się małe kuleczki jak na swetrze i się nie błyszczy.

    Kamizela - fantastico :) Ciekawy fant i raczej nie wygląda na "wojska rybackie". Mogłaby być w TTSKo ;)
    Gratuluję - super komplecik - może się historycznie niezbyt wpasowuje (chyba że się tutaj straszliwie mylę hehe) ale ciekawe, ciekawe ...

    Pozdr
  3. # 3
    M88 Brzoza. Używany ogólnie przez KGB, czyli pograniczników i osnaz.

    @Owca - a kamizelka ma jakiegoś stempla?

    edit. Ups, gapa ze mnie ;)
  4. # 4
    Autor cytatu: Konrad "Owca"
    Na kamizelce nie ma żadnych stempli.

    :)
  5. # 5
    Komplet to zwykly pogranicznik II typu ale kamizelke trzeba by obejrzec - jakie szwy, jaka nitka, jak mocowane napy.
  6. # 6
    Przy okazji zrobię parę dokładniejszych zdjęć ze szczegółami!
  7. # 7
    Dla zainteresowanych - pogranicznik białoruski wypłynął na allegro i wg mnie kurtkę nierozpiętą (pomijając nakładki na pagonach) trudno odróżnić od afgana w beriozce czyli wg oficjalnej nomenklatury Kamila "Brzoza M88".

    http://www.allegro.pl/item310205154_pogranicznik_bialorus_rosja_mundur_kamuflarz_wop.html

    Materiał jak pisałem jest śliski jak z naszego uesa a kolory mniej kontrastujące ze sobą (żółty nie jasno-piaskowy - prawie biały jak w ruskim tylko mocny oliwkowo-żółty i w takim odcieniu reszta materiału).
    Ponieważ takie niuanse wychodzą w zależności w jakim świetle ktoś robił zdjęcie i w jakim stanie jest mundur - może wychwyciliście inne szczegóły ?
  8. # 8
    jakos sie nei moge z tym zgodzic. moim zdaniem jest jedna brzoza. nazywamy ja beriozka albo pogranicznikiem II ale to jest dalej kamo KGB czyli m.in. pogranicznikow. Kolor to zielen+zoltawe plamy z pikselowymi krawedziami. Mundur jest identyczny w konstrukcji z afganem (te patki na aukcji mogly byc dodane po 1991 - przedtem wszystkie stopnie bylyb wpinane). koles pisze "bialoruski" bo KGB zostalo juz tylko tam, bialorus i inne republiki donaszaly sowieckie sorty, a nawet je potem trzepali w swoich juz fabrykach.
    Mam spodnie nowencje pogranicznika II (niestety 46-3 i nei wiem gdzie lezy w tym domu czy innym) i zobacze po pieczeci co tam napisali, ale o ile pamietam jest 1991.
    trzeba pamietac, ze o ile mundury armii ulegly zmianom 69=>82 (afgan)=>82 (ttsko)=>91(VSR) to KGB mialo 2 typy: specodiezde I (rarytas kurtka zimowa poszela kiedys za ponad 400usd) i potem, wzorowana na afganie TYPII. Nosila to np. dzierzynskaja podczas puczu.
    mio by bylo moc kilka sztuk pomacac i porownac, takze pieczatki.
  9. # 9
    Miałem kiedyś taki kombinezon i widzę następujące różnice:
    - spodnie, końcówka nogawek w tym z aukcji wygląda jak by była na ściągaczu, w przeciwieństwie do tego który miałem, posiadającego identyczne jak w afganie.
    - stempel na bluzie jest inny, stempel z afgana jest taki - prostokąt z rozmiarówką, prostokąt z producentem i innymi pierdołami ... i z obrazkiem słonika :D

    sprzęt wygląda na dobrze wyruchany...

    [edit]
    myliłem się co do ściągaczy w nogawce...
    ale co ja tam wiem :) ja swój komplet kupiłem za 200zł (spodnie + bluza + kurtka z podpinką, nówka nie śmigane) i jak głupi sprzedałem.

    co do kolorów: mój miał taki zestaw - typowo ruska oliwka jako baza (mają ten swój specyficzny odcień), plamki były na pograniczu żółtego i zielonego (ciągle mi się kolor ten kojarzył z kolorem flamastrów do zaznaczania tekstu, taki zielono-żółty żarówiasty).
  10. # 10
    pieczatki moga zalezec od szwejnaji fabriki. kroj jest identyko moi panowie (typ2 vs. afgan). Nie widzialem natomiast kompletu zimowego typ2 na wlasne oczy wiec sie nie wypowiem. Niech mi kto zacytuje metke z jakiegokolwiek pogranicnzika II typu... (chyba ze se sam poszukam :) he he)
    oto kilka ilustracji: http://picasaweb.google.com/pawel.syrek/kgb
  11. # 11
    W imieniu moim oraz kolegi (z grupy rekonstrukcyjnej IDF) zamieszczam link, który odeśle Was do zdjęć „bieriozek” z naszej kolekcji.:

    /coldwar/m88/photo/

    Pierwsza „Bieriozka” (znana niektórym ze Zlotu w Bielsku-Białej A.D. 2007) została zakupiona na wiosnę 1990 na bazarku w Częstochowie, od obywatela jeszcze ZSRR, pochodzenia ukraińskiego, który twierdził, że jest byłym „desantnikiem”. Do munduru M88, oprócz kapelusza dostałem naszywkę i skrzydełka WDW oraz zielone gwiazdki. Wraz z „bieriozką” nabyłem jeszcze TTsKO „duboka”. „Bieriozka” ma ładne, czytelne stemple na bluzie, na kieszeni spodni już gorzej. Dla porównania dajemy zdjęcia naszej drugiej, nowej białoruskiej „Bieriozki” wyprodukowanej przez zakłady „Mogotex” w 2006. Kolor oraz krój jest inny. Tkanina jest grubsza i fakturą przypomina np. zimową kurtkę od afgana

    Tutaj jeszcze link do strony o kamuflażach:
    http://www.kamouflage.net/camouflage/en_00195.php
    Znajdujemy tu ciekawy zapis o używaniu tego munduru przez 103 Gwardyjską Dywizje Powietrznodesantową.

    Potwierdzeniem tezy o użyciu „Bieriozki” przez WDW są zdjęcia zamieszczone w książce:
    „Żołnierz niepotrzebnej wojny”, ISBN 83-7034-015-6
    Wydanej w Polsce 1989 roku przez wydawnictwo Orbita sp z o.o.,

    Oto link na te zdjęcia:
    /coldwar/m88/doc/

    Przepraszamy za słaba jakość, jednak taki był poziom polskiej poligrafii w tym okresie.
    Na zdjęciach wykonanych prawdopodobnie w 1988 roku widzimy spadochroniarzy w „bieriozkach” w czasie jakiejś oficjalnej imprezy.

    Jeden z naszych kolegów, który były w lipcu 1989 roku w Riazaniu i zwiedzał muzeum przy szkole WDW, twierdzi iż widział tam spadochroniarzy w tym mundurze, tielniaszkach i beretach. Jednak nie wykonał zdjęć, gdyż w tym czasie skończyłby za to w tiurmie ;)
    Potwierdza to użycie tego munduru przez WDW aczkolwiek nie w Afganie!!!
  12. # 12
    /pawel.syrek/Kgb/photo#5188010348891631970


    w koncu znalazlem moje gatki z pogranicznika. ww metka.