• Kategorie

Подобные

Podobne

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Jako, że temat lotnictwa i strat tegoż w wojnie w Afganistanie został poruszony...a w temacie lotnictwa jest dla mnie och ach już od kilkunastu lat lat więc zaswędziały mnie paluszki. I możemy sobie tutaj porozmawiać na te czy inne sprawy związane z lotnictwem w tej wojnie. Jeśli oczywiście kogoś to interesuje. Zapraszam do rozmowy tutaj albo prywatnie. Chętnie dowiem się czegoś nowego ;) Jak kogoś to interesuje to pisać.
    Na początek -> koniec - czyli straty bo dyskusja na ten temat wdarła się w plecaki desantników ...jestem w domku i mam swój notatnik
    Straty lotnictwa ZSRR
    - 114 samolotów
    - 333 śmigłowców
    Straty lotnictwa Demokratycznej Republiki Afganistanu
    - 120 samolotów
    - 160 śmigłowców
    są to szacunkowe straty spokojnie można uznać +/- 4 sztuki
    Z całej liczby Mudżahedini zniszczyli około 350 aparatów latających, z czego 80 dzięki przenośnej wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger.
    Więc widać tu wszystko ładnie i wyraźnie że ich osiągnięcia nie były jakieś specjalne.
    Połowa straconych maszyn z wszystkich. Dodam tylko, że spośród radzieckich duża ilość strat była spowodowana awariami (m.in. śmigłowce i ich silniki w pierwszych etapach wojny)
  2. # 2
    Z ciekawości, skąd masz te statystyki ile śmigłowców zostało zestrzelonych ze stingerów?
  3. # 3
    80 aparatów latających czyli śmigłowce i samoloty.
    trochę szukałem i liczyłem...trochę z pomocą Sił Powietrznych Rosji (niechętni są do współpracy) ogólnie badania. Też pewnie można przyjąć z 5-6 maszyn +/- , ale u mnie ( i nie tylko) wyszło 80 (potwierdzonych) i nie mogę się doliczyć więcej...badania trwają ale nie spodziewałbym się rewelacji.
  4. # 4
    A zdradzisz jak liczyłeś, bo temat mnie ciekawi? :)
    •  
      Geno
    • 2008-03-06 *
    # 5
    Trudno się spodziewać po afgańczykach cudów ze stingerami (nie mówiąc o Blowpipe'ach) jeśli mieli problem z obsługą broni palnej...
  5. # 6
    Raczej bym się upatrywał tak małej ilości zestrzeleń w niewielkiej liczbie stingerów (chociaż pewnie niewprawność strzelców miała tam jakieś znaczenie).
    •  
      Geno
    • 2008-03-06 *
    # 7
    Jeśli wierzyć relacjom Mr. Rahima to szło im dość kiepsko zwykle - nadmiar entuzjazmu + czasami , nie wiem nawet jak to nazwać, jakaś taka dzięcięca naiwność = zbyt szybki strzał,zbyt późny itp.
  6. # 8
    Geno - to się nazywa 'wiara', Allah prowadzi rakietę... widocznie nie było wolą Allaha bym trafił.
    •  
      Geno
    • 2008-03-06 *
    # 9
    Właśnie na Stingerach w wersji dla muzułmanów jest przycisk "enszallach" ;)
  7. # 10
    Zjecie mnie, ale posłużę się wikipedią:
    "The CIA supplied nearly 500 Stingers (some sources claim 1500-2000) to the Mujahideen guerrillas fighting Soviet forces in Afghanistan during Operation Cyclone the Soviet war in Afghanistan in the 1980s, where they were used quite successfully."

    Jeżeli przy tych, powiedzmy 500 stingerach strącono/uszkodzono 350 maszyn, to nie jest taki zły wynik.
  8. # 11
    Tak, tylko musisz wziąć pod uwagę, że z 80% stingerów dostarczonych przez CIA zostało najzwyczajniej sprzedanych i nie trafiło w ręce partyzantów :)
  9. # 12
    No i ogólnie te statystyki są marne, rozrzut 500-2000 (co ładnie nazwano "some sources"), niewiele mówi :(
  10. # 13
    no właśnie dlatego ja staram się te "sources" obalić. bo te same "sources" mówią o zestrzeleniu dzięki stingerom 260 aparatów latających. Jeśli skonfrontujesz to z moimi danymi wyjdzie, że na 350 zestrzelonych aparatów przez Mudżahedinów jest 260 stingerami nie bardzo to pasuje...nie wpisuje sie w czas i miejsca..inne wydarzenia wypadki...nie nie..
    jak liczyłem
    bierzesz książkę lotów, dane o stratach, relacje świadków, trochę to trwa..i nie robiłem tego 3 -4 dni...
    trochę pomogli mi inni zainteresowani ze swoimi danymi.
    Takie incydenty dość powszechnie odnotowywano w raportach w celu:
    - zlokalizowania kto to mógł strzelać
    - co by zrobić żeby już nie strzelił.
    Ogólnie jest mały bałagan..bo np. po ostrzelali stingerem - wrócił do bazy - nie spisano jeszcze na straty...po jakimś czasie skanibalizowano...nikt tego nie odnotował...później odnotował...i jak to potraktować? jako strącony przez stingera? czy co? Bałagan.
  11. # 14
    Właśnie zaskoczyłem czemu temat o stingerach zrodził się w topiku o RD... a temu gdyż RD = Rokietnyj Duszmen ;D

    To tak, ode mnie - bo jakoś nie czaję tego tematu :)
    •  
      Geno
    • 2008-03-18 *
    # 15